Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2007, 18:48:35
labirinth labirinth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

La un nou loc de munca am inceput sa traiesc chestii stranii: sa vad o stafie si o umbra neagra noaptea in camera mea de acolo, sa aud soapte, sa am senzatii extrasenzoriale, sa am cosmare tot mai groaznice si atacuri demonice in vis (cineva ma atingea si eu simteam un curent electric prin mine si ma trezeam brusc , simtind efectul real), diferite dureri bruste in diferite parti ale corpului iar eu ma rugam si ele treceau pe loc. Povestea e foarte lunga, m-am rugat cu multe persoane si si eu singura, multe au trecut insa nu toate. Dintr-o persoana care se indoia de multe am ajuns sa fiu foarte hotarata. Cosmarele si sculatul la ore precum miezul noptii si ora 2.45-3 au inceput sa predomine in casa aceea.
Viata mea de dinainte de a fi acolo, a fost una cu somn linistit si nu aveam cosmare, nu imi era in obicei sa ma uit la filme cu continut obscen ori horror, iar in privinta gandurilor si vietii mele dorinta mea era sa fiu precum Dumnezeu voieste.
Am venit acasa insa intamplarile stranii au continuat. La mine manifestarea nu a fost sa ma apuce necuratul si sa dea cu mine de pamant, insa am simtit in mine chestii ciudate: precum ce am spus mai inainte si multe alte simptome specifice apasarii demonice din fenomenul Kundalini(senzatii in punctele chackra, care s-au dus si nu mai sunt atat de puternice dupa ce am tot insistat si m-am rugat la Dumnezeu si altele).
Unde prin Brasov se mai practica rugaciunea pentru cei apasati? Stiti de cineva care a avut rezultate dupa ce s-a rugat pentru cei apasati de necuratul?
P.S. Sunt o persoana crestina practicanta, serioasa, educata si sanatoasa, multumesc lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2007, 13:44:46
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Nu se poate sa te atace asa din senin. Ai avut de-a face cu cineva posedat de draci sau de unde au ajuns astia la tine? Si unde zici ca e problema, la servicul nou? in casa noua? ca nu am inteles nimic.
Cred ca ar fi bine sa te spovedesti si impartasesti urgent.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2007, 19:01:44
labirinth labirinth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
Nu se poate sa te atace asa din senin. Ai avut de-a face cu cineva posedat de draci sau de unde au ajuns astia la tine? Si unde zici ca e problema, la servicul nou? in casa noua? ca nu am inteles nimic.
Cred ca ar fi bine sa te spovedesti si impartasesti urgent.
Eu lucram pentru ei si stateam in casa lor pe acea perioada. Dupa cateva luni am observat eu unele lucruri la mine mai clar. Am facut tot ce se poate, insa tot mai simt chestii ciudate si se intampla lucruri ciudate, sa nu spun mai mult. Intentia mea nu e de a povesti astea aici ci de a afla daca mai exista oameni au fost eliberati de deastea si de cine ca poate aceia au o credinta mai mare decat eu am intalnit la cei pe care ii cunosc si stau aproape de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.09.2007, 11:47:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de labirinth
La un nou loc de munca am inceput sa traiesc chestii stranii: sa vad o stafie si o umbra neagra noaptea in camera mea de acolo, sa aud soapte, sa am senzatii extrasenzoriale, sa am cosmare tot mai groaznice si atacuri demonice in vis (cineva ma atingea si eu simteam un curent electric prin mine si ma trezeam brusc , simtind efectul real), diferite dureri bruste in diferite parti ale corpului iar eu ma rugam si ele treceau pe loc. Povestea e foarte lunga, m-am rugat cu multe persoane si si eu singura, multe au trecut insa nu toate. Dintr-o persoana care se indoia de multe am ajuns sa fiu foarte hotarata. Cosmarele si sculatul la ore precum miezul noptii si ora 2.45-3 au inceput sa predomine in casa aceea.
Viata mea de dinainte de a fi acolo, a fost una cu somn linistit si nu aveam cosmare, nu imi era in obicei sa ma uit la filme cu continut obscen ori horror, iar in privinta gandurilor si vietii mele dorinta mea era sa fiu precum Dumnezeu voieste.
Am venit acasa insa intamplarile stranii au continuat. La mine manifestarea nu a fost sa ma apuce necuratul si sa dea cu mine de pamant, insa am simtit in mine chestii ciudate: precum ce am spus mai inainte si multe alte simptome specifice apasarii demonice din fenomenul Kundalini(senzatii in punctele chackra, care s-au dus si nu mai sunt atat de puternice dupa ce am tot insistat si m-am rugat la Dumnezeu si altele).
Unde prin Brasov se mai practica rugaciunea pentru cei apasati? Stiti de cineva care a avut rezultate dupa ce s-a rugat pentru cei apasati de necuratul?
P.S. Sunt o persoana crestina practicanta, serioasa, educata si sanatoasa, multumesc lui Dumnezeu.
Multe din intrebarile tale si din problemele tale, le vei gasi raspuns, aici pe www.crestinortodox.ro, unde vei gasi un articol extrem de interesant despre ganduri si lupta cu ele. Cum actioneaza diavolul asupra mentalului nostru. Daca nu-l gasesti, ti-l pot trimite pe adresa ta de email. Imi poti lasa adresa aici sau pe privat, cum doresti tu. DUMNEZEU SA TE OCROTEASCA ! +
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2007, 04:32:08
MadalinS MadalinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

