Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2022, 22:18:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Invazia "extraterestră"-Lupta cea mare-Distrugerea și restaurarea umanității

Da, intrăm într-un subiect mare,care urmează să se declanșeze imediat.

O sa incerc sa trasez câteva linii principale,pe care voi(vom) incerca sa le îngroșăm și dezvoltăm pe parcurs.

Poate pare puțin din zona de teorii conspiraționiste acest subiect, însă îmi asum acest risc de a intra acolo.

Prin "invazia extraterestra" mă refer la acceptarea la nivel global a existenței ființelor non-umane pe planeta noastră,care sunt inca de la început aici și au intervenit din umbră sau sub forma unor "zeități" de-a lungul istoriei.

Practic asta urmează,afirmarea, acceptarea și scoaterea din umbra de către "ordinea mondială" și oferirea spre publice a acestor adevăruri.

De ce?

Pentru că urmează "marea lupta",și automat intervenția "la vedere" a anumitor " forțe" in acest proces de distrugere/restaurare a umanității.

Găsim dealtfel in fiecare religie, inclusiv,in creștinism,mai ales în Apocalipsă, detalii despre aceasta luptă.

Practic Satan și toată șleahta lui care în prezent controlează umanitatea,va trebui să facă față întâlnirii cu Mesia.

Aici intervine acea profeție generala a venirii lui Hristos.Sau a doua venire în vederea luptei și judecății.

Bineînțeles că nimeni nu știe exact data.Insa tocmai de aceea nu se dau informații prin acele "semne" ale revenirii,că sa ne pregătim.

Iar în traducere liberă,polii de putere satanică sunt destul de evidenți, cât și influența lor asupra omenirii.Iar ascensiunea acestei puterii distructive va fi încununată de intervenție "extraterestră" vor zice ei,dar noi vom știi că este satanică, adică Antihristul,Balaurul, Desfrânata Cea mare etc.

Acesta va fi întrarea,și se poate vedea peste tot, astfel încât nu ne putem aștepta decât la lansarea directă a acestei declarații mondiale și întronare a lui Antihrist,că fiind o forță "extraterestra" deja prezenta de la început,care a "ajutat" mereu omenirea.

Practic asta ne avertizează și Hristos, despre ceilalți zei, despre faptul că Satan este stăpânitorul lumii.

Toți ceilalți "zei" și realizări ale lor în folosul umanității sunt de fapt doar cărămizi la degradarea umană și clădirea acestuia imperiu satanic,unde tronează război, desfrânare, minciună, lăcomie etc.

Asta a realizat Satan de la începutul umanității.

De asta Dumnezeu a trimis mereu profeți,și oamenii ai Luminii.Pentru a da șansa izbăvirii și ieșirii din robia satanică.

Însă întrucât se apropie judecata și distrugerea acestei lumi corupte,și implicit restaurarea unei lumi în care Împăratul va fi Hristos.

Trebuie sa fie atenți,sa fie pregătiți de lupta, fiindcă asta va fi nevoie.

Prin Hristos,care va veni.

Va urma
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2022, 22:44:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Extratereștrii în afara spațiului terestru pot fi și îngerii nu ?

Dar farfurii zburătoare nu au existat, sunt ultimele prototipuri ale Germaniei naziste, care n-au mai fost lansate în producția de serie ci au ajuns pe mâna americanilor prin operațiunea paperclip, prin care au recrutat savanți colaboratori cu Germania nazistă pt a face față provocării Urss-ului.


https://www.youtube.com/watch?v=b15W7MhNG8M
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2022, 02:15:32
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Extratereștrii în afara spațiului terestru pot fi și îngerii nu ?

