Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.07.2010, 19:53:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Randuiala speciala de inmormantare in cazul artistei Madalina Manole ( Comunicat )

http://www.basilica.ro/ro/stiri/bran...a_manoleb.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 15.07.2010, 20:26:29
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgi_85 Vezi mesajul
Eu consider ca cei care se sinucid nici macar nu merita a fi mentionati. Personal, nu pot sa simt nici un fel de compasiune pentru astfel de oameni, care aleg singuri sa paraseasca "jocul". Nu stiu ce poate determina un om sa-si puna capat zilelor, dar dpv meu de vedere nu exista nici un motiv pe lumea asta pentru care sa iti iei viata. Viata e frumoasa oricum e ea. Si toti avem incercari in viata, suferinte, nimeni nu are o viata perfecta. Dar asta nu inseamna sa-ti pui streangul de gat. Astfel de oameni care abandoneaza sunt LASI. Pentru ca nu au curaj sa lupte. Si atunci daca ea a decis sa moara, pentru care motiv merita compatimita/inteleasa?
hai sa nu-i condamnam prea tare pe sinucigasi ! Eu personal cred ca dumnezeu va avea o mare intelegere fata de ei, pentru ca sinuciderea pleaca din slabiciunea extrema a sistemului nervos,ca sa nu zic, chiar uneori o boala psihica !

Cum poti cere atunci unui om bolnav psihic sa "lupte" cu viata ,la fel cum o face un om cat de cat sanatos ,asta din urma are ca arma buna, un sistem pshic cat de cat echilibrat si stabil ! Primul ce arma are ?!
Cum poate sa lupte un soldat cu arc fata de unul cu o carabina mauser 98 ?
Eu unul nici nu-i condamn pe oamenii astia care se sinucid, si desigur ca imi pare rau ca au ales sa faca asa, dar, e alegerea lor, si nici nu stau sa plang prea tare !
Reply With Quote
  #103  
Vechi 15.07.2010, 20:47:32
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Sunt puțin uimit de ceea ce se discută aici. Chiar și titlul. "Mădălina Manole a plecat la Domnul", cu sensul că s-a dus în cer!
Dar de unde știm noi fraților că s-a dus la Domnul !!! S-a dus eventual să aștepte judecata Domului ca noi toți. Dacă e să nu judecăm pe nimeni atunci, mai bine să nu apreciem noi unde s-a dus sufletul unei răposate.
Iar dacă ipoteza sinuciderii care se conturează din ce in ce mai pronunțat, se va adeverii, atunci ceea ce a făcut această cântăreață " nu are iertare nici în veacul acesta, nici în cel ce va să fie"

Întreaga Patristică ortodoxă încadrează păcatul sinuciderii în hulă împotriva Duhului Sfânt. Căci cum altfel se poate numi acel păcat în care omul nu mai are nădeje în lucrarea salvatoare a Duhului Sfânt prin care se realizează mântuirea noastră?
Păcatul sinuciderii este unul din păcatele cel mai de jos. Este apogeul și finalitatea deznădejdii și a lipsei de încredere în puterea lui Dumnezeu.

Matei 12. 31 "De aceea vă zic: Orice păcat și orice hulă se va ierta oamenilor, dar hula împotriva Duhului nu se va ierta. 32.Celui care va zice cuvânt împotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta lui, nici în veacul acesta, nici în cel ce va să fie."

Dacă Iuda, nu s-ar fi sinucis atunci Hristos l-ar fi iertat, așa cum a făcut-o cu Petru care s-a lepădat de El. Însă prin faptul că și-a pus capăt zilelor a fost osândit. "Bine era pentru omul acela de nu s-ar fi născut" spune Hristos.
Ceea ce putem să facem este să ne rugăm pentru toți oamenii, ca Domnul să fie milostiv față de noi. Căci în privința celor care păcătuiesc împotriva Duhului Sfânt, apostolul Ioan în epstola sa spune:

1 Ioan 5. 16 "Dacă vede cineva pe fratele său păcătuind - păcat nu de moarte - să se roage, și Dumnezeu va da viață acelui frate, anume celor ce nu păcătuiesc de moarte. Este și păcat de moarte; nu zic să se roage pentru acela."

Ceea ce a făcut Mădălina Manole este de neiertat la noi oamenii, nu știu dacă e la Dumnezeu. Să nu uităm că Dumnezeu este drept. În creștinism omul nu trăiește niciodată pentru el și pentru bucuriile trecătoare.
În creștinism omul trăiește pentru aproape, mai ales dacă acel aproape îți este copil. Mai ales ca mamă !!!

