Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.09.2010, 15:12:29
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Eu stiu ca psalmii se citesc numai cu binecuvintarea preotului duhovnic,avind chiar o discutie despre asta cu duhovnicul meu.....acum citiva ani am citit psaltirea la indicatia unui om oarecare,nu eram pregatita deloc.....nici nu stiam bine ce sunt acesti psalmi...prin urmare nu prea m-am simtit bine duhovniceste.Poate o sa mai incerc sa-i citesc dar numai dupa ce voi avea "dezlegare"...sa zicem asa.....Doamne Ajuta.....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.09.2010, 15:21:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Dupa cum am citit intr-un text,situatia sta in felul urmator:

Orice rugaciune il deranjeaza pe cel rau si daca ne rugam mai puternic inevitabil apar ispite din partea lui.
A citi psalmii e de fapt o rugaciune,foarte puternica,care deranjeaza foarte mult si prin urmare ispitele pot fi mari.
Nu cred ca e nevoie de o "dezlegare'' ci poate doar de o binecuvantare din partea duhovnicului,ca pentru orice program de rugaciune .
Aici trebuie in primul rand discernamant,ca fiecare sa citeasca atat cat crede el ca poate si ii este de folos.Psaltirea trebuie in primul rand citita cu dragoste si nu cu frica.
Crestinului adevarat nu trebuie sa-i fie frica de ispite,care sunt semn al inceperii urcusului duhovnicesc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.09.2010, 16:33:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Importanta pe care Biserica Ortodoxa o acorda Psaltirii este data si de frecventa cu care intalnim psalmii in cultul divin public. Nu stiu sa existe Sfinte Taine sau Ierurgii in a caror slujba sa nu fie inclusi psalmi sau macar citate sau referiri la psalmi. Fara indoiala, Cartea Psalmilor este cea mai citita lucrare apartinand Vechiului Testament, de-a lungul unui an liturgic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2010, 17:55:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Spovedania si Impartasania sunt anticipate minunat in Legea Veche de catre Prorocul David, intr-un psalm pe care il auzim de atatea ori la Utrenie. Acesta spune: "Ca faradelegea mea eu o voi vesti si ma voi ingriji pentru pacatul meu".

Ce altceva este vestirea faradelegilor, daca nu recunoasterea pacatelor inaintea lui Hristos prin Taina Sfintei Spovedanii?

Iar a "ma ingriji pentru pacatul meu", ce altceva poate insemna daca nu impartasirea cu Sfanta Euharistie, primita spre "viata de veci si iertarea pacatelor". Cu atat mai mult, in limba veche bisericeasca avem ca sinonim pentu impartasanie cuvantul "grijanie", de unde a si rezultat verbul "a griji", respectiv "a ingriji".

Last edited by Marius22; 14.10.2010 at 17:58:37.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.12.2010, 14:23:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Ce folos avem din citirea Psaltirii?

Din scrierile Staretului Varsanufie de la Optina: "Îmi scrie un intelectual foarte tulburat: „Mă simt foarte rău. Cele dinafară toate îmi merg bine. Familia mea este unită în dragoste. Femeia mea este bună. Răul este că nu am pe nimeni căruia să îmi deschid inima. De aceea sunt mereu obosit sufletește. Femeia mea nu mă înțelegere. Copiii sunt mici. Ce-mi rămâne de făcut? Cum să mă eliberez de această durere sufleteasca?”

I-am răspuns sfătuindu-l să citească Psaltirea. Acolo, la Psalmul 93 va afla cuvintele: „Doamne, când s-au înmulțit durerile în inima mea, mângâierile Tale au veselit sufletul meu”. „Stăruie asupra acestui stih și citește mereu toata Psaltirea. Și cred că Domnul te va ușura”.

A trecut puțin timp și am primit o scrisoare de la el. „Am făcut ascultare. Am început să citesc Psaltirea. Dar nu înțeleg nimic.” I-am răspuns:

„Starețul Ambrozie a dat următorul răspuns într-o împrejurare asemănătoare: „Tu nu înțelegi, dar diavolii o înțeleg foarte bine și fug departe de tine. Citește-o.” Și deși acum nu o înțelegi însă încet-încet vei începe să o înțelegi. Eu nu știu ce se va întâmpla, dar îți repet: citește Psaltirea în fiecare zi câte puțin. Și Domnul nu te va lăsa, ci va veni cu mila Sa, te va ajuta și te va mângâia; pentru totdeauna. Amin”.

