Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.10.2009, 14:56:18
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cine credeti ca merita?Toti sunt o apa si un pamant.Dar care este cel mai ,,bun rau '' dupa parerea voastra?Merita Traian Basescu sa mai obtina un mandat?Sau trebuie ales un altul?Traim in Romania si nu ar trebui sa fim indiferenti.
Am ajuns in situatia "fericita" in care pur si simplu nu mai ai de ales.
Basescu - betiv fustangiu, Antonescu - papusa, Geoana - papusa penibila, Duda - papusa gonflabila, Vadim -dement, Becali - incoerent. Scuze, de obicei nu pun etichete pe oameni, doar cu ocazii speciale - prezidentiale.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.10.2009, 15:03:48
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Este clar ca este un corupt fara margini, dar ceea ce nu inteleg eu este cum de are tupeul sa apara pe sticla ca si cum nu ar fi si mai arata si cu degetul in jurul lui...asta mi se pare penibil!!!

E clar ca la caracterul pe care il are a fost cred cel mai bun colaborator al securitatii, dar si-a ars dosarul si tace ca o stiuca prajita cu ochiul intr-o parte! =))
Cum am zis, e o personalitate atipica, un om care probabil a mintit atât de mult încât a pierdut capacitatea de a respecta adevarul dar si-a pastrat ambitiile si aroganta. Asemenea lui Hitler, Mahomed si poate si alti psihopati, astfel de oameni exercita o fascinatie asupra oamenilor simpli datorita încrederii puternice în ei însisi. Au o harisma ceea ce nu îi lipseste însa de a fi persoane neobisnuit de imorale.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.10.2009, 16:14:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cum am zis, e o personalitate atipica, un om care probabil a mintit atât de mult încât a pierdut capacitatea de a respecta adevarul dar si-a pastrat ambitiile si aroganta. Asemenea lui Hitler, Mahomed si poate si alti psihopati, astfel de oameni exercita o fascinatie asupra oamenilor simpli datorita încrederii puternice în ei însisi. Au o harisma ceea ce nu îi lipseste însa de a fi persoane neobisnuit de imorale.
Hmmmm...harisma??????? Ce harisma are Basescu? =))

Mi se pare un psihopat si cam atat!

Exercita o putere asupra creierelor oamenilor simpli pentru ca fiind atat de simpli, nici nu mai gandesc si il asculta pe cel care da dovada de tupeu fara margini...pentru ca asa sunt toti oamenii banali si frustrati, care simt nevoia sa de din coate si sa calce pe cadavre. Asa sunt invatati oamenii care trebuie sa razbeasca cumva in lume, neavand alte calitati...si atunci da-i inainte cu tupeu!!!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.10.2009, 16:15:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Am ajuns in situatia "fericita" in care pur si simplu nu mai ai de ales.
Basescu - betiv fustangiu, Antonescu - papusa, Geoana - papusa penibila, Duda - papusa gonflabila, Vadim -dement, Becali - incoerent. Scuze, de obicei nu pun etichete pe oameni, doar cu ocazii speciale - prezidentiale.
Am ras foarte mult la cele scrise de tine...dar mai ales la eticheta pusa lui Duda =)) =))...sincer eu nici nu il pot caracteriza pentru ca e un simplu parvenit si cam atat!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.10.2009, 16:19:05
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Trebuie sa se intample ceva, ca nu se mai poate, Basescu asta este atat de antipatic incat selecteaza ca si contracandidati oameni si mai antipatici si mai lipsiti de calitati decat el...ca prostu' sa ajunga la concluzia ca tot el este cel mai bun dintre prosti...ingrozitor!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.10.2009, 17:56:36
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Am ras foarte mult la cele scrise de tine...dar mai ales la eticheta pusa lui Duda =)) =))...sincer eu nici nu il pot caracteriza pentru ca e un simplu parvenit si cam atat!
Ma bucur ca ti-am descretit fruntea.
In privinta candidatilor cred ca noi trebuie sa intelegem un lucru si sa ne trezim odata: un candidat la presedintie este un politician abil, asta inainte sa ajunga acolo a trecut prin multe si multe compromisuri a facut. "Uns cu toate alifiile" inseamna de fapt - scaldat in toate mizeriile! Nu are cum sa fie un "politician crestin" de exemplu si sa fie si de succes. Mai sunt unii care incearca, vezi Becali, dar nici nu le iese nici nu da prea bine. Si oricum Becali nu este politician, este om de afaceri. Eu cred ca acest sistem asa a fost menit sa fie si de aceea Iisus spunea: "dati-i Cezarului ce-i al Cezarului" adica nu amestecati cele doua lumi, una este cea curata a lui Dumnezeu si alta asta murdara lumeasca in care ne tavalim cu totii.
In concluzie: si Basescu si restul nu sunt "mizerabili" ci sunt politicieni, simplu. Nu au cum sa fie buni crestini presedintii pt ca atunci nu ar mai putea veni Apocalipsa niciodata! Acestia trebuie sa ne livreze vrajmasului la un moment dat! Sa nu se uite acest lucru! Nu ma refer neaparat la Basescu (oricum nu el conduce realmente Romania) ci in general la clasa conducatoare. Deci hai sa ne trezim si sa nu ne mai asteptam sa fie candidatii oameni cu suflet si pasatori pentru ca este o poveste care nu va fi realitate niciodata!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.10.2009, 19:54:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred ca românii ar trebui sa înceteze sa mai fie atât de preocupati de economic, niste conducatori proveniti din sfera culturii ar fi potriviti fiindca sunt oameni relaxati si ar transmite aceasta stare si celorlalti.

