Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2008, 07:04:19
iulianale iulianale is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna tuturor, sunt noua pe forum si as dori sa postez o intrebare la care sunt sigura ca stiti cu totii raspunsul in afara de mine. Anul acesta a fost un decalaj mare intre pastele catolic si cel ortodox. Stiu ca la Ierusalim in noaptea invierii sa aprinde lumnina sfanta prin minune dumnezeiasca, dar nu inteleg daca aceasta lumina se aprinde doar de pastele ortodox sau si de pastele catolic. Adica se aprinde de doua ori?
Eu fiind ortodoxa mereu am crezut ca se aprinde cand e pastele ortodox dar anul acesta mi-am pus aceasta intrebare si nu ii stiu raspunsul. Daca stie cineva cum este randuiala acestei lumini si are putin timp sa imi raspunda ii multumesc anticipat. Sarbatori fericite tuturor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2008, 10:07:58
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Hristos a inviat Iuliana si bine ai venit printre fratii tai!Lumina de la Ierusalim se aprinde doar la ortodocsi,iar cand Biserica ne-a fost ocupata de armeni,Lumina s-a aprins in stalpul Bisericii Sfantul Iacob ,unde slujeau ortodocsii.Patriarhul a pus o scara pentru ca Sfanta Lumina sa fie luata din varful stalpului.Atunci un general turc musulman,vazand minunea,a zis "Cred in Hristos!" iar generalul de langa el i-a taiat pe loc capul.acesta a devenit martir.Deci Dumnezeu doreste ca Sfanta Lumina sa se aprinda decat la ortodocsi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Stihirile Invierii STEPHAN Despre Utrenie 2 17.01.2013 14:20:16
Ziua Invierii. tara tara vrem ostas Sfintele Pasti - Invierea Domnului 17 10.08.2011 17:56:19
Icoana Invierii crisnic Intrebari utilizatori 7 03.04.2010 10:03:07
Acatistul Invierii Domnului ostas nastaca Intrebari utilizatori 1 13.02.2010 15:43:40
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52