Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2012, 22:39:41
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit Reglarea naturala a conceptiei

Va propun o temă pentru care aștept părerea ortodocșilor. Dacă se poate, ar fi excelent să fim toți succinți, lipsiți de patimă (în discuție) și cât se poate de argumentați, ca să avem folos reciproc. Concret, sugerez organizarea răspunsurilor în maximum trei paragrafe, nu foarte mari, ca să poată fi citite cât mai multe răspunsuri, de către cât mai mulți oameni.

Biserica catolică s-a pronunțat asupra moralității metodelor naturale de reglare a concepției. În 1968 a apărut enciclica Humanae Vitae, document esențial și de referință. Cu alte cuvinte, pentru "motive serioase", soții se pot bucura de viața conjugală chiar și atunci când știu că sunt șanse foarte mici să apară o sarcină. În treacăt, reamintesc faptul că metodele naturale de reglare a concepției înseamnă, de fapt, identificarea perioadelor de fertilitate și infertilitate la femeie, în cadrul unui ciclu, pe baza unor semne oferite chiar de corpul femeii: temperatura (bazală), mucusul cervical sau deschiderea și consistența colului uterin.

Sunt trei probleme legate de acest subiect la care, personal, aștept răspuns de la frații ortodocși, și anume:
- există o poziție unică și universală, în cadrul Bisericii Ortodoxe, pe acest subiect, așa cum există o poziție în cadrul Bisericii Catolice, și care să constituie o referință unică pentru cei care doresc să fie ortodocși în faptă, și nu doar cu numele? Dacă da, care este documentul cu pricina? Dacă nu, un ortodox "normal", "obișnuit", de cine să asculte?
- există o confuzie între metodele contraceptive și metodele naturale de reglare a concepției. Din păcate, cele din urmă sunt numite contraceptive, deși nu se intervine cu nimic în actul sexual: acesta este complet (există ejaculare exclusiv "înăuntru"), iar soții sunt deschiși la viață (nu vor avorta), chiar dacă metoda naturală "dă greș". Deci, față de metodele contraceptive care intervin activ în actul reproductiv (împiedică ovulația, nidația, întâlnirea dintre spermatozoid și ovul sau), metoda naturală nu face nimic la acest nivel, ci ține doar cont de ritmurile naturale din cadrul unui ciclu, pentru a spune soților când se instalează o perioadă fertilă, și când nu. Totuși, în Biserica Ortodoxă, pare să existe aliniere între "metode contraceptive" și "metode naturale" care, așa cum am spus mai sus, nu intervin cu nimic în derularea fizică a actului conjugal. Există documente ortodoxe care lămuresc de ce metodele naturale sunt "contraceptive", și aici mă refer mai ales, ca să nu spun exclusiv, la partea fizică a actului conjugal?
- Biserica Ortodoxă nu acceptă, ca scop al căsătoriei, ceea ce Biserica Catolică numește "remedium concupiscentiae", și care, pentru aceeași Biserică Catolică, reprezintă unul din scopurile căsătoriei alături de încă două: "procreatio" și "mutuum adiutorium". Din ce am citit, există o rezervă a Bisericii Ortodoxe față de plăcere în sine, aceasta din urmă fiind privită ca o consecință izvorâtă din căderea din Rai, și o manifestare certă a ruperii legăturii dintre Dumnezeu și om. Deci, dacă chiar "trebuie", atunci soții, în optica ortodoxă, trebuie să aibă relații conjugale numai atuci când intenționează să aibă copii. Dar, vin și întreb: dacă un rău este rău în sine, de ce este mai puțin rău în alt context? Dacă Biserica Ortodoxă propovăduiește evitarea plăcerii în sine, de ce ar fi totuși în regulă această plăcere în anumite condiții, și anume doar atunci când dorești să ai copii?

