Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.11.2008, 12:42:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Serafim din Sarov atunci cand a fost intrebat despre cum era omul inainte de caderea in pacat, a spus: "apa nu-l putea inneca, focul nu-l putea arde, animalele toate ii erau prietene, nu era supus muncii, chinului, ostenelii si lucrurilor acestora ..."

Nimic din toate acestea nu mai are omul din ziua de astazi.
Stiu. Cel mai greu este sa fii singur printre altii. Dar sa nu deznadajduim. Sunt si oameni, care desi nu ne cunosc, se roaga pentru noi. Sa incercam sa facem si noi acest lucru si cu siguranta multe lucruri se vor schimba in bine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.11.2008, 13:17:33
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Poti fi alaturi de oameni, prin compatimire pentru unii, prin iubire, prin gandul bun. Compatimirea este capacitatea de a simti ce simte altul si de a raspunde acestuia la fel cum ai face-o tie insuti.
Omul, asa cum il descrii in mesajul tau, nu este altul decat omul care a inteles gresit ce inseamna libertatea, pe care i-a dat-o Dumnezeu. Daca el a inteles gresit, inseamna ca se afla in necunoastere, nepasare, uitare. Acestea sunt pacate, dar din acestea iau nastere si altele. De aceea omul devine egoist, avar, cu dorinta de placere, si multe altele. E ca si cum a intrat un virus in calculator, dar de asta data in server si apoi s-a transmis in retea, infectand astfel mai multe calculatoare. Ca sa nu ai probl cu virusul, folosesti un prg antivirus, dar nici acesta nu-ti asigura pe deplin siguranta ca acel computer va fi ferit de toate cele rele. Apa, daca gaseste o fisura, se infiltreaza prin acel loc si apoi se mareste gaura, distrugand in calea ei, ceea ce se interpune. La fel face si focul...parjoleste sau incalzeste. Apa, ineaca, distruge, dar da si viata. Omul, poate savarsi binele sau poate savarsi raul. Fiindca nu stim cand se poate intoarce un om, asa cum si multi altii au facut-o, trebuie doar sa-l compatimim, caci el saracu, nu isi da seama de ce este cum este, pana cand nu vine momentul.
Adevarat, momentul poate veni mai tarziu sau poate sa nu vina deloc. Insa, omul gresind in atitudinea lui fata de noi, poate sa te ajute in acelasi timp, ca tu sa sporesti. Trebuie sa vezi in orice lucru rau - binele. Nimic nu se intampla fara ca Domnul sa nu stie, desi nu Le premediteaza.
Apoi, Domnul nu daruieste o lepadare brusca de cele ale lumii. Il tine pe om in mijlocul ei, pt. a-i incerca ravna. Compatimeste...acolo unde astfel trebuie sa faci.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.11.2008, 13:38:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Altfel spus "grija cea lumeasca sa o lepadam".Dar atunci cand aproape nimic din cele lumesti nu te mai atrage si ai ranuntat rand pe rand la patimi,la podoabe,la mancaruri gustoase,la prieteni zgomotosi care, de cand tu stii doar drumul bisericii te gasesc neatractiv pentru ca pe multi oamenii viciile comune ii unesc,si nici in credinta nu esti ca o flacara (caci au avut grija cei din jur sa te mai stinga caci ii dogoreai) ci esti asa,caldut
cum e?
Sunt aici pe forum pareri pertinente despre orisice problema si sunt multi care dau sfaturi bune dar sunt atat de putini cei care impartasesc din neputintele lor pe drumul anevoios al Golgotei.Este oare vreunul dintre voi care nu se poticneste este vreunul care nu cade?Este vreunul care nu are ispite? Eu le am pe toate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.11.2008, 14:32:35
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

"Intelepciunea nu sta in a nu cadea niciodata ci in a te ridica de fiecare data cand ai cazut"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.11.2008, 14:34:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma recunosc mult in cele ce scrii, Dorina draga, dar in plus fata de tine, mai am si madrie, care nu vrea sa ma lase; cat despre pacate, nu pleaca ele cu una cu doua, caci are grija cel viclean sa ne intinda curse la tot pasul. E un drum anevoios, pe care doar Dumnezeu il desavarseste. Noi doar sa perseveram.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.11.2008, 01:00:17
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Capitalismul desantat si consumerist in care traim este de vina. Nu stiu cu ce am putea sa-l inlocuim, chiar daca ne-ar sta in putere. Am stat si m-am gandit mult pe tema asta si n-am ajuns nicaieri.