Staretul Varsanufie de la Optina
“Sfaturi către monahi și omilii către mireni”, Editura Evanghelismos, 2003
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.12.2010, 15:46:43
Annijo
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=IOLANDA;290543]Eu stiu ca psalmii se citesc numai cu binecuvintarea preotului duhovnic,"
Iolanda, din pacate ai fost singura care a specificat ca psaltirea se citeste cu binecuvantarea duhovnicului. Ai dreptate, psaltirea se citeste numai cu binecuvantarea duhovnicului si niciodata de capul tau indiferent de reclama care i se face.
Fratii nostrii, mai sus au mentionat toata lucrarea frumoasa care se face in sufletul crestinului ortodox prin citirea psaltirii, si, au dreptate!!! Mare arma este psaltirea impotriva lui aghiuta! Dar, fratii nostrii, din avantul lor cel bun de-a impartasi si celorlalti despre psaltire au uitat sa specifice ca ai voie sa citesti din psaltire doar daca duhovnicul ti-a dat canon sau daca ti-a inclus psalmi in pravila de zi!
Nu cititi psaltirea de capul vostru!!! Repet, nu cititi psaltirea de capul vostru! Celui care doreste sa ma contrazica ii recomand sa-si intrebe duhovnicul despre citirea psaltirii! Daca nu ati mentionat duhovnicului ca v-ati apucat de capul vostru sa cititi din psaltire va recomand din tot sufletul meu, mai bine zis va cer sa-i spuneti cu prima ocazie. Psalmii nu se citesc decat cu binecuvantarea duhovnicului su nu a altui parinte, fie el si foarte inbunatatit! Daca v-ati apucat sa cititi psaltirea la recomandarea altui preot decat a duhovnicului vostru mentionati acest lucru parintelui duhovnic si el va hotari daca veti continua sau nu cu citirea psaltirii!!
Psaltirea este o arma foarte puternica impotriva lui aghiuta si pt a fi pregatit/apt sa-i declari razboi prin psaltire trebuie sa ai neaparat, repet neaparat acoperamantul duhovnicului. Nimeni nu se duce in mijlocul luptei, si fiind inconjurat din toate partile incepe si el sa traga. Nu v-a apuca sa traga poate nici-un glont ca va fi doborat. Pe cand binecuvantarea duhovnicului inseamna scut, acoperamant...atunci da, te poti duce la lupta!!! Atunci ai haina antiglont, ai acoperamant, acoperamant pe care doar duhovnicul ti-l da, repet doar duhovnicul si nu un preot chiar si foarte inbunatatit. Daca ati primit indemnuri de la alti preoti,... calugari sa cititi din psaltire marturisiti acest lucru la spovedit, duhovnicului! Doar duhovnicul raspunde de sufletul vostru si nu ceilalti preotii, calugari... E foarte bine sa caut parintii inbunatatiti, sa le urmam sfaturile dar numai dupa ce-am marturisit duhovnicului conversatia avuta cu ei. Orice lucru care se incepe fara binecuvantarea duhovnicului nu are sorti de izbanda!
Fratii mei, surorile mele, va rog ca atunci cand mai dati sfaturi ganditi-va ca nu toti au , poate ca voi, ani de traire in biserica, de traire ortodoxa, de ascultare de duhovnic. Mai sunt si din cei care acum sunt chemati, din mila lui Dumnezeu in biserica si ei va pot urma indemnurile voastre fara sa fie pregatiti de lupta. STITI, FRATII MEI, CA PSALTIREA ESTE UN MEDICAMENT FOARTE PUTERNIC PENTRU TRUP, SUFLET, DAR, DIN PACATE ATI PREZENTAT "PROSPECTUL" PSALTIRII INCOMPLET!!! I-ATI ARATA ARATAT LUCRAREA CEA BUN, ATI PREZENTAT DIN CE-I ALCATUITA DAR, NU ATI SPECIFICAT SI EFECTELE ADVERSE!!! DRAGII MEI FRATI, SURORI , PSALTIREA NU SE DA DECAT PE RETETA!!! Ati spus voi oare ce inseamna sa citesti psaltirea fara post, traind in desfranare, necununati, tinand ura, mintind, lovindu-l pe aproapele nostru???....
Ma iertati ca am intervenit in acest topic, dar am facut-o pt ca am vazut ca avem si fratiori si surioare care acum deschid ochii si vrem sa-i castigam, nu?

