Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.06.2021, 00:22:55
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sfatul meu e sa nu te retragi la nicio manastire ...
Iata dovada ca esti sectar cu un asemenea sfat... "ortodox".

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Miluieste-ma Doamne Iisuse Hristoase pe mine ceva pacatosul si cu asta mereu in minte ca o melodie subconstienta de fundal...
Miluieste-l, Doamne Iisuse Hristoase, pe el si asculta-i rugaciunea subconstienta ca pe cea constienta n-are de gand s-o faca, dupa cum se vede...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.06.2021, 21:56:35
Laurentiu05 Laurentiu05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2021
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut,

Felicitari ca incerci sa lupti si sa iti revii !!! Te sustinem cu toata puterea !!!

Consumul asta iti distruge sistemul nervos - de aici anxietate, depresie si tot felul de senzatii. Esti poate inca in sevraj si nu si-a revenit corpul complet. Sistemul tau nervos este setat acum sa functioneze pe prostii - e distrus si dat peste cap.


Trebuie sa inveti sa ai rabdare si sa lasi corpul sa isi revina - o sa isi revina, l-ai tinut o perioada prea lunga intr-un regim de distrugere.

O sa iti revii, dar trebui sa ai rabdare - pas cu pas.


1. Pazire
Inconjoara-te in primul rand de oameni si intotdeauna sa fii intr-un mediu bun.
Nu o sa te vindeci niciodata intr-o carciuma, deci sa nu mai calci si sa nu mai fii niciodata in contexte din astea.



2. Rugaciune
Sa te spovedesti si sa te rog zilnic. Citeste un acatist in fiecare zi, sau chiar Paraclisul.
Asa este . Deoarece am consumat o perioada atat de lunga tot felul de substante , sistemul nervos este la pamant , am o tensiune permanenta de care nu pot scapa din cauza anumitor obsesii pe care le am , si nu ma refer la a consuma din nou droguri , de aceasta problema am scapat per total . La sfarsitul lunii Februarie am fost la parintele Petru Irimescu din Radaseni , Suceava , pentru a ii cere un sfat si parintele mi a spus sa citesc in fiecare zi un acatist timp de 2 luni , mai exact Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos , Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului si Acatistul Sfantului Gherasim Kefalonitul , in aceasta ordine . Le am citit timp de doua saptamani dupa care am inceput sa consum iar alcool si m am oprit din citit , iar de ieri ,14.06.2021 am inceput sa citesc din din nou , sper ca de aceasta data sa nu mai ma opresc , de aceea imi doresc sa stau o perioada la manastire pentru a putea tine un program de rugaciune si a scapa de tensiunea din capul meu .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2021, 22:16:01
Laurentiu05 Laurentiu05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2021
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da te gândești foarte bine, mai ales acum vara mergi la muncă la fân/cosit, la hrănit animale și curățat, la pădure, mai cureți un cartof la trapeza(bucătăria) mănăstirii, mai lucrezi la o seră, toate astea sunt terapeutice și ajută la adunarea minții, stai în natură faci și niște exerciții de respirație și reflecție dacă mănăstirea e la munte, aerul tare face bine și la psihic, asiști și la slujbe, mai ales la maslu e foarte important.

Rapperul Cedry2k spunea că a avut o cunoștință care s-a vindecat la mănăstire de adicția de care ai pomenit, dragostea și rugăciunile călugărilor au constituit și un suport psiho-afectiv puternic, plus maslurile care se roagă pentru sănătatea minții.

Eventual după ce pleci încerci să ții o corespondență cu mănăstirea.

Cât despre numele mănăstirii nu știu exact ce să recomand, Oașa din județul Alba ar fi bună sau poate prin Moldova ar fi ceva, vorbești cu starețul, te spovedești, te trezești dimineața la slujbe, spui că vrei să rămâi să te refaci și nu cred că nu te lasă măcar o lună.
Asa ma gandesc si eu , munca , natura si linistea de la manastire mi ar ajuta foarte mult , dar mai ales slujbele si programul de rugaciune pe care il pot respecta cum trebuie , pentru ca acasa nu am reusit pana acum sa am un program de rugaciune si sa merg la biserica spre rusinea mea . Rapperul Cedry2k a avut un mare aport in schimbarea gandirii mele si a intelege mult mai bine viata , fiind artistul pe care il admir si il respect cel mai mult . Iar ca manastire , m am gandit la Sihastria , vazand si ascultand multe din predicile parintelui Cleopa , dar nu cunosc daca acolo primesc persoane ca mine pentru o perioada de cateva luni pentru a reface . Voi lua in calcul si manastirea Oasa si ma voi interesa daca as putea merge acolo . Multumesc mult pentru sfat .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.06.2021, 22:18:05
Laurentiu05 Laurentiu05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2021
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut,

Felicitari ca incerci sa lupti si sa iti revii !!! Te sustinem cu toata puterea !!!

