Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.11.2009, 10:00:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am cautat pe net articole despre aceasta carte eretica (pentru ca astazi am discutat cu cineva pe messenger despre aceasta invatatura adventista) si am dat de acest topic.

Daca tot l-am gasit.. mi-am zis sa va arat si pozitia Bisericii Ortodoxe vis-a-vis de acesta carte.

Ce este Sfanta Scriptura?


O parte din revelația dumnezeiască făcută oamenilor a fost scrisă. Ea se numește Sfânta Scriptură sau Biblia și are două părți: Vechiul Testament și Noul Testament.

Vechiul Testament cuprinde învățăturile date de Dumnezeu oamenilor înainte de venirea lui Hristos în lume. Este alcătuit din următoarele cărți:
Pentateuhul sau cele cinci cărți scrise de Moise: Facerea, Ieșirea, Leviticul, Numerii și Deuteronomul;
2 cărți istorice înainte de regat: Iosua și Judecători;
13 cărți istorice după regat: Regi (4), Paralipomena (2), Ezdra(3), Neemia și Macabei(3);
5 cărți ale profeților: Isaia, Ieremia, Plângerile lui Ieremia, Iezechiel și Daniel;
12 cărți ale prorocilor: Osea, Ioil, Amos, Avdie, Iona, Miheia, Naum, Avacum, Sofonie, Agheu, Zaharia și Maleahi;
Psalmii lui David sau Psaltirea;
4 cărți atribuite lui Solomon: Cântarea cântărilor, Proverbe, Eclesiastul și Înțelepciunea lui Solomon;
8 cărți cu diferite istorii: Rut, Estera, Iov, Tobit, Iudita, Susana, Bel și balaurul, Cântarea celor trei tineri;
4 diverse alte cărți: Înțelepciunea lui Iisus fiul lui Sirah sau Eclesiasticul, Baruh, Scrisoarea lui Ieremia, Rugăciunea regelui Manase.

În total, Vechiul Testament are 54 de cărți canonice și bune de citit, adică recunoscute de Biserică.

Noul Testament are în el învățăturile aduse în lume de Fiul lui Dumnezeu, Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos.
Cărțile canonice ale Noului Testament sunt în numar de 27:
4 Evanghelii, scrise de Matei, Marcu, Luca și Ioan;
Faptele Apostolilor;
14 epistole ale Sfântului Apostol Pavel către: Corinteni (2), Tesalonicieni (2), Timotei (2), Romani, Galateni, Efeseni, Filipeni, Coloseni, Evrei, Tit și Filimon;

2 epistole ale Sfântului Apostol Petru;
3 epistole ale Sfântului Apostol Ioan;

epistola Sfântului Apostol Iacov;
epistola Sfântului Apostol Iuda;
Apocalipsa scrisă de Sfântul Apostol Ioan.


Cărțile Sfintei Scripturi sunt împărțite pe capitole și versete numerotate. De exemplu, I Regi 2,5 înseamnă vesetul 5 din capitolul 2 al primei cărtț a Regilor din Vechiul Testament, iar II Cor. 3,7 trimite la a doua epistolă către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, capitolul 3, versetul 7.

De remarcat că, pe lângă aceste scrieri canonice, recunoscute de Biserică, mai circulă și alte scrieri repudiate de Biserică, întrucât au învățături străine de ortodoxie, dar autorii lor eretici au căutat să le dea autoritate punându-le în seama unor autori sfinți. Printre aceste scrieri numite apocrife (ascunse) se numara 31 de așa-zise evanghelii, dintre care cităm Protoevanghelia lui Iacov, Evanghelia după Toma, Evanghelia lui Pseudo-Matei, Evanghelia lui Petru, Evanghelia lui Nicodim, alte scrieri zis profetice, precum cartea lui Enoh, Înălțarea lui Moise, Testamentul lui Avraam, Testamentul lui Iov, Apocalipsa lui Petru și multe altele. Că folosirea lor duce pe căi rătăcite o dovedește mulțimea sectelor ai căror fondatori s-au bazat și pe asemenea scrieri apocrife (de exemplu, Ellen White, fondatoarea sectei adventiste).


Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.09.2010, 10:39:22
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Pentru mine e o carte minunata care mi-a intarit credinta si mi-a dat niste raspunsuri pe care le cautam de mult timp!Nu vad nimic rau in aceasta carte!

Bafta tuturor!
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri Templier Knight Generalitati 5 12.07.2011 16:38:02
Sfintii Prooroci Ilie si Enoh luptandu-se cu Antihrist vidoveczandrei Din Noul Testament 33 13.06.2011 14:48:47
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
Enoh gavriil Generalitati 11 10.05.2010 15:08:45