Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2012, 02:20:44
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit Ibrahim Pașa

Cine este Ibrahim Pașa?

Aici textul din Wikipedia:
Porfirie relatează mai târziu o poveste spusă lui de către un mitropolit din Ierusalim. Conform acesteia, când Pașa Ibrahim al Egiptului a fost acolo a dorit să verifice autenticitatea minunii, deci le-a spus slujitorilor patriarhului să-l lase înăuntru în altar în timpul ritualului. Dacă minunea era autentică, el urma să doneze o sumă mare de bani, dar dacă era o fraudă urma să confiște toți banii dați de pelerini și să dezvăluie frauda în toate ziarele europene.

Delegații - mitropolitul Misaеl al Petrei, mitropolitul Daniel al Nazaretului și Episcopul Dionisie al Filadelfiei - s-au întâlnit să discute propunerea. Misael a admis atunci că aprinde focul de la o lampă de icoană care stă ascunsă în spatele icoanei de marmură a Învierii lui Hristos, înapoia patului mortuar. Astfel, ei au decis să-l implore pe Ibrahim să nu se amestece în treburile religioase și să nu dezvăluie secretele riturilor creștine, pentru că Împăratul Rus Nicolae ar fi foarte nefericit dacă s-ar întâmpla așa ceva. Pașa Ibrahim a decis atunci să nu insiste asupra chestiunii. Dar din acel moment clerul Mormântului a încetat să creadă în coborârea miraculoasă a Luminii Sfinte.

Porfirie continuă: „... mitropolitul a adăugat că numai de la Dumnezeu însuși așteaptă ei încetarea minciunii (noastre) pioase. După putință, el va calma oamenii care acum cred în minunea focului din Duminica Sfântă. Dar nu putem nici măcar să începem această revoluție în gândire. Am fi dezbinați chiar lângă altarul Mormântului.

L-am informat pe patriarhul Athanasius, care trăia atunci în Constantinopol, despre șantajul lui Ibrahim Pașa, dar în scrisoarea noastră către el am scris 'focul sacru' în loc de 'lumina sfântă'. Surprins de această schimbare, binecuvântatul părinte ne-a întrebat: 'De ce numiți Lumina Sfântă altfel?' I-am spus adevărul, dar am adăugat că focul, aprins pe Mormântul Domnului de la lampa ascunsă, este, la urma urmei, un foc sacru, de vreme ce vine dintr-un loc sacru.” (Kniga bytija moego, vol. 3, pp. 299-301 [13

in Wikipedia http://de.wikipedia.org/wiki/Ibrahim_Pascha
Muhammad Ali Pascha a fost tatel lui http://de.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Ali_Pascha.

cel care traduce din Wiki un text ar trebui sa traduca si personalitatile despre care este vorba in text, totusi interesante persoane nobile.

Last edited by mihaiB; 29.01.2012 at 02:33:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2012, 02:25:43
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

O gluma proasta din moment ce sunt atatea filme cu lumina Sfanta si din moment ce si lumanarile se aprind singure.

http://www.youtube.com/watch?v=99xvNIydfvQ

Last edited by spre_rasarit; 29.01.2012 at 02:34:05.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2012, 02:31:35
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Interesanta poveste. Am mai citit-o si eu undeva, insa nu mai stiu unde. Oricum, pentru ramane doar o poveste, inventata probabil de unii care vor sa ii faca pe oameni sa se indoiasca de acesta minune,taina. Lumina Sfanta nu arde ptr 3 minute. Deci nu are cum sa fie doar un simplu foc. Am vazut mai multe clipuri cu oameni care erau acolo si isi traceau lumanarea aprinsa peste fata,mana si nu ii ardea. Ibrahim Pasa nu stiu cine e, n-am mai auzit de el pana sa dau de acesta poveste. Ori e inventat, ori nu m-am documentat eu suficient. Sunt curioasa ce cred si ceilalti useri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2012, 02:57:17
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Povestea de mai sus e o eroare careia i se da prea mare atentie. Aici e alta minune, a raului Iordan ce isi intoarce cursul: http://www.youtube.com/watch?v=CfmrqZwUjCQ

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
O gluma proasta din moment ce sunt atatea filme cu lumina Sfanta si din moment ce si lumanarile se aprind singure.

http://www.youtube.com/watch?v=99xvNIydfvQ
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2012, 03:05:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Cine este Ibrahim Pașa?

Aici textul din Wikipedia:
Porfirie relatează mai târziu o poveste spusă lui de către un mitropolit din Ierusalim. Conform acesteia, când Pașa Ibrahim al Egiptului a fost acolo a dorit să verifice autenticitatea minunii, deci le-a spus slujitorilor patriarhului să-l lase înăuntru în altar în timpul ritualului. Dacă minunea era autentică, el urma să doneze o sumă mare de bani, dar dacă era o fraudă urma să confiște toți banii dați de pelerini și să dezvăluie frauda în toate ziarele europene.

Delegații - mitropolitul Misaеl al Petrei, mitropolitul Daniel al Nazaretului și Episcopul Dionisie al Filadelfiei - s-au întâlnit să discute propunerea. Misael a admis atunci că aprinde focul de la o lampă de icoană care stă ascunsă în spatele icoanei de marmură a Învierii lui Hristos, înapoia patului mortuar. Astfel, ei au decis să-l implore pe Ibrahim să nu se amestece în treburile religioase și să nu dezvăluie secretele riturilor creștine, pentru că Împăratul Rus Nicolae ar fi foarte nefericit dacă s-ar întâmpla așa ceva. Pașa Ibrahim a decis atunci să nu insiste asupra chestiunii. Dar din acel moment clerul Mormântului a încetat să creadă în coborârea miraculoasă a Luminii Sfinte.