Dar farfurii zburătoare nu au existat, sunt ultimele prototipuri ale Germaniei naziste, care n-au mai fost lansate în producția de serie ci au ajuns pe mâna americanilor prin operațiunea paperclip, prin care au recrutat savanți colaboratori cu Germania nazistă pt a face față provocării Urss-ului.


https://www.youtube.com/watch?v=b15W7MhNG8M
cred ca este o varianta in Biblie la apocalipsa despre "extraterestrii", in trambita a 5-a despre o cometa care va pica pe Pamant, si din craterul lasat, apar "lacuste" umanoide:

"Lacustele acelea semanau cu niste cai pregatiti de lupta. Pe capete aveau un fel de cununi, care pareau de aur. Fetzele lor semanau cu niste fetze de oameni. Aveau parul ca parul de femeie si dintii lor erau ca dintii de lei. Aveau niste platose ca niste platose de fier; si vuietul pe care-l faceau aripile lor era ca vuietul unor care trase de multi cai, care se arunca in lupta. Aveau niste cozi ca de scorpii, cu bolduri. Si in cozile lor statea puterea pe care o aveau ca sa vatame pe oameni cinci luni."
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2022, 04:56:43
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

@serafim

Boss ai luat-o razna rău de tot. Eu prin spiritualitate înțeleg ceva lăuntric, și nu doar atat, cât înțelepciune. Să contemplezi în primul rand realitatea, cosmosul prin rațiune cu ajutorul intelectului, și dacă asta nu e total în infinit atunci doar Dumnezeu poate completa prin spiritul Său. Când privesc aceasta lume, singurul lucru care îmi vine în minte dacă ar exista un Zeu, acela este inteligenta. Dumnezeu este înțelepciune, inteligenta înainte de toate, și dacă as dori sa acced la o asemenea ființă realizez ca doar prin intelect pot sa o fac. Ce aberezi dumneata este fantezie copilărescă ce vrea să para spirituală. Jalnic!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2022, 05:41:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
@serafim

Boss ai luat-o razna rău de tot. Eu prin spiritualitate înțeleg ceva lăuntric, și nu doar atat, cât înțelepciune. Să contemplezi în primul rand realitatea, cosmosul prin rațiune cu ajutorul intelectului, și dacă asta nu e total în infinit atunci doar Dumnezeu poate completa prin spiritul Său. Când privesc aceasta lume, singurul lucru care îmi vine în minte dacă ar exista un Zeu, acela este inteligenta. Dumnezeu este înțelepciune, inteligenta înainte de toate, și dacă as dori sa acced la o asemenea ființă realizez ca doar prin intelect pot sa o fac. Ce aberezi dumneata este fantezie copilărescă ce vrea să para spirituală. Jalnic!
Boss,mai extinde orizontul.Jalnic este ce a constatat Nietzsche.Dumnezeu niciodată nu a fost ,este sau va fi jalnic,cu atât mai puțin Cuvântul Lui.

Acest SupraOm și toată filosofia nietzscheană este defapt un elogiu adus Satanei in încercarea de a induce căderea și moartea lui Dumnezeu, pentru a pregăti tronul lui Antihrist.
Fantezie este iluzia că Dumnezeu a murit,ca ar exista un "Zeu",sau alte forme de "accedere" la această "Superconstiinta".Aceste filosofii sunt iluzie,și implicit jalnice.Stiu asta pentru că le-am "fumat" destul și m-am "drogat" ani de zile cu asemea beții "mistico- filosofice".


Dumnezeu este cât se poate de real și Satan la fel și ambii sunt cat de poate de prezenți și vi atât pe pământ cât și în spațiul cosmic.

Nu sunt așa niște entități abstracte,indirecte sau alte forme de genul exprimate de știu eu ce gânditori depresivi.

Însă te înțeleg,așa reacționam și eu mai mereu când mi se prezentau idei de genul.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 04.12.2022 at 05:51:45.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2022, 08:37:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
cred ca este o varianta in Biblie la apocalipsa despre "extraterestrii", in trambita a 5-a despre o cometa care va pica pe Pamant, si din craterul lasat, apar "lacuste" umanoide:

"Lacustele acelea semanau cu niste cai pregatiti de lupta. Pe capete aveau un fel de cununi, care pareau de aur. Fetzele lor semanau cu niste fetze de oameni. Aveau parul ca parul de femeie si dintii lor erau ca dintii de lei. Aveau niste platose ca niste platose de fier; si vuietul pe care-l faceau aripile lor era ca vuietul unor care trase de multi cai, care se arunca in lupta. Aveau niste cozi ca de scorpii, cu bolduri. Si in cozile lor statea puterea pe care o aveau ca sa vatame pe oameni cinci luni."
Interesant, citat s-ar zice că ar fi conduși de îngerul adâncului Apocalipsa cap. 9 https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=9:
11. Și au ca împărat al lor pe îngerul adâncului, al cărui nume, în evreiește, este Abaddon, iar în elinește are numele Apollion.

