Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.07.2011, 12:01:04
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Domnul sa-l odihneasca in pace si de acolo de unde e sa se roage si pentru noi.



Somn lin , suflet bland!
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.07.2011, 12:55:06
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Dumnezeu să-l așeze între sfinții Săi

+Doamne, odihnește în pace pe adormitul robul Tău, Arsenie și-l așează pe el în ceata sfinților Tăi+.

A plecat dintre noi un adevărat far duhovnicesc. Acolo sus, va mijloci rugăciunilor noastre către Dumnezeu.

Este impresionant momentul în care a tratat problema fratelui său mai mare, ucis de către un jandarm în timpul "rebeliunii legionare". A spus ucigașului că nu se va răzbuna, mai mult, dacă va fi nevoie, va tocmi pe cineva care să aibă grijă de viața lui. Atunci era domnul Anghel Papacioc, prefect de poliție al județului Constanța.
Doamne, ajută-ne să avem credința răbdarea și smerenia sa!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.07.2011, 18:55:29
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Smile Impresionant. Adormirea unui inger in trup.

Întrebat odată părintele Arsenie dacă a avut experiențe directe cu Dumnezeu, a destăinuit: „Eram în pușcărie închis în zarca la întuneric, deznădăjduit oarecum de încercările vieții și resemnat că voi muri. Întins pe spate în umezeala rece a pardoselii pușcăriei, o mână m-a atins pe spate în acel întuneric în care nici măcar punctele cardinale nu le puteai distinge; o mâna m-a atins și mi-a zis: «Arsenie, scoală ! Încă nu ai terminat osteneala ta !». Mi-am dat seama în clipa aceea că fost îngerul Lui Dumnezeu trimis să mă salveze și să-mi dea nădejde. În clipa aceeea mi-am adus aminte de o văduvă săracă căreia îi făceam milostenie si de câte ori primea ceva, mereu îmi spunea: «Să fie Dumnezeu cu tine încotro te-oi întoarce, cu și fără voia ta.» Săraca..., parcă îmi proorocea, fără să-mi dau seama, prin ceea ce aveam să trec. De atunci am simțit tot timpul mâna Lui Dumnezeu cu mine, timp de aproape șase ani, cât am fost viețuitorul temnițelor comuniste.” Mai spunea unora zâmbitor: „Frate, azi nu am cu ce să te ajut dar din respect și dragoste îți întind o mână caldă.”

preluare fragment de pe: www.parintelecalistrat.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.08.2011, 12:46:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 6 saptamani

Astazi se implinesc 6 saptamani de la plecarea spre ceruri a Parintelui Arsenie Papacioc. Il rugam pe Bunul Dumnezeu sa-l odihneasca, sa-i ierte toate, si sa-l aseze in Ceata Dreptilor!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.08.2012, 00:23:06
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit Din testamentul Parintelui Arsenie Papacioc : Moartea nu inseamna moarte… 12/08/2011

D. V.: În ziua de astăzi se spune că e bine să facem pace unii cu alții, să fie înțelegere între confesiuni, înțelegere între religii. Că Dumnezeu primește rugăciunile oamenilor, indiferent de religia în care se află.
Pr. A.: Asta o spun oamenii, că Dumnezeu vrea pace. Vrea pace mai mult decât oricine, dar nu cu dracul! Ce întâlnire are adevărul cu neadevărul? Pentru care motiv, după 1054 de ani, s-au despărțit? Și acuma vor să ne împăcăm?! Mai mult decât ei, vrem noi pace – dar în adevăr! Îi primim cu toată plăcerea.
Eram în preajma hramului. Și a sosit un preot din Paris, probabil cu gândul să slujească a doua zi, că era Sfânta Maria. Era și P.S. Serafim, în casa arhierească. Și a venit acolo, acest părinte, și s-a prezentat când a intrat – că era camera plină cu musafiri, vreo treizeci de persoane distinse din Constanța. Eram la o gustare, că a doua zi era hramul, obiceiul locului. Și ăla s-a prezentat, până a ajuns la mine și la P.S. Serafim. Și:
„Arsenie! Arsenie! Arsenie!…” Făcea teatrul ăsta. Zic: „nu-mi place deloc”. Ce să spună el Apusului din partea părintelui Arsenie? Să vină la răsărit, fără pretenții și smeriți. „Păi, (ei – n.n.) zic că au dreptate”. Dreptate și dracu’ zice că are. Ăsta nu e un argument. În sfârșit, nu mă lăsa deloc.
