Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.10.2009, 16:56:54
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Fratilor, nu va suparati ca spun asta, dar va certati si diavolul rade... Cum nu ar rade, cand pe langa niste raspunsuri absurde, unele antisemitice, va mai si acuzati intre voi ca urmati anticristului. Pai ca sa vedeti, uite o intrebare:

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
dar de ce tocmai Israel a fost ales? [...]
Sa va ajute Dumnezeu.Multa sanatate.
si uite si raspunsurile (am facut un top al lor ca sa ne bucuram de un sentiment cresecendo de umor, asta, evident, daca sunteti deschisi si neutri, si puteti observa ironia):

8.
Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
La intrebarea care este si titlul acestei discutii, "De ce Israel?" eu cred ca raspunsul este foarte simplu si ma mira ca credinciosii crestini dintre voi nu l-au stiut:
Israelul a fost tara evreilor si tara asta se afla unde se afla si nu in Europa.
7.
Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Israel pt ca asa a fost prorocit, Dumnezeu l-a chemat pe Avraam sa intemeieze un popor nou un popor ales in mijlocul caruia Dumnezeu sa-si faca lucrarea, un popor care sa pregateasca venirea Mantuitorului ...
6.
Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Daca nu era Israel si era, sa zic, Nigeria, azi ne-am fi intrebat de ce Nigeria si nu alta tara. [...]Si totusi a ales sa lucreze misterios de selectiv.
5.
Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Probabil e inca unul din "misterele" cu care credinciosii adevarati prefera sa nu-si bata capul.
4.
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pe de alta parte CHIAR IIsus ne spune de ce a fost trimis in Izrael intr-un raspuns de-al lui
"Eu am venit sa vindec pe cei bolnavi nu pe cei sanatosi"...referinduse la cit de invirtosat, mindru si afurisit este poporul evreu
De aceea nu s-a nascut in Elvetia!
3. (THIRD PLACE)
Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Hristos s-a nascut in Israel pentru ca trebuia sa implineasca proorociile din V.T. si fagaduintele pe care le facuse Dumnezeu iudeilor.
Faza cu nationalitatea lui Dumnezeu este bagata tot de evrei.
2. (SECOND PLACE)
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Era fiul timplarului Iosif si a tarancii Maria( ca doar nu era o nobila asa cum apare in picturile flamande) care muncea din greu la cimp in tara Iudeea deci asta-l face e v r e u! Faptul ca s-a adresat intregii lumi si a promovat globalismul, iubirea si pacea intre toti oamenii este ceva ce tine de transformarea lui ulterioara.[...]
Te rog nu-mi mai da exemple din scrierile Par Boca...este mult prea caustic si tinde spre fundamentalism religios( si asta este departe de invataturile INCLUSIVISTE ale lui Hristos, El nu a promovat un club privat REGIONAL de VIP-uri), deci, ca urmare tinzind spre o lipsa de obiectivitate si in acelasi timp da apa la moara fanaticilor si habotnicilor[...]
Antihristul? uite-te TU la tine si ce faci cu MARE atentie si trezvie si vezi in cite feluri deja il imbratisezi pe Antihrist
...AND THE WINNER IS:

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Pentru ca acolo este centrul pamintului .In biserica invierii exista un punct ca un buton mai mare ce are in mijloc un punct mai mic negru,intersectat de linii cam in forma de cruce ,am scris asta si la impresii din pelerinaje.Fiind in centru,DOMNUL este la distanta egala de toti si mai aproape de cei necredinciosi ,adica evreii ...
Culmea culmilor, raspunsul la acest post este:
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Multumesc ,Sofia,raspunsul tau este cel pe care il asteptam,am inteles totul .Doamne ajuta.Mereu m-am intrebat lucrul asta .Doamne ajuta!
Chiar imi cer scuze daca am ofensat vreunul dintre useri, evreu sau non-evreu, imi cer scuze ca am fost si OFF-Topic, eu doar am vrut sa va arat cat de mult gresiti in discutia voastra pierzatoare. Mi-as spune si eu parerea, dar o fac la cerere, pentru ca nu contine un raspuns concludent. Si pana la urma, ce conteaza parerea mea? Sau raspunsul?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 28.10.2009 at 17:09:30.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.10.2009, 17:21:01
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Well, ok, ma dau batut, nu voiam sa fac asta, dar totusi o fac, dar pentru asta imi ramaneti toti datori. Iata raspunsul:

Dumnezeu hotărăște să-și aleagă un popor al lui, să fie poporul sfînt. Merge la egipteni și le zice :
- Vreau să vă aleg ca popor al meu, dar trebuie să vă dau niște porunci. Egiptenii îl refuză politicos:
- Nu ne trebuie porunci.
Merge la fenicieni cu aceeași propunere și obtine același refuz. In cele din urmă, merge la evrei și zice:
-Vreau să vă aleg ca popor al meu, dar trebuie să vă dau niște porunci.
Evreii:
- Sînt pe de gratis, Doamne?
- Da.
- Atunci dă-ne zece...

Cine ar fi crezut ca am gasit raspunsul pe bancuri.net? Va rog sa observati ca e comoara de aur pe langa raspunsurile din top. Si daca sunteti si atenti, si inteligenti, veti observa si o anumite realitate in spatele bancului...
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 28.10.2009 at 17:23:39.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2009, 17:29:48
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

esti prea tare moshu le.....am ras cu lacrimi
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.10.2009, 19:37:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Da, moshule, ai surprins esentialul. Da' nu este de ras.

Curiozitatile acestea.. "da' de ce Dumnezeu a facut...?" nu-si au rostul!

Ca o paranteza, eu am un copilas de 5 ani care ma intreaba insistent lucruri care nu-l privesc, pe care nu i le-as putea explica pe intelesul lui (fara a deforma grosolan realitatea).. si atunci ma enervez si ii spun: ti-am explicat DE CE trebuie sa te speli pe maini. Te-ai spalat? Ti-am explicat DE CE trebuie sa exersezi cititul .. ai exersat? si asa mai departe. Deoarece ii explic TOT ceea ce ii este necesar, dar refuza sa asculte (tot ce vrea el face).
Cred ca asa suntem si noi. Adica stim foarte multe, dar nu facem nimic cu informatia. De ce ne intereseaza si alte lucruri care nu ne-au fost inca date spre cunostere? Ne-ar ajuta? Nu cred.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.12.2009, 14:44:41
suntanar suntanar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Dumnezeu i-a orbit ca ei sa nu creada in Mantuitorul dar spre sfarsit,multi se vor intoarce la El,mai putin de aceia care Il vor urma pe Antihrist.
Nu stiu de ce multi crestini ii judeca si ii urasc pe evrei pentru ca L-au ucis pe Iisus,daca El nu ar fi murit si inviat pentru pacatele noastre,noi nu ne-am fi putut mantui.Acesta a fost planul lui Dumnezeu,acceptati-l daca sunteti adevarati crestini si credeti in ce scrie in Biblie.
Scrie in Biblie ca prin orbirea evreilor,neamurile se vor mantui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.12.2009, 15:04:13
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

mai este un motiv dpdv istoric pt care a fost ales israel....Cind s-a construit turnul Babel, a fost o semintie, vreo 4000 de barbati si femei care au fugit sa se ascunda in munti caci nu au vrut sa fie partasi acestei nelegiuiri.Din aceasta semnitie se trage Tatal lui Avraam, pe Avraam Dumnezeu l-a chemat sa iasa din casa tatalui sau si sa se duca in Haran, proorocindu-i ca semintia lui va fi ca stelele cerului desi pe vremea aceea nu avea nici un copil....din acest motiv ei erau poporul ales...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.12.2009, 14:23:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Citesc.......

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Well, ok, ma dau batut, nu voiam sa fac asta, dar totusi o fac, dar pentru asta imi ramaneti toti datori. Iata raspunsul:

Dumnezeu hotărăște să-și aleagă un popor al lui, să fie poporul sfînt. Merge la egipteni și le zice :
- Vreau să vă aleg ca popor al meu, dar trebuie să vă dau niște porunci. Egiptenii îl refuză politicos:
- Nu ne trebuie porunci.
Merge la fenicieni cu aceeași propunere și obtine același refuz. In cele din urmă, merge la evrei și zice:
-Vreau să vă aleg ca popor al meu, dar trebuie să vă dau niște porunci.
Evreii:
- Sînt pe de gratis, Doamne?
- Da.
- Atunci dă-ne zece...

Cine ar fi crezut ca am gasit raspunsul pe bancuri.net? Va rog sa observati ca e comoara de aur pe langa raspunsurile din top. Si daca sunteti si atenti, si inteligenti, veti observa si o anumite realitate in spatele bancului...

si ma minunez!
Citeam, cand mirata, cand intrigata, cand incordata, cand indignata, cand uimita, cand placut surprinsa de postari... cand ai venit tu si ai pus cireasa pe tort. Desi stiam poanta, am ras! Ca un arc destins brusc. Nu strica putin umor, mai ales daca pastram masura bunului simt.
Numai bine, tuturor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Statului Israel Evreulcelales Iudaismul 75 16.10.2012 22:44:52
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 17:33:05
jaf in Israel Ioana-Andreea Generalitati 1 11.10.2010 12:22:36
Sema Israel! dorstor Iudaismul 10 11.10.2010 12:08:03
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 17:43:47