Last edited by Annijo; 03.12.2010 at 15:49:54.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.12.2010, 16:36:26
Annijo
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratii mei, surorile mele am citit cu durere cum vi s-a spus chiar si de catre cei cu haine monahicesti ca nu-i nevoie de binecuvantare pt a citi din psaltire!!! Cata inselare si cum ii fac si pe ceilalti sa cada trimitandu-i nepregatiti, neintariti si fara acoperamantul duhovnicului in prima linie de razboi cu aghiuta!. Calugarul are pravila sa care poate contine mai multe catisme pe zi, poate chiar si intreaga psaltire. Mireanul are alt tratament, alta pravila. Asa cum mentiona o sora mai sus psalmul 50 se regaseste in rugaciunile de dimineata sau psalmul 142 in paraclisele Maicii Domnului!
Am 2 prietene, surioare care au trait in biserica de cand sunt ele si care citeau din psaltire de capul lor. Au duhovnic, dar au crezut ca nu trebuie sa marturiseasca psalmii care ii citeau ele, tinand acest lucru numai pt ele. Mi-au marturisit ca citesc din psaltire si le-am sfatuit de marturiseasca acest lucru duhovnicului. Marturisnd citirea psalmilor au fost oprite imediat si chiar duhovnicul lor a fost foarte mirat de ele, de atitudinea lor, nu-i venea sa creada ca unele atat de intarite nu stiau ca psalmii se citesc numai cu binecuvantare. Am multe cunostinte care dupa marturisirea la duhovnic ca citesc psalmii au fost oprite. Doar duhovnicul iti cunoaste sufletul, puterile pe care le ai pt a lupta, neputintele tale si la vremea potrivita te poti impartasi cu bucurie din citirea psalmilor. Spunea un frate mai sus ca nu exista interdictie pt citirea psalmilor!!! Vai!...nu-i asa!!! Mantuirea nu ti-o lucrezi singur ci sub supravegherea duhovnicului. Bolnav fiind nu te apuci sa iei un medicament foarte puternic pt ca ai auzit ce bun e! S-ar putea sa se intoarca impotriva ta!!! Doar doctorul tau, doar duhovnicul tau stie cat poti duce!!! Nu ai voie sa citesti din psaltire? Oare nu avem atatea acatiste si paraclise catre Maica Domnului, catre sfinti? Le-ai terminat pe toate, te-ai plictisit de ele si vrei ceva nou pt ca te izbavesti mai repede de pacate, de neputinta? Nu-i asa!!! Cu rabdare, fara a sari trepte ne lucram mantuirea!!! Inainte de a ma contrazice du-te si intreaba-l pe duhovnicul tau despre ceea ce ti-am zis! I-ar daca gasesti pe singurul preot care iti va zice ca nu ai nevoie de binecuvantare atunci nu pot decat sa zic: vai, vai!!.....cum mai trimit iezii in gura lupului!
Nimic din cele pt lucrarea sufletului fara binecuvantarea duhovniclui!!! Din acest motiv aveti ispite, probleme.... citirea psaltirii fara binecuvantarea duhovniclui, fara acoperamantul lui va lasa in mana lui aghiuta care va tranteste la pamant!!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.12.2010, 17:25:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am spus si voi spune ca Psaltirea se poate citi si fara binecuvantare. Nu aduce nimic rau rugaciunea catre Dumnezeu. E bine sa nu mai aducem tulburare oamenilor. Ce pacat ca oamenii fug de continutul ei, cand e atat de minunat si chiar recomandat spre a fi citit.

Biserica ne cere sa citim Scriptura. Ea nu spune ca anumite parti din ea nu trebuie citite. Ceea ce ne cere Biserica, e sa nu o interpretam dupa capul nostru, dar asta e alta tema.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.12.2010, 18:59:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

La fel cred si eu,Psaltirea se poate citi si fara binecuvantare....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.12.2010, 22:09:09
Annijo
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citirea psaltirii mult folos aduce sufletului! Multa murdarie sterge atunci cand e insotita de lacrimi de pocainta, milostenie, abtinerea de la desfranare, post.... Psaltirea este o arma foarte puternica impotriva lui aghiuta! Si ca sa poti sa ridici pe umerii tai o astfel de arma si sa o poti folosi in lucrarea pentru mantuirea sufletului trebuie sa fi intarit, sa ai un scut pentru a nu fi doborat de vrajmas. Scutul este binecuvantarea duhovnicului. El iti cunoaste puterile, neputintele, trairile...pasii pe care i-ai facut in lucrarea ta. El, duhovnicul, e singurul care poate hotari daca esti pregatit sau nu pt psaltire! Nu trebuie sa ne incredem in fortele noastre pentru a nu deveni batjocura diavolilor. Fratii mei, stiti bine cum ii arde psaltirea pe diavoli...ei oare vor fugi mancand pamantul daca ne apucam sa citim din psaltire de capul nostru increzandu-ne in propriile noastre forte? Sau vor tabari pe noi si ne vor culca la pamant pentru mandria pe care am avut-o crezand despre noi ca suntem asemenea calugarilor, preotilor sau sfintilor parinti. Noi, cu rabdare si cu multa truda trebuie sa lucram pt mantuirea sufletului nostru, si orice lucru care ne trece prin cap ca ar trebui sa-l savarsim fara binecuvantarea duhovnicului nu are sorti de izbanda. Nimeni nu a reusit de unul singur si fara ascultare, repet toti au facut ascultare de duhovnici, de sfintii parinti. Noua sa nu ne treaca prin cap ca suntem cineva si ca putem noi sa-i declaram razboi lui aghiuta, caci astfel facem prin citirea psaltirii fara binecuvantare de la duhovnic. Ce mai rade si se bucura aghiuta atunci cand ne mandrim si nu facem ascultare. Si, cine suntem noi sa-i declaram razboi aprig lui aghiuta? Oare nu avem noi mult de lucrat la smerenie, ascultare, infranare, post... Noua ne este greu sa citim si un acatist sau un paraclis Maicii Domnului si vrem sa iesim nepregatiti la razboi??? Pai atunci aghiuta o sa ne intrebe: tu al cui esti? O sa spuneti ca al lui Dumnezeu. Pai atunci unde ti-e ascultarea de Dumnezeu pe care o faci prin duhovnic? DIN CARTEA INTITULATA “DEMONII SI LUCRARILE LOR” , carte ortodoxa pe care de curand am citit-o scrie clar cum au fost batjocoriti de diavoli cei care s-au increzut in puterile lor ignorand povetele pline de dragoste ale duhovnicilor lor, si, in momentul in care au facut cum le-a spus lor gandul au fost batjocoriti de diavoli pt ca au iesit de sub acoperamantul parintilor. Cereti sfatul duhovnicului, spuneti-i ce-ati auzit vorbindu-se despre psaltire, intrebati-l daca puteti sa cititi din psaltire si cat sa cititi si, mai intrebati-l daca sunteti pregatit pt psaltire.Vrem sa fim in prima linie? Pai atunci sa facem ascultare de duhovnic, pt ca asta il arde pe aghiuta mai mult decat citirea de 100 de ori pe zi a psaltirii. Facand ascultare de duhovnic, la momentul potrivit(unora mai devreme, altora mai tarziu)in functie de puterile fiecaruia i se va da de catre duhovnic citirea psalmilor..poate cativa anume, poate 1 catisma, poate 2.... dar, atunci, fratii mei avem scut, avem acoperamant, atunci putem spunem : suntem ai parinteleui X si prin el vorbeste Dumnezeu asa ca facem ascultare de duhovnic. Multi s-au izbavit pt rugaciunile duhovnicului si pentru acoperamantul lui din mainile lui aghiuta, dar nimeni nu l-a razboit singur, increzandu-se in puterile lui si sa si castige. Asa cum atunci cand esti bolnav si ducandu-te la doctor iti faci analizele si in functie de rezultatul lor iti prescrie doctorul un medicament sau mai multe, dar, intotdeauna tinand cont de analize, asa este si cu psaltirea. E foarte dulce, foarte puternica, usuca patimile , dar acest lucru se intampla cand e luata pe reteta, adica cu binecuvantare, fie inclusa in pravila fie data ca si canon. Niciodata un doctor care se ingrijeste cu adevarat de pacientii sai nu va da un medicament foarte puternic unui organism plapand, ci, mai intai il pune pe picioare prin dieta, vitamine si, atunci cand organismul a prins puteri ii da si medicamentul puternic care sa-i scoata boala din trup, pt ca altfel din cauza slabiciunii sale i-ar pune in primejdie viata. Psaltirea e dulce, e frumoasa e arma de foc dar se intoarce impotriva celui care o citeste de capul lui, traind necununat, nepostind, asuprind, nespovedindu-se... Ortodoxia inseamna ascultare, sa ascultam de duhovnicii nostrii si pt a le lor rugaciuni va avea Dumnezeu mila si de sufletele noastre. Ascultarea e grea si iti pune mandria pe foc, dar incet incet, cu mila lui Dumnezeu ni se va parea dulce si esentiala pentru mantuirea sufletelor noastre. Duhovnicul raspunde de sufletul nostru in masura in care si noi facem ascultare de el!
Fratii mei, iertati-ma ca am intervenit in acest topic, nu vreau sa aveti suparare pe mine. Eu am impartasit cu voi ceea ce mi s-a transmis si mie sau mi s-a dat ca “porunca”
Iertati-ma, Doamne ajuta!

Last edited by Annijo; 04.12.2010 at 22:10:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incercari de acaparare a stiintei de catre ateism. Ostracizarea credinciosilor. Eugen7 Teologie si Stiinta 51 02.11.2012 19:05:03
Catehizarea credinciosilor marian_grajdan Intrebari utilizatori 1 26.09.2011 15:04:05
Sa iubiti Psaltirea ! ionion Rugaciuni 40 30.03.2011 00:58:13
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 00:29:29
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 22:15:18