Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.01.2017, 17:36:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar vaccinistii, nu se joaca cu viata copiilor lor ? Daca in cazul unor parinti care refuza vaccinul, ei isi asuma o grava raspundere in cazul imbolnavirii copilului lor, nu este un lucru care merge in ambele sensuri ? Parintii care cer vaccinarea, nu isi asuma grava raspundere in cazul aparitiei unor reactii adverse care ar putea merge pana la nenorocirea pe viata ?
Da, dar riscurile sunt mult mai mici. Si desigur Statul trebuie sa-si asume si el o parte din riscul asta, cel putin pe partea financiara inainte de a vorbi de impuneri sau constrangeri.

Citat:
Nu am inteles logica. In cazul optimist ca exista vreuna. De ce sa nu-i trimita la scoala ?!
De ce sa pui bidonul de benzina in mijlocul unei case care te-ai chinuit sa o ignifughezi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 09.01.2017, 17:41:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
poftim sursa:

http://www.eurosurveillance.org/View...rticleId=20183

si pentru nevaccinisti :)), iete ce zic "fascistii" astia:

Mandatory: a vaccination that every child must receive by law without the possibility for the parent to choose to accept the uptake or not, independent of whether a legal or economical implication exists for the refusal
Tu esti baiat serios sau nu? Ai citit materialul?

Eu m-am uitat asa rapid si am gasit asta:

http://www.eurosurveillance.org/imag...ncona_tab1.jpg

Ia uita-te cate sunt "MA" la Romania si nici macar nu avem o singura lege care sa le faca "mandatory".

Daca asa e si in celelate tari...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 09.01.2017, 17:48:41
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu esti baiat serios sau nu? Ai citit materialul?

Eu m-am uitat asa rapid si am gasit asta:

http://www.eurosurveillance.org/imag...ncona_tab1.jpg

Ia uita-te cate sunt "MA" la Romania si nici macar nu avem o singura lege care sa le faca "mandatory".

Daca asa e si in celelate tari...
pai, intreaba-i pe tinerii de la ue daca-s seriosi sau nu... sau posteaza tu un material si eu n-o sa zic nici pas...:)

importanta e directiva, cum e si normal conteaza binele general, de aceea vaccinurile trebuie sa fie "mandatory"
Reply With Quote
  #124  
Vechi 09.01.2017, 17:52:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai aia sunt, ca nu da UE bani la neseriosi, nu?

Nu ma obosesc sa caut argumente pentru altii, am deja de treba cu demontatul falselor argumente care sunt aruncate cu nonsalanta de ignoranta.

Nu, nu trebuie sa fie mandatory, asta e fascism medical.

E ca si cand ai spune ca e musai sa-ti faca politia raiduri sa vada daca maninci exclusiv sare cu iod sau bei doi litri de apa pe zi.

Plus blocaje rutiere/pietonale pentru masurat glicemia & colesterolul

Si sa fii trecut obligatoriu pe statine daca ai colesteroul prea mare, care iti scad colesteroul dar te omoara altfel.

Lasand gluma la o parte, ce faci daca intr-o zi si eutanasierea medicala va deveni obligatorie?

Sau varianta "light": vaccinarea obligatorie cu un produs care se va dovedi prea tarziu, fatal ?

Dar ce poate sa faca si tine de normalitate:

1. Vaccinezi si ai probleme de sanatate? Statul plateste.

2. Ajungi la spital cu complicatii de la varicela, esti nevaccinat? Platesti.

3. Ai adus copil nevaccinat cu varicela la scoala si ai imbolnavit pe altii? Platesti.

4. Campanii de vaccinare, sa combata antivaccinismul cu argumente decente, nu facaturi penale

5. etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.01.2017 at 18:03:59.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 09.01.2017, 17:54:34
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu trebuie sa fie mandatory :)

E ca si cand ai spune ca e musai sa-ti faca politia raiduri sa vada daca maninci exclusiv sare cu iod sau bei doi litri de apa pe zi.
ba trebuie, in felul asta mai scapi de povara parintii. e greu, dar un graunte acolo cred ca e suficient.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 09.01.2017, 19:14:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Alt exemplu de prostie cu acte pentru prosti:

"Iata ce ne spune chimia: "Vaccinurile pentru copii nu mai au mercur sau daca contin contin in cantitate infima si este un etil-mercur. Un alcool care se degradeaza repede", a explicat Monica Luminos, medic primar boli infectioase"
Ce pretenții poți avea de unii ca aceștia? :))

