Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2007, 16:24:12
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de sovidiu
mq, esti foarte departe in a pricepe despre ce este vorba in creatzie. Nici eu nu stiu, dar dumneata iar aberezi. De ce ar fi un inteligent mai bun in fatza lui Dumnezeu fatza de un prost? De ce un filosof inteligent fatza de un derbedeu ignorant? La intrebarile astea nu se poate raspunde apeland la ADN! Ca nu e nevoie sa stii despre ADN ca sa-ti dai seama de structura super inteligenta, e suficient sa analizezi cu atentzie si inteligentza o unghie de la mana ta, si vei observa cat de complicat este totul. Adica spune-mi si mie, te rog frumos, ce este acea unghie si la ce-ti foloseshte?
Da Sovidiu, sunt foarte departe de a intelege despre ce e vorba in creatie. Dar in acelasi timp sunt mult, mult, mult mai aproapem decat tine.
poi daca asha afirmi, ca esti mult mai aproapem, atunci raspunde-mi la-ntrebare. Ce este pana la urma o unghie? Piele, par, sau ce? Iar daca esti mai aproape, de creatzie, nu ma supar, ca inseamna ca o si iubesti. Lucru care te va ajuta sa dobandeshti.
Pentru mine unghia este un aranjament inteligent de atomi de carbon, oxigen si hidrogen.
Discutia este un pic superficiala, pentru ca ar trebui sa mergem un pic mai departe si sa vedem cum de a fost posibil un astfel de aranjament ? A fost rezultatul intamplarii, sau al evolutiei ? Daca ne uitam la o celula din unghie o sa ne vina greu sa credem ca aceasta a aparut din intamplare. Si sunt motive serioase pentru asta.

Ca sa nu mai spun ca inca nu stim precis cum de protonii din atomul de carbon stau asa lipiti unul de altul, ei avand aceeasi sarcina electrica, dar asta e o alta discutie.

Din astfel de rationamente, dar la un nivel mult mai avansat decat discutam noi aici, oameni cu pregatire stiintifica ajung sa-l banuiasca pe Dumnezeu, si simpla lor banuila e mai de pret decat convingerea ta (nu in fata lui Dumnezeu, ci pentru scopurile noastre limitate).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2007, 16:34:00
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Sovidiu,

Daca vrei un raspuns la nivelul tau, acesta poate fi gasit in orice tratat de anatomie.
Eu, nestudiind anatomia, banuiesc ca unghia este formata din celule de epiderma moarte.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.01.2007, 16:37:44
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

mq, te rog eu frumos uita-te la unghia ta, la care vrei, si compar-o cu teoria suprafetzelor din matematica, dar sa ai in gand intrebarea mea, ce este par sau piele, si ai sa vezi ca este un fel de buba mai complicata, devenind intretimp uneori si oglinda, dar si nasture, si totusi se acopera si cu piele din cand in cand de parca i-ar fi frig, sau pielitze cum le spun unii. In principiu, ea pare sa n-aiba nici un rost si nici o grija. Poate ca nici nu are.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.01.2007, 16:41:57
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
mq, te rog eu frumos uita-te la unghia ta, la care vrei, si compar-o cu teoria suprafetzelor din matematica, dar sa ai in gand intrebarea mea, ce este par sau piele, si ai sa vezi ca este un fel de buba mai complicata, devenind intretimp uneori si oglinda, dar si nasture, si totusi se acopera si cu piele din cand in cand de parca i-ar fi frig, sau pielitze cum le spun unii. In principiu, ea pare sa n-aiba nici un rost si nici o grija. Poate ca nici nu are.
Da, cred ce zici tu. La intrebarea ta, tind sa zic ca este mai mult piele, dar poate nu e nici una nici alta, celulele unghiei poate sunt total diferite de ale parului si ale pielii.

Biologii cred ca stiu precis din ce fel de celule e formata.

Dar sunt curios in legatura cu ce zici tu despre teoria suprafetelor. Dezvolta un pic subiectul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.01.2007, 16:57:27
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Desi tzi-am dat deja raspunsul, il mai dau odata, este calea de mijloc intre piele si par. Din pamant se nashte, in pamant se-ntoarce.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.01.2007, 21:45:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mq: Ma bucur ca esti in cautarea lui Dumnezeu, dar nu-L poate gasi nimeni, daca nu se smereste. Daca-L cautam din mandrie, Se va ascunde, caci nu-I plac oamenii mandri.
Si acum sa ma refer la ce ai scris pana aici:

“ Nu uitati ca Dumnezeu nu e doar iubire si sentimente, e si stiinta si ratiune. Dar nu va temeti, iubirea e suficienta ca sa va mantuiti. ”
Se stie ca Dumnezeu e Iubire, Lumina si Adevar. Ca creator al universului este si cel mai mare savant. Orice crestin stie acest lucru, se pare ca doar oamenii de stiinta mai trebuiau sa afle si vad au aflat.Pe noi ca crestini ne intereseaza in primul rand Iubirea lui Dumnezeu, de care avem nevoie pentru mantuire, caci nici un crestin nu se vede vreodata in pozitia de creator, pentru a se adanci intr-atat in metoda de creatie divina. Sau poate ma insel?