D. V.: Era catolic?
Pr. A.: Era ortodox, dragă, venea de la Paris, voia să slujească a doua zi la noi, la… a venit un catolic să slujească și nu i-am dat voie. Și i-am spus multe lucruri, și i-am spus și lucrul acesta: „Napoleon a omorât un demnitar. Și i-a spus cineva: «Sire, pe lângă marele păcat pe care l-ați făcut că l-ați omorât, ați făcut și o nedreptate.»” Deci, aia era mai important decât moartea unui om. Și așa este! Nu putem să susținem un adevăr după cum vrem noi. Biserica Ortodoxă n-a făcut nicio greșeală în manifestarea ei mistică, ca să zică acum: „Hai să ne împăcăm!” N-a făcut nicio greșeală. Să vedem de unde au plecat ei, primii, chiar cu cafea, dacă vor. Dar nu vrea! Și acum să punem o întrebare: „dacă vii să ne împăcăm, renunți la filioque? Renunți la primatul papal? Renunți la indulgențe? Renunți la imaculata concepție?” Nu renunți la nimic. Deci, vizibil, vor să pună mâna… Dar ceea ce este important… Dacă ai ochi de văzut, să vezi că îi roade ceva. Îi roade dorința de hegemonie, ori un vierme care nu-i lasă în pace – pentru că nu sunt în adevăr. Pentru că nu putem trece cu vederea. Dumnezeu nu vede toate aceste lucruri? Nu le suportă cu multă plăcere. Adevărul este singurul care odihnește. Dacă nu ești în adevăr, nu ești în Dumnezeu. Și e numai unul adevărul. Eu sunt Adevărul și Viața. Ce putem ciunti din adevăr? Nu ciuntim nimic. E vorba de credință, dragii mei, nu-i vorba de păcate de moarte, capitale și nu mai știu cum. E vorba de cele mai grozave păcate. Pentru că au fost anatemizați. Patriarhii Sinoadelor ecumenice, pe Nestorie l-au anatemizat și anatemizat a rămas. Pur și simplu
nu i-a mai convenit, la 1054, cu acel Umberto, să ne pună anatema pe sfânta masă. Și demonstrativ și îndrăz- neț. Măcar că Roma era primus inter pares la sinoade, primul între egali adică. Dar atâta era, mai mult nu poți. Și în sfârșit, s-au dat de gol catolicii prin mărturisirea papei (Ratzinger – n.n), prin care a fost declarată (Biserica Catolică drept – n.n) singura Biserică. De ce mai rezistăm atâta timp? Mă rog, mă rog! Dar noi cine suntem? Și cu cine vreți să vă împăcați, dacă voi sunteți singurii, singura Biserică? Și suntem obligați să stăm drepți la astfel de afirmații și astfel de dorințe bolnave.
D. V.: Dar ce trebuie să facem?
Pr. A.: Murim! Pentru adevăr, asta facem. Nu se pune problema: apărăm adevărul, orice ar fi. Dacă e moarte, e sfințenie, dacă nu e moarte, e lașitate.
D. V.: Și cum scăpăm de frica de moarte?
Pr. A.: Dragă, viață înseamnă moarte continuă. Uite, a venit, îl înfruntăm. Mă culc liniștit, și ăsta nu e lucru puțin, ca un creștin să doarmă liniștit în privința adevărului. Și noi suntem cei care trebuie să mărturisim adevărul. A anatemizat Biserica lumea de pe stradă?Nu, ci pe cei care au susținut un punct de vedere greșit? Nestorie, și ceilalți, nu-i luăm pe toți. Pentru că cuvântul ăsta (Filioque – n.n.), cu Sfântul Duh, că vine de la Fiul,… s-a discutat în toate sinoadele, și nici unul n-a acceptat. Sfântul Vasile cel Mare a fost foarte activ în răspunsurile astea… Ca și cum Duhul Sfânt ar fi nepotul lui Dumnezeu, știi, că e tata, e fiul, și e și nepotul acuma. E de o ființă Tatăl, cu Fiul, cu Sfântul Duh. În trei chipuri, în trei fețe, în trei persoane. Sigur că lumea care crede într-un Dumnezeu o să întrebe: „cum sunt trei?” Ei, Sfântul Spiridon – care e (prăznuit – n.n.) chiar astăzi – a dovedit (adevărul prin minunea – n.n.) cu cărămida. Acest grozav Spiridon n-a făcut nici un fel de teologie, n-a făcut. Teolog e cine susține adevărul. Ce teologie ceri? Avem teologi: Sfântul Ioan Evanghelistul, Grigorie de Nazianz și Ioan cel Nou (care a teologhisit apărând adevărul în fața celor prigonitorilor musulmani – n.n). Vrei să faci pe teologul? Ce teologie? Adevărul poate să-l apere oricine ar fi creștin.
D. V.: Dar mai sunt astăzi oameni simpli, cum a fost Sfântul Spiridon? Înainte de a deveni episcop, el avea grijă de oi, de animale. Mai sunt oameni simpli astăzi, care au curăția credinței lui?
Pr. A.: Păi, fără discuție. E liber fiecare să apere adevărul. Teologia rânduiește lucrurile, dar nu e singura care are cuvânt. Toți Sfinții Părinți, de la Sinoadele Ecumenice… Sfântul Atanasie era mai teologit, și era diacon. Și avea libertatea să apere adevărul chiar dacă nu era arhiereu. Că la sinoade se alegeau, veneau arhierei. Dar adevărul îl poate apăra oricine. Că acolo unde e adevărul, e Biserica. Nu unde e mulțime, unde e gălăgie, unde e „Hai, dom’ne, să ne-mpăcăm!” Repet: „Biserica Ortodoxă n-a făcut nicio greșeală în manifestarea ei mistică, ca să zică: «Să ne-mpăcăm acum, hai! Am greșit și eu, și tu…»”
D. V.: Așa pun mulți problema: au greșit catolicii, am greșit și noi, hai să cădem la pace!”
Pr. A.: Adică, să-mpărțim pomana, știi? Să-mpărțim colacii. Nu-i așa, poziția demnă. Și acuma, i-aș întreba chiar pe ei, să spună ei, teologi și papi și ce sunt: „unde e adevărul?” Dar hai să ne-mpăcăm, nu? La un pahar de bere… sunt foarte siguri că, mai dă un rând, nu?
