Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 24.09.2012, 11:40:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu NU am propus prezervativul. De aceea iti recomand sa citesti MAI CU ATENTIE postarile mele. Am scris mai sus ca fiecare e bine sa faca ceea ce crede de cuviinta. Am spus ca EU UNUL as alege prezervativul, nu ca il recomand si altora
Asa mi s-a parut si mie ca ai spus, probabil ca Ovidiu a procedat un pic interpretativ, prin generalizare cam abuziva, sa nu-i fie cu suparare... Dar prezervativul ramane o problema serioasa si nu e deloc o alegere buna... In fine...
Reply With Quote
  #162  
Vechi 24.09.2012, 11:42:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu NU am propus prezervativul. De aceea iti recomand sa citesti MAI CU ATENTIE postarile mele. Am scris mai sus ca fiecare e bine sa faca ceea ce crede de cuviinta. Am spus ca EU UNUL as alege prezervativul, nu ca il recomand si altora
Prin faptul ca ai spus ce ai alege sugereaza celui care te priveste ca un exemoplu de urmat calea pe care s-o urmeze si el; pentru toti era mai folositor sa taci.

Last edited by Demetrius; 24.09.2012 at 12:36:14.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 24.09.2012, 11:44:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pe de alta parte, prezervativul declanseaza frecvent tulburari nevrotice, de intensitate clinica (necesita tratament de specialitate) in special la barbati.
aici parerile medicilor sunt impartite. Unii il recomanda, altii nu
Reply With Quote
  #164  
Vechi 24.09.2012, 11:46:15
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Cezare, imi cer iertare daca te vei simti putin zguduit din temelii, dar daca semeni vant, vei culege furtuna. Am incercat in felul meu sa obturez cumva acest subiect care devine din ce in ce mai penibil, dar parca mai abitir ne avantam in el. Si nu e bine deloc, fiindca nu doar ca nu ne foloseste, dar ne dauneaza profund.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Teodosie..., prietene..., nici nu stiu cum sa incep sa-ti spun... Mai ca m-as amuza, daca nu as sti ca ignoranta e o tara deloc nevinovata, deloc benigna...
Nu stiu daca ar trebui s-o numesc duritate, rautate sau ofensa directa, ce faci tu. Un lucru este absolut cert, Cezare: sa vorbim despre ignoranta ca si cum nu ne-ar caracteriza... este o mare prostie, crede-ma.


Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Oameni buni, pentru a nu pata memoria unui geniu si binefacator al umanitatii si pentru a nu va mai face de ras cu ignoranta voastra paguboasa, obisnuiti-va ca inainte de a critica o opera si un autor, sa puneti mana sa cititi opera! Iar daca nu pricepeti, atunci intrebati! Mergeti, fratilor, la scoala! Iar daca tot nu pricepeti, ca nu v-a dat Dumnezeu darul priceperii unor asemenea lucruri, atunci inca mai aveti o solutie de bun simt la indemana: taceti, fratilor! Taceti si asteptati rabdatori ziua in care vi se va deschide si voua lumina ochilor mintii pentru anumite lucruri.
Nu neg si nu confirm geniul lui Freud. In tot raul, exista desigur si un bine. Dar repet, nu merita "retorica", pe un forum ortodox si mai ales NU SUB ACEASTA FORMA.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Iar de nu vi se va deschide, nu-i bai! Va mantuiti si fara a intelege pe Freud si psihanaliza, desigur. Ca mantuirea nu se da pentru psihanaliza ci prin raportarea vietii personale la alte Carti, la Carte.
Ei, iata si o sclipire de intelepciune. Un sfat autentic ortodox, ar fi acela de a recomanda oricarui crestin cararea spre duhovnic, in momentele zbuciumate ale vietii lui, nicidecum "pacea" adusa de urmasii lui Freud.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ati vrea voi, crestini de fatada, sa fiti feciorelnici precum Freud si sotia lui pana la Cununie! Ati vrea voi sa va iubiti curat cum s-au iubit ei, sa faceti o droaie de prunci ca ei, pe care sa-i cresteti in curatie morala si carora sa le fiti exemplu de mare frumusete omeneasca precum au fost Sigmund si Marta.
De fatada sau nu, eu personal imi doresc pentru copiii mei sa ramana departe de obsesiile "sfantului" Freud. Unele idei sunt cu totul aberante si/sau riscante pentru un ortodox, dar ma rog, e parerea mea de ignorant obisnuit...

