Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 23.05.2008, 11:47:36
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

*mi-a dat*
  #862  
Vechi 23.05.2008, 12:08:16
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deci cu alte cuvinte : unde scrie , in ce canon scrie ca isimeria de 21 martie ar trebui luata neaparat dupa soarele de pe cer , caci este de stiut ca isimeria se poate calcula dupa arice corp ceresc si da diferit la fiecare corp ceresc : utilizand un alt sistem de referinta este normal ca rezultatele sa fie diferite ( ati auzit de teoria relativitatii ??!! ) este demonstra aceasta si in practice nu este numai o sfirmatie teoretica ... daca iei isimeria 21 martie dupa luna iti va da diferit decat daca o calculezi dupa soare ... deci aratatimi un canon in care sa se scrie clar ca isimeria in calendarul bisericesc ar trebui calculata neaparat dupa soare ... faptul ca sfintii parinti au fixat la niceea ca isimeria = echinoctiul de primavara trebuie sa fie considerat la 21 martie si nu la alta data ( de exemplu la data de 26 martie ) il stiu ... dar unde scri eca aceasta isimerie de 21 martie trebuie calculata dupa soare ? unde ? eu nu stiu nici un canon care sa afirme aceasta aberatie , care chiar si din punct de vedere teoretic nu poate exista ,odata ce biserica , vreme de 1500 de ani pana la 1924 nu a fixat isimeria dupa soare , caci isimeria folosita de biserica in tot acest rastimp se indeparta de cea aratata de soare cu cate o zi la fiecare 128 de ani ... si daca luam in considerare ca sfintii parinti stiau aceasta nu numai ca foarte bine dar o stiau si inainte de sinodul de la niceea foarte bine , atunci ma intreb : cum au ingaduit ei o asemenea erezie ca calcarea unui asa zis canon care sa precizeze ca isimeria trebuie in mod obligatoriu sa fie luata dupa soare ?? odata ce ei aveau la dispozitie inca dinainte de sinodul de la niceea calendare cu mult mai fixe decat cal iulian care sa arate foarte bine isimeria asa cum o arata soarele pe cer ( ba chiar aveau calendare mai fixe si decat cal gregorian ) de ce nu adoptat aceste calendare daca ei ar fi dat acel presupus canon care sa oblige la folosirea unui cal foarte exact fata de soare ??!!! va spun eu carei treaba : chiar daca o sa cautati 10000 de ani no sa gasiti un astfel de canon care sa zica clar ca biserica trebuie sa foloseasca un calendar exact fata sde soare ( adica sa arate exact ce arata soarele pe cer ) : una pentru ca eu am citit canoanele si nu am vazut un astfel de canon , si a doua pentru ca daca nu ar fi de inteles de ce , odata ce sfintii parinti ar fi dat un astfel de canon , sa permita biserica ( adica tot sfintii parinti ) , sa fie folosit un calendar atat de inexact cum este cal iulian ... deci o contradictie evis=denta pe care sfintii parinti nu o puteau face ... este o aberatie sa spui ca sfintii parinti ar fi dat un canon pe care tot ei sa il incalce intentionat ( caci puteau sa aleaga de exemplu alt calendar care sa fie perfect solar ) vreme de 1500 de ani ... deci iata doua dovezi clare ... si daca mai pui si faptul ca la niceea a fost spus clar ca calendarul bisericesc nu are voie sa aduca pastele odata cu cel iudaic ( ba nici inainte de cel iudaic , se intelege , si am sa explic de ce este logic ca " odata cu cel iudaic " se intelege de la sine ca inseamna ca " nici inainte de cel iudaic " ) atunci singurul calendar care si in vremea noastra intruneste aceasta conditie nu este decat cal iulian ... iata de ce cal iulian nu poate fi schimbat ...

