Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.03.2010, 10:33:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ce dovezi exista în sprijinul creationismului? Cea mai puternica e sufletul, adica persoana umana, care e o entitate capabila de perceptii, senzatii, gânduri. Presupunând prin absurd ca materia se poate organiza singura în mecanisme super-complicate, totusi ea nu poate ajunge sa aiba perceptii despre ea însasi.
Cand vrei sa dovedesti existenta cuiva trebuia sa vii cu argumente concrete, nu cu "argumente" a caror existenta este ea insasi nedovedita.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.03.2010, 10:53:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
@Traditie1 :
daca mai bagam in seama asemenea "inteligente" ,cred ca forumul asta se umple de zoaie(idei) ateiste si nu vrem asta,nu? lasa-i sa comenteze singuri ...sa intrebe singuri si sa-si raspunda singuri (sub alt pseudonim ,desigur)...

"Iar de întrebările nebunești ...și de certuri și de sfădirile pentru lege(logica), ferește-te, căci sunt nefolositoare și deșarte. De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, DEPARTEAZA-TE.Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Sf . Apostol Pavel Tit,3,9-11)- stia ce stia marele Pavel

"Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!" Stricatu-s-au oamenii și urâți s-au făcut întru îndeletnicirile lor. Nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul. (Ps. 13)

mai bine sa citim ceva de Sf. Parinti sau sa facem rugaciune decat sa ne tulburam ,contrazicandu-ne cu " somitati " de- astea ,care ( ei insisi )se contrazic in aceeasi propozitie de 2 ori.


ce poti sa astepti de la cineva care crede ca o celula ,care are complexitatea unei navete spatiale a aparut TOATA DEODATA cu milioanele de procese si instructiuni, ,caci daca lipsea o singura componenta toata celula era NEFUNCTIONALA;ce sa mai vorbim de om care e de miliarde de ori mai complex decat o celula;

0+0=0

DOAMNE AJUTA!
Dar cine spune ca celula a aparut "TOATA DEODATA cu milioanele de procese si instructiuni"? in afara de creationisti
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.05.2010, 00:55:28
mrsadic mrsadic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2010
Locație: ROMANIA
Mesaje: 10
Implicit **

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Am vazut multe dialoguri intre crestini si atei ,majoritatea sunt doar pierdere de vreme si consum de energie inutil ;am spus ...majoritatea ...dar nu chiar toate (dialogurile) sunt inutile, caci poate ca mai exista si oameni (majoritatea tineri si foarte tineri) care sunt sinceri si inocenti si au cazut in plasa ateilor, fiind foarte sugestionabili si trecand prin perioada critica a adolescentei ,cu schimbarile , dramele si complexele ei .


De fapt totul e foarte simplu ,daca veti observa cu atentie aceasta poveste a evolutionismului nu are nici macar o dovada ,totul e o tesatura de erori si de interpretari tendentioase ;NICI MACAR O DOVADA ! intrebarea este: de ce are acest "succes" ? Simplu !Aceasta teorie este finantata de stat si se preda ca "stiinta" ,desi nu are nici o dovada in sprijinul ei.Copiilor care li se preda asa ceva in scoala ,avand in vedere ca nu au discernamant ,inghit tot ce li se preda ,mintea lor tanara retine aceste "povesti stiintifico-fantastice" si cresc cu aceasta idee ; cand vor ajunge mari vor reactiona asa cum vedeti ca reactioneaza toti ateii ( agresiv ,injurios, dispretuitor ) de ce reactioneaza astfel ? pai daca au crescut de mici cu aceasta idee,a fost picurata iar si iar ,in mintile lor prin scoala si media ea a devenit " adevar" pentru ei si oricine nu crede ca ei sunt:"prosti ,nu inteleg evolutia ,sunt idioti ,etc." ; ati vazut agresivitatea lor? asta e darul evolutiei pentru om :ura si rautatea;

Kent Hovind ,care a fost timp de 15 ani profesor de stiinte, a ucis si ingropat evolutionismul intr-un mod magistral ; nemastiind cum sa-l mai contreze ,i-au fabricat un proces si l-au inchis ,dar din fericire au ramas filmele sale extraordinare in care ,cu mijloacele stiintei ,demonteaza surubel cu surubel mascota evolutionismului aveti mai jos niste linkuri in engleza (primele 4 linkuri au cam acelasi continut ,alegeti in functie de viteza de download )

http://mediaset.sdasofia.org/MEDIA%2...eto%2Fenglish/

http://62.204.132.106/dataup/ind-new...ind%2Fenglish/

http://93.152.176.62/dataup/ind-new....ind%2Fenglish/

http://93.152.176.62/dataup/ind-new....ind%2Fenglish/

http://www.3bible.com/kenthovind.php

puteti sa vedeti si pe net cu cata salbaticie si rautate, s-au facut situri speciale sa-l discrediteze pe Kent Hovind -->asta-i semnul ca le-a dat pe fata povestile despre evolutionism ,a ridicat busteanul sub care se aflau gandacii minciunilor evolutioniste ,i-a deranjat , si acum au iesit la atac :) ;