Culmea e că ies de undeva din adânc, or fi dracii din Shamballa?


2. Și a deschis fântâna adâncului și fum s-a ridicat din fântână, ca fumul unui cuptor mare, și soarele și văzduhul s-au întunecat de fumul fântânii.
3. Și din fum au ieșit lăcuste pe pământ și li s-a dat lor putere precum au putere scorpiile pământului.



9. Și aveau platoșe ca platoșele de fier, iar vuietul aripilor era la fel cu vuietul unei mulțimi de care și de cai, care aleargă la luptă.

Aici vuietul poate fi și al elicelor unui elicopter și elicopterele arată ca niște lăcuste și au în coadă rachete, au tablă ca platoșe, înfățisarea/botul poate fi făcut să arate oricum, unele avioane au rechin în fața

https://www.smithsonianmag.com/air-s...tes-180974484/

Se vorbea într-o vreme de laserul Blue Beam care va face iluzii optice tridimensionale pe cer:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Proiectul_Blue_Beam

Țineți cont că suntem în veacul înșelăciunilor și orice roboți pot fi proiectați de om, cu aspect humanoid sau nu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2022, 13:15:43
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Nu sunt așa niște entități abstracte,indirecte sau alte forme de genul exprimate de știu eu ce gânditori depresivi.

Însă te înțeleg,așa reacționam și eu mai mereu când mi se prezentau idei de genul.
Mi se pare ca Nietzsche a spus ca tatal lui este Mason (sau a fost Mason) de mai vine cu idei.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2022, 14:08:49
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Mi se pare ca Nietzsche a spus ca tatal lui este Mason (sau a fost Mason) de mai vine cu idei.
Eu respect și accept orice tip de abordare, gândire, opinie etc.

Uite de exemplu citeam niște articole prezentate de unele grupuri/secte "creștine foarte liberale și cu deschidere spre LGBT și alte forme de decădere.

Uneori noi deterioram orice,noi că individ,că sa manipulăm lucrurile în favoarea noastră.

Însa acum când aud expresii de genul "Dumnezeu iubește păcătoșii", "Dumnezeu iubește persoanele LGBT",plus alte expresii de genul pentru a incuraja derapajul de la legea lui Dumnezeu , înțeleg eroarea din aceste atitudini.

Înainte fiind confuz,incert "nici cald nici rece",mergeam și eu pe asemenea idei.Las că este bine oricum, nu-i nevoie să ți nici o lege că Dumnezeu ne iubește pe toți indiferent,că Dumnezeu este același indiferent de religie etc.

Și cum aș putea eu sa condam un om care are dubii,care este incert,care inca caută?

Când eu așa am fost....

Dar ,acum cred,in Dumnezeu și totul are sens.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 04.12.2022 at 15:20:56.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2022, 01:17:53
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu respect și accept orice tip de abordare, gândire, opinie etc.

Uite de exemplu citeam niște articole prezentate de unele grupuri/secte "creștine foarte liberale și cu deschidere spre LGBT și alte forme de decădere.

Uneori noi deterioram orice,noi că individ,că sa manipulăm lucrurile în favoarea noastră.

Însa acum când aud expresii de genul "Dumnezeu iubește păcătoșii", "Dumnezeu iubește persoanele LGBT",plus alte expresii de genul pentru a incuraja derapajul de la legea lui Dumnezeu , înțeleg eroarea din aceste atitudini.

Înainte fiind confuz,incert "nici cald nici rece",mergeam și eu pe asemenea idei.Las că este bine oricum, nu-i nevoie să ți nici o lege că Dumnezeu ne iubește pe toți indiferent,că Dumnezeu este același indiferent de religie etc.

Și cum aș putea eu sa condam un om care are dubii,care este incert,care inca caută?

Când eu așa am fost....

Dar ,acum cred,in Dumnezeu și totul are sens.
Am inteles. Imi dau seama ce zici.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2022, 05:33:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și cum aș putea eu sa condam un om care are dubii,care este incert,care inca caută?

Când eu așa am fost....

Dar ,acum cred,in Dumnezeu și totul are sens.
Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare