Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2010, 10:06:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
ce vina are pruncul mort nebotezat? :|
eu la asta ma refer. are vreo vina ca a murit devreme si nu a apucat sa fie botezat?
are vreo vina ca parintii nu si-au permis sa-l boteze cand a trebuit?
sau au fost si cazuri cand a murit inainte de cele 40 de zile (ca asa scrie: il botezi dupa 40 de zile de la nastere). daca moare pana in 40 de zile, de ce nu e inmormantat crestineste? :|
eu asta nu inteleg.
Au fost multe cazuri de copilasi care au murit nebotezati de preot, dar in ultimile clipe de viata un medic, o asistenta sau oricine altcineva a luat putina apa, i-a turnat-o peste cap si a zis "Se boteaza robul lui Dumnezeu ... in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, amin".
Daca veti sta de vorba cu preoti care care considera ca o parte a misiunii lor este sa se ingrijeasca de sanatatea bolnavilor din spitale, veti afla multe fapte asemanatoare.
Si tot ei va vor spune ca botezul acela, facut asa in graba, fara tipic si fara preot, este primit.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2010, 10:36:58
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

copilul nu are nicio vina ca nu a fost botezat dar din moment ce nu a fost inseamna ca nu este crestin si nu are nici nume...de unde stii tu ca un copil nebotezat va fi crestin ortodox?el poate fi si catolic si orice alta religie asa ca chiar daca i se face vreo slujba de inmormantare nu are efect asupra lui
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2010, 10:50:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Mi se pare ca se despica firul in prea multe parti.
Credeti ca Dumnezeu va arunca copilasii in iad doar pentru ca nu au fost botezati?
Sau ca nu au avut sansa sa se nasca intr-o familie crestina?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2010, 18:57:25
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

eu m-am referit mai mult pentru religia ortodoxa. nu stiu cand se boteaza copii la catolici sau musulmani. la protestanti/neoprotestanti, copilul se boteaza cand considera sau in anumite cazuri, la maturitate, desi personal nu mi se pare ok, pentru ca nu iti da nimeni garantia si nu ai de unde sa stii daca copilul va trai pana la maturitate sau nu.
nu numai ca scrie in Biblie (desi nu am citit unde anume), dar mi se pare normal sa fie botezat de mic (indiferent de religie) ca sa nu moara nebotezat :)
Dumnezeu nu trimite copilasii in Iad. Nici nu avem de unde sa stim ce se intampla cu ei, daca mor la nastere sau chiar inainte. Numai Dumnezeu stie :) noi doar presupunem.
dar, zic asa... pentru ca am auzit cazuri cand preotul nu inmormanta crestineste un copil mic doar pentru ca nu era botezat.
apoi, din cate stiu eu... copilul are nume si certificat de nastere de cand se naste. nu-i face biserica certificatul de nastere, ci statul. biserica doar boteaza pentru ca asta e traditia :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2010, 19:24:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
apoi, din cate stiu eu... copilul are nume si certificat de nastere de cand se naste. nu-i face biserica certificatul de nastere, ci statul. biserica doar boteaza pentru ca asta e traditia :)
Biserica este separată de stat. Deci, prenumele din certificatul de naștere nu are nici cea mai mică legătură cu cel de la botez.
Botezul este poarta de intrare în Biserică. Până la botez, copilul nu este creștin. Ce e așa de greu de priceput ?
Iar de presupus, presupunem că cei care nu sunt botezați ajung în iad. Noi, catolicii, presupunem că ajung într-un loc special (limbus puerorum). În mod sigur nu ajung în rai. Cristos a spus asta foarte limpede.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2010, 21:58:29
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
eu m-am referit mai mult pentru religia ortodoxa. nu stiu cand se boteaza copii la catolici sau musulmani. la protestanti/neoprotestanti, copilul se boteaza cand considera sau in anumite cazuri, la maturitate, desi personal nu mi se pare ok, pentru ca nu iti da nimeni garantia si nu ai de unde sa stii daca copilul va trai pana la maturitate sau nu.
nu numai ca scrie in Biblie (desi nu am citit unde anume), dar mi se pare normal sa fie botezat de mic (indiferent de religie) ca sa nu moara nebotezat :)
Dumnezeu nu trimite copilasii in Iad. Nici nu avem de unde sa stim ce se intampla cu ei, daca mor la nastere sau chiar inainte. Numai Dumnezeu stie :) noi doar presupunem.
dar, zic asa... pentru ca am auzit cazuri cand preotul nu inmormanta crestineste un copil mic doar pentru ca nu era botezat.
apoi, din cate stiu eu... copilul are nume si certificat de nastere de cand se naste. nu-i face biserica certificatul de nastere, ci statul. biserica doar boteaza pentru ca asta e traditia :)
daca copilul nu este botezat de unde stii ca e crestin?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.03.2010, 09:05:34
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

pai ziceam de parintii ortodoxi. am si spus ca m-am referit la religia ortodoxa.
copilul unor parinti ortodoxi moare si nu este botezat. la asta m-am referit.
apoi, inainte de Marea Schisma, eram toti numiti crestini :)
eu asa stiu.
oricum, multumesc pt raspunsuri.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2011, 12:48:12
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
nu se inmormanteaza un copil nebotezat in cimitir alaturi de credinciosi si nici nu i se face slujba de inmormantare...el este ingropat la marginea cimitirului...nu ai voie sa duci baiatul in altar sau sa-l impartasesti decat dupa botez
de ce spui asta.eu am fetita moarta la nastere, nebotezata si a fost ingropata cu preot , dar fara slujba de inmormantare ci cu o rugaciune , in cavoul familiei
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2011, 13:02:17
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit [povestea noastra

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post332759
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.02.2011, 20:02:23
adri-ionela's Avatar
adri-ionela adri-ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Copilul nebotezat poate fi inmormantat in cimitir?

Da, se poate si se face o slujba speciala pentru prunci la mormant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 20:06:31
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
baietelul meu a murit nebotezat adri-ionela Botezul 52 11.02.2011 18:38:11
Nebotezat si necununati roman2010 Generalitati 14 15.01.2011 23:01:29
Cine nu poate fi inmormantat costel Generalitati 8 03.04.2009 10:58:06