Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.11.2012, 14:34:53
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking tot mai bine se contureaza profilu-ti sectar!

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
stii care e credinta adevarata? Credinta intr-un Dumnezeu care a avut si are grija de toti copii sai.

Sa spui ca doar o religie / secta e adevarata si ca restul sunt inselari diavolesti, e o hulă la adresa lui Dumnezeu. Cum ar putea Dumnezeu sa isi abandoneze copii si sa aibe grija doar de micul popor evreu, iar dupa venirea lui Iisus doar de crestini? Este o hulă la adresa lui Dumnezeu sa credem asa ceva, indiferent de ce spun institutiile religioase.

Citeam undeva, cred ca chiar in evanghelie, ca daca Dumnezeu are grija de pasarile cerurilor, si de toate animalele, nu are el grija de toti copii sai indiferent de natie de la inceputul timpurilor?
esti caldicel am sa te scuip din gura mea,iti amintesti cine zicea acest lucru?.sau crezi ca mergem cu sorcova sau cu bunadimineata?.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.11.2012, 15:01:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Citeam undeva, cred ca chiar in evanghelie, ca daca Dumnezeu are grija de pasarile cerurilor, si de toate animalele, nu are el grija de toti copii sai indiferent de natie de la inceputul timpurilor?
Grija are de toti, dar nu inseamna ca se si mantuiesc toti, cum spunea Origen. La fel de gresita e parerea asta ca si faptul ca Domnul i-ar mantui si pe diavoli, ca si ei au fost ingeri dar au cazut. Domnul a trimis harul ca sa ne putem mantui, cine vrea asta vine in Sfanta Biserica Ortodoxa. Restul sunt doar scuze: mi-am cumparat niste boi si trebuie sa ar, mi-am luat nevasta, etc. Sau m-am nascut in religia adventista, hindusa, nu se cade sa o parasesc si sa vin la Hristos.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.11.2012, 15:10:33
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
esti caldicel am sa te scuip din gura mea,iti amintesti cine zicea acest lucru?.sau crezi ca mergem cu sorcova sau cu bunadimineata?.
simt cumva un pic de invidie din partea ta fața de cei caldicei, de oamenii liberi?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.11.2012, 15:13:12
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Grija are de toti, dar nu inseamna ca se si mantuiesc toti, cum spunea Origen. La fel de gresita e parerea asta ca si faptul ca Domnul i-ar mantui si pe diavoli, ca si ei au fost ingeri dar au cazut. Domnul a trimis harul ca sa ne putem mantui, cine vrea asta vine in Sfanta Biserica Ortodoxa. Restul sunt doar scuze: mi-am cumparat niste boi si trebuie sa ar, mi-am luat nevasta, etc. Sau m-am nascut in religia adventista, hindusa, nu se cade sa o parasesc si sa vin la Hristos.
fanatism religios. Ai un BIG dislike din partea mea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.11.2012, 15:27:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
fanatism religios. Ai un BIG dislike din partea mea.
Pentru mine e un semnal pozitiv, ar fi fost un semn de intrebare daca tu apreciai ce am scris, stiind ce conceptii ai si ca sunt total eronate. Ar fi insemnat ca am scris ceva gresit.
P.S. De obicei se precizeaza religia la profil (dreapta sus), ca sa se stie cine discuta si ce conceptii are.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.11.2012, 15:39:37
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru mine e un semnal pozitiv, ar fi fost un semn de intrebare daca tu apreciai ce am scris, stiind ce conceptii ai si ca sunt total eronate. Ar fi insemnat ca am scris ceva gresit.
P.S. De obicei se precizeaza religia la profil (dreapta sus), ca sa se stie cine discuta si ce conceptii are.
asa! nu te lasa, luptă! ai o misiune divină sa imi arati inselarea si ne trezesti pe toti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.11.2012, 15:53:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
asa! nu te lasa, luptă! ai o misiune divină sa imi arati inselarea si ne trezesti pe toti.
Nicidecum nu incerc sa te conving de ceva, ai scris niste neadevaruri si am incercat sa spun adevarul, pentur ca e un forum public (si ortodox).
Nu as avea cum sa iti explic ceva, pentru ca tu nu ai nevoie de raspunsuri sau sfaturi, crezi ca esti deja printre cei mai intelepti oameni, nu mai e loc de altceva. Daca iti mai scade mandria mai putem discuta, altfel nu are rost.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.11.2012, 23:45:44
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
simt cumva un pic de invidie din partea ta fața de cei caldicei, de oamenii liberi?
nu esti liber atita timp cit umbli in deriva, esti supus derivei, depinzi de ia.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.11.2012, 22:15:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
simt cumva un pic de invidie din partea ta fața de cei caldicei, de oamenii liberi?
Sa intelegem ca cei "caldicei" sunt "oameni liberi", dupa cum spui?

"15.Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16.Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
17.Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
18.Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
19.Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește. (Apocalipsa 3, 15-20)

"Trăiți ca oamenii liberi, dar nu ca și cum ați avea libertatea drept acoperământ al răutății, ci ca robi ai lui Dumnezeu". (I Petru, 2, 16)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.01.2013, 20:49:32
Marinescu Marinescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 35
Implicit Posibil raspuns

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sola Scriptura este UN PRINCIPIU de interpretare al Scripturii.

Principiul NU functioneaza.

A avut o singura consecinta: cele peste 4000 de culte si confesiuni protestante, rezultate TOATE din aplicarea dupa bunul plac al acestui principiu. Iar confesiunile au directii extrem de diferite si gresite: baptistii, adventistii, martorii lui Iehova (veniti tot pe filiera adventa), mormonii (si ei sunt rezultat al "adventului")... etc.


Domnilor protestanti, chiar sunteti orbi de tot si nu vedeti ca mergeti pe mii de cai diferite?
Chiar nu vedeti ca aceasta practica a "citirii dupa bunul plac si dupa capul fiecaruia" nu functioneaza si nu are rezultate?


Scriptura se interpreteaza dupa cum a zis si Hristos: Dumnezeu a vorbit, iar NUMAI OAMENII LUMINATI DE DUHUL SFANT au talcuit partile grele.
Unele pilde ne sunt si noua accesibile intr-o oarecare masura. Dar invataturile grele, despre mantuire, despre sangele si trupul lui Hristos, despre Rai, acestea toate le-au explicat Apostolii si dupa ei ucenicii Apostolii si altii randuiti, ca poporul sa nu se rataceasca.

Sunt doua tendinte in crestinism in ceea ce priveste interpretarea Scripturii:

1. Fie e interpretata doar de "cei culti, cititi, cu teologie" iar restul asculta cu orbire ce spun ei ... si ,de aici e o falsa unitate de vderi
2. Fie e interpretata la bunul plac al fiecaruia si, de aici la contradictii si grupari diverse.

Ramane o a treia tendinta, cred, cea corecta... bazata pe un studiu personal, inspirat de Dumnezeu si nu dictat de cineva sau libertin. Ci unul bazat pe regulile de baza ale interpretarii Bibliei., un studiu profund , deplin, tinanad cont atat de detalii cat si de context, de limbaj sau de mediul cultural in care a fost scris...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 15:39:46
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 09:52:08
Deruta in credinta si intrebarile - care este cauza? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.01.2010 20:32:40
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 19:55:41