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai degraba ar fi spus ca vaccinurile pentru copii nu mai contin mercur, el putin in SUA si probabil restul EU
De ce nu mai conțin mercur, mă rog, thimerosal? Și cu ce a fost înclocuit thiomersalul? Recunoști că vaccinurile au prezentat un risc?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
pentru ca noi folosim inca vaccinuri produse in Bulgaria (pentru hepatita B cel putin acum vreo 2-3 ani) care contin thiomersal - probabil din cauza conditiilor precare de fabricatie, cum era si vaccinul antigripal de la Cantacuzino.
Adică noi suntem mai proști. Alții nu le mai folosesc și noi le luăm de bune. Să nu mai vorbim de lipsa oricărei logici în privința vaccinului antihepatic B.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 09.01.2017, 19:15:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce sa pui bidonul de benzina in mijlocul unei case care te-ai chinuit sa o ignifughezi?
Pai, nu de aia ai ignifugat-o ? Ca sa nu ia foc ?
Altfel spus, de ce sa nu fie primiti la scoala cei care nu vor sa se vaccineze, din moment ce aceia care s-au vaccinat se socotesc imuni? Au nu de aceea s-au vaccinatara, ca sa nu sa prinda de ei boalele la contactul cu copiii imbolnaviti ai criminalilor antivaccinisti ? Iar daca dimpotriva, nevaccinatii bolnavi sunt un pericol pentru vaccinatii rezistenti, atunci la ce bun vornicii lui Voda trambiteaza vaccinurile si la ce bun ucaz de vaccinare cu anasana apasand cu osanda parintii care nu-si trimit mintenas odraslele la gadea sa-i vaccinuiasca ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.01.2017 at 19:18:16.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 09.01.2017, 20:04:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Asta că cam așea iaste.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #129  
Vechi 09.01.2017, 20:43:19
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
de ce sa nu fie primiti la scoala cei care nu vor sa se vaccineze, din moment ce aceia care s-au vaccinat se socotesc imuni? Au nu de aceea s-au vaccinatara, ca sa nu sa prinda de ei boalele la contactul cu copiii imbolnaviti ai criminalilor antivaccinisti ?
Nu vor sa fie primiti pentru ca studiile la comanda demonstreaza ca vaccinurile sunt eficiente .Cand e vorba de miliarde de $ trebuie sa fii atent sa nu scapi porcu' in papusoi.

Eu vin si spun ca parintii care nu vor sa-si vaccineze copiii ar trebui sa aiba initiativa ca copiii lor sa nu vina in contact cu copii vaccinati care devin purtatorii /raspandacii artificiali de boala.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #130  
Vechi 09.01.2017, 22:34:27
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pai, nu de aia ai ignifugat-o ? Ca sa nu ia foc ?
Altfel spus, de ce sa nu fie primiti la scoala cei care nu vor sa se vaccineze, din moment ce aceia care s-au vaccinat se socotesc imuni? Au nu de aceea s-au vaccinatara, ca sa nu sa prinda de ei boalele la contactul cu copiii imbolnaviti ai criminalilor antivaccinisti ? Iar daca dimpotriva, nevaccinatii bolnavi sunt un pericol pentru vaccinatii rezistenti, atunci la ce bun vornicii lui Voda trambiteaza vaccinurile si la ce bun ucaz de vaccinare cu anasana apasand cu osanda parintii care nu-si trimit mintenas odraslele la gadea sa-i vaccinuiasca ?
Pentru că s-ar putea să dea boala unor alți copii nevaccinați. Asta pe de o parte. Pe de altă parte, cei vaccinați nu trebuie să se socotească "imuni" ci mai bine protejați. De aceea comparația lui AlinB este pertinentă: a fi vaccinat și a intra în contact în mod constant cu cei nevaccinați e echivalent cu situația în care ți-ai ignifuga casa și apoi te-ai juca cu aruncătorul de flăcări în sufragerie.

Domnule Dragomir, v-ați gândit vreodată că poate, "domnul sau doamna X, citind postările mele de pe un forum oarecare, și ținând cont că subsemnatul am și calitatea de medic, s-ar putea hotărî să nu-și vaccineze copilul împotriva bolii Y, și ulterior copilul să moară de boala Y" ? V-ați gândit că ați putea omorî un copil ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 09.01.2017 at 23:23:37.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare