Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2014, 21:56:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Opriți-vă! Încetați agresiunea !

"Să nu lăsăm diavolul să transforme țara noastră într-un câmp de bătălie fratricid" - apelul Mitropolitului Onufrie de Cernăuți și Bucovina


Opriți-vă! Încetați agresiunea, nu luați armele împotriva fraților și coreligionarilor voștri! Noi trebuie să înțelegem că nicio idee politică nu are o așa valoare încât să se verse sânge pentru ea.


În cursul ultimelor luni, Ucraina a trăit ispite complexe. Situația este extrem de agitată în regiunile Donetsk și Lugansk. Evenimente oribile s-au produs în 2 mai în Odesa, unde, din cauza înfruntărilor sângeroase de la Casa Sindicatelor, mai multe zeci de oameni au pierit și mai mult de o sută au fost răniți.
Biserica Ortodoxă a Ucrainei își exprimă condoleanțele sale părinților și apropiaților celor care au murit. Noi înălțăm rugăciuni pentru odihna sufletelor celor care ne-au părăsit și pentru însănătoșirea celor răniți. Iubirea lui Dumnezeu ne strânge. În oceanul milostivirii dumnezeiești dispar toate patimile noastre pământești și toate opozițiile noastre. De asemenea, Biserica lui Hristos nu își desparte turma în funcție de caracteristicile ei naționale sau de preferințele politice. Noi ne rugăm pentru toți, fie că sunt în fața sau în spatele baricadelor.
În cursul lunilor de criză socială și politică din Ucraina, Biserica noastră a chemat, cu consecvență, la reconciliere și la căutarea căii care va împiedica vărsările de sânge. Noi ne-am adresat autorităților guvernamentale și celor din opoziție, cerându-le să înceteze toate ostilitățile și să se așeze la masa negocierii.
Astăzi, situația politică s-a schimbat în țară, dar poziția Bisericii rămâne neschimbată. Iară și iară, noi chemăm noua putere și noua opoziție să facă maximum de eforturi pentru încetarea vărsării de sânge. Iară și iară, noi ne adresăm vouă, dragi compatrioți: Opriți-vă! Încetați agresiunea, nu luați armele împotriva fraților și coreligionarilor voștri! Noi trebuie să înțelegem că nicio idee politică nu are o așa valoare încât să se verse sânge pentru ea. Nu putem construi o societate justă pe violență, agresiune și confruntare. Există contradicții fundamentale între cetățenii ucraineni, nu putem închide ochii asupra acestui fapt. Cu toate acestea, nu trebuie să căutăm înțelegerea reciprocă și compromisul cu armele în mâini, în jurul mesei de negocieri. Orice violență nu naște decât noi înfruntări. Fiecare crimă antrenează cu ea noi victime. Noi trebuie să rupem acest cerc infernal și să nu lăsăm ca diavolul să transforme țara noastră într-un camp de bătălie fratricid. În aceste vremuri complexe, fac apel la clericii Bisericii Ortodoxe a Ucrainei să ia o poziție echilibrată și responsabilă. Trebuie să ne amintim că misiunea Bisericii constă din buna vestire a reconcilierii omului cu Dumnezeu și a omului cu oamenii. Clerul trebuie să facă eforturi pentru ca să înceteze escaladarea conflictului.
Chem toți credincioșii Bisericii Ortodoxe a Ucrainei la rugăciune arzătoare. Cerem toți Domnului nostru Iisus Hristos ca prin protecția Preacuratei Sale Maici să ne păstreze departe de ură și de acte fratricide. Fie ca pacea lui Hristos și iertarea reciprocă să vină în inimile noastre!
† Onufie, Mitropolit de Cernăuți și Bucovina, Locțiitor al Tronului Mitropolitan din Kiev.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2014, 22:16:14
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Imi spune si mie cineva de ce a fost banat antiecumenism?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2014, 22:18:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Imi spune si mie cineva de ce a fost banat antiecumenism?
Iertare , dar are legutara cu " Umanitarele " ?
Aceasta intrebare se poate adresa Adminului , nu aici !
Scrie aici :admin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2014, 22:36:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Imi spune si mie cineva de ce a fost banat antiecumenism?
Urmareste-i ultimele postari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2014, 22:39:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stim f. bine ca mesajele de genul asta nu vor avea nici un ecou.
Crestinii, carora li se adreseaza mitropolitul sunt o minoritate si fara doar si poate n-au luat parte la asemenea acte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.05.2014, 19:33:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stim f. bine ca mesajele de genul asta nu vor avea nici un ecou.
Crestinii, carora li se adreseaza mitropolitul sunt o minoritate si fara doar si poate n-au luat parte la asemenea acte.
Oare ?
A sta nepasatori avand acest gand inselator ca mesajele de acest gen nu au "audienta"in fata "majoritatii " rusofone , denota un pic de indiferenta , ca sa nu-i spun lasitate .
In fine , daca abordam o astfel de gandire , draga Alin , ar insemna sa stam bine mersi , cu mainile incrucisate , nepasatori , in fata oricaror "probleme " , ca tot suntem o minoritate ortodoxa in asta lume ! Nu ?
Mai spui ca n-au luat parte la asemenea acte , deci cine nu este implicat in mod direct , trebuie sa aleaga tacerea , dupa opinia ta , uitand ca in acest conflict sunt implicati fratii ortodocsi , o "minoritate " precum spui .
Nu doresc sa ma contrazic cu tine , caci stiu ca n-o scot la capat , dar pana la urma cine doreste sa inteleaga mesajul postat , il va intelege cu siguranta !
Punct , si toate cele bune si cu folos iti doresc ! :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.05.2014, 21:49:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Frati ortodocsi dupa botez si statisticile oficiale sau dupa osteneala spre mantuire?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2014, 21:21:55
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristi,
din pacate am devenit nepasatori... Iata un exemplu concret (asta-s eu, iubesc 'concretul").. Tu esti un luptator..un glas ce striga in pustie (unde e poporul??)..dar cine asculta?
Zilele trecute am ramas cateva minute pe un canal oarecare de televiziune. Era vorba despre o scurta trecere in revista a canditatilor la alegerile parlamentare.
La sfarsit s-a vorbit despre Iulian Capsali. Prezentarea a fost ceva de genul.... independent.... fara prea multe sanse nefiind sustinut de niciun partid politic...
Acum, spun eu, dupa mintea mea.. fratilor daca l-ar vota pe acest om fie si numai PREOTII si tot ar avea un atuu in fata multor candidati! dar din pacate...nu am gasit prea multi parinti care sa sustina decenta, moralitatea acestui om.
ce sa mai spunem de crestini? Suntem tara ORTODOXA! Dar din pacate ortodoxa in statistici..
cand stiu cat de greu am strans cele 15 semnaturi pe care le-am trimis...imi vine sa emigrez.. sincer! Ortodox pe hartie si cam atat ( din pacate)!
Are dreptate Octavian Paler..am devenit o tara de nepasatori..asta a reusit sa faca din noi "vremile"......

