Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.04.2007, 23:49:28
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Eu cred ca nu putem compara sarutarea icoanelor dupa impartasanie cu sarutarea lui Iuda. NU cred ca cei care saruta icoanele o fac cu gandul ascuns al "vanzarii", nu?
Si eu am fost certata de o doamna "ultra-evlavioasa" si sa nu va spun ce greu mi-a picat. Aveam impresia ca am facut cea mai mare greseala, desi sufletul imi spunea clar ca nu e asa.
Eu zic ca fiecare face cum crede si cum simte. Elenei ii dau dreptate in tot ceea ce a spus despre treaba asta. Hai sa va ma spun una... Nu ai voie sa te speli pe dinti in ziua respectiva.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.04.2007, 00:46:03
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Eu cred ca nu putem compara sarutarea icoanelor dupa impartasanie cu sarutarea lui Iuda. NU cred ca cei care saruta icoanele o fac cu gandul ascuns al "vanzarii", nu?
Si eu am fost certata de o doamna "ultra-evlavioasa" si sa nu va spun ce greu mi-a picat. Aveam impresia ca am facut cea mai mare greseala, desi sufletul imi spunea clar ca nu e asa.
Eu zic ca fiecare face cum crede si cum simte. Elenei ii dau dreptate in tot ceea ce a spus despre treaba asta. Hai sa va ma spun una... Nu ai voie sa te speli pe dinti in ziua respectiva.
Doamne ajuta!
Sărut-mâna tuturor!
Eu chiar mi-am făcut un pic griji că de Înviere m-a împărtășit Părintele iar pe la prânz m-am spălat pe dinți că mă trezisem... mi-am amintit prea târziu și aveam de ales: să înghit pasta ca să nu nesocotesc Trupul și Sângele Domnului sau să mă comport normal. Apoi noi tot ne împiedicăm de regulile pe care le facem noi iar poruncile pe care ni le-a dat expres le încălcăm, dar este bine să faci și ascultare. Totuși amintindu-mi că oricând trebuie să te uiți la Hristos precum evreii în deșert se uitau la statuia șarpe ca să nu moară mușcați de vipere. Deci, El fiind în locul meu, ce ar fi făcut?
Din alt punct de vedere: Dumnezeu știe secretul inimii, așa că mai bine să gândești că prin aceasta (că ai scuipat împărtășania) L-ai supărat pe Dumnezeu și să-ți dai mai multă osteneală ca măcar pe celelalte porunci să nu le încalci.
Dar cum să am credință ca în momentele în care mă critică cineva să prefer să fiu scurt și concis și reținut știind că Dumnezeu îi întoarce pe oameni iar nu cuvintele mele... poate fi explicată în vreun fel această credință? Că de mult timp încerc să o împărtășesc cu cineva dar nu reușesc prin cuvinte, realizez că este doar o trăire.

Cu dragoste,
Ionuț
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.04.2007, 10:19:04
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2io
Sărut-mâna tuturor!
Eu chiar mi-am făcut un pic griji că de Înviere m-a împărtășit Părintele iar pe la prânz m-am spălat pe dinți că mă trezisem... mi-am amintit prea târziu și aveam de ales: să înghit pasta ca să nu nesocotesc Trupul și Sângele Domnului sau să mă comport normal.
Bine ai venit printre noi, Ionut!

Eu zic sa nu incepi cu "Sãrut-mâna" pe topicul asta, fiindca s-ar putea sa gasesti niste scrupulosi care-ti spun ca s-au impartasit si sa nu te atingi de ei...nici macar virtual. :( Incearca sa scrii fara diacritice, ca nu sunt recunoscute.

M-am amuzat de relatarea ta cu inghitirea pastei de dinti. Nici eu nu ma spal pe dinti dupa ce m-am impartasit, dar sunt atenta inainte de a fi in situatia de a inghiti pasta. Legat de ce spuneai in ultimul tau paragraf. De ce nu reusesti sa-ti exprimi credinta?