1. Cor. 13. "Dragostea îndelung rabdă .... 5. nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. 7.Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă."

Ce vină a avut copilul ei pentru faptul că nu își va aminti niciodată cum arăta mama lui?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 15.07.2010, 20:49:44
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
hai sa nu-i condamnam prea tare pe sinucigasi ! Eu personal cred ca dumnezeu va avea o mare intelegere fata de ei, pentru ca sinuciderea pleaca din slabiciunea extrema a sistemului nervos,ca sa nu zic, chiar uneori o boala psihica !

Cum poti cere atunci unui om bolnav psihic sa "lupte" cu viata ,la fel cum o face un om cat de cat sanatos ,asta din urma are ca arma buna, un sistem pshic cat de cat echilibrat si stabil ! Primul ce arma are ?!
Cum poate sa lupte un soldat cu arc fata de unul cu o carabina mauser 98 ?
Eu unul nici nu-i condamn pe oamenii astia care se sinucid, si desigur ca imi pare rau ca au ales sa faca asa, dar, e alegerea lor, si nici nu stau sa plang prea tare !

"Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele; iar cu oamenii cei care fac fărădelege nu mă voi însoți cu aleșii lor. " (Psalmul 140, 4)
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.07.2010, 20:50:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Am scris adminului cu rugamintea sa inchida acest fir.
2. Il rog si pe Cristi, caruia nu i se mai pot scrie mesaje private, sa inchida firul acesta, pe care el l-a deschis si a carui scop a deviat mult.
Este vorba de un om, o suferinta imensa, indiferent de modul in care a murit. Este vorba si despre o familie indurerata...
Sa-i lasam in pace!!!
3. Eu nu stiu ce a fost cu ea, ce s-a intamplat. Si eu refuz sa cred ca si-a abandonat copilul pe care l-a dorit atat de mult. Acum cateva saptamani se spunea ca are insuficienta cardica si surmenaj. Ceea ce inseamna mult.
4. Depresia este o boala, indiferent de ce spuneti voi aici, si oricine poate fi lovit de ea. Poate fi si genetica.
Mai intrebati si medicii inainte de a comenta aiurea.
Ca poate ajuta si un preot, o rugaciune, este altceva, dar fara terapie si eventual tratament nu se rezolva.
Si cel bogat si in glorie si frumos, si cel sarac si necajit si cu probleme, toti pot fi loviti de depresie.
Asa ca aveti grija!

5. Pentru un om decedat, indiferent cum, te poti ruga. Ca BOR nu vrea sa-i inmormanteze cum se cuvine este altceva.
Si de ce sa nu se poata face pomeniri sau slujbe pentru ea? Macar pusa pe un pomelnic cu altii. Eu lucrurile astea nu le inteleg si nu cred ca sunt interzise. Numai un preot poate stii. Oare ce-o spune Iisus la aceste lucruri?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.07.2010 at 20:57:14.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.07.2010, 20:56:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
imi pare rau ca au ales sa faca asa, dar, e alegerea lor, si nici nu stau sa plang prea tare !
Nu au ales ei Radu, boala a ales PENTRU EI, nu ei au fost in spatele alegerii ci valul negru al inconstientei care s-a asezat peste constienta lor.

De aceea decizia Traditiei de a nu pomeni sinucigasii( care nu-si dau seama ce fac, este o anormalitate) este bazata pe ignoranta si lipsa de cunoastere a psihologiei umane..asa cum de fapt multe obiceiuri care se practica la noi sunt la fel de aberante. Este bine insa ca incet incet incepe sa se faca lumina :)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.07.2010, 20:59:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nimanui, nici macar dusmanilor nu le doresc sa afle ce inseamna depresia. Si sunt si preotii cam neputinciosi in fata ei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.07.2010, 21:00:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Sunt puțin uimit de ceea ce se discută aici. Chiar și titlul. "Mădălina Manole a plecat la Domnul", cu sensul că s-a dus în cer!?
Stii de ce? , pentru ca trebuie sa fii pozitiv!
Treburile merg prost in Balcani mai ales din cauza atitudinii negativiste pesimiste- mioritice, de .."Ce sa-i faci..asta este" trebuie sa ne impacam cu gindul.

