Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2008, 15:50:11
irinafm irinafm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 23
Implicit

Am gasit ceva pe net.
grupa O -
grupa A -
grupa B -
grupa AB -
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.02.2008, 15:52:26
irinafm irinafm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 23
Implicit

grupa O - [link=http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatie.php]
grupa A - [link=http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatiea.php]
grupa B - [link=http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatieb.php]
grupa AB - [link=http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatieab.php]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.02.2008, 15:54:48
irinafm irinafm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 23
Implicit

nu ma descurc cu linkurile =)) :D
chiar rog pe admin sa stearga comm dinainte ca sunt varza : ))
grupa O - http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatie.php
grupa A - http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatiea.php
grupa B - http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatieb.php
grupa AB - http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatieab.php
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2008, 17:53:43
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Eu am citit ca stresul e cel care impiedica eliminarea grasimilor din singe si acestea se depun pe vasele de singe.
E adevarat cunosc persoane(sot ,sotie) care maninca la fel iar sotul are colesterol si transaminaze marite,pt.ca sotul are o meserie care il solicita nervos(medic stomatolog).
-cu toate ca au mancat ponderat .
Iar cu grupa sanguina ,am citit ceva ,sunt persoane care prefera anumite alimente ,cei cu gr.AB IV-sunt predispusi spre alimentatie vegetariana
da cred ca si stresul e de vina , schimbarea locului de munca cu un orar prelungit si faptul ca numai mananca la timp toate se aduna
eu de ex dac mananc multe fructe si legume fara carne sau lactate dupa o perioada am acid la stomac si senzatie de greata mai ales dimineata cand ma trezesc dar nu-i nimc grav sa nu pot trece peste

Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2008, 19:18:34
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Daca ai "acid la stomac" incearca sa coci putin fructele, sa nu le mananci crude,si legumele la fel, o perioada, sa zicem o luna, apoi vezi daca le suporti pe cele crude. Primavara se reactiveaza gastrita. Evita si condimente, alcool, cafea.
Referitor la CAFEA: nu s-a demonstrat efect de cresterea colesterolului. Fumatul are un mare rol negativ.
Cafeaua este interzisa celor care au palpitatii la inima, dureri cardiace, functie crescuta a glandei tiroide, pentru ca mareste frecventa cu care bate inima. Si mai este interzisa celor cu gastrita, ulcer, boala de reflux gastro-esofagian, pentru ca stimuleaza secretiile gastrice.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.02.2008, 19:30:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Daca ai "acid la stomac" incearca sa coci putin fructele, sa nu le mananci crude,si legumele la fel, o perioada, sa zicem o luna, apoi vezi daca le suporti pe cele crude. Primavara se reactiveaza gastrita. Evita si condimente, alcool, cafea.
Referitor la CAFEA: nu s-a demonstrat efect de cresterea colesterolului. Fumatul are un mare rol negativ.
Cafeaua este interzisa celor care au palpitatii la inima, dureri cardiace, functie crescuta a glandei tiroide, pentru ca mareste frecventa cu care bate inima. Si mai este interzisa celor cu gastrita, ulcer, boala de reflux gastro-esofagian, pentru ca stimuleaza secretiile gastrice.
Ranitidina este excelenta si f.eficienta si nu mai puneti in discutie fumatul, e mare pacat, va spune un fost . Apropo pentru 01 ce stiti ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.02.2008, 19:35:45
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citeam articolul, la grupa A, pe care o am eu: laptele integral e interzis,pentru ca are colesterol. Se recomanda iaurt, asa scrie. Ati citit pe cutiile de iaurt (nu cel de baut) cat de gras poate fi? Ajunge la 4%, ca si laptele integral. De ce nu se spune nimic de branza, o adevarata capcana de grasimi? Are intre 15 si 27% lipide (grasime). Telemeaua de vaca are 20% grasime. Si mezelurile sunt pline de grasimi.
Iar apa calda - un pahar!! bauta dimineata pe nemancate spoliaza organismul de vitamine. Se recomanda in regimuri de slabire rapida, dar nu zilnic,nu e sanatos. Cel mult o data pe saptamana, pentru oamenii sanatosi. Cei bolnavi si varstnicii ar trebui sa incerce sa slabeasca si sa ia doze mici de vitamine pastile, in acelasi timp (nu doar vitamina A, cum zic ei. Multivitamine 10 zile pe luna.).
Repet, dieta asta e pentru cei sanatosi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.02.2008, 22:01:49
FOTINOS FOTINOS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2008
Mesaje: 5
Implicit




Pana acum un an nu-mi imaginam ca voi ajunge sa-mi fac probleme vis a vis de greutate,insa uite ca imposibilul s-a produs.Intr-un fel ii judecam gresit pe oamenii cu kg in plus,nu intelegeam de ce nu fac ceva,de ce nu zburda prin parcuri sau de ce nu-si infraneaza poftele nutritionale.Stresul pricinuit de peste 16 ore de munca pe zi si de o deceptie m-au adus in cateva luni de la 60 kg la aproape 90.Orele de munca au scazut,cu ajutorul Lui Dumnezeu,amaraciunea a fost inlaturata,insa ghiozdanelul si gusulita au ramas pline.Cu alte cuvinte iata-ma in postura celor ironizati in urma cu numai un an,eu care trebuia sa stau in casa atunci cand batea mai tare vantul.Dintr-o data nu mai pot sa alerg,pentru ca nu-mi mai fac timp pentru asta,azi mananc legume,maine tin post,dar in alta zi recuperez caloriile si chiar mai adaug.Asa am ajuns sa va cer acum ajutorul,acela de a-mi recomanda si mie un meniu tinand cont ca am grupa A.Va multumesc si mai rogu-va iertati-mi indrazneala.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.02.2008, 22:38:12
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Am aflat de la o pers cu grupa A2 ca tine ca a slabit cand a mancat legume; fructe si peste sau pui,si mai bea si suc de grapefruit cu portocala; si mai zicea ca bea apa inainte sa manance.
Eu am B3 si slabesc daca nu mananc de loc paste fainoase, bulion sau pui. Dar din fericire nu m_am lasat niciodata sa depasesc 60, in mod normal am intre 53 si 57 Kg. Pt B3 sunt recomandate lactatele de toate felurile , sunt cele mai benefice, la fel carnea rosie, e interzis total orice produs din soia, rosiile (chiar imi pare rau ca nu ma simt bine de la ele), la fel puiul sau pestii cu putine exceptii (codul e benefic si macroul) pe care chiar nu il diger de loc bine, mai bine mananc carne macra de porc decat pui sau pesti, vaca nu e interzisa la fel curcanul (care intra la neutre).
Tot pt B3 sunt interzise cerealele, eu nu le suport nici la gust si nici nu le diger deloc bine. Un regim bun de slabit pt B3 poate fi inlocuirea painii cu cartofi. Ciocolata simpla nu e interzisa . Prajiturile care au paste fainoase sunt periculoase, painea de orice fel chiar si de secara nu se digera bine. Eu respect pe cat posibil dieta grupei mele pt ca intr_adevar se potriveste f bine.


Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.02.2008, 22:44:00
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Putem sa facem un test: de exemplu sa votam care e alimentul preferat si cu care ne simtim bine (care ne da si energie), pt fiecare, si vedem si pe grupe de sange daca coincid preferintele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul si alimentatia pentru sportivi elcipo Postul 39 14.04.2016 09:32:16
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 01:39:51
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44