Elena
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.04.2007, 13:05:38
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Va_iubesc nu sunt de acord cu tot ce ai spus. Ai spus mult foarte mult, chiar prea mult :D asa ca n-am avut curajul sa citesc chiar tot ce ai scis cu inventiile preotilor si a babelor. Dar din ce am spicuit. Botezul cu stropire desi nu e acceptat tousi e recunoscut de Biserica Ortodoxa. Dar cum s-a ajuns la acest botez? Noi astia ardelenii dupa cum stii am fost tare loviti de catolici si protestanti. Asa ca vrand - nevrand am mai furat ceva de la ei. E gresit acest botez dar acceptat ( si eu si sora-mea am fost botezati asa :D).

In al doilea rand cu sarutarea icoanelor dupa impartasanie. Nu-i inventie a preotilor din cate stiu. Dar nci pacat nu cred ca e. Chestia ar fi ca Impartasania are un grad de sfintenie mai mare ca icoana si de aceea nu e bine. Dar cum spunea par. Tefil Roman ca poate atunci simti o evlavie mai mare sa saruti icoanele si nu crede ca e pacat. Duhovnicul mi-a dat cel mai bun raspuns: sa nu sarut icoanele cel putin pana cand am mancat. Dar nu e pacat sa saruti. Dar e de preferat sa nu saruti. Sper ca m-ai inteles:D

Poate mai erau si altele dar nu am ami stat sa citesc chiar tot. Scuze!:D Eu am gasit ceva la oameni si care mi-a spus parintele duhovnic ca nu e chiar f bine. Dupa ce te impartasesti oamenii se punea doar in genunchi. Parintele mi-a spus ca dupa ce te Impartasesti harul te ridica si ca nu e prea potrivit sa stau in genunchi. Asa ca am ajuns cand ma impartasesc ca eu sa stau in picioare si tot restul sa stea in genunchi. Ma simt ca prost facand asta :D. Dar o consider ca un act de marturisire a lui Hristos. Si pana acum nimeni nu m-a luat la rost de ce fac asta ( si de ar face-o eu sunt prea fanatic ca sa ma las:D ).

O, si sa nu uit: Hristos a inviat!:D
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.07.2007, 23:38:05
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

in mare parte sunt de acord cu voi dar am si eu obiectii:

1. cu sarutatul icoanelor dupa impartasanie, eu ca zic ca din moment ce ai primit Trupul si Sangele Domnului ce nevoie m-ai sa saruti icoanele sau chiar alte persoane, dar acest lucru zic ca ramane la alegerea fiecaruia daca saruta sau nu, caci nu e pacat nici sa saruti nici saruti
2. cu lumanarile la Denia celor 12 Evebanghelii nu vad unde este greseala mie mi-se pare un obicei frumos sa stai in genunchi cu lumanarea aprinsa si sa asculti evangheliile

id de mess viliga_valentinstloa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.07.2007, 23:39:25
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

in mare parte sunt de acord cu voi dar am si eu obiectii:

1. cu sarutatul icoanelor dupa impartasanie, eu ca zic ca din moment ce ai primit Trupul si Sangele Domnului ce nevoie m-ai sa saruti icoanele sau chiar alte persoane, dar acest lucru zic ca ramane la alegerea fiecaruia daca saruta sau nu, caci nu e pacat nici sa saruti nici saruti
2. cu lumanarile la Denia celor 12 Evebanghelii nu vad unde este greseala mie mi-se pare un obicei frumos sa stai in genunchi cu lumanarea aprinsa si sa asculti evangheliile

id de mess viliga_valentinstloa
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.07.2007, 23:39:43
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

in mare parte sunt de acord cu voi dar am si eu obiectii:

1. cu sarutatul icoanelor dupa impartasanie, eu ca zic ca din moment ce ai primit Trupul si Sangele Domnului ce nevoie m-ai sa saruti icoanele sau chiar alte persoane, dar acest lucru zic ca ramane la alegerea fiecaruia daca saruta sau nu, caci nu e pacat nici sa saruti nici saruti
2. cu lumanarile la Denia celor 12 Evebanghelii nu vad unde este greseala mie mi-se pare un obicei frumos sa stai in genunchi cu lumanarea aprinsa si sa asculti evangheliile

id de mess viliga_valentinstloa
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.07.2007, 23:39:59
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

in mare parte sunt de acord cu voi dar am si eu obiectii:

