Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #961  
Vechi 27.06.2014, 17:10:18
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Iar in cazul lui Giordano Bruno a fost vorba despre erezii, nu despre heliocentrism. Bruno s-a folosit de ideile heliocentriste pentru a-si promova alte idei care au legatura cu ocultismul si cu ceea ce unii numesc "vechea religie". Deci spre deosebire de Galileo el era un fel de David Icke sau alt nebun din asta de azi.
Si chiar daca a facut ce a facut si a zis ce a zis, trebuia ucis? Eu nu cred in astfel de solutii.

De fapt, din aceste intamplari si din toata controversa de pe acest forum, impresia mea este ca mare parte din aceste probleme in care stiinta pare ca contrazice Biblia sunt cauzate de faptul ca Biserica, oamenii care slujesc in ea, preotii insisi, nu sunt in acelasi timp atrasi si de stiinta, adica sa faca in mod efectiv cercetari, masuratori, experimente.

Stiu ca suna ciudat, dar asta este doar din perspectiva a ceea ce fac astazi preotii (adica NUMAI se roaga). In trecut anumiti calugari se mai preocupau si de stiinta. Preotii deloc, de ce oare?
Au atata timp la dispozitie, nu cred ca nu sunt curiosi, dar ceva se intampla. Stiu ca sunt si fizicieni printre calugari. Oare ce ii opreste sa cerceteze, sa masoare, sa gandeasca, sa incerce sa explice si altora?
Imi place sa repet ceea ce am spus acum cateva zile: cunoasterea dobandita cu credinta in Dumnezeu si in rugaciune este de mare folos. Acesti oameni care se roaga toata ziua, daca ar face si stiinta, ar fi de mare folos si lor si altora pentru ca ar explica si celorlalti din frumusetea creatiei.
Poate nu e prea tarziu.
  #962  
Vechi 27.06.2014, 17:15:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
David Icke la inceput parea nebun(mai ales partea cu "serpilienii").Insa
daca stai sa asculti ce spune David Icke , lucrurile incep sa prinda logica.
Dar atentie, nu tot ce vb Icke este adevarat.
Nu e exact ceea ce intelegem prin "om de stiinta", la asta m-am referit, chiar daca si Icke se foloseste de ideile vremii noastre.
  #963  
Vechi 27.06.2014, 17:34:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Si chiar daca a facut ce a facut si a zis ce a zis, trebuia ucis? Eu nu cred in astfel de solutii.
Nu am spus ca trebuia ucis, doar ca nu pentru ca era un suporter al heliocentrismului si au vrut aia sa-i astupe gura a fost ucis.
  #964  
Vechi 27.06.2014, 17:43:41
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Stiu ca suna ciudat, dar asta este doar din perspectiva a ceea ce fac astazi preotii (adica NUMAI se roaga). In trecut anumiti calugari se mai preocupau si de stiinta. Preotii deloc, de ce oare?
Ionele, stiinta adevarata o au doar Preotii ortodocsi si nu oamenii de stiinta, ei ne invata ce avem de facut si ne pregatesc sufletul pentru viata vesnica. La ce fel de calugari te referi si la ce fel de stiinta ?

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Au atata timp la dispozitie, nu cred ca nu sunt curiosi, dar ceva se intampla. Stiu ca sunt si fizicieni printre calugari. Oare ce ii opreste sa cerceteze, sa masoare, sa gandeasca, sa incerce sa explice si altora?
Tu vei prefera cand vei fi bolnav si in suferinta sa vina popa si sa-ti povesteasca cum o sa te intalnesti tu cu bozomul higgs pe lumea ailalta sau cum ti-a masurat el sufletul cu sublerul si a constatat cat e de subdezvoltat saracul ?

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Acesti oameni care se roaga toata ziua, daca ar face si stiinta, ar fi de mare folos si lor si altora pentru ca ar explica si celorlalti din frumusetea creatiei. Poate nu e prea tarziu.
Pai nu ne-a descoperit stiinta frumusetea creatiei rezultate in urma ciocnirii mai multor universuri paralele intr-un spatiu cu 11 dimensiuni ? O stim deja ... si preotul stie ca o stim,... asa ca nu-si mai pierde timpul cu aceste povesti ... ca el se spre deosebire de tine se gandeste la sufletul tau si se roaga la Dumnezeu sa-ti ierte pacatele.