Cu aceste filme puteti ,foarte simplu , contra orice ateist de pe planeta Pamant ,dar e mai practic sa va rugati pentru ei....decat sa va pierdeti timpul si energia in dialoguri sterile...
1.spui ca nu este nici o dovada GRESIT..iti dau un exemplu Bombina bombina si Bombina variegata (2 specii diferite) care hibridizeaza foarte frecvent, dand nastere la indivizi viabili, apti dpdv reproductiv...daca vrei iti mai dau exemple la urmatorul post.Asta e O DOVADA in evolutie.

2.faptul ca multi cred ca nu sunt dovezi exista din cauza ca multi au auzit si spun dupa ureche.eu unul am absolvit biologia si studiez acum biodiversitatea la master, vad dovezi zilnic.si multi profesori de liceu nu au citit indeajuns etc...

3.nu confunda ateismul cu evolutionismul. din ce spui tu reiese ca cei care cred in evolutionism sunt atei.

4.nu iti baza convingerile doar de pe urma unor filme.

Evolutionismul NU E O CREDINTA!! Sunt fapte demonstrabile si demonstrate(unele)- STIINTA, nu inteleg de ce le bagi in aceeasi oala cu credintele.

Cred ca inainte de a crede toate prostioarele difuzate de media, cum ar fi filme sau documentare manipulante, mai bine ai citi niste carti interesante...cum ar fi Mainuta goala de D. Morris, Peloebiologia de pr. Cojocaru sau Origini si apoi sa vii.Biblia ai citit-o dar Origini nici macar nu ai deschis-o banuiesc.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.05.2010, 01:02:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mrsadic Vezi mesajul
1.spui ca nu este nici o dovada GRESIT..iti dau un exemplu Bombina bombina si Bombina variegata (2 specii diferite) care hibridizeaza foarte frecvent, dand nastere la indivizi viabili, apti dpdv reproductiv...daca vrei iti mai dau exemple la urmatorul post.Asta e O DOVADA in evolutie.

2.faptul ca multi cred ca nu sunt dovezi exista din cauza ca multi au auzit si spun dupa ureche.eu unul am absolvit biologia si studiez acum biodiversitatea la master, vad dovezi zilnic.si multi profesori de liceu nu au citit indeajuns etc...

3.nu confunda ateismul cu evolutionismul. din ce spui tu reiese ca cei care cred in evolutionism sunt atei.

4.nu iti baza convingerile doar de pe urma unor filme.

Evolutionismul NU E O CREDINTA!! Sunt fapte demonstrabile si demonstrate(unele)- STIINTA, nu inteleg de ce le bagi in aceeasi oala cu credintele.

Cred ca inainte de a crede toate prostioarele difuzate de media, cum ar fi filme sau documentare manipulante, mai bine ai citi niste carti interesante...cum ar fi Mainuta goala de D. Morris, Peloebiologia de pr. Cojocaru sau Origini si apoi sa vii.Biblia ai citit-o dar Origini nici macar nu ai deschis-o banuiesc.
Ei vezi, sustii ca evl nu e o credinta, da' spui tare si raspicat : eu(adicatelea , tu) cred ca e, pentru ca am argument(e), bla, bla...
S'acum fiecare cu "Biblia" lui, chiar daca'i zice originix, paleovrajeala sau cimpa-zeu' nu stiu cum...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.05.2010, 01:13:17
mrsadic mrsadic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2010
Locație: ROMANIA
Mesaje: 10
Implicit

macar citeste inainte sa postezi...n-am folosit verbul a crede pentru persoana mea...doar in ceea ce priveste cartile respective

Last edited by mrsadic; 22.05.2010 at 01:24:19.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.05.2010, 01:29:38
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mrsadic Vezi mesajul
macar citeste inainte sa postezi...n-am folosit verbul a crede pentru persoana mea...doar in ceea ce priveste cartile respective
Am citit, am citit, si iar am citit, si troglodit cum mi's, tot aia'nteleg, ce sa-i faci, poate's io mai tare la scufita...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.05.2010, 01:49:35
mrsadic mrsadic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2010
Locație: ROMANIA
Mesaje: 10
Implicit

dam...verbul "cred" de la punctul 2 era folosit ptr pers. a III(ei,ele) plural. e incurcata limba romaneasca...>:) get it? ca alfel nu inteleg nici eu unde vezi...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.05.2010, 02:05:00
mrsadic mrsadic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2010
Locație: ROMANIA
Mesaje: 10
Question

