Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2008, 15:20:20
doca doca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2008
Mesaje: 2
Implicit

buna!poate aflu cateva pareri referitoare la problema mea...anul acesta urmeaza sa ma casatoresc.eu sunt ortodoxa - stil nou, iar prietenul meu este ortodox pe stil vechi.familia lui vrea sa ne casatorim intr-o biserica pe stil vechi.am inteles ca se poate obtine o binecuvantare de la Inalt Prea Sfintitul Pimen pentru acest lucru?!in afara de mama mea, care este mai reticenta la idee,restul familiei mele nu are nimic impotriva.parintii lui sunt oameni credinciosi.au aceleasi obiceiuri ca si noi, aceleasi carti de rugaciune.mai mult, am vorbit cu parintele duhovnic si mi-a spus ca atata vreme cat slujbele sunt la fel, posturile, nu inseamna ca imi schimb religia ci doar ca va fi diferenta de 13 zile.poate imi puteti impartasii din experintele, cunoastintele vostre.o zi buna tuturor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2008, 16:06:59
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

daca prietenul tau e apartinator de Mitropolia Slatioara e cam imposibil sa primesti binecuvantare, aceastia fiind socotiti schismatici(nu intru in detalii), iar daca prietenul apartine de cei pe stil vechi sarbi sau rusi atunci e ok pt ca suntem in comuniune cu ei deci poate sluji impreuna si preotul pe nou cu cel pe vechi. Doar sa nu apartina de Slatioara
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatorie stil vechi Andrreea Nunta 289 06.09.2019 18:44:23
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 15:56:29