Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 30.01.2016, 18:28:40
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In materialul prezentat de colegul nostru dr. Victor Ardeleanu, se precizeaza undeva ca Parintele Arsenie ar fi avut un duhovnic "mort de 200 de ani".
Trec peste folosirea acestei "informatii" in scop evident de denigrare si intreb: oare este singurul caz de acest fel cunoscut in Ortodoxie?
Din cate imi amintesc (deocamdata nu am vreun text sub ochi), am mai intalnit acest lucru care, desigur, este surprinzator pentru bunul simt / pentru cunostintele noastre comune.
O astfel de precizare, ca un om ar avea duhovnic decedat, trezeste reactii firesti de nedumerire si chiar teama. Pare bizar, pentru unii morbid si infricosator.

Totusi, imi amintesc acum cu precizie ca intr-o carte a carei paternitate se revendica a fi tocmai mediul monastic athonit, anume in Pelerinul Rus, personajul principal are parte in mod regulat de povatuire duhovniceasca din partea duhovnicului sau raposat. Intr-una din scene, de pilda, aflam ca in vise duhovnicul il indruma pe ucenic spre un anumit text si chiar ii insemneaza cu carbunele locul din carte unde sa citeasca. La trezirea din somn ucenicul gaseste chiar carbunele asezat pe carte, la pagina respectiva...

In alte carti duhovnicesti aflam ca unii credinciosi, dintre care multi barbati imbunatatiti, aveau frecvent parte de legaturi cu duhovnicii lor raposati, cu sfintii etc.

Asadar, de unde aceasta "acuzatie" adusa Parintelui Arsenie? In fond, ce e asa neobisnuit aici, cata vreme monahul Arsenie nu e nici primul si, se pare, nici ultimul care a avut o legatura reala, vie, duhovniceasca cu un povatuitor din ceata nevazuta a dreptilor?

M-as bucura ca si domnul doctor sa dea un raspuns lamuritor, daca se poate, in aceasta chestiune.

Last edited by ahilpterodactil; 30.01.2016 at 18:30:43.
  #182  
Vechi 30.01.2016, 19:02:31
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As mai avea, sa fiu iertat, inca o intrebare.
In acelasi material se insista pe doua aspecte considerate importante in viata duhovniceasca: riscul inselarii si, legat de aceasta, cercetarea duhurilor.
Din criteriul acesta, cercetarea duhurilor, autorul materialului face cal de bataie si, implicit, cap de acuzatie impotriva Parintelui. Ne povatuieste autorul, cu multa afectiune/iubire frateasca, sa cercetam duhurile si sa nu cadem in inselare, dar sa credem ca Parintele se afla in inselare.

Am cugetat si eu la aceste lucruri, le-am luat in serios (nu e de glumit cu asa ceva, desigur) si mi-am pus urmatoarea intrebare pe care o impartasesc aici:

Cand vorbim despre cercetarea duhurilor, in ce context facem aceasta? Asa, in absolut? In abstract?
Nu, mai degraba, legat de propriile noastre experiente din cadrul vietii personale de credinta (a fiecaruia, asadar)? Nu pentru bunul mers al lucrarii de pocainta isi cerceteaza fiecare influentele, duhurile, sugestiile etc.? Nu pentru a preveni fiecare, inlauntrul propriei nevointe, inselarile si ratacirile, apeleaza la sfat duhovnicesc, la cercetarea duhurilor lui?
Oare a cerceta duhurile se refera la altul? Nu la sine?
Oare a ni se propune sa cercetam duhurile lui Arsenie (si inca, prin lumina Predaniei!) nu este o invitatie la o specie teribila a barfirii?

