Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2012, 23:26:09
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Fara sa am cunostinte in ceea ce priveste cele sustinute de dvs tot nu reiese absolut deloc ca Avraam ar fi stramosul dupa trup al tuturor popoarelor si cu atat mai putin ca sotiile lui (care au fost doua nu trei) sunt urmasele celor 3 fii ai lui Noe.
Pai asta este si ideea lui Pavel,daca veti citi respectivele pasaje biblice cu atentie.Nu descendenta fizica este cea importanta,ci cea spirituala.Din punct de vedere spiritual este stramos al nostru prin Credinta,Pavel foloseste acesta,sa zicem extrapolare,ca sa poata introduce neamurile in discutie,acestea acceptand prin credinta promisiunile la fel ca si Avraam.Il foloseste drept model universal sa spunem,care justifica extrapolarea.Altfel,strict dupa ,,trup",Avraam fiind al evreilor,eram terminati,ca si neamuri,dpdv al logicii lui Pavel pt ca totul s-ar fi rezumat strict la evrei.Ideea este exemplificata prin introducerea lui Avraam in ,,Galeria Eroilor Credintei"(am citit undeva si mi-a placut acesta metafora) din Evrei 11,alaturi de Noe.

S-ar putea sa ma exprim mult prea alambicat,este o marca inregistrata:) a mea dar daca veti verifica si dvs,din alte surse,ideea probabil ca va fi mult mai clara.

Last edited by Scotland The Brave; 02.01.2012 at 23:33:24.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2012, 23:52:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Pai asta este si ideea lui Pavel,daca veti citi respectivele pasaje biblice cu atentie.Nu descendenta fizica este cea importanta,ci cea spirituala.Din punct de vedere spiritual este stramos al nostru prin Credinta,Pavel foloseste acesta,sa zicem extrapolare,ca sa poata introduce neamurile in discutie,acestea acceptand prin credinta promisiunile la fel ca si Avraam.Il foloseste drept model universal sa spunem,care justifica extrapolarea.Altfel,strict dupa ,,trup",Avraam fiind al evreilor,eram terminati,ca si neamuri,dpdv al logicii lui Pavel pt ca totul s-ar fi rezumat strict la evrei.Ideea este exemplificata prin introducerea lui Avraam in ,,Galeria Eroilor Credintei"(am citit undeva si mi-a placut acesta metafora) din Evrei 11,alaturi de Noe.

S-ar putea sa ma exprim mult prea alambicat,este o marca inregistrata:) a mea dar daca veti verifica si dvs,din alte surse,ideea probabil ca va fi mult mai clara.
Nu e deloc prea alambicat. Doar ca eu simplificam exprimarea pentru a contrazice o idee gresita, pentru ca nu e o invatatura, cum ca am fi urmasi trupesti ai lui Avraam si ideea cu sotiile lui.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.01.2012, 08:08:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Îmi cer scuze.
Ceea ce evident am scris greșit, se poate lămuri mai bine de aici, răspunsurile 15-16.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40