Last edited by AlbertX; 27.06.2014 at 17:48:31.
  #965  
Vechi 27.06.2014, 18:43:22
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu prea ai ce face. Adica "dezintegrarea mai rapida", tocmai asta inseamna. Exista observatii, si pentru a putea fi contrazise faci apel la chestii iesite din comun. Chiar daca unii oameni destepti or sa poata veni cu matematica, aceasta nu poate dovedi decat ca din punct de vedere matematic se putea intampla in 10.000 de ani, nu ca s-a intamplat.
Poate d.p.d.v. matematic sta in picioare (dezintegrarea rapida < 10.000 ani), dar din punct de vedere fizic in nici un caz, vezi problema producerii caldurii, de care am mai scris. Nu exista nici un model fizic YEC care sa corespunda datelor masurate, la nici o pereche de izotopi.
  #966  
Vechi 27.06.2014, 19:10:49
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu am spus ca trebuia ucis, doar ca nu pentru ca era un suporter al heliocentrismului si au vrut aia sa-i astupe gura a fost ucis.
Bine, am inteles.
  #967  
Vechi 27.06.2014, 19:11:48
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul

sau cum ti-a masurat el sufletul cu sublerul si a constatat cat e de subdezvoltat saracul ?

Tu confunzi stiinta asa cum se face ea astazi si cunostintele dobandite prin ea cu stiinta asa cum ar trebui sa se faca adica in urma rugaciunii. Cunostintele dobandite astfel ar fi de folos oamenilor.

Stiinta care se face astazi se face pentru Nobel, pentru bani si pentru marire personala. O astfel de stiinta nu este folositoare pentru ca nu cauta adevarul. Cateodata il mai nimereste, dar de multe ori explicatiile si teoriile sunt total gresite. Ceilalti oameni, care nu citesc decat carti de popularizare a stiintei, nici macar nu isi dau seama ce se intampla in stiinta de astazi, cum si cine o face si ca multe idei si intrebari pertinente sunt cenzurate (a amintit cineva mai sus de sistemul peer-review).

Cunostintele dobandite de un om credincios, care nu face experimente si cauta explicatii asa cum se face astazi, ci prin rugaciune si har de la Dumnezeu, ar ajunge la adevar si ne-ar impartasi teoriile adevarate. Dumnezeu i-ar arata unde greseste si l-ar invata cum sa interpreteze observatiile si datele experimentale.

Eu nu doresc si nu am rugat pe nimeni sa se roage pentru mine.

Last edited by DINU Ionel; 27.06.2014 at 21:55:10.
  #968  
Vechi 28.06.2014, 02:10:06
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Ionel, apreciez faptul ca ai reusit sa-ti depasesti limitele. Dupa ce initial m-ai facut cum ti-a venit la gura,... apoi te-ai gandit ca nu ai ce discuta cu mine,... la urma ai reusit sa spui ceva interesant.

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Cunostintele dobandite de un om credincios, care nu face experimente si cauta explicatii asa cum se face astazi, ci prin rugaciune si har de la Dumnezeu, ar ajunge la adevar si ne-ar impartasi teoriile adevarate. Dumnezeu i-ar arata unde greseste si l-ar invata cum sa interpreteze observatiile si datele experimentale.
Un bun exemplu este Mendeleev. El a marturisit ca a primit in vis informatiile necesare alcaturii tabelului periodic al elementelor. Se spune si ca Jerome Cardan a gasit solutia ecuatiei de gradul trei in vis - http://www.citate-celebre-cogito.ro/...e-si-creative/

Dupa cum stim, diavolul nu a creat niciodata nimic, deci nu poate fi suspectat ca ar avea vre-o contributie la visele acelor oameni de stiinta. Probabil ca Dumnezeu sta la baza tuturor descoperirilor din toate timpurile, dupa cum afirma si parintele Arsenie Papacioc:

Ne-a creat cu atâta putere, cu atâta dragoste dar ne-a făcut liberi ca să avem, zice-se, și noi meritul că suntem în Împărăția Cerului. Dar și aici ne ajută pas cu pas, ne spune Mântuitorul: „Nu se mișcă fir de păr fără voia mea!“. Dacă nu se mișcă fir de păr, nu se mișcă nici fir de iarbă, nici o frunză nu se mișcă fără voia lui Dumnezeu.

Last edited by AlbertX; 28.06.2014 at 03:08:47.
  #969  
Vechi 05.07.2014, 21:51:00
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite un video frumos despre acesti mari povestitori care sunt evolutionistii.

https://www.youtube.com/watch?v=brAMvEiBeJA
Interesant, ce parere vor avea evolutionistii ?
  #970  
Vechi 05.07.2014, 23:03:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Interesant, ce parere vor avea evolutionistii ?
Mi-a placut chestia cu zebra si insectele. Adica un cal sau o vaca nu au probleme cu insectele ? De ce n-ar avea si ele dungi ?
Subiect închis