Insa nu putem ignora faptul ca oamenii profita unii de altii, nevoia de bani impinge oamenii sa cumpere chestii de care nu au nevoie, sa-si puna casa in gaj la banci, sa se apuce de toate viciile, sa stea ore intregi spalandu-si mintile in fata televizorului, sa-si uite responsabilitatile fata de familie pentru ca e mai frumos sa traiasca o minciuna invelita intr-un ambalaj lucios.

Cum sa nu bage in depresie oamenii o astfel de societate? Parerea mea e ca rezista doar aia ignoranti, care sunt perfect multumiti cu o viata de robot si care nu-si doresc sa cunoasca lumea mai indeaproape, fie prin religie, stiinta sau alte preocupari similare.

Uneori imi doresc sa fiu ca ei, ignorant. Ii invidiez.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.11.2008, 01:06:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Capitalismul desantat si consumerist in care traim este de vina. Nu stiu cu ce am putea sa-l inlocuim, chiar daca ne-ar sta in putere. Am stat si m-am gandit mult pe tema asta si n-am ajuns nicaieri.

Insa nu putem ignora faptul ca oamenii profita unii de altii, nevoia de bani impinge oamenii sa cumpere chestii de care nu au nevoie, sa-si puna casa in gaj la banci, sa se apuce de toate viciile, sa stea ore intregi spalandu-si mintile in fata televizorului, sa-si uite responsabilitatile fata de familie pentru ca e mai frumos sa traiasca o minciuna invelita intr-un ambalaj lucios.

Cum sa nu bage in depresie oamenii o astfel de societate? Parerea mea e ca rezista doar aia ignoranti, care sunt perfect multumiti cu o viata de robot si care nu-si doresc sa cunoasca lumea mai indeaproape, fie prin religie, stiinta sau alte preocupari similare.

Uneori imi doresc sa fiu ca ei, ignorant. Ii invidiez.
Ști cu ce am putea inlocui toate gandurile despre aste "probleme" ? Cu o carte buna, cu o muzica adevarata, cu o poezie ce tocmai ai intlaturat-o din pagina principala, trecand vaicareala pe-n taia pagina !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.11.2008, 01:08:22
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu exact asta fac, ma mai delectez din cand in cand cu ce-mi place, insa nu pot sa fiu in permanenta ignorant asupra lumii inconjuratoare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.11.2008, 01:16:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Capitalismul desantat si consumerist in care traim este de vina. Nu stiu cu ce am putea sa-l inlocuim, chiar daca ne-ar sta in putere. Am stat si m-am gandit mult pe tema asta si n-am ajuns nicaieri.

Insa nu putem ignora faptul ca oamenii profita unii de altii, nevoia de bani impinge oamenii sa cumpere chestii de care nu au nevoie, sa-si puna casa in gaj la banci, sa se apuce de toate viciile, sa stea ore intregi spalandu-si mintile in fata televizorului, sa-si uite responsabilitatile fata de familie pentru ca e mai frumos sa traiasca o minciuna invelita intr-un ambalaj lucios.

Cum sa nu bage in depresie oamenii o astfel de societate? Parerea mea e ca rezista doar aia ignoranti, care sunt perfect multumiti cu o viata de robot si care nu-si doresc sa cunoasca lumea mai indeaproape, fie prin religie, stiinta sau alte preocupari similare.

Uneori imi doresc sa fiu ca ei, ignorant. Ii invidiez.
Scrabble, imi place cum pui problema; mai putin insa concluzia.
In loc de ignoranta, alege simplitatea, ca ambalaj pentru o viata traita in adevar.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.11.2008, 01:17:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu exact asta fac, ma mai delectez din cand in cand cu ce-mi place, insa nu pot sa fiu in permanenta ignorant asupra lumii inconjuratoare.
Da, observ, ca din cand in cand ! Mare sansa pentru acest forum, caci de era o "delectare"continua, nu stiu unde ajungeam. Termina-ti delectarea ! Suntem rabdatori din fire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
..intre oameni bunavoire! andreicozia Generalitati 14 02.08.2014 17:37:45
Procesiune de 9 milioane de oameni Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 5 15.01.2013 08:32:15
Biserica nu se sprijina pe oameni dorinel78 Intrebari utilizatori 5 19.05.2010 08:21:55
Oameni fosforescenti andreicozia Generalitati 9 06.05.2010 21:23:22
iubire de oameni zaharia Umanitare 5 25.09.2007 20:44:09