D. V.: Dar ne acuză că suntem tradiționaliști, că suntem fanatici.
Pr. A.: Este o poziție revoltătoare, chiar. Așa. A început să miroase greu și ei singuri nu mai pot să suporte propriul lor miros. Dragii mei, vreți să fiți fericiți? Muriți pentru adevăr! Pentru că nu se poate chiar așa… Eu, când eram în închisoare, m-a chemat un colonel, cu santinele, cu puști, și mă ducea la el – la Aiud era. Eu eram lângă Aiud, acolo. Și m-a întrebat, să-i spun dacă există Dumnezeu. Și i-am spus: „Domnule colonel, asta e o întrebare de școală primară. Și nu mărturisesc ochii mei și ochii dumneavoastră? Mărturisesc că există! Inima, sentimentele, comparație între valori, între culori, între… Dar dumneavoastră, ce motiv aveți de spuneți că nu există?” Dar pentru asta trebuia un mare curaj, că acolo erai otreapă, nu erai… Zice: „Păi ce, războiul din Rusia, care s-a dat în numele Crucii…” „Ce, în numele crucii? Nebunul ăla de Hitler voia să cucerească lumea! Ce, în numele crucii?” Și el a fost biruit și am spus: „Și de ce nu credeți?” Și mi-a spus așa
– și-a dat seama că era înfrânt: „Și acuma, care e ultimul cuvânt?” „Sunt gata să mor pentru tot ce spun! Dumneavoastră încercați să muriți pentru ce spuneți?” „Luați-l de aici!” – asta a fost ieșirea tiranului: „Luați-l de aici!” Eu am fost bucuros că nu m-a împușcat pe loc, știi? Că asta era situația la Aiud. Asta era una din marile probleme care frământa: nu erai sigur că trăiești până mâine. Mărturiseam prin morse, prin perete, și le spuneam: „Dacă muriți până mâine, e valabilă dezlegarea mea.” Le dădeam dezlegarea prin perete, așa. „Dar
dacă nu muriți și dați de un preot, mărturisiți-vă păcatele, că …” – nu era cu mâna pe cap, nu era… Înțelegeți? Stare de spirit… Vreau să spun, în ce stare de spirit trăiam. Asta era. Așa că moartea era foarte binevenită.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.08.2012, 00:23:37
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Și acum, la fel. Apără adevărul. Moartea nu înseamnă moarte, dragii mei. Ai trecut de la moarte la viață. Dar cel puțin lucrurile se văd, pentru că ai apărat adevărul. Ce ziceți? Vorbim de conștiința noastră, nu vorbim numaidecât de adevăruri istorice. Dar lumea nu stă de vorbă cu conștiința proprie. Hai să vedem de adevăr. Ce-au hotărât Sfinții Părinți? Ce caută filioque ăsta, când s-a hotărât la două sinoade – în primul și al doilea – (învățătura despre n.n.) Sfânta Treime: Tatăl, Fiul și Sfântul Duh. Cât l-a costat pe Grigorie de Nazianz să apere adevărul? Chiar la moarte a zis: „Mă duc la Treimea mea.”
D. V.: Pe cei care apără învățătura ortodoxă, ceilalți îi acuză că sunt fundamentaliști: „Ești extremist, ești mândru!” Îi pun într-o situație delicată.
Pr. A.: Dragă, asta nu e o mândrie. Dar dacă e o mândrie à la Hristos, e binevenită. Apostolii au apărat adevărul, iar noi suntem mândri că apărăm adevărul. Poți să-mi spui orișicum ai vrea! Dar nu noi ridicăm problema. Ei o ridică. Ce aveți, dom’ne, ce v-a apucat? De la 1054, până acuma? Mai ales noi, românii, avem o dovadă materială de la 1700: ne-au păcălit, să ținem administrativ de ei. Ei, uitați-vă acuma: sunt mai catolici decât… mă rog, catolicii! Greco-catolici…
D. V.: Sunt mai agresivi în manifestări.
Pr. A.: O maică m-a întrebat care drac e mai (rău – n.n)… Toți dracii sunt ai dracului, aia e!
D. V.: Ce să facem cu lipsa de dorință de a cunoaște învățătura Sfinților Părinți? Se practică o Ortodoxie care nu are baze dogmatice. Unii vor să trăiască virtutea, fără să cunoască…
Pr. A.: Asta să îi spuneți patriarhului, nu mie.
I. L.: Adică, și-n facultățile de teologie, la ce se învață acolo…Știți? Asta e problema.
Pr. A.: Eu o să vă spun, după 60 de ani de preoție: sunt și călugăr, sunt și creștin. Sunt și pușcăriaș. Sunt și pustnic. Am dreptul să apăr adevărul. Dar chiar dacă aș fi oaie, cu glas aș apăra adevărul. Zic oaie, pentru că am văzut, când eram mic, o oaie care a dat cu piciorul și s-a culcat. Și n-a fost pentru mine o întrebare s-o întreb pe mama, că am văzut altă oaie că a făcut așa. Zic: „Mămică, de ce a făcut așa?” „Se închină, mamă, se închină!” A, zic eu, dacă oaia aia mă învață pe mine, aia e făcută de Dumnezeu pentru Dumnezeu. Și oricine e creația lui Dumnezeu. E prea frumoasă Ortodoxia să nu fie gratuită! Asta e…
D. V.: Ați spus că sunt călugăr, pușcăriaș,… Dar ce ne facem, că mor bătrânii, care au trecut prin închisori. Mor cei care L-au mărturisit pe Hristos fără frică…
Pr. A.: Pomeniți-i la morți! Ce să facem? Păi, e lucrarea lui Dumnezeu. O zi, cât mai avem de trăit, o săptămână, un an, o mie de ani – să susținem adevărul! Puteți să mâncați orice, să beți orice, dar să fiți în adevăr.