si sa dau si explicatia care am zis ca o dau : de ce nu este bine sa pui pastele odata cu cel iudaic ? pai logic : pentru ca Mantuitorul a inviat a treia zi DUPA pastele iudaic si noi nu mai sarbatorim pastele iudaic , adica iesirea evreilor din stapanirea egipteana , ci invierea Domnului care a fost a treia zi dupa pastele iudaic ... deci noi trebuie sa sarbatorim cina cea de taina in noaptea cand Mnatutorul a fost vandut , in vinerea mare , care , cina de taina , a fost , dupa expresia Mantuitorului " sarbatorirea pastelui " iudaic , si invierea trebuie sa o sarbatorim dupa trei zile de la cina cea de taina ... logic ... si atunci este foarte de la sine inteles ca pastele nu poate cadea NICI inainte de pastele iudaic ... vedeti ce rataciti sunt aceia care ( putini la numar , caci o astfel de simplitate este accesibila oricarui credincios ) spun ca pastele poate fi serbat inainte de pastele iudaic , chiar daca el nu poate fi serbat odata cu cel iudaic ... pai daca nu poate fi serbat odata cu cel iudaiuc din motivele binecunoscute , pai atunci este la mintea cocosului ca el nu poate fi serbat nici inainte de cel iudaic ... de aceea nu este nici o greseala ca sa schimbat in carti " odata cu cel iudaic " cu " odata sau inainte de cel iudaic " ...
  #863  
Vechi 23.05.2008, 12:13:47
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aha am inteles ... de acuma am sa ma straduiesc sa tin cont de aceasta , dar sa nu-mi cereti sa mai scriu si cu litere mari la inceputul fiacarei propozitii , caci nu stiu daca voi avea rabdare sa fac aceasta ( nu cred ca este chiar atat de important ) ... si asa mi-am pierdut zilele cu cat am scris pe aici ... de fapt nu stiu daca chiar mi le-am pierdut , caci s-ar putea sa fie persoane care sa inteleaga ca am dreptate ( ca doar nu oi fi eu singurul " destept " , nu ? :p ) ...
  #864  
Vechi 23.05.2008, 12:25:13
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

acum am sa vin cu dovezi care sa arate ca finlanda sarbatoreset pastele dupa cal gregorian

iata ce scrie pe siteul europafm :

" În cea mai mare parte a lumii, catolicii și protestanții celebrează Paștile după calendarul gregorian, în timp ce ortodocșii îl urmează pe cel iulian.

Dar există și excepții la această regulă: în Finlanda, de exemplu, ortodocșii celebrează Paștile după calendarul apusean, asemenea majorității luterane; pe când în Grecia, catolicii de atât de rit bizantin cât și latin celebrează Paștile după calendarul iulian, asemenea majorității ortodoxe. Bisericile Catolice Răsăritene celebrează Paștile unele după calendarul iulian, altele după cel gregorian, în funcție de tradiția locului. "

am sa dau si linkul pentru cei care vor sa verifice :


http://www.europafm.ro/dosare/pastele-crestin-ortodox/ce-este-pastele-si-cum-se-stabileste-data.html


ce mai spuneti ? si europa fm serveste unor interese meschine si posteaza lucruri mincinoase despre pastele din finlanda ??? hahahahahahahahahahahahahahaha
  #865  
Vechi 23.05.2008, 12:27:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ca sa mearga nu dati simplu click pe link , ca vad ca nu merge , dati copy pe acea adresa si si o copiati cu paste in bara de sus unde se scriu adresele internet si apoi enter ... creca se stie ...
  #866  
Vechi 23.05.2008, 12:32:30
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vad ca nici asa nu merge , inseamna ca nam scriso eu bine ... mai incerc ...


http://www.europafm.ro/dosare/pastele-crestin-ortodox/ce-este-pastele-si-cum-se-stabileste-data.html
  #867  
Vechi 23.05.2008, 12:33:34
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.europafm.ro/dosare/pastele-crestin-ortod ox/ce-este-pastele-si-cum-se-stabileste-data.html
  #868  
Vechi 23.05.2008, 12:40:20
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aaa acuma am inteles care era greseala , se strecura un mic spatiu la cuvantul ortod ox

nu stiu de ce se strecura aceast agreseala pentru ca eu iam dat copy paste de pe siteul respectiv ... dar ma rog ... copiati din nou adresa siteului in bara de sus si corectati greseala de la cuvantul ortodox : in loc de " ortod ox " um apare scrieti " ortodox " si va merge
  #869  
Vechi 23.05.2008, 12:41:51
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Iata ce am gasit la o adresa recomandata de fratele mihai;
ns la ‘Panaguda’. Staretul ne-a tratat cu o fata zambitoare si ne-a pus sa stam langa el. Ma pierdusem. Se purta cu noi de parca ma cunoastea de multa vreme, de parca ar sti totul despre mine.