Consumul asta iti distruge sistemul nervos - de aici anxietate, depresie si tot felul de senzatii. Esti poate inca in sevraj si nu si-a revenit corpul complet. Sistemul tau nervos este setat acum sa functioneze pe prostii - e distrus si dat peste cap.


Trebuie sa inveti sa ai rabdare si sa lasi corpul sa isi revina - o sa isi revina, l-ai tinut o perioada prea lunga intr-un regim de distrugere.

O sa iti revii, dar trebui sa ai rabdare - pas cu pas.


1. Pazire
Inconjoara-te in primul rand de oameni si intotdeauna sa fii intr-un mediu bun.
Nu o sa te vindeci niciodata intr-o carciuma, deci sa nu mai calci si sa nu mai fii niciodata in contexte din astea.



2. Rugaciune
Sa te spovedesti si sa te rog zilnic. Citeste un acatist in fiecare zi, sau chiar Paraclisul.
Si iti multumesc mult pentru sfatul dat .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.06.2021, 22:27:23
Laurentiu05 Laurentiu05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2021
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Foarte buna mi se pare ideea asta cu manastirea Oasa. Este foarte izolata, departe de lume(cel mai apropiat sat e la 40km) si, din cate am aflat mai demult(sper ca nu gresesc), are o activitate orientata spre primirea tinerilor in tabere, iar undeva prin judetul Cluj, cu totul separat de manastire, aveau o mare ferma de legume la care se lucra toata ziua pentru asigurarea mesei in taberele de tineri din manastire.

Hristos a inviat si S-a-naltat!

Din ce am citit ca ai scris mi se pare ca nu-ti vei putea continua viata linistit si normal altundeva decat la manastire cel putin cateva luni. Vreau sa te ajut si am dat o cautare cu "manastirea oasa" si mi-a dat acest link de rezultate:
https://www.bing.com/search?q=manast...ANNTA1&PC=U531
Mai mult, daca esti hotarat ma ofer sa platesc eu drumul dus pana la manastire(si/sau pana la ferma), dupa ce obtii acordul manastirii.
O perioada de cateva luni la manastire consider ca m ar ajuta enorm de mult sa imi ridice moralul si a scapa de problemele care le am creat singur in mintea mea . O sa iau in calcul manastirea Oasa , eu imi mi as dori la Sihastria , dar daca nu este posibil ma voi interesa si la Oasa daca as putea merge . Si tin sa iti multumesc din suflet pentru initiativa de a ma ajuta cu transportul pana acolo , dar multumita lu Dumnezeu am o situatie financiara modesta , normala si nu am nevoie de acest ajutor . Ori si cum apreciez foarte mult si iti multumesc din suflet .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.06.2021, 22:36:41
Laurentiu05 Laurentiu05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2021
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sfatul meu e sa nu te retragi la nicio manastire ci sa-ti iei o iconita si s-o tii cat mai aproape de minte si de suflet si cand te apuca vreo nebunie sau vreo adictie sa strigi dupa Domnul Hristos-Cuvantul ca sa te scape si intre atacurile de panica si de rau sa ceri mila si vindecare.

Cum te gandesti tu ca vei fi apt de munca cand nu esti in stare decat sa visezi la droguri si la tot felul de porcarii?

Miluieste-ma Doamne Iisuse Hristoase pe mine ceva pacatosul si cu asta mereu in minte ca o melodie subconstienta de fundal... asa ai sa-ti revi.
Am icoana in minte si in inima mereu , iar aceasta rugaciune mi o zic asa de des in minte precum spui tu , dar nu reusesc sa scap de anumite tensiuni . Iar acele tensiuni nu sunt legate de consumul de droguri , nu mai am acele pofte si nu am mai consumat de o perioada lunga anumite substante , iar unele din pacate am consumat 2 seri la rand din cauza alcoolului , dupa un an de zile de absinenta ma refer la droguri mai tari , iar cele usoare de fumat am 10 luni de cand nu am consumat . dar nu simt nevoia sa consum nici cele tari nici cele usoare . cu alcoolul pot zice ca am anumite probleme uneori peste care consider ca as putea trece . Sunt in cea mai buna forma pentru a munci si a respecta un program , tocamai de asta consider ca cea mai buna varianta ar fi sa stau o perioada la manastire .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.06.2021, 23:30:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu05 Vezi mesajul
Rapperul Cedry2k a avut un mare aport in schimbarea gandirii mele si a intelege mult mai bine viata , fiind artistul pe care il admir si il respect cel mai mult .
Aici e o discuție pe care cedry2k și un coleg al său Dragonu vorbeau despre experiențele nefaste pe care le-au avut, Dragonu spune la un moment dat că s-a retras la mănăstire prin Moldova pe undeva până s-a pus pe picioare.
https://www.youtube.com/watch?v=pX3oBnoqa3E

