Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.07.2012, 16:53:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefmir Vezi mesajul
O chestie faina despre radiestezist culeasa de pe net: " El constituie cutia neagră în care se petrece fenomenul conștientizat prin mișcarea acelui instrument din mână. În determinările radiestezice se lucrează atât cu conștientul, cât și cu subconștientul uman. Conștientul este cel care codifică și decodifică informația, iar subconștientul emite semnale, apelează la banca de date a Memoriei Universului, recepționează informația și o transmite conștientului. În Memoria Universului sunt stocate sub formă vibratorie toate informațiile trecute, prezente și viitoare care compun Universul."
Aiureli yoghine.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.07.2012, 09:44:26
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de master77 Vezi mesajul
Am un prieten care spune ca a practicat asta, spunea ca nu vede totul clar, dar primeste mesaje, ca unii sunt mai dotati decat altii. El are un prieten care era ateu si spunea el este mai special, ca vede lucruri si primeste mesaje mult mai clare, putea sa "vindece" oameni, le spunea ce boli au doar daca se uita la ei, pur si simplu vedea prin ei. A vazut si ingeri in biserica cum sfinteau aghiazma, si si-a dat seama ca radiestezia este foarte periculoasa, este ca o jungla, si ca nu putea sa stie daca primea informatii de la Dumnezeu sau de la cel rau asa ca a renuntat si acum este credincios, a devenit profesor de religie. Deci pentru unii se pare ca are si "beneficii".
Beneficiul este ca s-a intors la Dumnezeu si nu radiestezia in sine.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.07.2012, 14:32:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Am avut ocazia sa cunosc persoane care practica infoenergetica (radiestezia este doar o mica parte din proces),detin intr-adevar o cunoastere si multe dintre lucrurile pe care le spun sunt foarte pertinente,rationale.Practic,pe nivelul acesta si la modul in care eu percep niste lucruri,nu am gasit ceva ce as putea spune ca nu este in regula.
Problema s-a petrecut pe ceea ce am simtit...intr-adevar se percep niste energii subtile cu care ei lucreaza sau oricum doriti sa le numiti,insa,in tot acest context,eu nu am simtit poate cel mai important lucru care este nevoie sa fie intre oameni: iubirea.Insa asta este,din pacate,caracteristic si altor persoane care merg pe diferite cai spirituale,chiar si ortodocsilor.Tin cont de reguli spirituale,sunt foarte responsabili cu ceea ce spun,ce fac,ce gandesc,se dedica unor cauze umanitare,insa o fac pentru ca trebuie,nu pentru ca toate astea vin din prea plinul inimii lor.
Revenind,insa,daca ar fi sa pun in balanta ceea ce am simtit cand am luat contact cu acei inforenergeticieni si ceea ce am simtit cand am avut ocazia sa intalnesc niste preoti cu har ortodocsi...nici nu se poate compara.Pe primii i-am perceput reci,lipsiti de prea multa empatie...era lumina,dar una rece,care te atragea pe moment,dar nu pentru multa vreme.In schimb,la preotii cu har pe care i-am cunoscut,le-am simtit iubirea de oameni,deschiderea,empatia,blandetea,smerenia venita din inima.
Am simtit intotdeauna ca pot intrevedea ceea ce cauta si are nevoie sufletul meu,in acei oameni ce traiesc crestinismul nu doar la nivel rational,ci il insotesc pe Hristos cu inima...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Calatorii astrale - pro sau contra? Nicador Intrebari utilizatori 49 01.02.2011 13:50:11
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 12:35:08
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23