Eu am inteles ca fiecare crestin aflat pe drumul pocaintei, drum plin de capcane/caderi/raniri/nedesavarsiri etc., este confruntat cu multe ispite si, pentru a trece cu bine de acestea este absolut necesar sa se afle in ascultare si sub povatuirea duhovnicului.
Multe ii trec omului prin minte, munte ganduri i se pot parea folositoare ori de-a dreptul dumnezeiesti, dupa masura fiecaruia in lucrarea de smerire de sine. In acest sens suntem povatuiti sa nu dam curs oricarui gand sau impuls, oricat de inaltator ar parea el. Dar nu prea am intalnit in literatura duhovniceasca sfatul de a cerceta viata launtrica si duhurile altuia. Aceasta pare a fi strict treaba de duhovnic.
Si atunci, cum poate veni cineva catre noi, oameni fara harul preotiei sau al duhovniciei, ca sa ne puna la o treaba de duhovnic, in afara unei relatii de duhovnici ai lui Arsenie (Doamne, iarta-ma!), fara ca noi sa avem vreo ascultare in acest sens?
Asta nu miroase mai degraba la asmutire? Nu e un indemn clar ca noi sa fim carcotasi, banuitori, suspiciosi fata de Parintele Arsenie?
Si cui foloseste o astfel de treaba?

Oare nu am inteles bine?
  #183  
Vechi 30.01.2016, 22:56:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cand vorbim despre cercetarea duhurilor, in ce context facem aceasta? Asa, in absolut? In abstract?
Nu, mai degraba, legat de propriile noastre experiente din cadrul vietii personale de credinta (a fiecaruia, asadar)? Nu pentru bunul mers al lucrarii de pocainta isi cerceteaza fiecare influentele, duhurile, sugestiile etc.? Nu pentru a preveni fiecare, inlauntrul propriei nevointe, inselarile si ratacirile, apeleaza la sfat duhovnicesc, la cercetarea duhurilor lui?
Oare a cerceta duhurile se refera la altul? Nu la sine?
Oare a ni se propune sa cercetam duhurile lui Arsenie (si inca, prin lumina Predaniei!) nu este o invitatie la o specie teribila a barfirii?
Îmi e de folos acest cuvânt, care-mi limpezește înțelegerea cu privire la ce înseamnă cercetarea duhurilor. Și îmi amintește - că adesea uit - unde anume trebuie să fac această cercetare. Iar când o fac, multe duhuri străine găsesc acolo, în inima mea. Și înțeleg cu durere atunci, câtă viață pierd lăsându-le să-mi umble, moarte, prin suflet.


Citat:
Dar nu prea am intalnit in literatura duhovniceasca sfatul de a cerceta viata launtrica si duhurile altuia. Aceasta pare a fi strict treaba de duhovnic.
Iar dacă am ține minte asta, am avea mai multă pace, atât în noi, cât și între noi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #184  
Vechi 31.01.2016, 00:04:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu știu ce este harul exterior. Eu harul îl înțeleg ca fiind slava lui Dumnezeu, lumina ce-L înconjoară, puterea Lui manifestată nemijlocit. Moise Îl văzuse pe Dumnezeu, mai precis spatele Său. Se împărtășise, ca atare, de lumina Lui, pe care o reflecta atunci când a coborât din munte.
Cei care îl așteptau jos și i-au văzut fața strălucind ca soarele se pregătiseră ei înșiși cu post aspru. Nu erau profani.

Pe scurt, cred că ceea ce trebuie să înțelegem e că această lumină a Dumnezeirii nu este naturală - și cred că aici suntem de acord. Dacă ea covârșește uneori naturalul într-o asemenea măsură încât poate fi văzută și fizic, nu știu ce să spun. Poate că da.