1. cu sarutatul icoanelor dupa impartasanie, eu ca zic ca din moment ce ai primit Trupul si Sangele Domnului ce nevoie m-ai sa saruti icoanele sau chiar alte persoane, dar acest lucru zic ca ramane la alegerea fiecaruia daca saruta sau nu, caci nu e pacat nici sa saruti nici saruti
2. cu lumanarile la Denia celor 12 Evanghelii nu vad unde este greseala mie mi-se pare un obicei frumos sa stai in genunchi cu lumanarea aprinsa si sa asculti evangheliile

id de mess viliga_valentinstloa
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.07.2007, 10:13:09
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
in mare parte sunt de acord cu voi dar am si eu obiectii:

1. cu sarutatul icoanelor dupa impartasanie, eu ca zic ca din moment ce ai primit Trupul si Sangele Domnului ce nevoie m-ai sa saruti icoanele sau chiar alte persoane, dar acest lucru zic ca ramane la alegerea fiecaruia daca saruta sau nu, caci nu e pacat nici sa saruti nici saruti
2. cu lumanarile la Denia celor 12 Evanghelii nu vad unde este greseala mie mi-se pare un obicei frumos sa stai in genunchi cu lumanarea aprinsa si sa asculti evangheliile

id de mess viliga_valentinstloa
Bine ai venit printre noi!

Si iti urez ce le urez preotilor de obicei: "sa nu ajunga preoti inainte de a fi crestini!" Si aici ma refer la un crestin autentic.

Da, si eu sunt de aceeasi parere ca sarutatul icoanelor si un pupic dat altor persoane raman la latitudinea ta daca le faci sau nu dupa Impartasanie. Legat de ce se intampla la Denia celor 12 Evanghelii eu cred ca e o problema. Nu lumanarea aprinsa e problema, ci faptul ca oamenii fac un nod la un siret, pun un numar la fiecare lumanare si cand au un examen sau sunt bolnavi sau eu stiu ce nevoie au, dezleaga primul nod si aprind prima lumanare si cred ca astfel primesc ajutor; altadata desfac al doilea nod si aprind a doua lumanare, etc. Ca si cand ajutorul de Sus tine de desfacerea unor noduri. Aste sunt inventii de la batrane "ultra-evlavioase" care n-au citit nici Biblia, nici catehism, nici nu se roaga, dar fac legea in biserica. Trist dar adevarat. Si mai au si tupeul sa vina "inarmate" cu sireturi inainte de Denia celor 12 Evanghelii ca sa-ti explice tot "ritualul". Iar omul in loc sa se gandeasca si sa simta pericopele evanghelice care se citesc, e cu gandul la lumanare, scris numere, facut noduri, etc. ???

Dar sa speram ca astfel de practici sunt pe cale de disparitie. Daca le sesizati mergeti si discutati cu omul care le face si daca el continua, mergeti si vorbiti cu preotul. Dar nu ca pâra, nu dati nume, ci numai ca sa cunoasca suferintele "oilor".

Nu am id de mess, mi se pare pierdere de timp sa stau pe mess. Am stat de cateva ori si nu reuseam sa-mi mai respect niciun program, asa ca am renuntat. :(

Elena

Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.07.2007, 12:18:26
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Sunt perfect de acord cu tine Elena. Recunosc ca si eu am facut chestia cu facut noduri la siret in timpul celor 12 Evanghelii, ca asa mi se spusese ca e bine si sa-ti pui si cate o dorinta la fiecare nod. Dar gandindu-ma mai bine mi-am dat seama de cat de putina importanta mai dai in cazul asta ascultatului Evangheliilor. Deci nu lucrul in sine e rau, ci faptul ca iti distrage atentia de la slujba, te face sa te gandesti la ce dorinta sa-mi pun, sa nu uit sa fac nod, etc, etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
vesminte preotesti stefanbogdan Preotia (Hirotonia) 20 16.03.2010 21:44:36
Reguli bisericesti sau inventii stramosesti cgruber Generalitati 1 21.02.2010 14:27:49
despre vesmintele preotesti stefanbogdan Tinuta in Biserica 6 30.04.2008 18:11:23