Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2018, 05:15:50
vmalex21 vmalex21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2018
Mesaje: 5
Implicit Cruciulita la gat

Buna Seara.Sunt noua in aceasta comunitate si as avea cateva nelămurire si intrebari.Ce parere aveti despre purtarea unei cruciulițe la gat?Purtati?Credeti ca este utila aceasta forma de recunoaștere a credinței creștine?Fetita mea a primit de la persoana draga revenită dintr-un pelerinaj in Grecia o cruciulita mica din aur și dorește neaparat sa o poarte.Nu stiu daca este sfințită si ce ar trebui să fac.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2018, 11:30:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Un obiect de cult este sfințit prin ceea ce reprezintă, important este ca acel obiect să îndeplinească condițiile canonice. O cruciuliță poate fi purtată la gât fără nicio reținere, mai ales că fetița își dorește acest lucru.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2018, 18:54:50
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

ahhh, exact asta vroiam sa spun si eu, doua betigase de lemn sunt la fel de reprezentative ca orice alta cruciulita, ba poate, datorita simplitatii, si mai mult. important e ceea ce simti cand o tii in mana sau la gat. desi puterea credintei nu sta in obiecte, nu?

am mai postat aici pasajul din stephen king, un popa se lupta cu seful vampirilor, are in mana o cruce care lumineaza puternic in timpul confruntarii, vampitrul se opreste si-i zice, hai sa ne batem de pe pozitii egale, lasa jos crucea... dar preotul nu are curaj si pierde lupta. vampirul victorios ii spune, preotule, in bucatile alea doua sta credinta ta? azi puteai sa ma invingi...
aia e...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2018, 17:28:52
vmalex21 vmalex21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2018
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Un obiect de cult este sfințit prin ceea ce reprezintă, important este ca acel obiect să îndeplinească condițiile canonice. O cruciuliță poate fi purtată la gât fără nicio reținere, mai ales că fetița își dorește acest lucru.
Multumesc pentru lamuriri.I-am pus cruciulita la gat,e foarte bucuroasa mai ales ca si eu mi-am pus una insa am inceput sa auzim pareri ca ar fi pacat,ca nu se cade,ca de ce este din aur(nu e de prost gust,e mica).Este adevarat?Ar trebui sfintite inainte?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2018, 01:43:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vmalex21 Vezi mesajul
am inceput sa auzim pareri ca ar fi pacat,ca nu se cade,ca de ce
este din aur(nu e de prost gust,e mica).Este adevarat?
Nu, nu este adevarat.
Pacat este ceva definit ca atare de Cristos sau de Biserica. Nu sunt la curent cu aceea ca purtarea unei cruciulite la gat sa fi fost definita astfel.
Aurul a fost, este si (sa speram) va fi mereu folosit de credinciosii crestini pentru cult. Este metal nobil si, de multe ori, credinciosii si-au rupt de la gura ca sa impodobeasca prin el lacasuri de cult, cruci, icoane, vesminte, etc. Primul dar pe care l-a primit Domnul nostru de la oameni a fost aur.

Citat:
Ar trebui sfintite inainte?
Dupa cum doriti. Nu este neaparat necesar. Cuvine-se sa fie sfintite acele obiecte destinate exclusiv cultului. Bunoara, un prescurier. Sau o cristelnita. Ori cununa mirilor. In ceea ce priveste obiecte personale, nu e deloc obligatoriu sa fie sfintite.

Argumente pro ? Sfintirea atrage haruri lucratoare si acestea ar putea vreodata fi de folos micutei. Pe urma, e o afirmare in fata lui Dumnezeu, a oamenilor si a noastra insine a unei hotarari in directia Domnului nostru.

Argument contra ? Odata sfintit, nu ne mai putem purta cu obiectul respectiv oricum, ca si cand ar fi un lucru comun. De exemplu, o cruciulita sfintita nu ar trebui pusa in caseta de bijuterii, printre brose, cercei si cordelute, ci i se cuvine o cutie dedicata, in mod normal una noua.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2018, 02:37:16
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și dacă nu e sfințită o putem pune oriunde, în caseta de bijuterii?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.11.2018, 02:49:21
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vmalex21 Vezi mesajul
Multumesc pentru lamuriri.I-am pus cruciulita la gat,e foarte bucuroasa mai ales ca si eu mi-am pus una insa am inceput sa auzim pareri ca ar fi pacat,ca nu se cade,ca de ce este din aur(nu e de prost gust,e mica).Este adevarat?Ar trebui sfintite inainte?
Nu din ce este făcută este lucrul cel mai important, ci credința cu care este purtată. In cazul fetiței dorința ei este importantă. Acum ca și o părere, de preferat ar fi să fie simplă și nu neapărat scumpă, poate că mai potrivită ar fi una din lemn. Dar nu strica inima fetiței dacă ea pe cea din aur și-o dorește. Despre sfințire ... cel mai bine este să vorbești cu un preot.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2018, 15:55:35
vmalex21 vmalex21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2018
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu din ce este făcută este lucrul cel mai important, ci credința cu care este purtată. In cazul fetiței dorința ei este importantă. Acum ca și o părere, de preferat ar fi să fie simplă și nu neapărat scumpă, poate că mai potrivită ar fi una din lemn. Dar nu strica inima fetiței dacă ea pe cea din aur și-o dorește. Despre sfințire ... cel mai bine este să vorbești cu un preot.
Tocmai asa ma gandeam si eu stimate utilizator.Sincera sa fiu isi doreste de ceva timp,ma intreba de ce poarta unele persoane si ce anume simbolizeaza.Am incercat sa ii spun ca este o forma de marturisire a lui Hristos.Ii place sa mearga la biserica.Este in clasa a2-a,la inceput imi faceam griji ca sa nu isi rupa lanticul sau sa se agate sau cineva sa o smulga.Lanticul este subtire,Cruciulita ste la fel precum aceasta https://www.aursiargintaec.ro/produs...juterii/25632/
Nu sunt adepta unor cruci masive atarnate la gat,mai ales unor copii.Intr-adevar o cruciulita din lemn cu un snurulet negru e mai potrivita pentru un copil.Imi plac foarte mult cruciulitele sculptate,am avut una dar din pacate am reusit performanta sa o pierd,mi-am spus ca o sa imi cumpar alta cand voi gasi pe la vreo manastire.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cruce gat crestin

Thread Tools
Moduri de afișare