Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2009, 17:47:47
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit Vine vara ...

Hristos a inviat!

Nu demult, a venit si vara acest lucru atrangand dupa sine, incet incet si canicula ... stim cu toti cum este din anii precedenti ... :-| .. nu mai intru in detalii.
Este frumos afara, undeva la 35-40 grade C, trebuie sa mergem la Biserica, stim ca va fi si aglomerat.


Ce tinuta ati imbraca fara sa smintiti pe nimeni, dar sa ramana si decenta?
Credeti ca in astfel de cazuri are o importanta mare si asceza crestina?

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2009, 18:27:46
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Nu demult, a venit si vara acest lucru atrangand dupa sine, incet incet si canicula ... stim cu toti cum este din anii precedenti ... :-| .. nu mai intru in detalii.
Este frumos afara, undeva la 35-40 grade C, trebuie sa mergem la Biserica, stim ca va fi si aglomerat.


Ce tina ati imbraca fara sa simtiti sa smintit pe nimeni, dar sa ramana si decenta?
Credeti ca in astfel de cazuri are o importanta mare si asceza crestina?

Har si Pace de la Domnul!
In parohia de langa mine exista aer conditionat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2009, 19:01:43
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Asta-i varianta imbunatatita :)) ...... in varianta ta, sa spunem ca mergi la o Biserica care nu este dotata cu asa ceva...


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2009, 19:09:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Imbracatul "de biserica" implica si un dram de asceza, de nevointa, deci daca transpiri putin pentru ca nu esti cu o bluzita-n vint...eu zic ca nu-ti strica si cistigi insutit in repsectul pentru tine si pentru cei care se uita la tine ca la un model de urmat(copiii, tinerii, altii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2009, 19:22:47
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Imbracatul "de biserica" implica si un dram de asceza, de nevointa, deci daca transpiri putin pentru ca nu esti cu o bluzita-n vint...eu zic ca nu-ti strica si cistigi insutit in repsectul pentru tine si pentru cei care se uita la tine ca la un model de urmat(copiii, tinerii, altii)

si eu zic cam la fel...


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2009, 20:45:19
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Dar ce spuneti voi de niste bluze de in racoroase? Sau de bumbac? Cu maneca scurta si ne-mulate pe corp? Si respectiv o fusta vaporoasa de lungime medie purtata cu jupa?
Pentru barbati camasi / tricouri subtiri si pantaloni de vara.
Mie astea mi se par combinatii potrivite pentru mersul la biserica pe timp de vara.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2009, 21:43:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Nu demult, a venit si vara acest lucru atrangand dupa sine, incet incet si canicula ... stim cu toti cum este din anii precedenti ... :-| .. nu mai intru in detalii.
Este frumos afara, undeva la 35-40 grade C, trebuie sa mergem la Biserica, stim ca va fi si aglomerat.


Ce tinuta ati imbraca fara sa smintiti pe nimeni, dar sa ramana si decenta?
Credeti ca in astfel de cazuri are o importanta mare si asceza crestina?

Har si Pace de la Domnul!
Atâta s-a discutat despre ținuta în biserică..! Dar în sfârșit dacă se consideră aceasta o problemă iată cum văd eu lucrurile:
V-ați gândit oare vreodată cum se simte preotul care oficiază slujba la acele temperaturi, îmbrăcat cu rverendă sau dulamă si cu veșminte peste aceasta? Oare nu-i este cald,oare nu transpiră(căci face și mușcările rituale și cântă) ???
Iar noi cu hâinuțe lejere cu evantaie și cu mâneci scurte,sau bărbații în tricou sau cămașă...ne plângem de căldură.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2009, 21:47:19
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Pai ultima data cand am verificat preotii erau remunerati pentru lucrul asta, asa ca nu cred ca e o problema.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2009, 23:15:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Atâta s-a discutat despre ținuta în biserică..! Dar în sfârșit dacă se consideră aceasta o problemă iată cum văd eu lucrurile:
V-ați gândit oare vreodată cum se simte preotul care oficiază slujba la acele temperaturi, îmbrăcat cu rverendă sau dulamă si cu veșminte peste aceasta? Oare nu-i este cald,oare nu transpiră(căci face și mușcările rituale și cântă) ???
Iar noi cu hâinuțe lejere cu evantaie și cu mâneci scurte,sau bărbații în tricou sau cămașă...ne plângem de căldură.
Cita dreptate ai Dorina asa e... am vazut preoti la terminarea slujbei tot o apa dar nu s-a plins nici unul dintre citi am cunoscut. Se poate imbraca decent si vara numai daca vrem.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2009, 23:16:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Pai ultima data cand am verificat preotii erau remunerati pentru lucrul asta, asa ca nu cred ca e o problema.
Deci să înțeleg, că ești de la Garda Financiară ! Hai mai bine să ne verificăm mai întâi pe noi înșine și să lăsăm ironia ieftină pentru cei din grupa mică.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moșii de vară mirela.t Diverse Sarbatori 15 29.05.2015 23:01:49
A venit vara-vine vacanta-ce fac cei singuri? linistea Nunta 55 17.06.2012 00:41:16
Mosii de vara 11.06.2011 mara2008 Slujba inmormantarii 1 09.06.2011 23:15:14
Vara lui Mihai - Legenda silverstar Generalitati 6 10.10.2008 09:51:31
Tabara de vara romarol Stiri, actualitati, anunturi 0 24.05.2006 18:25:02