Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.10.2007, 21:13:24
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Concluzie:

Actul de dragoste este spre zamislire de prunci. Pofta este partea trupeasca a omului care participa la aceasta lucrare de zamislire. Pofta nu zamisleste!

Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.10.2007, 21:39:09
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Pofta nu poate fi ceva curat nici în afara casniciei nici în casnicie.


wow, sunt de acord cu Traditie in privinta unui lucru...:|
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.10.2007, 21:47:18
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Erzbet, copiii pot aparea si fara pofta. Pofta nu e ceva pus de Dumnezeu în noi ci e rezultatul acumularii psihologice a obsesiilor de-a lungul anilor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.10.2007, 22:27:36
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

In afara sau in cadrul casniciei,pofta sau apetitul sexual se manifesta cu aceeasi intensitate. Si un copil de 2 ani pofteste la o ciocolata. Si el are obsesii? Este ceva necurat? Poftele sau dorintele, de orice gen, exista si se manifesta ca atare, cu intensitate, diferenta este ca unii si le infraneaza unii nu. Dar si poftele infranate, in timp, creeaza probleme pe alte parti. Si frustrari

"Erzbet, copiii pot aparea si fara pofta." Ca barbat(poate gresesc eu desi m-as mira), daca nu te atrage o femeie din punct de vedere sexual, nu poti avea contact sexual cu ea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2007, 11:46:03
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ce vorbesti? Deci sa renuntam la înfrânare ca sa nu cream frustrari?


Pofta copilului e necurata, adica nociva. Chiar si patima slavei desarte se manifesta la copii, Parintii (de pilda Ioan Scararul) au scris despre asta.

Despre nasterea de copii: daca vrei într-adevar copii, se poate si fara pofta. De fapt se poate si fara act sexual, ca doar e lucrarea lui Dumnezeu, nu a biologiei.

Sau poate tu crezi povestile cu spermatozoizi & stuff?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2007, 11:46:52
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

înainte sa sara cineva în sus, precizez ca nu sustin ca trebuie sa asteptam nasteri miraculoase, fara act sexual.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.10.2007, 12:35:15
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Ohoo se pot naste copii fara act sexual, de acord cu tine, dar aici este lucrarea biologiei si a stiintei si se numeste fecundare in vitro. Credeam ca biserica nu aproba astfel de nasteri, ca sunt impotriva firii. Si din putinele mele cunostinte, embrionul nu se formeaza din cai verzi pe pereti ci din un ovul si un spermatozoid...acum daca voi ati gasit alte cai, impartasiti-le si cu restul lumii, sa stim si noi. De fapt au ramas femei gravide si fara act sexual, in mintea lor, este o boala...s-a dezvoltat si placenta si tot, in afara de fat, care nu exista.

Daca voi vedeti ceva nociv in ochisorii si manutele unui copil inocent ce de abia invata sa faca primii pasi, aveti o problema. Nu am spus: renuntati la reinfranare. Faceti se simititi, o faceti pe sanatatea voastra.

Am o curiozitate, in cadrul unui cuplu, cand vrea sa faca un copil, barbatul are erectie la gandul ca va propaga specia? Nu sunt barbat si eram curioasa...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2007, 02:16:01
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
atractia naturala nu tine cont de casnicie, nu se manifesta doar fata de sotie. Pofta nu poate fi ceva curat nici în afara casniciei nici în casnicie.
Eu anume am vorbit despre casnicie tocmai pentru ca acolo atractia naturala nu mai e pofta, e deja transfigurata de comuniunea dintre soti.

In duhul rugaciunilor de la Taina Cununiei...

E parerea mea... care nu sunt casatorit...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2007, 02:19:06
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu cred ca diferentierea sexuala are o semnificatie teologica.
Parintele Marca Antoine Costa de Beauregard (si nu numai el) are o parere diferita. Cartea sa (in romaneste Teologia sexualității - heterosexualitatea și homosexualitatea din perspectivă creștină) elaboreaza pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2007, 08:49:56
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Erzbet, care e relatia ]ntre teologie si spermatozoid?

Eu nu vorbeam de nasteri în vitro.


A spune ca vad ceva rau în nasterea de prunci e fals. De unde stii tu ca nu-mi plac copiii?


Omulet, eu cred ca pofta ramâne si în cadrul casniciei binecuvântate si e la fel de daunatoate. Oamenii casatoriti nu sunt diferiti de cei necasatoriti. La cei care traiesc în concubinaj se adauga si acest pacat.

Ce spune exact parintele despre diferentierea sexuala?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a facut Dumnezeu lumea ? HBogdan Spiritualitatea ortodoxa 14 21.05.2012 19:23:42
Omul..rob al lui Dumnezeu? voxdei55 Generalitati 26 10.02.2011 23:48:04
BARBAT SI FEMEIE-INTREBARI SI RASPUNSURI SCURTE mdosat Reguli in Biserica 127 01.02.2010 00:30:28
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29