D. V.: Părinte, dar există o ruptură a acestei continuități duhovnic – ucenic, ucenic – ucenic și tot așa. S-a rupt, pur și simplu, linia mărturisitoare. Părintele Cleopa a trecut la Domnul, n-a lăsat un ucenic pe măsură. Ce ne facem? Pentru că generația de azi e în criză. Are nevoie de modele și …
Pr. A.: Întrebarea matale înseamnă că ești ucenicul ăla. Recunoști, zici: „Ce ne facem?” Ceea ce înseamnă că simți răul pe spinare.
I.L.: Cum?
Pr. A: Din momentul în care întrebi lucrul ăsta, îți dai seama că e o neregulă. Pune-te la punct. Răspunsul la astfel de întrebări este ăsta: „întâi să te pui la punct tu”. Tu, care vezi lucrurile astea, stai așa. Și propovăduiește adevărul mai departe. Dar pune-te la punct, că nu te ajută harul lui Dumnezeu dacă mărturisești adevărul și nu crezi în el. (Asta –n.n.) e mai grozav decât ateismul, să-L recunoști pe Dumnezeu și să nu-L asculți. Să-L recunoști (aparent – n.n.) în sinea ta și în realitate să nu-L recunoști.
D. V.: În fapte, nu. E foarte important ce ziceți, pentru că, pe de o parte, sunt unii care țin de valorile morale, dar se îndepărtează de învățătura dogmatică, și alții, în extrema cealaltă, țin de învățătura dogmatică, dar nu trăiesc cum trebuie ortodoxia.
Pr. A.: Se repetă lucrurile. Fiecare ins este obligat să se pună la punct, și dacă a făcut un mare efort, a devenit o mare forță. Și acolo e biserica, la ăla care e pus la punct. Unde eAdevărul, acolo e Biserica. Și dacă un ins o
susține acolo, nu e un singur ins acolo, e Biserica întreagă acolo, în el. Pune-te la punct tu, pentru că ești un microcosmos în care se oglindește un macrocosmos.
D. V.: Care sunt primii pași pentru a se pune cineva la punct? A înțeles cum stau lucrurile, a înțeles care e adevărul. Cum să se pună la punct?
Pr. A.: Își face o cruce ortodoxă în fața lor. „Dom’ne, eu sunt ortodox” – dar să faci cruce! Nu cu toată mâna (ca și catolicii – n.n.). Și chiar crucea în sine. Când s-a făcut această cruce, s-a făcut tot de către Duhul Sfânt (Tatăl, Sfântul Duh – toată înălțimea, Tatăl, Sfântul Duh – toată adâncimea; Fiul – toată lățimea, Sfântul Duh
– invocarea Sfintei Treimi). De aceea și fuge dracul, asta e mărturia cea mai bună că e sfântul adevăr, că fuge dracul de cruce. Nu fuge numai de semn, fuge și de invocarea semnului.
D. V.: Numai că oamenii sunt dezinformați. Li se spune, de exemplu, că părintele Stăniloae a fost ecumenist, când părintele Stăniloae, înainte de a muri, a spus într-un interviu: „Ecumenismul este erezia vremurilor noastre. Eu, unul, îl socotesc produsul masoneriei…” Interviul există, e și pe internet, poate fi ascultat. Dar ecumeniștii zic: „Nu, părintele Stăniloae a fost ecumenist.”
Pr. A.: Păi, dacă vrei să interpretezi că Tatăl nu e Tatăl și Fiul nu e Fiul, Sfântul Duh nu e Sfântul Duh, – ești liber! Însă, răspund: nu putea un Stăniloae să fie ecumenist. Eu am stat de vorbă cu el, și chiar ne întâlneam, și cu el, și cu părintele Cleopa, nu mai vorbesc! Am trăit împreună în pustii.
D. V.: Și de Părintele Cleopa se zice că a fost ecumenist. E chiar un articol pe tema asta – Părintele Cleopa, model de ecumenism.
Pr. A.: Dragă, dacă se hotărăște așa, și Sfântul Nicolae este ecumenist.
I.L.: Părintele Stăniloae a spus că „ecumenismul e produsul masoneriei. Și a avut dreptate Părintele Iustin Po- povici, când a spus că e pan-erezia vremurilor noastre”. Și unii au spus că i s-a luat un interviu forțat (interviul Părintelui Stăniloae este înregistrat). Că, domne’, i-au luat un interviu forțat și l-au obligat să zică treaba aceasta. Și nu este ceea ce credea Părintele Stăniloae. Asta este problema.
Pr. A.: Nu putea (fi ecumenist – n.n.)! Era un mare trăitor. Eu nu vă pot spune niște lucruri și slăbiciuni ale părintelui Stăniloae… Dar nu denatura adevărul. Am fost într-un proces, cu Rugul Aprins, în sfârșit; pe mine m-a condamnat la 40 de ani; Părintele Stăniloae – șase ani, cinci ani. Voiculescu, Mironescu, ăștia toți, câte cinci-șase ani. Mie atunci mi-a dat 40 de ani. M-a mișcat într-o formă veselă, când am auzit, dar m-a costat, acolo te trata ca pe un pușcăriaș, ca pe o fiară mare. 40 de ani! Și chiar s-a întâmplat, la Jilava, când mă dezbrăca și mă tundea acolo, m-a întrebat un căpitan, care comanda operația asta: „Ce ai făcut, mă?” Eu, de colo, zic: „N-am făcut nimic, mă!” zice: „Mă, dacă nu făceai nimic, îți dădea 10-15 ani! Nu-ți dădea 40!” Și s-a dat de gol, știți? Și el singur vedea, el conducea, cum ar zice, mascarada asta. Am spus, în cameră acolo era și (părintele – n.n) Stăniloae, și Voiculescu, și Mironescu, și (părintele – n.n) Benedict (Ghiuș)…
D. V.: Oamenii se tem că, dacă apără Ortodoxia, au necazuri: sunt dați afară de la serviciu, sunt văzuți ca niște ciudați – le e frică că pierd, pur și simplu, locul pe care-l au. Ce să facă oamenii? Cum să biruie această teamă?

Last edited by myself00; 27.08.2012 at 00:26:34.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.08.2012, 00:24:37
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

...

Pr. A.: Dragă, eu v-am spus: pentru adevăr trebuie să și mori, nu numai să-ți pierzi serviciul. Dar, dacă nu e vorba de adevăr, și este vorba de o intervenție oarecare, de un examen oarecare, atunci apără-te pentru locul ăla. Dar dacă nu se poate, în final, să te aștepți… și cu nici un chip… pentru că te așteaptă o veșnicie neagră, o veșnicie, îngrozitor, vorba lui Coșbuc: „Nu de moarte mă cutremur, ci de veșnicia ei.” Pentru că ai avut ocazia să fii în fruntea unei veșnicii albe, și ai renunțat. Nu ne jucăm! Viața nu e asta, decât arvunim pe cealaltă cu asta, adică cu viața de pe pământ. Și repet ce-a spus Mântuitorul: „și veți trece de la moarte la viață”. Viața atunci începe. Vă dați dumneavoastră seama? Nu cunoașteți bucuria care te cuprinde atunci când aperi adevărul – față de alte bucurii: că ți-a mers bine la serviciu, sau ți-a mărit leafa. Asta e o bucurie care te renaște… Și pentru ce (să ne fie teamă – n.n.)? Dragii mei, teama de moarte este o mare greșeală. Teama de moartea fizică, murim în câteva clipe. A murit cutare, a murit pe scaun. Ți s-a oprit răsuflarea, în niște secunde, și ai terminat. Dar ce urmează? Ce gândiți, că moartea vine să-i faci o cafea? Vine să te ia, nu-i chiar glumă! Dar cum te ia? Cum te duce?

D. V.: Totuși, oamenii nu-și dau seama că prețul compromisului e riscul de a-ți asuma iadul. Adică, nu-și dau seama că pot ajunge în iad.
Pr. A.: Păi, nu prelungim discuția. Sigur că da, ce mai! Întrebarea se pune: „care este adevărul?” Să știe (oamenii – n.n.) adevărul tot: Tatăl, Fiul și Sfântul Duh. Cine n-a apărat adevărul? Să-i cunoască (oamenii – n.n.) pe Părinții lor. Lumea nu cunoaște frumusețea Ortodoxiei, de aia tot discută atât de mult, și o compară. Nu cunoaște frumusețea și adâncurile ei. Nu au o credință trăitoare. E o credință mâzgălită. (Ei – n.n.) așteaptă Paștele cu fripturi și cozonaci. Nu îl așteaptă cu frumusețea Învierii.
D.V.: Ce să facă un călugăr care e amenințat că va fi dat afară din mănăstire dacă apără Ortodoxia?
Pr. A.: Ei, ferice de el! Dar el e ca un ortodox acolo, nu s-a dus ca un catolic. Și ăia care-l dau afară, îi așteaptă și pe ei o răspundere, nu-i chiar glumă. Un singur cuvânt… Cum zice Sfântul Grigorie de Nazianz:
„De orice cuvânt în plus vom da răspuns.” Cu atât mai mult și de orice cuvânt rușinos. Și, zic eu, și cu atât mai mult de orice cuvânt ucigător. Păi, a nu apăra adevărul e groaznic! E o suferință teribilă! N-ați văzut cei patruzeci de mucenici? Unul care a ieșit (din ceata lor – n.n.), s-a topit. Iar altul, care a văzut cununile – dar se pune întrebarea dacă a văzut cununile! – s-a dus el în iezerul ăla. Câți nu văd cununile! Cine îndrăznește să spună, la judecata cea din urmă, că n-a știut? N-ai știut? Ce n-ai știut? N-ai știut de ce bat clopotele? N-ai știut care e adevărul? De ce n-ai întrebat? Ce voiai să mai fi spus Hristos? N-a spus tot? Eu sunt Cel Ce sunt. Tatăl, Fiul, Sfântul Duh. Și Nu știi că Tatăl e întru Mine și Eu întru Tatăl? Ce mai venim cu argumente, cu Evanghelia lui Iuda, cu nu știu ce… nu vedeți ce luptă se dă în respectivul moment istoric, pentru uciderea (adevărului –n.n.)… Pentru că diavolul, în lupta lui finală, dorința lui aprigă este să nu recunoaștem că suntem făcuți după asemănare cu Dumnezeu. Nu-i convine dracului că noi suntem asemănarea lui Dumnezeu. Și suntem: chip și asemănare. Ființa umană este dincolo de închipuiri. Zice Sfântul Grigorie de Nyssa, fratele Sfântului Vasile (cel Mare – n.n.) că Dumnezeu are încă multe taine ascunse despre ființa umană, necunoscute nici de îngeri, de nimeni. Pentru că (omul – n.n.) e făcut chip și asemănare. Nu l-a făcut dintr-un cuvânt, cum a făcut scaune, domnii, începătorii, arhangheli, îngeri, nu! L-a cioplit, l-a făcut după chip și asemănare. De ce nu dăm mai multă atenție acestui cuvânt scripturistic? Creația lui Dumnezeu… chip și asemănare. Și atunci nu-i convine satanei să fim noi chip și asemănare, să avem asemănare cu Dumnezeu, pentru că el și-a pierdut toate aceste drepturi. El n-a fost creat după chip și asemănare. A fost creat ca o creație ascultătoare, și gata!
D. V.: Bun, călugărul să mărturisească!
Pr. A.: Orice creștin (să mărturisească – n.n.)…
D. V.: Dar dacă există preoți care sunt amenințați că dacă apără credința ortodoxă în fața ereziilor contemporane, vor caterisiți. Ce să facă preotul care e amenințat cu caterisirea? „Dacă nu taci și dacă mai vorbești despre catolici sau despre ecumenism, vei fi caterisit!” Ce să facă?
Pr. A.: Nu vă supărați: cine, ce să facă?
D. V.: Preotul care e amenințat cu caterisirea: „Dacă nu taci, vei fi caterisit”. Ce atitudine să aibă?
Pr. A.: V-am spus: să știi să mori, că sigur vei învia în fiecare zi. Că viața înseamnă moarte continuă, apărând adevărul. Nu apărăm un cozonac frumos de Paște. Apărăm adevărul, care reprezintă Biserica și veșnicia, Creatorul! Sfânta Treime: Tatăl, Fiul și Sfântul Duh. Apărăm adevărul. Pentru un cuvânt, dacă l-ai spus, ori anatemizat, ori… ce, ne jucăm? Să fim gata de jertfă! Care ostaș se duce pe front și nu se gândește: „Măi, poate mă lovește vreun glonț!” Uite, eu am fost înțepat cu baioneta la un centimetru de burtă. Dar a scăpat ăla pușca din mână, eu am scos baioneta care era înfiptă în mine, cu pușcă cu tot, și ăla a căzut în șanț. Puteam să-l omor. I-am spus: „Prostule, ce făceai?” Îl condamna că l-am dezarmat. Vă întreb: cine a biruit, ăla că a băgat baioneta în mine, sau eu, că am suportat? Mi-a fost un frate împușcat. Și am ajuns pe urmă eu în situația de puteam să-l omor pe acela (pe ucigaș – n.n.) în piață, în fața tuturor, că fratele nu era orice persoană, era însemnat, dar am zis așa: dacă-l omor, sunt dator la fratele meu și la Dumnezeu. Dacă nu-l omor, ei sunt datori la mine. Mai bine să fie ei datori la mine. Și nu l-am omorât. I-am trimis vorbă să stea liniștit, că nu i se face nimic – îi pun și pază, dacă vrea. A murit el la doi ani, de tortură… Dar vă întreb: cine a biruit, ei sau fratele meu, care e mort? Și după aia și noi, ca să urmăm ce lege se cuvine.
D. V.: Părintele Iulian de la Prodromu, duhovnicul schitului Prodromu, zicea așa, că în vremurile de astăzi, e nevoie ca mirenii să aibă curajul să mărturisească Ortodoxia, chiar dacă vor fi amenințați cu afurisirea; preoții să aibă curajul de a mărturisi Ortodoxia, chiar dacă vor fi caterisiți. Că dacă va fi caterisit azi un preot, mâine un preot, până la urmă, un episcop o să aibă și el curajul de a spune adevărul despre ecumenism.
Pr. A.: Ei, nu mergem pe șirul… să facem un lanț prea mare, cu zale multe, știți? Domne’, aperi adevărul. Nnu știu ce va fi, dar adevărul trebuie apărat cu orice chip. Pentru că tu, apărându-l, toate cerurile știu, toată Împărăția de sus știe că tu ai apărat adevărul, și nu te lasă. Da, Dumnezeu dă harul, dar nu le dă la milogi, le dă la eroi. Păstrează-ți mai departe poziția, că nu mai contează viața. Nu vezi cum se pune problema?
„Domne’, ori te omor, ori te dau afară…” Dă-mă afară! Că tu ai ieșit ca un prost din ordinea cerească, nu eu! Ce mai contează viața? Pe vremea Sfântului Constantin cel Mare erau atâția mucenici. La anul 300 erau atâția mucenici. Și întreb: cine a biruit? A biruit Arie, care a bârfit adevărul? Cine a biruit? Turcii sau Ștefan cel Mare, cine a biruit?
D. V.: Da, dar ca să aperi adevărul, trebuie să-l cunoști. Însă, în ziua de azi în care se merge chiar și spre o cenzurare a cărților bisericești.
