Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2010, 22:26:25
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu cred ca unii exagereaza sau confunda lucrurile. Nimeni nu ii contesta lui Eminescu calitatea de a fi ,,cel mai cel ŽŽpoet al Romaniei, dar de la acest lucru pana la a fi sfant...e cale lunga. Mai aud astfel de exagerari la televizor sau pe strada si referitor la actori sau cantareti romani care au plecat in vremurile noastre din viata aceasta: ,,s-a dus sa le cante ingerilor din cerŽŽ, ,,asa cum a facut-o pe scena, acum ii face pe ingeri sa glumeascaŽŽ, ,,a fost un bun actor, cantaret...un sfantŽŽ. Intr-adevar, acesti oameni au fost apreciati in mediul artistic, dar poate ca unii au fost departe de o traire crestineasca, poate traiau in pacate grele ca desfrau , betie, fumat, si altele, nu dadeau cu anii la biserica, nu se spovedeau, impartaseau...poate ca acum sunt in iad, iar aici sunt vazuti ca...sfinti!
Inaintea lui Dumnezeu, nu cred ca mai conteaza ca aici pe pamant ai fost actorul X sau cantaretul Y pe care il aprecia toata lumea si luase nu stiu cate premii, compozitor, cel mai mare poet sau cel mai mare dansator.Atunci vei fi un simplu om care vei da socoteala pt. modul in care te-ai raportat la Dumnezeu .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.02.2010, 22:48:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Un parinte a spus ca nu se canonizeaza sfintii din inchisori, pt ca inca mai sunt in viata din calaii lor. Si acesti calai avand o pozitie inalta, nu dau voie la canonizari, pt ar insemna sa-i arate si pe ei cu degetul ca calai.
Ma intreb oare de ce ar arata cu degetul spre calai?
Un crestin ar face-o doar ca un gest de apreciere pe motiv ca si datorita calaului respectivul s-a sfintit.

Oare nu din acest motiv Dumnezeu ingaduie calailor sa se manifeste ca niste bestii?

Ca doar sunt asemanatoare unor boli, lepre necesare pentru smerirea noastra, nu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2010, 22:58:16
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ma intreb oare de ce ar arata cu degetul spre calai?
Un crestin ar face-o doar ca un gest de apreciere pe motiv ca si datorita calaului respectivul s-a sfintit.

Oare nu din acest motiv Dumnezeu ingaduie calailor sa se manifeste ca niste bestii?

Ca doar sunt asemanatoare unor boli, lepre necesare pentru smerirea noastra, nu?
Cred ca nu m-am facut inteles. Calaii n-ar suporta ca lumea sa stie ca ei sunt cei ce i-au prigonit pe sfintii din inchisori, plus ca ar trebui sa se ajunga la condamnari. Si atunci acesti calai, acum pe mari pozitii in stat, impiedica aceste canonizari. Am auzit si eu, nu acuz, ca sunt si preoti care au fost turnatori, si daca sunt sus prin Sinod, cam greu. Repet, nu acuz, doar am auzit de la cineva. Nu zic ca nu poate fi asa, cred ca sunt si preoti tradatori.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2010, 09:31:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

V-am zis eu!

Eminescu va fi canonizat daca Dumnezeu vrea asa, fara sa conteze parerea mea sau a ziarelor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2010, 11:28:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Mi se pare ca miroase a nationalism propunerea asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.02.2010, 12:00:26
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Eu as zice sa-l canonizeze odaca cu Eminescu si pe Nichita Stanescu, ca si el le zicea bine...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2010, 13:03:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Daca Sf. Sinod ia in discutie asta, e bataie de joc, avand in vedere ca pana acum nu s-au catadicsit sa faca nimic pentru sfintii martiri ai inchisorilor, ca Valeriu Gafencu, contemporani cu noi.
Pai de vina cred ca sunt tocmai cei care insista pentru canonizarea lui pentru ca pe lista lor ar fi de fapt mai multi care i-ar vrea in calendar poate-poate or da asa avant unor chestii moarte si ingropate si care ar fi poate mai bine sa ramana asa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2010, 20:31:33
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred (inca) ca este o gluma proasta.. atata tot!
Un subiect ce nu merita dezbatut prea mult. Stiti vorba aia..rana cu cat o zgandari cu atat devine mai mare..daca lasi in plata Domnului ori se coace si se sparge singura ..ori se usuca.
Acum e drept si faptul ca... daca-i zgandarita... iese tot puroiul si imputiciunea si ramane curata...curatica..

Eu sunt mai nepasatoare de aceea aleg sa "uit" stirea si topicul asta..cu scuzele de rigoare initiatorului
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2010, 23:01:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Eu as zice sa-l canonizeze odaca cu Eminescu si pe Nichita Stanescu, ca si el le zicea bine...
Se invoca mai mult faptul ca a fost un om cult, dar se uita ca in criteriile pentru canonizare nu este trecuta cultura. Daca luam in discutie meritele, atunci trebuie sa ajungem sa canonizam si sportivi. Sa ne lumineze Dumnezeu sa-i cunoastem, ca sa-i cinstim, pe cei ce au implinit voia Sa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2010, 23:03:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/patriarhia-romana/canonizarea-cuiva-este-mult-decat-cinstirea-memoriei-sale-99055.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 10:52:02
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 15:38:33
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
EMINESCU Gratiela20 Generalitati 0 21.03.2008 12:41:45
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 18:18:59