Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 26.12.2012, 15:28:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Această pretinsă apărare a "profetului" nu se susține, și asta pentru că dacă era un om cu adevărat inspirat de Dumnezeul-Cel-Adevărat nu se baza doar pe niște surse umane, fie ele și eretice. (...) Și ce ar trebui să înțelegem, că spiritul războinic nu este prezent în Coranul "profetului" ultim al lui Dumnezeu?
As dori sa nu-mi atribui cuvinte pe care eu nu le-am spus. N-am insinuat niciodata ca el ar fi fost inspirat divin sau ca ar fi fost trimis a lui Dumnezeu, nici ca spiritul razboinic nu exista in Coran. Am spus ca el asa s-a considerat, profet.

Citat:
Aș vrea să ne dai, dacă poți, referința clară din Coran. Eu personal nu cred că ceea ce spui este adevărat și nici nu cred că Coranul cuprinde astfel de cuvinte.

Exista un hadit in care Mahomed afirma ca Iisus,fiul Mariei, este Duhul lui Allah si Cuvantul Sau. In Coran apar unele mentiuni, insa poate nu atat de explicite ca haditul respectiv:

O, voi oameni ai Scripturii! Nu exagerați în privința religiei voastre și nu spuneți despre Allah decât adevărul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvântul S ău pe care El l-a transmis Mariei și un duh de la El. Credeți, așadar, în Allah și în trimișii Săi. Și nu spuneți “Trei!”. Opriți-vă de la aceasta și va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decât un Dumnezeu Unic. Slavă Lui! Să aibă El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din ceruri și de pre pământ și Allah este cel mai bun Ocrotitor. (Coran 4:171).

Și când Allah va zice: “Isus, fiu al Mariei, adu-ți aminte de harul Meu asupra ta și asupra mamei tale, când Eu te-am întărit cu Duhul Sfânt să vorbești oamenilor din leagăn și când vei fi bărbat în toată firea! Eu te-am învățat scrierea, înțelepciunea, Tora și Evanghelia. Iar când tu ai plăsmuit din lut chipul unei păsări, cu voia Mea, și ai suflat asupra lui, s-a făcut pasăre, cu voia Mea. Și i-ai tămăduit, cu îngăduința Mea, pe cel orb și pe cel lepros! Și ai făcut morții să vină la viață, cu îngăduința Mea. Și i-am respins pe fiii lui Israel de la tine, când tu le-ai adus semnele învederate. Iar aceia dintre ei care nu au crezut au zis: Aceasta nu este decât vrăjitorie limpede!”(Coran 5:110)

Citat:
Iar referitor la așa zisa viziune ecumenistă pe care i-o presupui, aș vrea de asemenea versete clare din Coran pe care îți bazezi astfel de afirmații, altfel afirmația dumitale o consider absolut nejustificată și în afara adevărului istoric.

Am spus viziune ecumenista, nu viziune ecumenica, e o diferenta. Mahomed si-a dorit ca toti sa inteleaga monoteismul in maniera in care el il percepea, si-a dorit sa fie recunoscut ca si profet nu doar de musulmani, cat si de evrei si crestini, de aceea dorea sa se ajunga la un consens, sa nu vorbeasca pe trei voci, ci ca toti sa marturiseasca acelasi crez. Coranul n-are un fir narativ, ci e un amalgam de amintiri, franturi de dialog si impercatii.Faptele lui Iisus sunt prezentate extrem de succint, la fel ca si povestirile din Vechiul Testament , doar niste informatii sumare, ca si cum cititorul este deja familiarizat cu ele, ca si cum ascultatorii lui Mahomed le cunosteau.

Spune: O, voi oameni ai Scripturii, veniti la un cuvânt comun între noi și voi: să nu-L adorăm decât pe Allah, să nu-l asociem cu nimic, să nu ne luăm unii pe alții drept dumnezei, în afară de Allah. Apoi dacă ei vor întoarce spatele, spuneți-le: Mărturisiți (cel puțin) că noi suntem supuși!” (Coran 3:64)

Citat:
Nu am stat să îmi notez versetele, dar voi încerca să reiau să văd dacă lucrurile stau într-adevăr așa cum spui dumneata sau dacă nu cumva ne induci în eroare, fie cu știință, fie din neștiință.

Se pare ca de Craciun mi-a fost dat sa incasez jigniri. A inceput mosh neagul cu acuzele nefondate de prozelitism, continuati d-voastra. Nicio problema, eu nu tin sa fiu prezenta pe acest topic, pentru a "induce lumea in eroare cu stiinta". Din moment ce spuneti ca ati citit Coranul, atunci puteti sa oferiti d-voastra de acum incolo raspunsuri celor care intreaba.

Last edited by ioanna; 26.12.2012 at 15:31:59.
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 15:32:29
MihaiG MihaiG is offline
Banned

Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Implicit

Citat:
[font=Verdana][font=Verdana]Aș vrea să ne dai, dacă poți, referința clară din Coran. Eu personal nu cred că ceea ce spui este adevărat și nici nu cred că Coranul cuprinde astfel de cuvinte.
Cu alte cuvinte, o faci mincinoasă pe doamna Ioana ? Chiar nu are limite nesimțirea ta ?