Pr. A.: Dragă, îl cunoaște! Cine nu e ortodox? Pot să spun: eu sunt catolic? Uite, eram la Pașcani… și am auzit nițică gălăgie în spatele gării. Și m-am dus acolo. Era un grup foarte mare de oameni, cu un predicator oarecare. Eu, cu chipul meu, când m-am apropiat, nu i-a convenit ăluia. Dar eu i-am spus: „Cine sunteți, domnule? Ce e aici?” Și am făcut cruce, știți? „Lume bună, zic, puneți-l să-și facă cruce -mi-am dat seama ce e! (sectant, adică – n.n.) – să-și facă cruce dacă predică”. Că nu știe multe românul, dar știe să facă cruce. Ăsta a fost și motivul la catolici, când au intrat la 1700: n-au putut să-și facă crucea altfel. Și atunci au zis:
„faceți crucea cum fac grecii, și țineți administrativ de noi”. Iar ăla, când a auzit, a fugit, și-a dat seama. Dar eu i-am spus: „Dumneata ia, caută în Testament, în locul cutare, unde spune de cruce, că e nebunie pentru alții, iar pentru noi este salvare”. Dar el zice: „Caută în Evanghelia matale!” – că el știa că noi (ortodocșii – n.n.) nu le avem (la noi – n.n.). Eu aveam Noul Testament printr-o întâmplare. Când a văzut că scot Noul Testament, a fugit, și-a dat seama că sunt „de meserie”! Adică, un fel de „uite, nu e”! Așa.
D. V.: Dar din Molitvelnic s-a scos slujba de primire a catolicilor în Biserica Ortodoxă. Ce să facem cu această lipsă reală?
Pr. A.: Dom’ne, să te pui la punct tu, întâi. Asta să faci. Și mai departe, spui care-i adevărul. Cum mă întrebi mata pe mine, întrebi mata și pe alții, sau te întreabă pe mata alții, și tot așa. Apără adevărul! Ce poți să faci acum? „Lume bună, eu sunt ortodox, și asta e foarte mare lucru”…
Soluția este moarte continuă, moarte continuă. Când Mântuitorul s-a apropiat de Nazaret, a zis că „Mergem pe țărmul celălalt”, și S-a culcat în corabie, știți. În timpul ăsta, valuri acopereau corabia, și ceilalți:
„Doamne, Doamne, scoală, că pierim!” „Vă și vedeați în fundul mării, cu Mine cu tot! N-am spus Eu că e bine s-o luăm pe aici, n-am spus?”… Dar vreți fără valuri, vreți fără apă? Vreți fără nițel rece pe spinarea ta caldă? Nu se poate fără jertfă. Toată frumusețea Învierii. Grozavă! Că nu-i vorba că… dar toată creația a trăit momentul Învierii. N-ar fi fost așa de frumoasă Învierea, dacă n-ar fi fost crucea mai întâi. Să știi să mori și să înviezi în fiecare zi… Amin!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.08.2012, 00:25:19
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

I. L.: O întrebare, Sfinția voastră, în legătură cu cartea Singur Ortodoxia. Au spus unii că v-au fost luate interviurile forțat.. Un mic cuvânt despre acest lucru.
Pr. A.: Dragă, în momentul în care am semnat, înseamnă că am știut ce am spus. Că au spus că n-ar început și sfârșit – dar are conținut. Ia uite! Să judecăm de formă lucrurile, nu fondul lucrurilor?… Și cine zice lucrul ăsta? Cine e împotrivă și cine vrea să-și piardă scaunul. Știi? Nu e… Așa e pe toate părțile. Și lasă-te în voia lui Dumnezeu. Pentru că, vă repet: bucuria că aperi adevărul n-o cunoașteți, cât de grozav e de odihnitoare și cât e de… Și ai un nume, o identitate, nu mergi pe inerție. Cum am fost ieri, mergem și astăzi. Aoleu, să nu mă lovești… Știți cum e? Se poate întâmpla să nu pățești lucru mare. Dar pe un iepure îl gonea ogarul, îl urmărea vânătorul, și s-a băgat în mărăcini și stătea liniștit acolo, ferit. Dar o furnică nu-l lăsa deloc. El nu putea să se miște, dar ea îl tot pișca: „pișcă-mă, nemernico, că numai tu lipseai acum…” În felul acesta, știi, câte o furnică din asta te deranjează. Asigurați-vă viața voi întâi! Lasă furnica, te zgândărește acolo, dar nu mori! Iar dacă mori, e fericirea ta, ai trecut de la moarte la viață ca un mărturisitor, nu ca un puturos sau ca un laș. Pentru că, vă spun: ați văzut ce a pățit ăla care a renunțat la cei 40 de mucenici? S-a topit! „Căldură ai vrut, căldură îți dau!” Nu ne jucăm cu asta. Pentru adevăr, în esență, trebuie să știi să mori. Nu contează deloc că .Mai știi momentul istoric când Dumnezeu îți dă ție, într-o formă vizibilă, câștig de cauză? Dar e foarte mult la Împărăția Cerurilor (să duci lupta – până la biruință – n.n.), te lasă pe tine, dar te ajută nevăzut. Puterile astea ascunse de noi nu se cunosc de oameni, nici de noi înșine, dar vă repet, iar vă repet: bucuria
aceasta e atât de însemnată, de odihnitoare, de cerească, de veșnică… Dragii mei, e puțin lucru? Mori pentru adevăr. Nu e un adevăr susținut de doi, îl susține Biserica întreagă, Ortodoxia, chiar numele ei. De ce s-a dat așa? Ortodoxia? Dreapta credință! Dar îi roade ceva (pe heterodocși – n.n.)… gânduri de cucerire. Dacă a venit papa la noi, în România, n-a venit să vadă că bisericile sunt pline, și că e credință și e credință, și că e un popor trăitor. A făcut demonstrativ o Liturghie, să vadă. Lasă, că au greșit pe toate fețele lucrurilor… pentru că e obișnuit, românul nostru e un fel de sancta simplicitas, știți? Sunt oameni simpli, dar ia uite cum se-nchină. Ia uite, aia n-o face” „Ia uite, aia n-o face!” „La cununie; vă declar soț și soție.” Și-atâta tot!