P.S. Sunt o persoana crestina practicanta, serioasa, educata si sanatoasa, multumesc lui Dumnezeu.
Cine nu vorbeste de bine despre el oare smeritul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2007, 14:11:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinS
P.S. Sunt o persoana crestina practicanta, serioasa, educata si sanatoasa, multumesc lui Dumnezeu.
Cine nu vorbeste de bine despre el oare smeritul?
Dar cine ti-a pus la indoiala calitatile tale? Atentie la mandrie ! Este un mare pacat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2007, 18:21:52
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

citind labirinth:...unde in Brasov se mai practica rugaciunea celor apasati...
Cauta in cartierul Nova , biserica unde slujeste preotul Toma Cornel.Vei fi multumit(a)


Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.10.2007, 21:53:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfantul Apostol Pavel spune:"Fratilor, intariti-va intru Domnul si intru puterea tariei Lui. Imbracati armura Lui Dumnezeu, ca sa puteti sta impotriva uneltirilor diavolului "(Efes. 6, 10-11).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2007, 14:08:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Despre alungarea raului

"Aceasta alungare a raului si a fortelor lui se face de preot prin invocarea numelui Sfintei Treimi si prin stropirea cu apa sfintita. Omul nu poate lupta singur impotriva diavolului. Numai Domnul nostru Iisus Hristos a avut puterea sa alunge pe demoni din cei care erau stapaniti de ei si din locurile bantuite de acestia. In Sfintele Evanghelii avem o multime de referiri la aceasta biruinta impotriva diavolilor (Matei 8, 28; 9, 32; Marcu 5, 1-15; Luca 9, 38-42; 13, 32). Mantuitorul Hristos a dat aceasta putere si Apostolilor Sau: "Chemand la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Sai - ne relateaza Sf. Evanghelist Matei - le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca sa le scoata si sa tamaduiasca orice boala si orice neputinta" (Matei 10, 1; vezi si Marcu 6, 13). Din prima istorie a Bisericii, care este cartea Faptele Apostolilor, aflam ca ucenicii Mantuitorului, dar si urmasii acestora, preotii hirotoniti de Apostoli, aveau puterea sa alunge demonii si duhurile rele in numele lui Hristos (Fapte 8,7; 19, 12).
Prin urmare, indepartarea duhurilor rele de la casa cuiva, din vreun loc anume si chiar din oamenii posedati de demoni nu se poate face decat de preoti in numele si cu puterea lui Iisus Hristos, in numele lui Dumnezeu cel inchinat in Treime, Tatal, Fiul si Sfantul Duh, prin slujbe randuite de Biserica.
Cei ce recurg la serviciile vrajitoarelor sau a tot felul de lucraturi trebuie sa stie ca acestea nu lucreaza cu puterea lui Dumnezeu si nici in numele lui Dumnezeu, ci lucreaza cu puterea diavolului. Izbavirea de rau pe care pare ca o aduc este o amagire sau eliberarea de un rau pentru a fi dat unui rau mai mare, pentru a fi dat in mainile diavolului.
Diavolul exista si lucrarea diavolului de asemenea. Singura aparare impotriva acestui neobosit vrajmas al omului si al lui Dumnezeu este binecuvantarea si sfintirea adusa prin rugaciunile si slujbele Bisericii savarsite de preotii care au harul sfintitor primit prin hirotonia" (GHIDUL PRACTIC AL CRESTINULUI)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2007, 20:05:56
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

nu o lua ca pe o jignire.......dar ai facut vreodata un control pshihologic?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Darul-intalnire cu Dumnezeu prin semeni georgeval Generalitati 15 28.03.2012 14:55:14
INTALNIRE forumisti din timisoara lore86 Generalitati 16 05.05.2010 11:42:15
Fiii lui Dumnezeu si fiii oamenilor,... voxdei55 Generalitati 18 12.02.2010 10:47:53
Acesta sa fie ceasul lor si stapanirea intunericului? patinina34 Generalitati 1 22.04.2009 11:00:54
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42