- Cum te descurci cu masinile acelea in America? Au fost primele lui cuvinte.

Eu ma zapacisem cu totul. Am uitat sa spun ca serviciul meu era la o parcare si, fireste, numai cu masinile ma ocupam.

- Ma descurc bine, au fost singurele cuvinte pe care le-am putut sopti, privindu-l ca un pierdut.

- Cate biserici sunt acolo unde locuiesti?

- Patru, am raspuns si un al doilea val de surpriza m-a cuprins.

- Pe calendarul vechi sau pe cel nou>, a fost al treilea traznet care, in loc sa-mi mareasca buimaceala, mai degraba m-a familiarizat cu harisma Staretului, m-a facut sa ‘aterizez’, ca sa zic asa.

- Doua pe vechi si doua pe nou, i-am raspuns.

- Tu unde mergi?

- Eu la cea pe vechi, iar femeia mea la cea noua.

- Asculta. Sa mergi si tu acolo unde merge si femeia ta.

Si se pregatea sa-mi dea explicatii. Dar pentru mine subiectul se incheiase. Nu mai era nevoie de explicatii si argumente. Ceva inexplicabil, ceva dumnezeiesc s-a intamplat inauntrul meu. Mi s-a ridicat o greutate de pe suflet. Toate argumentele, toate amenintarile si afurisirile adresate celor ce tineau calendarul nou, pe care ani de zile le auzisem, s-au risipit. Am simtit harul lui Dumnezeu care, prin Sfantul Sau actiona asupra mea si ma inunda cu o pace pe care o cautam de ani de zile. Iar starea pe care o traiam mi se intiparise pe fata.

Ceea ce imi aduc aminte este ca acest lucru l-a facut pe Staret sa se opreasca pentru putin. Dupa aceea insa a continuat cu explicatii. Paote pentru a le spune altora sau poate sa le folosesc eu in vreme de ispita dupa ce va trece acea stare cereasca in care ma aflam.

- Noi, aici, in Sfantul Munte, tot pe calendarul vechi tinem, dar este alt caz. Suntem uniti cu Biserica, cu toate patriarhiile, si cu cele care il tin pe cel vechi. Recunoastem Tainele lor, iar ei pe ale noastre. Preotii lor impreuna-liturghisesc cu preotii nostri. In timp ce aceia, sarmanii, s-au rupt. Cei mai multi dintre ei au si evlavie si acrivie si nevointa si ravna pentru Dumnezeu. Numai ca aceasta ravna a lor este fara discernamant, ‘nu intru cunostinta’. Unii s-au abatut din simplitate, altii din nestiinta, iar altii din egoism. Au considerat cele treisprezece zile o chestiune dogmatica si pe noi inselati si au plecat din Biserica. Nu au comuniune nici cu Bisericile care tin calendarul nou, dar nici cu patriarhiile si Bisericile care tin calendarul vechi, pentru ca chipurile s-au spurcat din pricina comuniunii cu cei ce tin calendarul nou. Si nu numai aceasta. Putinii care au ramas, nu stiu in cate parti, s-au impartit si se impart mereu, anatematizandu-se, afurisindu-se si caterisindu-se intre ele. Nu stii cat m-a durut si cat m-am rugat pentru acest subiect. Trebuie sa-i iubim si sa-i compatimim, iar nu sa-i judecam. Si cel mai mult sa ne rugam pentru ei ca sa-i lumineze Dumnezeu. Iar daca se va intampla vreodata sa ne ceara cineva ajutor cu buna intentie, sa-l ajutam cu vreun cuvant’.
  #870  
Vechi 23.05.2008, 12:45:50
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

hahahahahhahahahahahahahahhahahahahah , domnule dorstor , aveti ori o ignoranta crasa in astronomie ori un exagerat simt al umorului

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha ha

am sa va demonstrez de ce in cele ce urmeaza
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07