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Freud a subliniat ca nimeni altul ca, in ciuda instinctului sexual prezent inca de la nastere in om (si a facut primele descrieri ale sexualitatii infantile, pe care le cunoaste orice parinte care a vazut cum se masturbeaza fetitele si baieteii in varsta de 2 ani), in ciuda atractiei sexuale dintre copil si parintele de sex opus, in ciuda rivalitatii dintre copil si parintele de acelasi sex ...etc, etc, etc
Absurditati prostesti, aduse la nivel "stiintific", probabil datorita unor obsesii si frustrari. Toti am trait intr-o familie, si multi dintre noi avem copii. Asa aberatii idioate, nu poti gasi decat la un "geniu". Din pacate asa ceva nu foloseste deloc pe cararea mantuirii. Aaa, ca ne indeamna la infranare? Evident, dar ca si RATIUNE. Destul de interesant pentru cineva care considera credinta lipsita de logica. Teoria lui bulverseaza, fiindca NU ARE NIMIC SFANT, ci rational. Tocmai de aceea e periculoasa pentru cel care citeste prea multa filozofie si prea putin din Sfintii Parinti.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Freud zicea despre voi, cei care il defaimati cu nerusinare in ignoranta voastra plina de rautate, ca sunteti fiinte pre-umane, dominate de instincte oarbe, de energii intunecate, aflate sub demnitatea omului.
Ce zicea Freud despre criticii lui, conteaza prea putin. Important este ce gandim noi despre semenii nostri. El avea motivele lui sa gandeasca astfel; noi ce motive avem, Cezare?


Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Desi cunoastea mai bine ca nimeni altul puterea fortelor obscure ale inconstientului, medicul vienez credea cu tarie ca ratiunea omeneasca va invinge negurile din om...
Omul singur, oricat de rational ar fi, fara Dumnezeu ramane un geniu-ratat si nu trebuie considerat un model daca avem in vedre mantuirea.
Eu nu cu Freud am ceva; nici nu-l critic, nici nu-l ridic in slavi. A fost un biet om inteligent, si ca orice astfel de om, puternic expus urzelilor diavolului. Multe dintre lucrarile lasate de el, ii intretin si acum focul sub cazanul de pucioasa. Macar acest lucru trebuie avut in vedere cand vorbim la superlativ despre asemenea oameni.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 24.09.2012, 11:46:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tocmai furmeze si el.
Prin faptul ca ai spus ce ai alege sugereaza celui care te priveste ca un exemoplu de urmat calea pe care s-o urmeze si el; pentru toti era mai folositor sa taci.
banuiesc ca cei ce intra pe acest forum au suficienta minte sa gandesca si singuri. Daca eu zic ca la micul dejun servesc o farfurie plina cu ciment, tu imi urmezi exemplul?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 24.09.2012, 11:50:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Multe dintre lucrarile lasate de el, ii intretin si acum focul sub cazanul de pucioasa. Macar acest lucru trebuie avut in vedere cand vorbim la superlativ despre asemenea oameni.
si de unde, ma rog, ai tu acesta informatie (cea cu cazanul de pucioasa in care s-ar afla Freud)?
Reply With Quote
  #167  
Vechi 24.09.2012, 12:37:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
banuiesc ca cei ce intra pe acest forum au suficienta minte sa gandesca si singuri. Daca eu zic ca la micul dejun servesc o farfurie plina cu ciment, tu imi urmezi exemplul?
Nu gandi tu pentru altii, gandeste pentru tine.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 24.09.2012, 15:02:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu gandi tu pentru altii, gandeste pentru tine.
tocmai de aceea am zis ca eu SINGUR as alege prezervativul si NU il recomand altora. Am gandit DOAR PENTRU MINE PERSONAL. Tu esti cel care a interpretat tendentios mesajul meu
Reply With Quote
  #169  
Vechi 24.09.2012, 15:58:07
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Toti copiii au o etapa in dezvoltare (prin care, daca nu trec, e semn ca au probleme de sanatate trupeasca si/sau psihica), in jurul varstei de 2 ani, in care se masturbeaza spontan, adica fara sa vada vreun model.
nu sunt de acord, consider ce ati scris aici ceva total neadevarat.

cum sa spuneti ca toti copiii au aceasta etapa, la 2 ani, cand se masturbeaza si daca nu trec prin aceasta etapa (deci unele exceptii !!!), nu e in regula???

eu nu am auzit de asa ceva.
probabil exista cazuri, dar sunt foarte rare.
si de ce sa fie normal ba chiar de dorit??

Last edited by Cornel Urs; 24.09.2012 at 16:10:10.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 24.09.2012, 16:53:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu sunt de acord, consider ce ati scris aici ceva total neadevarat.

cum sa spuneti ca toti copiii au aceasta etapa, la 2 ani, cand se masturbeaza si daca nu trec prin aceasta etapa (deci unele exceptii !!!), nu e in regula???

eu nu am auzit de asa ceva.
probabil exista cazuri, dar sunt foarte rare.
si de ce sa fie normal ba chiar de dorit??
Nu te panica.

Este doar o parere "stiintifica" ce incepe sa treaca drept "norma".

Intrebarea care se pune in acest caz este DE CE?
DE CE se popularizeaza aceasta idee?

Ghici ciuperca..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02