Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.12.2011, 01:59:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Cea mai frumoasă amintire de Crăciun

Doamne ajută!

Care este cea mai frumoasă amintire pe care o aveți în legătură cu Sărbătoarea Nașterii Domnului? :)

Mă voi gândi și eu care este cea mai frumoasă amintire a mea de Crăciun... Acum îmi vin atâtea lucruri frumoase în minte, încât îmi e foaarte greu să aleg. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.12.2011, 16:51:27
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am foarte multe dar m-as opri la doua dintre ele.Prima este referitoare la momentul cand bunicul meu(RIP)m-a luat in brate de Craciun si mi-a citit pentru prima data din Biblie cum s-a nascut Mantuitorul.Eram mic dar tin minte ca lectura,atmosfera din aceea seara si modul cum imi citea m-au impresionat profund.Apoi a spus ca in aceea seara eu voi spune rugaciunea inainte sa ne asezam la masa,abia imi gaseam cuvintele,eram complet emotionat.Mi-a dat sa tin Biblia lui,pe care nu o dadea nimanui,veche si uzata,si mi-a spus ,,Copile,spune Tatal Nostru asa cum trebuie pentru ca Dumnezeu se uita la tine".Era un om destul de aspru dar in seara aceea parea atat de bland si de fericit,sa-si vada nepotul cel mare spunand in fata intregii familii rugaciunea.Mama era si mai emotionata,statea undeva in spate,si ii curgeau lacrimi.A doua amintire este cand si eu am facut acelasi lucru cu baiatul meu mic.Abia atunci am inteles,intr-un anumit fel,ce a simtit bunicul meu,pe care sper sa-l revad in ziua aceea,cand toti vom fi iarasi impreuna.

Craciun fericit tuturor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.12.2011, 17:23:05
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Am foarte multe dar m-as opri la doua dintre ele.Prima este referitoare la momentul cand bunicul meu(RIP)m-a luat in brate de Craciun si mi-a citit pentru prima data din Biblie cum s-a nascut Mantuitorul.Eram mic dar tin minte ca lectura,atmosfera din aceea seara si modul cum imi citea m-au impresionat profund.Apoi a spus ca in aceea seara eu voi spune rugaciunea inainte sa ne asezam la masa,abia imi gaseam cuvintele,eram complet emotionat.Mi-a dat sa tin Biblia lui,pe care nu o dadea nimanui,veche si uzata,si mi-a spus ,,Copile,spune Tatal Nostru asa cum trebuie pentru ca Dumnezeu se uita la tine".Era un om destul de aspru dar in seara aceea parea atat de bland si de fericit,sa-si vada nepotul cel mare spunand in fata intregii familii rugaciunea.Mama era si mai emotionata,statea undeva in spate,si ii curgeau lacrimi.A doua amintire este cand si eu am facut acelasi lucru cu baiatul meu mic.Abia atunci am inteles,intr-un anumit fel,ce a simtit bunicul meu,pe care sper sa-l revad in ziua aceea,cand toti vom fi iarasi impreuna.

Craciun fericit tuturor!

Cat de frumos si de emotionant, ScotlandTheBrave!

Una dintre cele mai frumoase amintiri de Craciun pe care le am, are legatura tot cu o persoana care nu mai e printre noi, din pacate. E vorba de un var de-al meu de care eram foarte apropiata. Era mai mare decat mine cu cativa ani buni, imi era ca un frate. Intr-o vara, el a fost cel care m-a invatat sa merg pe bicicleta. Iar in anul acela, de Craciun, mi-a daruit o bicicleta superba, roz cu alb si cu cosulet in fata. Era bicicleta mea "de cumparaturi". Inca o am undeva prin pod, pe la parinti, cam veche si ruginita, dar sper sa pot sa o reconditionez pentru fetita mea, cand va fi momentul potrivit.

Daca ScotlandTheBrave a "depasit limita" de O amintire, imi permit sa merg si eu mai departe. Imi amintesc cu foarte mare drag de profesoara de religie din liceu. Organizase un cor al scolii, care era si grupa de teatru si din care faceam si eu parte. In fiecare an de Craciun aveam un spectacol la o sala festiva din oras, iar banii de bilete ii donam pentru diverse cauze. In acel an insa a venit cu ideea sa facem ceva mai mult. Asa ca in seara de Ajun, dupa spectacol, ne-am dus la un camin de batrani din oras, cu pachete cu fructe, alimente si haine. Le-am daruit batranilor, apoi le-am cantat colinde. Saracutii, erau emotionati, majoritatea plangeau. Apoi ne-au servit infirmierele de-acolo cu ceai. Si am stat asa, un grup de liceeni imbracati in port popular si un grup de batranei singuri, uitati de lume, uniti de magia unei sarbatori sfinte. Apoi doamna profesoara ne-a citit din Biblie, ne-am rugat impreuna si mai colindat pana ne-a luat somnul. Afara ningea cu fulgi mari si desi. Cu riscul de a suna uber-cliseic, trebuie sa o spun: a fost o seara de basm!

Alte amintiri frumoase de Craciun sunt legate de bunica mea, care e alaturi de Domnul acum. Mereu ma ducea cu ea la biserica, unde preotul ne impartea pachetele mici cu dulciuri si fructe, apoi ne invita pe mine si pe bunica la el acasa, caci ma iubea tare mult, si imi citea dintr-o Biblie pentru copii, cu poze. Ma fascina carticica aceea. Si mancam ciocolata din aceea rotunda, cu Scufita Rosie. Mai tineti minte cum era? Haha. Cate amintiri ma napadesc acum! Parca simt iar pe limba gustul bomboanelor de pom facute din zahar acoperit cu ciocolata si narile parca imi sunt inundate iar de aroma cozonacilor cu nuca pe care ii facea mama. Ce vremuri!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.12.2011, 17:16:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Scotland The Brave și Annakarenina90,
Doamne ajută!

Minunate relatări!!! :)

Sărbători fericite și un an nou plin de bucurii!

Dumnezeu să fie cu voi!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.12.2011, 17:22:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru toți colegii

Doamne ajută!

Dragi colegi forumiști,

La mulți și binecuvântați ani!

Să vă bucurați, alături de toți cei dragi, de Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos și, în anul 2012, Dumnezeu să vă dăruiască tot ceea ce vă este cu adevărat de folos! Domnul să fie cu voi și să vă învrednicească de acea bucurie sfântă, pe care au simțit-o magii și păstorii, atunci când L-au găsit pe Cel mult așteptat!

Să vă ajute Dumnezeu ca, potrivit îndemnului părintelui Teofil Părăian, să-L primiți pe Pruncul Iisus în casele inimilor voastre construite pe nisipul răbdării și pe temelia cea neclintită a adevăratei credințe, zidite din cărămizile faptelor bune, legate între ele prin smerenie și având acoperișul dragostei!

Mântuitorul lumii să Se sălășluiască în sufletele voastre și să reverse peste voi bucuria și lumina sfântului Său har!

Sărbători fericite tuturor!!! :)

Cu drag,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o predica frumoasa marius.b. Generalitati 1 31.07.2011 23:18:41
O primavara frumoasa! Rodica50 Generalitati 5 10.03.2011 11:42:20
cea mai frumoasa ascultare podolski_2 Generalitati 32 12.02.2010 12:11:56
Amintire..Eminescu.. cornelusstefanutz Generalitati 8 23.01.2009 18:47:41
O povestioara frumoasa mirelat Generalitati 0 14.04.2008 00:27:46