Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.09.2016, 10:27:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Ce mănăstire este asta? N-am mai auzit. Dumnezeu să-i ierte pe toti, după mare mila Lui.
Derevent , s-a strecurat o eroare :)
Mănăstirea Derevent din Dobrogea la 20 km distanță de frontieră cu Bulgaria .
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 28.09.2016 at 13:30:37.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.09.2016, 11:23:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte! A fost un actor adevarat!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.09.2016, 13:02:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte! A fost un actor adevarat!
Probabil ca vorbesti de Sebastian Papaiani.

Eu n-am auzit de Aurelian Preda. Cred ca era tanar si cunoscut mai din ultima vreme.
Si chestia asta cu "un mare artist" sau "foarte cunoscut artist" este ceva relativ.
Am observat in ultima vreme pe net la stirile romanesti ca apar tot felul de anunturi ciudate de genul "o mare artista, un foarte cunoscut actor/cantaret" si cand intri pe articol gasesti un nume de fapt necunoscut.
Dar poate ca voi acolo altfel percepeti lucrurile. Eu stiu din ce in ce mai putina lume dintre cei despre care se spune in presa, sau apar la televiziune.
Poate ca pentru generatiile mai tinere sunt mai cunoscuti artistii mai tineri si necunoscuti cei mai in varsta.

Oricum pacat si de acesta si suferinta lui. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.

Cred ca pe manastire o cheama Dervent. Sau o fi alta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2016, 14:05:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu n-am auzit de Aurelian Preda. Cred ca era tanar si cunoscut mai din ultima vreme.
Si chestia asta cu "un mare artist" sau "foarte cunoscut artist" este ceva relativ.
Am observat in ultima vreme pe net la stirile romanesti ca apar tot felul de anunturi ciudate de genul "o mare artista, un foarte cunoscut actor/cantaret" si cand intri pe articol gasesti un nume de fapt necunoscut.
Sunt 2 posibilitati ori e un artist cunoscut doar in regiunea lui geografica, ori este un necunoscut dar stirea este de tip clickbite, adica pentru ca omul sa aduca trafic prin accesarea unui titlu alarmant iar cand e la tv faza e tot pt a tine omul in fata ecranului cu mesaje colorate de tip otv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2016, 15:57:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Derevent , s-a strecurat o eroare :)
Mănăstirea Derevent din Dobrogea la 20 km distanță de frontieră cu Bulgaria .
Doamne ajută!
Dervent, mai exact. www.dervent.ro, dar văd că, acum cel puțin, nu le merge site-ul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.09.2016, 17:34:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Se pare că cel trimis cu salvarea care i-a luat tensiunea și pulsul nu i-a făcut un EKG ci i-a dat un somnifer susținînd că are niște atacuri de panică.

Salvările chemate ulterior după una sau două ore nu l-au mai putut resuscita.

Deci l-au omorît!........... păcatele... altora.

Să-l ierte Dumnezeu că nu știu să fi făcut vreun păcat ci prin umorul lui foarte ironic și foarte artistic a fost un luptător anticomunist și anti-fățărnicie veritabil.

Cum avea destulă credință cred că și despre el se poate spune așa: ''Eroii nu mor niciodată!''
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.09.2016, 23:44:03
Tudor94 Tudor94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2012
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Daca Ioan Gyuri Pascu era ortodox asa cum a afirmat in mai multe randuri, de ce slujba de inmormantare va fi oficiata de un preot reformat?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.09.2016, 01:23:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tudor94 Vezi mesajul
Daca Ioan Gyuri Pascu era ortodox asa cum a afirmat in mai multe randuri, de ce slujba de inmormantare va fi oficiata de un preot reformat?
Era ortodox cu veneratie la un maestru vietnamez si fascinatie pentru chakre si ozenistica preluate prin transfuzie de la fosta sotie, bine ca nu l-a apucat si nebunia incinerarii ca pe fanii lui Eliade.

Nu orice om care pune piciorul in libraria bizantina devine si bun crestin in schimb oamenii de la trinitas ar trebui sa faca un casting mai atent cand invita pe cineva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.09.2016 at 01:27:48.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.10.2016, 14:53:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dezvăluiri emoționante ale fostei soții a lui Gyuri Pascu: ''La IML, parcă i-am auzit vocea spunându-mi că n-are de gând să moară vreodată''




Fosta soție a lui Ioan Gyuri Pascu a postat pe blogul său un text lung, în care vorbește despre înmormântarea fostului membru al grupului Divertis, dar și despre trăirile ei.

''Marți dimineață, la IML, când l-am pupat și l-am mângâiat, privindu-i zâmbetul și fruntea senină, întrebându-l din nou de ce mi-a făcut-o și pe asta, am simțit că parcă se-ncălzea sub mângâierea mea. Apoi, parc-ar fi turnat în mine o putere, o incredibilă putere s-a născut în mine auzindu-i vocea: “Tu ai uitat? Eu n-am murit și nici n-am de gând să mor vreodată! Ce, eu sunt doar ăsta?” adică trupul la care mă uitam… Și-apoi am înțeles că trebuie să fac ceea ce el își dorea, nu ceea ce lumea se aștepta sau își dorea (.




..) La fel și Elena Cârstea care chiar a înțeles foarte bine că Gyuri nu-și dorea altceva. Și i-a cântat lui Gyuri în capela de la Agnita, chiar dacă era răcită, chiar dacă era și ea obosită de câte făcuse acolo pentru înmormântare. Dar i-am spus:”nu pentru oamenii ăștia cânți tu, Elena, ci pentru Gyuri!” Când a început să cânte, am ridicat ochii în sus și am zâmbit, lăsându-mă cutremurată de-un fior ce s-a întins pe ambele brațe, nu doar pe unul… că doar așa verificam noi autenticitatea unui talent: dacă ni se ridica părul pe brațe, era sigur autentic (...) Mi-am propus să nu-l lăsăm descoperit (n.r. în sicriu), ca să nu se altereze imaginea lui niciodată. Să rămână viu, așa cum l-au văzut și îl știu oamenii. Și tare mult m-am bucurat când, seara, și sora lui mi-a spus același lucru. Cred că nici lui nu i-ar fi plăcut treaba asta, cu-atât mai mult cu cât nu suporta să meargă la înmormântările cunoscuților, nicidecum ale prietenilor, nu suporta să treacă prin acest calvar'', a scris, printre altele, Daniela Maria Marin pe blogul ei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare