Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2010, 21:33:02
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani

Un nou studiu, aparut pe 8 Ianuarie in jurnalul PLoS Biology, a reusit sa identifice care sunt cele mai sanatoase obiceiuri: miscarea, bautul moderat al alcolului, fructele si nefumatul.

Bautul moderat este definit ca un consum saptamânal intre o jumatate de pahar si sapte pahare de vin sau bere. Deasemenea, ar trebuie consumate cinci fructe sau vegetale pe zi. Studiul indica cum o persoana care adopta toate aceste patru obiceiuri traieste in medie cu 14 ani mai mult decât una care nu adopta nici macar unul din ele.

Studiul a fost condus de Kay-Tee Khaw de la Universitatea din Cambridge, pe un grup de 20000 adulti englezi. Acestia au completat formulare dupa 1993, raportând starea sanatatii lor. Dupa un studiu statistic asupra grupului, mediind pe 11 ani, dr. Khaw si colegii sai a constatat ca cei nu au avut nici macar un singur obicei sanatos din cele patru enumerate mai sus, aveau o sansa de deces de patru ori mai ridicata decât cei care au adoptat toate cele patru obiceiuri. Practic, subiectii din primul grup aveau un risc al deceselor egal cu al personanelor din al doilea grup, când acestia din urma erau insa cu 14 ani mai batrâni!

Participantii au avut vârste cuprinse intre 45 si 79 de ani când au completat formularele. Decesele au fos inregistrate pâna in 2006. Studiul face parte dintr-o investigatie mai mare asupra nutritiei si cancerului, ce are loc in zece state europene, si care se vrea a fi cel mai mare studiu asupra dietei si sanatatii facut vreodata. "Rezultatele trebuie confirmate in alte populatii, insa ele sugereaza puternic ca cele patru obiceiuri sanatoase enumerate contribuie la imbunatatirea starii de sanatate", mai adauga cercetatorii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2010, 23:28:30
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Eu zic ca pentru a trai mai mult sunt necesare rugaciunea (citeam intr-un volum referitor la parintele Cleopa si canonul pe care i-l daduse unui batran care-si dorea sa ajunga la 100 de ani: sa citeasca in fiecare zi acatistul Mantuitorului. In momentul scrierii acelei pagini avea , daca mai tin bine minte, 98 de ani), postul(deci si fructele; de altfel, tot auzim pe la televizor sa evitam excesele, alimentele bogate in grasimi, prajelile etc.) si fapta buna. Daca traiesti cu credinta in Dumnezeu, cu smerenie si nadejdea mantuirii, nu vad de ce ti-ai dori sa ajungi la peste 80 de ani ("Iar de vor fi în putere optzeci de ani și ce este mai mult decât aceștia osteneală și durere; Ps. 89, 11), decat daca esti manat de dorinta de a-i ajuta pe cei din jurul tau, de a le aduce o mangaiere, o speranta sau chiar si un zambet prin care sa se stearga amaraciunea din inima, fapte prin care sa-i indemni la credinta.
Deci, cam ce ai scris si tu, doar ca, in plus, trebuie sa fie vie in tine constiinta existentei lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2010, 23:07:34
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Parerea mea este ca degeaba se chinuie unii sa traiasca cat mai mult. Nu este cu putinta sa iti schimbi data mortii, pe care doar Dumnezeu o stie.
La ce bun sa te stresezi cu tot felul de lucruri care ti-ar putea prelungi viata. Ai putea muri calcat de o masina, de exemplu. Doamne fereste!
Citisem mai demult ca in viitor oamenii vor putea trai 1000 de ani. Insa cine stie daca nu va veni sfarsitul lumii inainte ca sa ajunga oamenii sa traiasca mii de ani?

Mi-am adus aminte de un banc. Poate il stiti. Il reproduc aproximativ: Mor doi batranei si ajung in Rai. Sotul ii spune nevestei: "Vezi ce frumos e aici? Avem tot ce ne place.". Ea ii raspunde: "Da, intr-adevar este minunat!" Atunci el ii reproseaza: "Daca nu ma obligai tu sa mananc sanatos, eram aici de 10 ani!" :))
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2010, 23:37:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

draguta povestioara.

nu cred ca e importanta cantitatea vietii , ci calitatea ei.
nu e important cat traiesc, ci e important cum traiesc.
mai bine cu 10 ani mai putin , dar sa las un gol la plecare, decat mult si fara sa fiu prea mult de folos celor din jur.

viata insemna jerfa, si daca asta insemna sa plec cu cativa ani mai repede o fac cu bucurie, stiind ca am putut fi de folos cuiva, chiar daca acela poate nu realizeaza acum ajutorul.

toate sunt in mana lui Dumnezeu, si El ce da ceea ce ne este de folos, chiar daca noua uneori nu ne pare asa.si e adevarat ca avem si o datorie fata de trup, dar asta nu ar trebui sa fie un scop .
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2010, 13:21:13
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

alcoolul este esential pentru o viata lunga si vartoasa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat de mult ne-am schimbat! costel Generalitati 34 01.02.2013 23:12:35
Cat traiesti tot inveti... dorinastoica14 Reguli in Biserica 50 08.11.2010 20:51:43
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? alexdu Generalitati 22 24.02.2010 12:01:02