Ia de aici: O, voi oameni ai Scripturii! Nu exagerați în privința religiei voastre și nu spuneți despre Allah decât adevarul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvântul Sau pe care El l-a transmis Mariei și un duh de la El. (Coranul, Sura 4, verset 171)

Acum poți începe să-ți ceri scuze.

Editare- vad ca intre timp a dat si doamna Ioana citatele necesare. Doamna, sfatul meu sincer este sa nu va pierdeti timpul in discutii cu acest specimen.

Last edited by MihaiG; 26.12.2012 at 15:36:28.
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 15:48:36
Decebal Decebal is offline
Banned

Data înregistrării: 19.07.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, o faci mincinoasă pe doamna Ioana ? Chiar nu are limite nesimțirea ta ?
Chiar nu era vorba despre așa ceva; era doar o invitație mai în duh islamic să își susțină afirmațiile cu referințe clare din Coran, altfel nu văd pe ce baze ar pretinde cineva să fie crezut, doar așa pentru că face niște afirmații. Atâta timp cât nu au fost aduse versetele corespunzătoare în sprijinul unei afirmații nu cred că am vreo obligație să accept respectiva afirmație doar așa pur și simplu. A îți susține afirmațiile cu trimiteri clare la izvoare și cu argumente este o necesitate în știință.
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 15:55:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Chiar nu era vorba despre așa ceva; era doar o invitație mai în duh islamic să își susțină afirmațiile cu referințe clare din Coran, altfel nu văd pe ce baze ar pretinde cineva să fie crezut, doar așa pentru că face niște afirmații.
Citatele respective le-am mai dat pe aceasta sectiune, dar probabil ca d-voastra n-ati urmarit-o.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14500
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 15:57:37
Decebal Decebal is offline
Banned

Data înregistrării: 19.07.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Se pare ca de Craciun mi-a fost dat sa incasez jigniri. A inceput mosh neagul cu acuzele nefondate de prozelitism, continuati d-voastra. Nicio problema, eu nu tin sa fiu prezenta pe acest topic, pentru a "induce lumea in eroare cu stiinta". Din moment ce spuneti ca ati citit Coranul, atunci puteti sa oferiti d-voastra de acum incolo raspunsuri celor care intreaba.
Din moment ce am specificat clar că ar putea să fie ori dintr-o cauză, ori dintr-alta, este evident că nu am prezumat că ai fi avut vreo intenție de a induce în eroare. Cu alte cuvinte nu am prezumat nici o rea-credință; este deasemenea evident că cineva poate duce în eroare pe altcineva și fără să vrea să facă acest lucru, fără ca să urmărească premeditat așa ceva. Spre exemplu Mohamed, probabil că fără să vrea, i-a dus pe mulți și încă îi duce în eroare cu privire la Persoana lui Iisus Hristos și la Dumnezeul-Cel-Adevărat.
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 16:14:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Nu am stat să îmi notez versetele, dar voi încerca să reiau să văd dacă lucrurile stau într-adevăr așa cum spui dumneata sau dacă nu cumva ne induci în eroare, fie cu știință, fie din neștiință.
Asa cum am spus, ma retrag in tribuna spectatorilor, insa din cand in cand am sa urmaresc acest topic, ca sa vad daca lucrurile pe care le veti spune d-voastra sunt intr-adevar reale sau daca induceti lumea in eroare, cu stiinta sau nestiinta.
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 17:07:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
O, voi oameni ai Scripturii! Nu exagerați în privința religiei voastre și nu spuneți despre Allah decât adevarul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvântul Sau pe care El l-a transmis Mariei și un duh de la El. (Coranul, Sura 4, verset 171)
cred că este singura religie monoteista, ce recunoaște profeți ai altei religii.
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 17:13:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member

Data înregistrării: 27.05.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred că este singura religie monoteista, ce recunoaște profeți ai altei religii.
si mozaismul !
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 17:20:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu-i recunoaste ca profeti ai alte religii, ei spun ca Adam, Noe, Enoch, Avraam,Ismael, Iacob, Moise, David ... Ioan, Iisus si Mahomed au fost cu totii musulmani, iudaismul, respectiv crestinismul fiind deviatii de la "dreapta-credinta" propavaduita de acestia.

Last edited by ioanna; 26.12.2012 at 17:25:22.
Reply With Quote
Vechi 26.12.2012, 17:24:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
si mozaismul !
ei pe cine recunosc?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Revelații abrogate. Profetul lui Allah între Mecca si Medina.. parinteleiacob Religia Islamica 5 28.12.2012 18:58:17
Despre iubire - extras din Profetul - Kahlil Gibran sunsray Alte Religii 54 02.10.2012 22:25:19
Profetul care a fugit de Dumnezeu Scotland The Brave Biserici Protestante 25 26.01.2012 00:50:23
Este Coranul cuvantul lui Allah sau Mohamed? dillema Religia Islamica 0 08.01.2007 19:31:52