Un aspect final (am depășit trei paragrafe... :-)) privește conceptul de "paternitate responsabilă", lansat de Biserica Catolică în documentul amintit la început, Humanae Vitae. Cu alte cuvinte (spune Biserica Catolică), dacă într-o familie apar motive serioase care cer amânarea venirii unei sarcini (boală, perioadă financiară dificilă etc), atunci, doar pentru aceste motive serioase, și doar având în vedere o amânare, soții se pot bucura de viața conjugală, utilizând pentru aceasta exclusiv metodele naturale de reglare a concepției. În opinia mea, ideea acestei poziții presupune că, dacă femeia are niște ritmuri firești ale ciclului, lăsate de Dumnezeu, prin care o jumătate din ciclu este fertilă, iar cealaltă jumătate este infertilă, atunci înseamnă că Dumnezeu a delegat soților decizia de a alege momentul în care să vină copiii, în conformitate cu o "paternitate responsabilă". Adică, dacă știi că soția tocmai a avut a treia cezariană, conform Bisericii Catolice este moral să ai relații conjugale fiind conștient că nu poți avea copil, dar numai pentru o anumită perioadă, conform cu situația concretă. Adică, prevezi ca, în loc să aibă loc o nouă sarcină la trei luni de la cea de-a treia naștere prin cezariană, să programezi nașterea la un moment ulterior, stabilit (să zicem) de comun acord cu medicul. Nu considerați că un astfel de comportament este cel puțin prudent? Care ar fi poziția Bisericii Ortodoxe într-un caz similar celui de mai sus?

Subiectul este destul de vast, sper că vom avea ocazia să-i atingem toate aspectele. Aștept părerile voastre!

Last edited by andreicosmovici; 02.03.2012 at 22:57:48.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2012, 22:51:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit in 3 paragrafe , nu ?

1. Atunci cind bati la usa cuiva, cu dorinta de a intra, este de bun simt sa spui cine esti si ce voiesti . Nu ai spus decit ce voiesti .
Dai dovada de ,,exces" de moralitare si educatie !?!?
2. Acest subiect are o desvoltare excesiva pe acest forum . Cauta threadurile respective si te vei documenta singur . Nu cred ca va exista cineva care sa-ti sintetizeze !
3. Perioada Sfintului si Marelui Post este o perioada cu totul speciala din viata unui ortodox , ceea ce poate insemna ca raspunsuri nu vei primi decit de la diletanti . Ceilalti nu se vor tulbura cu asemenea sofisme pe care le intinzi , precum bomboanele cu miere.
Vei vedea singur caliatatea celor ce iti vor raspunde precum si a raspusurilor primite .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2012, 23:04:06
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. Atunci cind bati la usa cuiva, cu dorinta de a intra, este de bun simt sa spui cine esti si ce voiesti . Nu ai spus decit ce voiesti .
Dai dovada de ,,exces" de moralitare si educatie !?!?
2. Acest subiect are o desvoltare excesiva pe acest forum . Cauta threadurile respective si te vei documenta singur . Nu cred ca va exista cineva care sa-ti sintetizeze !
3. Perioada Sfintului si Marelui Post este o perioada cu totul speciala din viata unui ortodox , ceea ce poate insemna ca raspunsuri nu vei primi decit de la diletanti . Ceilalti nu se vor tulbura cu asemenea sofisme pe care le intinzi , precum bomboanele cu miere.
Vei vedea singur caliatatea celor ce iti vor raspunde precum si a raspusurilor primite .
1. Dacă am greșit cu ceva în raport cu regulamentul forumului, te rog să-mi spui concret ce și unde am greșit. Am toată bunăvoința să îndrept greșeala.
2. Îți mărturisesc că am dat căutare după cuvinte cheie pentru acest subiect, și nu am găsit. De aceea am deschis eu subiectul. Precizez că este vorba de o chestiune extrem de precisă, de un aspect al vieții conjugale, și nu despre viața conjugală, în general. Ci exclusiv despre metodele naturale de reglare a concepției. Dacă există aceste threaduri, te rog să-mi dai linkurile, să mă documentez.
3. Eu am lansat acest subiect ca pe un dialog. Di-a-log. Dacă cineva se consideră tulburat deja doar de subiect, nu este obligat să răspundă. Cu sinceritatea, deschiderea de suflet și dorința de a deveni mai bun, aș dori să aflu de ce ar interfera o discuție pe acest subiect cu perioada Postului Mare. Aștept răspuns(uri), mulțumesc. Cele bune!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2012, 23:07:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După cum ți-a răspuns și fratele Zaharia, Perioada Sfântului și Marelui Post este o perioadă cu totul specială din viața unui ortodox, iar subiectul deschis de tine este unul care nu ar trebui să ne preocupe în această perioadă...preocupările noastre ar trebui să fie cu totul altele. Ca să nu rămâi totuți fără un răspuns din partea mea și ca să întelegi mai bine, te rog să citești din semnătura mea "Tinerii și copiii născuți în lanțuri".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2012, 00:02:49
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Multumesc Ovidiu B. pentru raspuns si referinta. Voi citi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2012, 08:26:47
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Dacă totuși un mirean are probleme pe subiectul acestui thread, este recomandat să nu o discute cu duhovnicul său în timpul Postului Mare (sau a altui post)?