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu05 Vezi mesajul
Iar ca manastire , m am gandit la Sihastria , vazand si ascultand multe din predicile parintelui Cleopa , dar nu cunosc daca acolo primesc persoane ca mine pentru o perioada de cateva luni pentru a reface . Voi lua in calcul si manastirea Oasa si ma voi interesa daca as putea merge acolo . Multumesc mult pentru sfat .
E bună și Sihăstria, nu cred că nu ar primi dacă te oferi să participi la ascultări(munci), mai e o chestie după ce ieși din ritmul mănăstirii să fie riscul să te întorci iar la vechile provocări, biofizicianul Virgiliu Gheorghe povestea într-o conferință că a scăpat cineva de adicție cu pravilă de rugăciune 2 ore pe zi, când nu făcea rugăciunea, avea mari ispite.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.06.2021, 16:22:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu05 Vezi mesajul
Asa este . Deoarece am consumat o perioada atat de lunga tot felul de substante , sistemul nervos este la pamant , am o tensiune permanenta de care nu pot scapa din cauza anumitor obsesii pe care le am , si nu ma refer la a consuma din nou droguri , de aceasta problema am scapat per total . La sfarsitul lunii Februarie am fost la parintele Petru Irimescu din Radaseni , Suceava , pentru a ii cere un sfat si parintele mi a spus sa citesc in fiecare zi un acatist timp de 2 luni , mai exact Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos , Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului si Acatistul Sfantului Gherasim Kefalonitul , in aceasta ordine . Le am citit timp de doua saptamani dupa care am inceput sa consum iar alcool si m am oprit din citit , iar de ieri ,14.06.2021 am inceput sa citesc din din nou , sper ca de aceasta data sa nu mai ma opresc , de aceea imi doresc sa stau o perioada la manastire pentru a putea tine un program de rugaciune si a scapa de tensiunea din capul meu .
Vezi ca parintele ti-a zis ceva extraordinar de bun si a vazut niste probleme acolo, de asta ti-a dat anumite acatiste.

Vezi ca stie el ce stie. neaparat sa le citesti.

Acatistele te tin in furtuna in care esti.

De obicei dupa ce iesi din pacat din ispita, 1-2 ani o sa fie tulburare mare si ispite peste ispite sa te traga inapoi.

Aici este cel mai important sa citesti rugaciune.

Este mandatoriu in vindecarea ta sa citesti rugaciuni.

Si ce ti-a zis parintele este deosebit de bun.

Vezi ca Acatistul Sfantului Gherasim este pentru cei tulburati de duhuri, care au ispite. Adica stie el ceva acolo.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2021, 12:52:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sfatul meu e sa nu te retragi la nicio manastire ...
Iata dovada ca esti sectar cu un asemenea sfat... "ortodox".

Dragul meu frate ortodox (metempsihotic, karmaghedonic), vad ca te-ai molipsit de la @gpalama ca sa fiti tot mai multi pui ai baronului de Miunhauzen.

Dovada respectiva e ca am mila ca sa nu-l trimit la munca la manastire cand omul se vede ca abea se tine pe picioare si de aia nu-s sectar ci ortodox in timp ce tu te-ai dovedit teren fertil, credul, la barfa si superstitie inoculata de necredinciosi la adresa mea.

Daca vroiam sa-l pun la lucru l-as fi trimis la una din manastirile ortodoxe zidite de Cele7Tr.Apocaliptice, Vladimiresti, Prislop, Draganescu, Maglavit, Recea, Glodeni Vale si-l inrolam in OD, dar mi s-a facut mila de el si i-am recomandat sa-si faca din camera si din patul lui si din haina lui manastire si i-am dat lucrare simpla de facut, asa ca pentru un vicios notoriu care se lupta sa iasa din sclavie... asa ca mine.

Citat:
Citat:
Miluieste-ma Doamne Iisuse Hristoase pe mine ceva pacatosul si cu asta mereu in minte ca o melodie subconstienta de fundal...
Miluieste-l, Doamne Iisuse Hristoase, pe el si asculta-i rugaciunea subconstienta ca pe cea constienta n-are de gand s-o faca, dupa cum se vede...
Pai rugaciunea constienta e alta, se spune in stratul superior, asa ca solistul inconjurat de cor si de orchestra... La asta nu te-ai gandit ca ar fi posibil, nu-i asa? Stii de ce? Pentru ca ai pus botul la superstitie si la barfa si te-ai luat dupa minciunile puilor de Miunhauzen care isi desearta pe toate firele de discutie necredinta lor in Cele 7 Tr.Ap. crezand, sarmanii amagiti, ca aduc aparare ortodoxiei.

