Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.03.2012, 09:43:16
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ai venit sa intrebi asta pe un site crestin-ortodox?
Apoi nu stii ce credem noi?
Noi credem si stim ca ne-a creat Dumnezeu. El este Creatorul.
Atat.
Ti-am raspuns.

Daca ai studiat 20 ani, ai o varsta mai mare decat aveam eu cand am aflat in clasele primare la scoala de teoria evolutionista....
Am mers repede la maica-mea, femeie simpla si credincioasa de la tara, cu putina scoala dar cu multa credinta si bun simt, si i-am dat vestea cea mare: ne tragem din maimute! Incercand sa o conving ca ceea ce mi s-a spus la scoala e cea mai tare descoperire si e musai sa afle si ea, sa nu ramana nestiutoare...si sa stie ca si ea se trage din maimuta.....
S-a uitat biata maica-mea la mine, capiata... mi-a dat pace atunci...m-a lasat intr-ale mele... apoi m-a luat usor, cu binisorul si mi-a spus...ne tragem din buna de la Corpadea si din bunu, si din buna cealalta si din bunu, si din strabunica.... si de la Adam si Eva... si de la Dumnezeu.
Opiniile sunt diferite aici, cu a ta nu sunt de acord
  #22  
Vechi 21.03.2012, 09:45:32
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Biblia Ortodoxă

Facerea (Geneza)

Capitolul 1
1. La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul.
2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.
4. Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua întâi.
6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua.
9. Și a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc și să se arate uscatul!" Și a fost așa. și s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor și s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeață: iarbă, cu sămânță într-însa, după felul și asemănarea ei, și pomi roditori, care să dea rod cu sămânță în sine, după fel, pe pământ!" Și a fost așa.
12. Pământul a dat din sine verdeață: iarbă, care face sămânță, după felul și după asemănarea ei, și pomi roditori, cu sămânță, după fel, pe pământ. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.
14. Și a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte și să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele și anii,
15. Și să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Și a fost așa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei și luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopții, și stelele.
17. Și le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua și noaptea și să despartă lumina de întuneric. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mișune apele de vietăți, ființe cu viață în ele și păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Și a fost așa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape și toate ființele vii, care mișună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, și toate păsările înaripate după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Și le-a binecuvântat Dumnezeu și a zis: "Prăsiți-vă și vă înmulțiți și umpleți apele mărilor și păsările să se înmulțească pe pământ!
23. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
Da, Adriana, asa a fost scris....stiu
  #23  
Vechi 21.03.2012, 09:47:32
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru omul religios, lumea si omul se misca, intreaga creatie se misca, spre o tinta desavarsita pe care nu o au. Nici unul din lucrurile create nu este tinta sa finala, intrucat nu e nici cauza sa , pentru ca altfel n-ar mai fi supusa unor lucrari, odata ce ar avea plenitudinea in sine si ar fi mereu la fel si n-ar avea de la nimeni existenta, deci "evolutia si progresul" fac parte din creatia continua, Dumnezeu pastrand legatura cu creatia prin energiile sale necreate, aducand lucrurile la existenta prin ratiunile lor interne la timpul cuvenit.
da Ioana, fac quote si pentru cei mai neatenti
multumesc pentru raspuns
  #24  
Vechi 21.03.2012, 09:53:07
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
daca veniti cu explicatii "elevate" riscati sa nu atingeti exact scopul pentru care ati scris, deoarece cititorul ramane rece la astfel de fraze elaborate pe care nu le poate patrunde!

incercati cu argumente pe intelesul tuturor, folosind cuvinte si expresii comune!

Eu (cel care a postat initial acest topic) consider ca raspunsul ei e singurul care incearca sa aduca un aport de informatie in acest topic. Cred ca ultima explicatie e foarte clara si nu stiu de ce va preocupa intelegerea "tuturor". Fiecare intelege ce doreste sa inteleaga, exista dictionare pentru termenii necunoscuti. Chiar si online.
  #25  
Vechi 21.03.2012, 10:32:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
fiintele vii evolueaza pe parcursul a milioane de ani, de cele mai multe ori ca adaptare la modificari la nivel planetar.
De unde stii tu ce se intampla in milioane de ani ?
  #26  
Vechi 21.03.2012, 10:37:02
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
De unde stii tu ce se intampla in milioane de ani ?
Cercetatorii pot afla, studiind probe organice
  #27  
Vechi 21.03.2012, 10:40:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Adica ce proba studiaza ei ca sa descopere ca un animal s-a transformat intr-un alt animal ? De unde stii ca oasele alea din pamant nu apartineau unui animal care nu mai exista acum ? Sau de unde stii ca animalul respectiv a avut urmasi ? Ce studii faci sa descoperi asta ?
  #28  
Vechi 21.03.2012, 10:44:36
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adica ce proba studiaza ei ca sa descopere ca un animal s-a transformat intr-un alt animal ? De unde stii ca oasele alea din pamant nu apartineau unui animal care nu mai exista acum ? Sau de unde stii ca animalul respectiv a avut urmasi ? Ce studii faci sa descoperi asta ?
Pentru geneza avem o proba? Opinia ta care e? Incerci doar sa contrazici ceva din ce inteleg.
  #29  
Vechi 21.03.2012, 10:49:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Pentru geneza avem o proba? Opinia ta care e? Incerci doar sa contrazici ceva din ce inteleg.
Pai in geneza credem.Credem ca exista Dumnezeu ca altfel cum ne-am putea increde in creier daca ar fi rodul intamplarii ? Ca sa masori ceva trebuie sa presupui ca aparatul pe care il folosesti poate masura corect.E o mare diferenta intre credinta in general si credinta crestina in special si naturalismul metafizic.
  #30  
Vechi 21.03.2012, 10:52:10
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai in geneza credem.Credem ca exista Dumnezeu ca altfel cum ne-am putea increde in creier daca ar fi rodul intamplarii ? Ca sa masori ceva trebuie sa presupui ca aparatul pe care il folosesti poate masura corect.E o mare diferenta intre credinta in general si credinta crestina in special si naturalismul metafizic.
Credem in interpretarea oamenilor, daca ai fi deschis posibilitatii ti-ai da seama ca cele doua teorii nu se contrazic de fapt; ar trebui doar adaptata interpretarea anterior mentionata pentru ca in ultimii 2000 de ani am mai aflat cate ceva.
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45