Zaharia_2009 îmi spusese că tema aceasta, a metodelor naturale de reglare a conceptiei (deci nu pe vreo temă largă a vieții conjugale, în general), a fost răs-discutată pe forum. Rugasem să primesc linkurile acelor threaduri, exclusiv ca să le citesc, să mă pregătesc pentru discuții pentru perioada de după Sfintele Paști. Încă nu am primit aceste linkuri. Mă poate ajuta altcineva? Repet, este strict pentru lectura mea a subiectului. Multumesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2012, 08:44:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Încă nu am primit aceste linkuri. Mă poate ajuta altcineva? Repet, este strict pentru lectura mea a subiectului. Multumesc.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14239
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2012, 19:18:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Recomand o cautare dupa "Humanae Vitae".

Am avut o discutie f. aprinsa cu dl. Mihnea Dragomir pe tema asta si m-a cam abandonat spre sfarsit.

Poate reusiti sa duceti discutia la capat si sa aliniati dvs. pozitia romano-catolica in aceasta chestiune cu morala crestina.

Vedeti aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d.php?p=367689
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2012, 00:37:57
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

AlinB, nu mi-am propus sa "reusesc" nimic, atunci cand am lansat acest subiect. În schimb, am deopotrivă niște întrebări, niște convingeri sau niște căutări pe subiectul reglării naturale a concepțiilor, pe care doresc să le discut cu membrii acestui forum, în cadrul unui dialog cât se poate de civilizat și argumentat.

Momentan, mulțumesc pentru linkul sugerat, voi citi cu mare interes. În perioada Postului Mare, am înțeles (de la zaharia_2009 si ovidiu b.) ca nu este potrivită discuția unor astfel de subiecte, cel puțin în cadrul ortodoxiei din România. Prefer să respect această poziție, și să revin pe subiect după Sfintele Paști. Cu această ocazie, dacă va mai fi cazul, reiterez dorința de a mi se explica, cu blândețe și înțelegere, lucrurile pe care nu le știu, așa cum a făcut ovidiu b. (mulțumesc!), și să nu mai fiu welcomed în stilul zaharia_2009, care m-a luat cam tare, fără să fi fost neapărat necesar.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2012, 12:23:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Zaharia are stilul lui..

Nu vad nici o problema in a discuta astfel de probleme in post.

Daca reusesti sa citesti ce ti-am recomandat si vrei sa punctezi anumite aspecte..oricand.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
metode contraceptive, metode naturale, reglarea nasterilor, reglarea naturala, scopul casatoriei



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pledoarie pentru nasterea naturala Florin-Ionut Umanitare 126 03.10.2013 22:11:24
nastere naturala/cezariana nicoletajuravle Generalitati 29 30.05.2013 18:02:29
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44