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar cine spune ca celula a aparut "TOATA DEODATA cu milioanele de procese si instructiuni"? in afara de creationisti

exact! nici eu n-am inteles faza..
Reply With Quote
  #89  
Vechi 23.05.2010, 23:44:14
mrsadic mrsadic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2010
Locație: ROMANIA
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
iarta-ma,dar habar nu ai despre ce vorbesti ,temele astea le-ai luat de pe siturile ateiste fara sa le gandesti ,ai dat copy-paste , doar de dragul dialogului contradictoriu ;
1.fabricarea vaccinurilor si antibioticelor ? ai spus "fabricarea" asa? DAR catre o inteligenta numita om (creatia inteligenta nu e acceptata de teoria evolutiei -fail)
2.selectia artificiala: "artificiala" ai zis ?daca-i asa ,e facuta cu implicarea unei inteligente(omul)-fail
3.algoritmii evolutionari, strategiile evolutionare ,alta gogoasa pentru fraieri ;ce implica algoritmii evolutivi ?a)cer o prima funcție care face o previziune a utilității (NU exista în teoria evoluționistă asa ceva-> totul rodul intamplarii si coincidentelor miraculoase)-fail
b)cer o structură inițială (abiogeneza-la faza asta evolutionistii cat de autori de romane stiintifico-fantastice ar fi ,au bagat-o pe maneca, nu s-au priceput sa "inventeze" nimic-si mai spun ca n-avem un Dumnezeu destept? )-fail
c) cer un programator ,da ,un PROGRAMATOR sa creeze programul respectiv(evolutionistii exclud orice fel de programator initial(adica il exclud pe Dumnezeu ,mai pe romaneste)-fail



mda ,aceeasi intrebare "inteligenta" (ca si cu teoria gravitatiei ,daca-i doar teorie sau/si fapt)pe care o pun toti ateii ,pe tine nu te intereseaza adevarul ,ci intri pe forum sa te afli in treaba ; Kent Hovind are un raspuns beton si pentru tipul acesta de intrebari dar nu ti-l spun trebuie sa te chinui sa-l afli ,nu numai mura-n gura toate ; auzi la tine,GPS-ul :) din ce-o fi evoluat oare GPS-ul ? sigur a evoluat din ceva !

Urmariti filmul: "Expelled:No inteligence allowed!"

iata o mostra (din film)cum se da pe fata "siguranta" neexistentei unui Dumnezeu ,priviti cu atentie ochii lui Dawkins,incredibil ,dumnezeul ateistilor(Dawkins) admite inteligence-design-ul,adica pe Dumnezeu ,dar nu-l numeste Dumnezeu ,ci "inteligenta extraterestra":
http://www.youtube.com/watch?v=BtV22JPjmsk
"cer o prima funcție care face o previziune a utilității "???? pai cum tu crezi ca functia apare pentru a "prevedea" utilitatea?Crezi ca sta o luna pana cand ne dam noi seama ca avem nevoie de ea?Pai din moment ce este nevoie de o utilitate care la un moment dat a fost scrisa in ADNul nostru, apare si functia care sa o realizeze, concretizata prin modificari de organe, aparitia altora etc..cam asa sta treaba in evolutie. Si stai linistit, nu o functie noua aparuta la un sg individ din taxonul "specie" defineste notiunea de specie noua, deci evolutie.De exemplu, in romania exista 2 specii diferite de broasca testoasa de apa dulce sau de brotacel doar ca sunt criptice -Sunt identice dpdv morfologic,etologic etc-, si doar pe baza analizei de ADN(markerii respectivi) se pot distinge.Deci NICI NU exista functie noua ptr fiecare dintre specii.
Alt exemplu....exista o specie de caprina care se ridica in 2 picioare sa ajunga la unele frunze...exista functia si utilitatea dar nu au evoluat in alta specie. O ADAPTARE mai mult sau mai putin evidenta la mediu nu inseamna evolutie.Uite-te la specia noastra cate functii avem..fiecare face ceva diferit mai bine sau mai rau.Un gimnast extrem de bun nu e o alta specie.
Observ ca nu ai notiuni de baza...si e normal sa pui atatea intrebari dar raspunsul nu il vei gasi in documentare de genu ala.

Last edited by mrsadic; 23.05.2010 at 23:46:46.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.06.2010, 11:34:24
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit De cand e evolutionismul o religie?

Sunt usor dezorientata.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 02:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43