D. V.: Legat de rugăciune… Sunt unii care zic: „hai să practicăm rugăciunea lui Iisus, și așa, prin rugăciunea lui Iisus ne vom înfrăți: ortodocșii cu catolicii cu protestanții, că ne unește mistica, ne unește trăirea lui Dumnezeu”. Poate să-i unească rugăciunea lui Iisus pe ortodocși și pe catolici?
Pr. A.: „Nu te supăra…”, nu poți să stai, să te rogi, ei se roagă în limba lor… Ei se roagă demonstrativ… Ne rugăm să ne ajute Dumnezeu să răscolim cerul? Să-L punem în situația, cum se zice: „Doamne, scoală-te și nu mă lăsa! Nu dormi, Doamne!”
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.08.2012, 00:25:49
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

D. V.: Ca-n Psaltire!
Pr. A.: Cât trăiți, nu se potrivește. Dar mai e un lucru, domne’! De ce nu ne deșteptăm și noi? Ei demonstrativ vor să facem lucrul ăsta. Au un scop. Avem o mărturie: la 1700. Uite, dom’ne, de ce a făcut-o. Pentru că sunt o singură biserică, zic ei. A greșit enorm papa ăsta, și a dat în cap tocmai ecumenismului. „A, sunteți o singură biserică? Dar noi ce suntem? De ce mă numești soră? Și până acuma, ce suntem? Și la 1054, când ai trecut prin toate sinoadele ecumenice, până la 787. Chiar la Sinodul VI, în problema monotelită, a fost ca mucenic papa Martin. Deci am trăit aceste lucruri până la 1054. Cine v-a format? Sinoadele ecumenice, nu putem trece peste ele cu nici un chip. Când s-a hotărât la Sinodul II ecumenic, Simbolul credinței… și munca și strădania Sfântului Grigorie (de Nazianz – n.n.) … și s-a discutat și la Sinodul III, cu „Theotokos”, și la Sinodul IV, s-a discutat că Sfântul Duh purcede de la Tatăl… Și nu e în nici un chip altceva decât o singură putere în trei fețe. O singură putere, nu Tatăl cel mai tare, Fiul mai tare și Duhul mai mic. Nu există! Când ai zis Sfântul Duh, ai cuprins toată Sfânta Treime. Că dacă ți-a scos (cineva – n.n.) un ochi, suferă și celălalt, suferă tot. Așa că nu permitem, chiar la sfârșitul veacurilor, la malul lucrurilor, cum am zice, să ne pierdem Ortodoxia, să ne pierdem credința. Rușine mare-mare lașitatea asta, să o faci (pierderea credinței – n.n.) de frică! Dragii mei, ce „frumoasă e moartea cuvioșilor Lui!” De la Psalmi… Ei, dacă puteți să nu muriți, nu ziceți nimic. Dar (tăcând – n.n.), moartea neadevărului (intră – n.n.) în tine… Ai apărat adevărul… N-ai apărat dragă vreun porc mistreț, n-ai apărat vreo căprioară că era în bătaia vânătorilor. Ai apărat cerurile cerurilor. Pe Stăpânul cerurilor cerurilor. Nu știați tot ce am vorbiți? Știam… dar eu mi-am dat drumul (la cuvânt – n.n.) că știam că sunteți ortodocși. Nu se poate fără jertfă, să știți. Cine fuge de cruce, fuge de Dumnezeu. Nu se poate fără cruce, dragii mei. Dar e corect vorbit: moartea înseamnă viață. Moartea continuă înseamnă viață. Cruce. Și mai înseamnă cruce să duci ce nu-ți convine. Dar te stăpânește credința, învățătura credinței. Credeți dumneavoastră că te întreabă moartea câte diplome ai? Te întreabă cui ai slujit, sfinte sau prostule. Eu, peste câțiva ani împlinesc o sută. Ce-ar fi să mă vând ca un prost, acuma, de frica unei săbii? Nu, domne’! Nu! Doamne, primește-mă și pe mine în împărăția Ta! Doamne, am murit pentru Tine, dacă suntem credincioși… Vă dați seama? Ce zice Hristos? Că am apărat adevărul! O fărâmă de adevăr, măcar! Că dracul asta și vrea. Zice: „dă-mi un deget”. Hoț! Că dacă stăpânește un deget, stăpânește tot! Ce caută în casa ta putoarea asta? Dacă bagi acolo o fărâmă de hoit, îți impute toată casa. Și asta vrea dracul. Și pe urmă se servește de fire. Că dacă firea ta nu … Păi, nu ne-a făcut Dumnezeu, ne-a făcut liberi? Ne-a dat înger păzitor. Nu i-am spus noi înger păzitor. Dumnezeu i-a spus înger păzitor. Păzitor: nu doarme în post. E păzitor! Și spune cum să nu mori, dacă Nu-i chiar glumă, dragii mei! Vă rog să țineți adevărul. Dacă am reușit să vă întind aripile, sunt bucuros. Iar bucuria e mai mare, când știi că e și altul bucuros ca tine
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.11.2012, 19:17:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa pretuim timpul! - pr. Arsenie Papacioc
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=...ture=endscreen
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc claudelina Mari Duhovnici si predicile lor 19 11.02.2013 15:13:07
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 14:39:25
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 15:34:16
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 12:30:22
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26