Din negativism se duce totul pe copca!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 15.07.2010, 21:18:22
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Am scris adminului cu rugamintea sa inchida acest fir.
2. Il rog si pe Cristi, caruia nu i se mai pot scrie mesaje private, sa inchida firul acesta, pe care el l-a deschis si a carui scop a deviat mult.
Este vorba de un om, o suferinta imensa, indiferent de modul in care a murit. Este vorba si despre o familie indurerata...
Sa-i lasam in pace!!!
3. Eu nu stiu ce a fost cu ea, ce s-a intamplat. Si eu refuz sa cred ca si-a abandonat copilul pe care l-a dorit atat de mult. Acum cateva saptamani se spunea ca are insuficienta cardica si surmenaj. Ceea ce inseamna mult.
4. Depresia este o boala, indiferent de ce spuneti voi aici, si oricine poate fi lovit de ea. Poate fi si genetica.
Mai intrebati si medicii inainte de a comenta aiurea.
Ca poate ajuta si un preot, o rugaciune, este altceva, dar fara terapie si eventual tratament nu se rezolva.
Si cel bogat si in glorie si frumos, si cel sarac si necajit si cu probleme, toti pot fi loviti de depresie.
Asa ca aveti grija!

5. Pentru un om decedat, indiferent cum, te poti ruga. Ca BOR nu vrea sa-i inmormanteze cum se cuvine este altceva.
Si de ce sa nu se poata face pomeniri sau slujbe pentru ea? Macar pusa pe un pomelnic cu altii. Eu lucrurile astea nu le inteleg si nu cred ca sunt interzise. Numai un preot poate stii. Oare ce-o spune Iisus la aceste lucruri?

Ba eu cred k este foarte bine ca a deschis acest subiect,hai sa nu ne mai ascundem dupa degete si sa privim realitatile vietii in fatza,prea mult timp am tinut subiectele "tabu" sub pres...si alte si alte subiecte pe care societatea asta idealista incearca sa le evite,sa le tina ascunse,vorbind numai despre lucruri idilice,iluzorii,perfecte cand stii ca de fapt realitatile sunt altele.Hai sa vorbim DECHIS despre sinucidere,despre moarte,despre suferinta,despre durere si sa lasam prostiile cu "cat de minunata este viata" la o parte.sa vorbim despre crima,avort,abandonuri,boli,si alte realitati ale vietii,sa despicam firul in patru,sa le analizam si sa invatam impreuna cum putem sa luptam impotriva lor.
Cu cat ne ascundem mai mult,cu atat tragediile sunt mai dureroase si mai numeroase.Trebuie sa le scoatem la lumina si sa vedem cauzele care le fac sa apara.Si cum societatea asta drogata si tembela nu ne ajuta deloc oferindu.ne doar dulci iluzii este timpul sa facem noi acest pas aici pe forum si oriunde altundeva.

Astfel de subiecte er trebui dezbatute zilnic la televizor,nu porcarii cu politica,momente high-life,cum si-a pus-o unu cu una,si alte la fel
.
De asta eu zic k stirile de la ora 5 ca si povestirile adevarate sunt emisiuni foarte educative,contrar tembelilor si oligofrenilor care striga "of.of,cata violenta la televizor" si "vai,vai,ce tot sunt prezentate astfel de cazuri-problema"...pentru k aste este realitatea si adevarata lume in care traim,nu tampeniile prezentate in revistele mondene.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 15.07.2010, 21:20:42
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia
Stii de ce? , pentru ca trebuie sa fii pozitiv! Treburile merg prost in Balcani mai ales din cauza atitudinii negativiste pesimiste- mioritice, de .."Ce sa-i faci..asta este" trebuie sa ne impacam cu gindul.
Domnule, lucrurile duhovnicesti se judeca duhovniceste. Ceea ce am scris mai sus nu are nimic de-a face cu fatalismul popoarelor din zonă, dacă acesta există sau nu. Tu vii cu lucruri lumesti. Biblia spune:

Matei 7.13 "Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află."
Galateni 6.8 "Cel ce seamănă în trupul său însuși, din trup va secera stricăciune; iar cel ce seamănă în Duhul, din Duh va secera viață veșnică. "

Dacă într-adevăr cântăreața s-a sinucis aceasta arată clar că nu a trăit decât prin ea însăși și pentru ea însăși chiar dacă a avut un copil ce astfel nu își va aminti nici măcar cum a arătat mama lui.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17