Dar cred că poate fi observată numai prin participare, și atunci limitele dintre natural și supranatural dispar, căci însuși privitorul este transformat de lumina pe care o primește în ochiul și, totodată, în sufletul său.
Harul interior este harul primit la Botez. In rest este harul exterior, asa cum ne spune sf. Serafim de Sarov.
Iudeii s-au pregatiti prima data cand a fost Moise pe munte. Dar a doua oara si-au facut un vitel ca idol. Oricum, cand era rugul de foc (care era tot lumina harului) nu au facut o pregatire.
E adevarat, trebuie sa fie cineva imbunatatit si sfant ca sa emane lumina harului, dar pentru a o vedea nu e neaparat nevoie de acest lucru. Pe un sfant care emana lumina il pot vedea toti, daca Domnul ingaduie sa fie aratata aceasta minune. Pentru ca e o minune, diferenta e ca o minune o poate face mai ales un sfant, dar de vazut o poate vedea si cineva care nu e sfant. Prigonitorii romani ai mucenicilor vedeau si ei minunile, desi nu erau deloc sfinti. Uita-te la Sfanta Lumina de la Ierusalim, o pot vedea toti, chiar si pe internet.
  #185  
Vechi 31.01.2016, 00:09:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca e creeata, atunci DE CINE e facuta?
Lumina necreata este doar lumina harului, in rest toate alte tipuri sunt create. Dar ai dreptate, nu poate fi un alt fel de lumina decat lumina harului. Am vazut ca si un Patriarh al Ierusalimului numea acea Lumina lumina harului.
  #186  
Vechi 31.01.2016, 00:23:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Adica un mirean nu poate fi sfant? De cand?
Orice om care se mantuieste devine si sfant. Dar nu oricine ajunge in viata pamanteasca la masura unui sfant cu viata sfanta. De aceea mai mult calugarii imbunatatiti ajung sa emane si lumina harului.
  #187  
Vechi 31.01.2016, 00:42:58
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Harul interior este harul primit la Botez. In rest este harul exterior, asa cum ne spune sf. Serafim de Sarov.
Iudeii s-au pregatiti prima data cand a fost Moise pe munte. Dar a doua oara si-au facut un vitel ca idol. Oricum, cand era rugul de foc (care era tot lumina harului) nu au facut o pregatire.
E adevarat, trebuie sa fie cineva imbunatatit si sfant ca sa emane lumina harului, dar pentru a o vedea nu e neaparat nevoie de acest lucru. Pe un sfant care emana lumina il pot vedea toti, daca Domnul ingaduie sa fie aratata aceasta minune. Pentru ca e o minune, diferenta e ca o minune o poate face mai ales un sfant, dar de vazut o poate vedea si cineva care nu e sfant. Prigonitorii romani ai mucenicilor vedeau si ei minunile, desi nu erau deloc sfinti. Uita-te la Sfanta Lumina de la Ierusalim, o pot vedea toti, chiar si pe internet.
Catalin, frumoasa explicatie. O intrebare, daca nu te superi: tufisul in flacari, vazut de Moshe, care ardea si nu se consuma...ce era acel foc? Multumesc.
  #188  
Vechi 31.01.2016, 00:43:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cand vorbim despre cercetarea duhurilor, in ce context facem aceasta? Asa, in absolut? In abstract?
Nu, mai degraba, legat de propriile noastre experiente din cadrul vietii personale de credinta (a fiecaruia, asadar)? Nu pentru bunul mers al lucrarii de pocainta isi cerceteaza fiecare influentele, duhurile, sugestiile etc.? Nu pentru a preveni fiecare, inlauntrul propriei nevointe, inselarile si ratacirile, apeleaza la sfat duhovnicesc, la cercetarea duhurilor lui?
Oare a cerceta duhurile se refera la altul? Nu la sine?
Oare a ni se propune sa cercetam duhurile lui Arsenie (si inca, prin lumina Predaniei!) nu este o invitatie la o specie teribila a barfirii?
Cercetarea duhurilor se refera, de obicei, la minuni. Daca sunt de la Domnul sau de la duhuri cazute. La fle si o invatatura sau la cineva care propaga o invatatura, pentru ca in textul Sfintei Scripturi pasajul intre este: "1. Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."
  #189  
Vechi 31.01.2016, 00:54:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Catalin, frumoasa explicatie. O intrebare, daca nu te superi: tufisul in flacari, vazut de Moshe, care ardea si nu se consuma...ce era acel foc? Multumesc.
Este tot harul, la fel ca in cazul rugului de foc. Observam ca e asemanator cu Lumina de la Ierusalim, care nu arde la inceput. Ca tot am citit o predica a parintelui Galeriu, domnia sa da o explicatie foarte frumoasa de ce Lumina de la Ierusalim arde la inceput si apoi nu mai arde.
  #190  
Vechi 31.01.2016, 00:56:56
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prin "cercati duhurile" intelegi acelasi lucru cu "barfiti-l pe Arsenie Boca"?
Catalin, cum ai "cercat" tu duhul/duhurile Parintelui Arsenie Boca?
Tu personal, cum ai dat curs indemnului Apostolului?
Subiect închis

Tags
arsenie boca, canonizare, inselat, maica zamfira, sfant

Thread Tools
Moduri de afișare