“Dumnezeu as cum il credem noi, cauza primordiala a tuturor lucrurilor, nu a fost de fata la crearea vietii. El nu a intervenit personal absolut de loc in acest proces. In schimb a lasat unele din creaturile sale superioare sa duca la indeplinire acest proces. In cel mai rau caz le-a furnizat informatiile necesare pentru construirea lantului de ADN. Acesti creatori sunt la randul lor creatii a lui Dumnezeu. Ei sunt "Noi" despre care se vorbeste in Geneza”.
Noi din Geneza sau Facerea, reprezinta Sfanta Treime.
Mq, tu confunzi Sf.Treimea cu “laboratorul central” descries de Scarlat Demetrescu. Stii de ce este atat de acceptata de cei care il citesc teoria lui? Pentru ca e scrisa pe calapodul “tartacutei” noastre de oameni, cu limita maxima de IQ de 200. Sa nu uitam ca Dumnezeu este infinit si de necuprins, ori ceea ce descriu oamenii este usor de cuprins.
Nimeni nu L-a vazut pe Tatal Ceresc, dar El S-a aratat prin Persoana Fiul; Iisus Hristos , care s-a intrupat si prin Duhul Sfant, a treia Persoana din Sfanta Treime.
Zici ca Dumnezeu nu a fost de fata la crearea vietii, dar unde a fost cand a zis: “Sa fie lumina”! Cine altul decat Dumnezeul cel Vesnic ar fi putut face lumina?!?
Dumnezeu este autorul creatiei si a intervenit personal: “A facut Dumnezeu animalele cele mari din ape, …”
Cum crezi ca Dumnezeu a lasat o creatura sa creeze? Nici o creatura nu poate fi creator, doar satana , ea insasi creatura, se vrea a fi creator si nu pentru ca poate fi, ci din mandrie da iluzia ca poate, ceea ce doar lui Dumnezeu I este cu putinta. De aceea alipirea de Dumnezeu e libertate, in vreme supunerea fata de satana e lipsire de libertate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.01.2007, 23:04:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Chiar daca nu despre o unghie se vorbeste,tin minte ca mi-a fost pusa intrebarea aceasta de catre un doctor;"ce este o unghie,din ce este facuta ea!",iar eu am raspuns;"din cartilagiu!",si-a spus ca e corect.NA!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.05.2009, 00:44:24
ganditoruleconomist ganditoruleconomist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 3
Implicit In Ortodoxie exista teoria ratiunilor divine

Sfintii Parinti au vazut, luminati de Duhul Sfant , rostul fiecarui element al acestei lumi. Unii dintre ei au simtit-o chiar indumnezeita, pentru ca dumnezeu nu s-a departat de lumea aceasta ci o ingrijeste, o sfinteste si o mantuieste.(Vezi "Pr. Dumitru Popescu,Iisus Hristos Pantocrator; Pr.Dumitru Staniloae Dogmatica), Dumnezeu si stiinta, scrisa de un teolog catolic, nu imi aduca aminte acum numele, unde se spune ca la nivel cuantic este o ordine desavarsita a energiilor.
Toata creatia este indreptata spre Dumnezeu, exemplul cel mai simplu este al animalelor care fac cruce pe locul unde vor dormi, dar si sufletul nostru care tinde spre ceva superior, care sa ii potoleasca setea de cunoastere(exemplu Samarineanca care dorea sa bea apa cea vie de la Hristos, in acelasi timp Dumnezeu si om, de astfel Mantuitorul a venit sa restaureze natura umana si sa o lumineze prin credinta ducand in sanul Treimii firea umana restaurata prin dumnezeire).
La fel cum legatura Treimii este iubirea , acum avand in ea si trupul inviat al Mantuitorului, avem si noi posibilitatea ca prin iubire sa inchinam intreaga creatie Creatorului, intelegand adevarat scopul ei, folosind-o precum ne spune Sfanta Scriptura, spre slava lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.05.2009, 11:36:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq Vezi mesajul
Dumnezeu as cum il credem noi, cauza primordiala a tuturor lucrurilor, nu a fost de fata la crearea vietii. El nu a intervenit personal absolut de loc in acest proces. In schimb a lasat unele din creaturile sale superioare sa duca la indeplinire acest proces. In cel mai rau caz le-a furnizat informatiile necesare pentru construirea lantului de ADN. Acesti creatori sunt la randul lor creatii a lui Dumnezeu. Ei sunt "Noi" despre care se vorbeste in Geneza. Mai tineti minte ca dupa ce Adam a muscat din mar , Dumnezeu a pus niste heruvimi sa invarta o sabie de foc langa pomul vietii ?

Isus nu face parte din creatie, nici El nu ar fi putut interveni direct ci , ca si Dumnezeu, doar indirect, prin transfer de informatii (sau "howtos").
Seamana cu teoriile teosofice ale lui Rudolf Steiner. Cum ca zilele creatiei sunt de fapt niste zei creatori samd. Elohim si alte intrepretari panteiste ale lui Dumnezeu.

Ortodocsii cred si marturisesc ca Dumnezeu este Unul in Treime si ca Tatal a creat totul prin Fiul in Duhul Sfant. "Noi" = Treimea lui Dumnezeu dupa Persoane sau Ipostasuri. Oamenii sunt facuti dupa modelul lui Hristos, singurul Fiu al Tatalui din veci.

Adam nu a muscat dintr-un mar care statea intr-un pom interzis, asta este o metafora care ne spune ca omul a preferat sa se indeparteze de Dumnezeu si sa-si incline inima si simturile spre faptura creata, impatimindu-se cu dorintele si poftele carnale si scotandu-L pe Dumnezeu din inima lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.09.2009, 13:54:01
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca tu esti sectar mai
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noutati de la Centrul de Presa Basilica cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4984 01.12.2022 11:05:28
Nu stiu ce sa mai cred. Templier Knight Din Vechiul Testament 12 14.03.2011 13:39:05
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59
Noutati uimitoare la Altermedia!Tesla a fost roman!Parol! mihailt Generalitati 3 21.05.2009 21:43:39
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03