Aparati ortodoxia de Hristos-Cuavnatul? El sufla prin Trambite!

(PS: iar te superi? iar ma reclami? sper ca-ti dai seama ca nu sunt sectar, neo protestant si nici Ewald Frank-enstain si ca am tot dreptul sa raspund politicos si ortodox ca sa alung orice barfa si superstitie mincinoasa ce planeaza asupra adevarului Adevarat pe care unii vi le baga in cap si voi le aplaudati si le credeti doar pentru ca sunt minciuni-barfe si superstitii, emanatii de necredinciosi care acuza.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2021, 13:16:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dovada respectiva e ca am mila ca sa nu-l trimit la munca la manastire cand omul se vede ca abea se tine pe picioare si de aia nu-s sectar ci ortodox in timp ce tu te-ai dovedit teren fertil, credul, la barfa si superstitie inoculata de necredinciosi la adresa mea.

Daca vroiam sa-l pun la lucru l-as fi trimis la una din manastirile ortodoxe zidite de Cele7Tr.Apocaliptice, Vladimiresti, Prislop, Draganescu, Maglavit, Recea, Glodeni Vale si-l inrolam in OD, dar mi s-a facut mila de el si i-am recomandat sa-si faca din camera si din patul lui si din haina lui manastire si i-am dat lucrare simpla de facut, asa ca pentru un vicios notoriu care se lupta sa iasa din sclavie... asa ca mine.


Aparati ortodoxia de Hristos-Cuavnatul? El sufla prin Trambite!


(PS: iar te superi? iar ma reclami? sper ca-ti dai seama ca nu sunt sectar, neo protestant si nici Ewald Frank-enstain si ca am tot dreptul sa raspund politicos si ortodox ca sa alung orice barfa si superstitie mincinoasa ce planeaza asupra adevarului Adevarat pe care unii vi le baga in cap si voi le aplaudati si le credeti doar pentru ca sunt minciuni-barfe si superstitii, emanatii de necredinciosi care acuza.)
Daca Biserica a spus ca esti sectar cum poti sa fii altfel?

Daca toti spunem pe forum ca duhoarea e de sectar cum poti sa fii altfel?

Hristos nu sufla prin trompetele sectare pe care le invoci, sunt demonizati acolo...


Manastirea este unul dintre cele mai bune lucruri pe care le poate face.

Este un loc plin de lumina, de Duh Sfant, de curatenie, este inconjurat si aparat cu rugaciune. Este cu totul altceva.

Ce tot elucubrezi sectareli ieftine, pareri de sectar care nu intelege nimic din ortodoxie?


Il inveti si pe el "calea ta", sa fie singur si fara ajutor si sa asculte doar de el? Pai a facut ca tine, a mers de capul lui si a ajuns... in droguri si bautura. Tu ai ajuns intr-o secta. Esti si tu un alcoolic dar in cele duhovnicesti si nu esti diferit de el. Cam aceeasi problema o ai si tu. Drogat si alcoolic, cu drogul ereziei si bautura hulei.

De ce nu te duci tu la o manastire poate iti ies drogurile si alcoolul din cap. Sau poate te-au dat afara de acolo pentru erezie?


Mai bine fa tu o cura de dezintoxicare, in loc sa vezi paiele din ochii altora.

Si nu mai da sfaturi "dottore", cand barna din ochii tai si boala ta este cu mult mai grava decat ce vezi la el. El are bolnav trupul, tu mintea si duhul.

Inteleg problema ta, tu nu rezisti intr-o manastire de asta ii inveti pe altii sa nu mearga, ca tu nu "poti" manastirea. Nu te lasa aghiuta sa calci pe la manastire poate poate se trezeste vreunul mai destept sa te lumineze. Si de asta ocolesti subiectul cu dexteritate. Tu poti doar manastirea NIP din care arunci cu invective in alte manastiri.

Pai bai aghiuta deghizat in NIP, ia fa tu o cura de manastire si spune-ne daca iti iese NIP din cap.

Citat:
si i-am dat lucrare simpla de facut, asa ca pentru un vicios notoriu care se lupta sa iasa din sclavie... asa ca mine.
I-ai dat lucrare simpla - ce figuri ai in cap, un alcoolic si drogat in cele duhovnicessti explica unui om care cauta vindecare ... calea vindecarii, cand el insusi e bolnav pana in maduva oaselor.

Dottore Moroco, vindeca-te pe tine insuti!!!

Lasa paiele din ochii altora si vindeca-ti barnele din ochii tai.

Last edited by gpalama; 17.06.2021 at 13:22:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare