Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.07.2009, 21:33:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu sunt adepta logodnei. Mi se pare ca este ceva inutil. Ori esti hotarat si te apuci sa te pregatesti de nunta, ori astepti pana poti sa faci nunta, fara a promite ceva.
E posibil sa nu poti tine promisiunea, se mai intampla lucruri.
Am auzit de logodne lungi si nu-mi plac.
La un cuplu de cunoscuti a fost facuta o logodna pentru ca ei (mai ales ea) asa si-au dorit. Au facut-o separat fara probleme si au continuat sa traiasca fiecare la casa lui. A fost cam lunga logodna din diverse motive, adica 2-3 ani pana s-au casatorit.
N-am inteles rostul logodnei in cadrul cununiei.
Dar fiecare este liber sa faca asa cum vrea. Daca unii vor sa se logodeasca la biserica, cine ce are impotriva. Nici preotii n-au. Dar am inteles ca se cere totusi trai in curatenie (cam greu dar nu imposibil in ziua de azi).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.12.2012, 15:02:52
distinctflow distinctflow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

nu se poate face nunta religioasa fara cea civila. La nunta religioasa trebuie sa te prezinti cu certificatul de casatorie
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.01.2013, 13:52:38
raluca_n raluca_n is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2013
Mesaje: 1
Implicit

as dori sa-mi spuna cineva daca totusi cunoaste un preot care doreste sa oficieze slujba nuntii, la a doua casatorie, fara sa existe cea civila. doresc acest lucru nu din probleme legale, cum s-ar putea presupune, ci pentru ca nu numai ca nu cred in acea casatorie civila, ba chiar am impresia ca nu este un lucru bun, mie neaducandu-mi bine. si prima casatorie am dorit-o doar religioasa si am cedat cererii efectuarii celei civile iar faptul ca acea casatorie nu a rezistat desi a avut tot ce ar fi trebuit sa o pastreze ma face acum s-o refuz pe cea civila, gandindu-ma ca initial am avut gandul cel bun.
multumesc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.01.2013, 14:49:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raluca_n Vezi mesajul
as dori sa-mi spuna cineva daca totusi cunoaste un preot care doreste sa oficieze slujba nuntii, la a doua casatorie, fara sa existe cea civila.
Daca n-au certificat de casatorie, tot ar trebui sa-i prezinte mirii preotului un certificat de celibat, eliberat de casa casatoriilor, care sa ateste ca niciunul dintre ei nu-s casatoriti in acel moment. Cred ca aluneci spre superstitie de spui ca din cauza ca te-ai casatorit si civil, nu ti-a mers bine in casnicie.

Trebuie sa mergi si sa vorbesti cu un preot, sa vezi daca te cununa cu acel certificat de celibat.
Nu poti sa spui ca ofera garantie ca si certificatul de casatorie, ca e valabil doar 3 luni, insa merita sa intrebi. In lipsa certificatului de casatorie unii ar putea profita si incheia o multime de cununii religioase, atata timp cat bisericile n-au o baza de date prin care sa verifice daca cei care se prezinta nu s-au cununat si in alta parte, la alta parohie.

Last edited by ioanna; 04.01.2013 at 15:13:18.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.01.2013, 17:21:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raluca_n Vezi mesajul
as dori sa-mi spuna cineva daca totusi cunoaste un preot care doreste sa oficieze slujba nuntii, la a doua casatorie, fara sa existe cea civila. doresc acest lucru nu din probleme legale, cum s-ar putea presupune, ci pentru ca nu numai ca nu cred in acea casatorie civila, ba chiar am impresia ca nu este un lucru bun, mie neaducandu-mi bine. si prima casatorie am dorit-o doar religioasa si am cedat cererii efectuarii celei civile iar faptul ca acea casatorie nu a rezistat desi a avut tot ce ar fi trebuit sa o pastreze ma face acum s-o refuz pe cea civila, gandindu-ma ca initial am avut gandul cel bun.
multumesc.
Grea situatie ! Nu cred ca veti gasi niciun preot ortodox care sa faca asta, fiindca ei cedeaza legii lumesti care spune ca o casatorie civila trebuie sa preceada celei religioase.

Pe de alta parte, nici un preot catolic nu veti gasi sa faca asta, dar din alt motiv: acela ca sunteti deja casatorita. Vedeti dv, divortul civil are tot atata valoare in ochii Domnului ca si casatoria civila.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.01.2013, 17:34:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu cred ca veti gasi niciun preot ortodox care sa faca asta, fiindca ei cedeaza legii lumesti care spune ca o casatorie civila trebuie sa preceada celei religioase.
Căsătoria, vrem-nu-vrem, are o importantă componentă lumească, care nu e normal să fie ignorată. E bine ca pe lângă unirea în Biserică să existe și un contract civil care să stabilească anumite drepturi și obligații față de aspectele lumești pe care le implică familia. De altfel, pe vremea când se făcea doar căsătoria religioasă, ea avea și implicații juridice.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.01.2013, 19:35:22
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Grecia din cate am inteles ca iti da un fel de certificat la Biserica si acela este valabil la fel ca cel de la primarie. Si inainte ca Ro sa fie secularizata de masonul Cuza, invataturile BO cu legile statale se impleteau destul de frumos.

Apoi, sunt oamenii asa de credinciosi incat sa stea toata viata impreuna gandindu-se ca sunt sub Taina? Si pana la urma, nu actul in sine de la primarie face rau. Ci pacatele. Actul este doar un act. Nu putem da vina pe o hartie si o lege ptr. ca nu ne-a mers casnicia. Se bate cap in cap cu invatatura ortodoxa aceasta gandire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie civila= concubinaj? Marinela Nunta 59 02.12.2011 13:13:02
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ajutor!..25 de ani de la cucunia religioasa sau civila?? masmaya Generalitati 6 25.07.2010 20:46:52
cununie civila gongutza Nunta 8 02.02.2009 01:04:40
Logodna inainte de casatoria civila? tomi Nunta 9 02.10.2007 23:55:10