Last edited by Jennyy; 11.05.2014 at 21:51:16.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2014, 23:42:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Frati ortodocsi dupa botez si statisticile oficiale sau dupa osteneala spre mantuire?
Mă bucur că tocmai ai sesizat diferența fundamentală.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.05.2014, 00:25:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Cat timp Patriarhul Kiril,privind asa,pe diagonala,spre Ukraina,tot indemna credinciosii sa se roage ca nimeni sa nu distruga ,,Sfanta Rusie"(cu greu imi pot abtine un zambet ironic privind prin istorie)in timp ce suprafata solicitarii are tot atata treaba cu realitatea (pe cat are Rogozin cu spiritul patristic), cred ca Dumnezeu va avea o sarcina foarte dificila(fie si pt ca multi ucrainieni se roaga,probabil,fix invers decat Kiril).Complicata devine credinta cand se impleteste cu rachete balistice,gaze naturale sii interese mondiale in conflict :) Tinand cont de ultimele declaratii(printre dintii stransi)ale domnului care vrea sa ne survoleze cu un bombardier(data viitoare) cred ca ar trebui sa incepem sa ne rugam si noi asa,preventiv,privind la lectiile istoriei din ultimii,sa spunem,100 de ani :) Vorba unui rus celebru :) pe nume Dostoevski: ,, Inima oamenilor nu este decat un camp de batalie in care se lupta Dumnezeu cu diavolul"

PS:in frumosul nostru imn care,fatalitate sau nu,ne indeamna sa ne trezim din somn,in a doua strofa,ne declaram tare mandrii ca suntem mici pui de Traian.Coincidenta sau nu imparatul cu pricina(dupa jaful aplicat Daciei)a ucis crestini la greu,inclusiv pe Ignatie al Antiohiei,dar ne trebuia si noua un motiv de mandrie,in somnul nostru.Daca tot nu ne trezim din visarea de veacuri si ne preamarim(traditional) agresorii eu zic sa nu aruncam(astia mai in varsta care o mai avem)cravata rosie caci,cine stie,poate o punem iar motiv de mandrie,la cum bate vantul istoriei prin principiile noastre dambovitene :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 12.05.2014 at 01:00:49.
Reply With Quote
Răspunde