Cultura, arta înalta spiritul deasupra preocuparii monotone si absurde pentru cotidian, ne elibereaza, ne da dimensiunea idealului si ne ajuta sa fim optimisti.

De asemeni ar trebui sa învatam de la alte popoare (cum ar fi cele mediteraneene) care au un stil relaxat de viata, sa nu ne mai facem atâtea griji, sa învatam sa fim fericiti.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 08.10.2009 at 20:01:30.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.10.2009, 20:41:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul

De asemeni ar trebui sa învatam de la alte popoare (cum ar fi cele mediteraneene) care au un stil relaxat de viata, sa nu ne mai facem atâtea griji, sa învatam sa fim fericiti.
Tu in mare ai dreptate in ce spui insa sa nu uitam ca cei din bazinul mediteranian iatalienii, francezii, spaniolii de pe coasta au bani de piriie si-i doare drept in fund ce berlusconii sau merlusconii se perinda pe la putere. Nu sunt cu absolut nimic incomodati de acesti plimbareti politici atita timp cit cei de sus fac frumos.
INSA, sa nu uitam ca NIMENI nu are voie sa schimbe NIMIC din viata tihnita a mediteranienilor nici macar cu o IOTA( care stau si se relaxeaza cu burtile pline si cu emigrantii din est muncind ca sclavii pe plantatiile lor) ca atunci se complica treaba si ies toti pentru a-l lua de git pe politician. ...si politicienii STIU BINE TREABA ASTA

Last edited by andreicozia; 08.10.2009 at 20:43:32.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.10.2009, 20:54:24
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ma gândeam la oamenii saraci din Grecia, tarile arabe, Turcia, nu la cei bogati.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.10.2009, 23:28:05
Cristina_Cristea Cristina_Cristea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Smile Doamne ajuta!

[ Eu cred ca acest sistem asa a fost menit sa fie si de aceea Iisus spunea: "dati-i Cezarului ce-i al Cezarului" adica nu amestecati cele doua lumi, una este cea curata a lui Dumnezeu si alta asta murdara lumeasca in care ne tavalim cu totii.
In concluzie: si Basescu si restul nu sunt "mizerabili" ci sunt politicieni, simplu. Nu au cum sa fie buni crestini presedintii pt ca atunci nu ar mai putea veni Apocalipsa niciodata! Acestia trebuie sa ne livreze vrajmasului la un moment dat! Sa nu se uite acest lucru! Nu ma refer neaparat la Basescu (oricum nu el conduce realmente Romania) ci in general la clasa conducatoare. Deci hai sa ne trezim si sa nu ne mai asteptam sa fie candidatii oameni cu suflet si pasatori pentru ca este o poveste care nu va fi realitate niciodata![/quote]

Eu cred ca la acest mesaj ai dreptate. Noi am putea sa ne rugam pentru ei ;i pentru noi. De criticat, toti ne pricepem. Printre rugaciuni se afla si una pentru conducatorii tarii. Fara suparare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dan Puric presedintele Romaniei tot-Laurentiu Generalitati 218 10.11.2012 22:24:19
Presedintele Egiptului isi va alege ca vicepresedinte un crestin andra_v Generalitati 2 30.06.2012 22:10:25
Presedintele CJ Arges, retinut Melissa Generalitati 2 26.01.2011 22:46:15
Presedintele UE eulaura Generalitati 18 23.11.2009 13:35:05
Presedintele Americii un om manipulat? goldfinger17 Generalitati 37 09.11.2008 03:34:21