Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 26.12.2012, 17:37:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu-i recunoaste ca profeti ai alte religii, ei spun ca Adam, Noe, Enoch, Avraam,Ismael, Iacob, Moise, David ... Ioan, Iisus si Mahomed au fost cu totii musulmani, iudaismul, respectiv crestinismul fiind deviatii de la "dreapta-credinta" propavaduita de acestia.
asta pentru că sunt religie avraamica.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 01:56:30
Pelerin spre Rasarit
Guest

Implicit

Cautati pe net un nume: Daniel Byantoro.Are o poveste interesanta in raport de tema topicului.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 13:48:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member

Data înregistrării: 27.05.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ei pe cine recunosc?
pe toti profetii Vechiului testament.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 17:22:24
Dumitru73's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pe toti profetii Vechiului testament.
cred că ai greșit sensul.
creștinii recunosc profeții VT.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 18:00:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
cred că ai greșit sensul.
creștinii recunosc profeții VT.
Musulmanii ii recunosc pe profetii VT + Iisus (NT), iar bahai ii recunosc pe toti prorocii religiilor avraamice cat si iluminatii religiilor orientale.Acum doi ani am vazut la o expozitie de carte un titlu usor iritant: Fecioara Maria o musulmana perfecta (sau exemplara),nu mai retin exact si m-am gandit in sinea mea: asta-i culmea, acum si pe Maica Domnului o fac musulmana, cand Islamul nici nu exista pe atunci ? Dupa am intrebat de curiozitate, dar de ce e musulmana cand stim cu totii ca a fost evreica, cum sa negi asta? Raspunsul lor: musulman inseamna in primul rand supus a lui Dumnezeu, deci orice om supus lui Dumnezeu, care respecta legea Lui e musulman. Fecioara Maria a fost supusa si a respectat legea iudaica, data de Dumnezeu, aceea era legea Lui Dumnezeu atunci, deci ei o privesc ca musulmana. Insa evreul din timpul lui Mahomed, ar fi trebuit sa respecte si el noua legea data de Dumnezeu prin Mahomed (cum zic ei ca li s-a dat) ca sa fie musulman, nu legea veche. Cu alte cuvinte, nu spun ca au preluat proorocii nostri, ci noi i-am fi insusit pe ai lor :)

Last edited by ioanna; 28.12.2012 at 18:17:50.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 18:41:43
Dumitru73's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
Musulmanii ii recunosc pe profetii VT + Iisus (NT), iar bahai ii recunosc pe toti prorocii religiilor avraamice cat si iluminatii religiilor orientale.Acum doi ani am vazut la o expozitie de carte un titlu usor iritant: Fecioara Maria o musulmana perfecta (sau exemplara),nu mai retin exact si m-am gandit in sinea mea: asta-i culmea, acum si pe Maica Domnului o fac musulmana, cand Islamul nici nu exista pe atunci ? Dupa am intrebat de curiozitate, dar de ce e musulmana cand stim cu totii ca a fost evreica, cum sa negi asta? Raspunsul lor: musulman inseamna in primul rand supus a lui Dumnezeu, deci orice om supus lui Dumnezeu, care respecta legea Lui e musulman. Fecioara Maria a fost supusa si a respectat legea iudaica, data de Dumnezeu, aceea era legea Lui Dumnezeu atunci, deci ei o privesc ca musulmana. Insa evreul din timpul lui Mahomed, ar fi trebuit sa respecte si el noua legea data de Dumnezeu prin Mahomed (cum zic ei ca li s-a dat) ca sa fie musulman, nu legea veche. Cu alte cuvinte, nu spun ca au preluat proorocii nostri, ci noi i-am fi insusit pe ai lor :)
am înțeles logica lor.

întrebare:
ei ce Lege aveau înainte de Mahomed?
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 18:43:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Legea lui Ohm.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 18:51:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
am înțeles logica lor.
întrebare:
ei ce Lege aveau înainte de Mahomed?
Cea transmisa oamenilor de Iisus. Pentru musulmani Mahomed e cel care desavarseste legea.
Ei nu recunosc "poporul ales", spun ca Allah a trimis la fiecare comunitate profeti si mesageri (Coran 16:36), in diferite locuri si vremuri, din care 25 sunt mentionati in Coran (acestia fiind cei din VT+ Iisus), insa ultimul (Mahomed) e pentru intreaga omenire:

Iar ție, [Muhammed], ți-am trimis Cartea cu Adevărul, întărind Scriptura de dinaintea ei și întrecând-o pe ea. Deci fă judecată între ei după ceea ce ți-a trimis Allah și nu urma poftele lor, [îndepărtându-te] de la Adevărul ce ți-a venit! Fiecăruia dintre voi Noi i-am dat o lege și o rânduială”(Coran5 : 48)

Last edited by ioanna; 28.12.2012 at 19:00:56.
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 18:59:04
Dumitru73's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
Cea transmisa oamenilor de Iisus.
chiar asa?!
dar ce legătură aveau ei cu Iisus?
Reply With Quote
Vechi 28.12.2012, 19:09:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
chiar asa?!
dar ce legătură aveau ei cu Iisus?
Ti-am spus anterior ca pentru ei orice om care crede in Dumnezeu si respecta legea Lui e musulman, deci pe Iisus il privesc ca pe un musulman, ca pe un profet musulman trimis poporului evreu (resping firea sa divina, il privesc ca pe ceilalti prooroci vetero-testamentari, insa fara de pacat). Pe Mahomed il privesc ca pe profetul trimis poporului arab, cat si intregii omeniri.

Daca ma intrebi pe mine ce cred, cum au ajuns arabii la Iisus, cred ca are legatura cu proiectul geopolitic a lui Mahomed. Acesta a dorit sa unifice toate triburile arabe, ce atunci se aflau in conflict, raziile dintre ele fiind la ordinea zilei si sa creeze un stat unitar arab si a facut-o prin religie. Religia a fost privita ca un fundament al civilizatiei, al modului de organizare al vietii si prin urmare a sistemului politic. Arabia preislamica era politeista, fiecare trib avea credinta lui, in total existau peste 300 de zei. Care era “lumina intre popoare” in pen. Araba? Comunitatea evreiasca, negustori bogati si respectati in Medina, uniti, nu dezbinati ca arabii, deci Mahomed a aderat la monoteism, constientizand ca credintele animiste arabe erau naivitati si a dorit sa impuna arabilor o civilizatie superioara, cum era cea evreiasca, modelul sau fiind Moise. Reformele sale sociale si economice le-a impus treptat, in urma unor "revelatii divine". Pentru arabi, trecerea la monoteism a fost privita ca o premisa a intrarii lor in lumea civilizata, Islamul fiind baza civilizatiei comune a triburilor arabe.

Last edited by ioanna; 28.12.2012 at 20:05:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Revelații abrogate. Profetul lui Allah între Mecca si Medina.. parinteleiacob Religia Islamica 5 28.12.2012 18:58:17
Despre iubire - extras din Profetul - Kahlil Gibran sunsray Alte Religii 54 02.10.2012 22:25:19
Profetul care a fugit de Dumnezeu Scotland The Brave Biserici Protestante 25 26.01.2012 00:50:23
Este Coranul cuvantul lui Allah sau Mohamed? dillema Religia Islamica 0 08.01.2007 19:31:52