Porfirie continuă: „... mitropolitul a adăugat că numai de la Dumnezeu însuși așteaptă ei încetarea minciunii (noastre) pioase. După putință, el va calma oamenii care acum cred în minunea focului din Duminica Sfântă. Dar nu putem nici măcar să începem această revoluție în gândire. Am fi dezbinați chiar lângă altarul Mormântului.

L-am informat pe patriarhul Athanasius, care trăia atunci în Constantinopol, despre șantajul lui Ibrahim Pașa, dar în scrisoarea noastră către el am scris 'focul sacru' în loc de 'lumina sfântă'. Surprins de această schimbare, binecuvântatul părinte ne-a întrebat: 'De ce numiți Lumina Sfântă altfel?' I-am spus adevărul, dar am adăugat că focul, aprins pe Mormântul Domnului de la lampa ascunsă, este, la urma urmei, un foc sacru, de vreme ce vine dintr-un loc sacru.” (Kniga bytija moego, vol. 3, pp. 299-301 [13

in Wikipedia http://de.wikipedia.org/wiki/Ibrahim_Pascha
Muhammad Ali Pascha a fost tatel lui http://de.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Ali_Pascha.

cel care traduce din Wiki un text ar trebui sa traduca si personalitatile despre care este vorba in text, totusi interesante persoane nobile.
O ineptie. Poate ne hotaram care este minciuna. Cum nu vine Lumina. E fosfor? E candela ascunsa? E alta "masinarie"?
"Dacă nu ascultă de Moise și de profeți, nici dacă ar învia cineva din morți, tot nu vor crede". Daca se va dovedi ca asta sunt false vor cauta altele. Ca nu e candela e usor de contrazis. Mormantul e verificat de autoritati ptr a nu exista sursa inflamabila si apoi pecetluit.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2012, 03:09:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Lumina Sfanta nu arde ptr 3 minute.
Astfel de exagerari ii fac pe unii sa se indoiasca de minune. Ptr a fi mai plauzibila ne place sa ii mai adaugam ceva de la noi. Am vazut multe filmulete prin care se face "dovata" faptului ca Lumina nu arde. Si nici unul nu isi tine mai mult de 3 secunde, nu minute, corpul in contact cu Focul. Exact aceeasi perioada ca a unui foc obisnuit. Faceti experimentul si veti vedea ca puteti sa treceti mana in viteza prin foc.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2012, 04:19:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Astfel de exagerari ii fac pe unii sa se indoiasca de minune. Ptr a fi mai plauzibila ne place sa ii mai adaugam ceva de la noi. Am vazut multe filmulete prin care se face "dovata" faptului ca Lumina nu arde. Si nici unul nu isi tine mai mult de 3 secunde, nu minute, corpul in contact cu Focul. Exact aceeasi perioada ca a unui foc obisnuit. Faceti experimentul si veti vedea ca puteti sa treceti mana in viteza prin foc.
Poate nu ar fi trebuit sa spun exact 3 minute (nu mai stiu de unde am retinut asa), insa am citit pe mai multe siteuri ortodoxe,inclusiv crestin ortodox, faptul ca la inceput Lumina Sfanta nu arde ptr cateva minute, iar apoi arde ca un foc normal. Iar altii credinciosi care au fost acolo au spus acelasi lucru. Ori eu nu pot nega, mai ales ptr ca nu am fost de Paste la Ierusalim niciodata, ca sa testez pe pielea mea. Si sa nu comparam un foc normal,pamantesc cu Lumina Sfanta.

Minunea de pe Muntele Tabor (Tara Sfanta), de praznicul Schimbării la Față după calendarul neîndreptat, iarasi este f. interesanta si considerata una din cele 3 mari minuni ale ortodoxiei, alaturi de Lumina Sfanta si întoarcerea apelor Iordanului spre izvor.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.01.2012, 06:56:53
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Interesanta poveste. Am mai citit-o si eu undeva, insa nu mai stiu unde. Oricum, pentru ramane doar o poveste, inventata probabil de unii care vor sa ii faca pe oameni sa se indoiasca de acesta minune,taina. Lumina Sfanta nu arde ptr 3 minute. Deci nu are cum sa fie doar un simplu foc. Am vazut mai multe clipuri cu oameni care erau acolo si isi traceau lumanarea aprinsa peste fata,mana si nu ii ardea. Ibrahim Pasa nu stiu cine e, n-am mai auzit de el pana sa dau de acesta poveste. Ori e inventat, ori nu m-am documentat eu suficient. Sunt curioasa ce cred si ceilalti useri.
Ibrahim Pasa este un foarte cunoscut General din Egipt. El a mostenit Egiptul de la tatal lui, de asemenea o armata modernizata albaneza. El este cuceritorul Arabiei Saudite, a Sudanului, Palestinei si Siriei. A intervenit in razboiul de independenta a Greciei si este foarte cunoscut pentru pogroamele facute acolo, de asemenea a luat mii de grecii in sclavie.

Tatal lui (albanez de origine) a cucerti Egiptul indemnand corpul militar albanez sa-i ucida pe mameluci. Ca prada l-a dat casele si femeile acestora.

Intr-o versiune anterioara wiki era numit Ibrachim Pasaun domn nobil care a venit din Egipt cu multi bani. De acea am cautat sa aflu mai multe despre acest mare domn.

Doamne ajuta

Last edited by mihaiB; 29.01.2012 at 07:01:18.
Reply With Quote
Răspunde