Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.05.2015, 23:41:23
sophiateodora sophiateodora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Buna Gabriela,

Iti recomand cu caldura, daca ai de unde, sa faci rost si sa citesti cu sufletul cartea lui Teofan Zavoratul "Viata duhovniceasca si cum o putem dobandi". Iti recomand aceasta carte intrucat contine scrisori adresate unei tinere care, la fel ca tine, nu stia pe ce drum sa o apuce in viata. Sper sa poti face rost de carte !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.05.2015, 23:44:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stupid sfat.
Ce inseamna "prea mult"?
Sa curvesti dar sa nu preacurvesti?
Etc.

A fost interesant filmul dar la replica aia am ramas cu gura cascata.
Sfatul de a nu pacatui prea mult trebuie inteles duhovniceste. Nu-i poti cere unui om sa nu mai pacatuiasca deloc. Niciun duhovnic nu cere asa ceva. De ce? Simplu. Pentru ca omul e om si greseste cu vorba, cu fapta sau cu gandul. Omul lupta cu pacatul, lupta sa ajunga la nepatimire, spovedindu-se si caindu-se pentru pacate. Daca-i spui unui om patimas sa nu mai pacatuiasca deloc, poti obtine efectul invers. Daca incerci sa-l intelegi si sa-i ceri mai intai sa lupte cu pacatele mari, ai sanse sanse de a fi ascultat.

Iisus stia ca suntem neputinciosi cu trupul si cu sufletul si de aceea S-a rastignit: ca sa ne ajute sa ne mantuim.

Asa e lupta duhovniceasca. Luptam mai intai cu pacatele mari, apoi si cu cele mici, caci si acelea pateaza haina botezului. Si un gand urat e un pacat. Si o vorba urata ori patimasa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.05.2015, 23:46:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophiateodora Vezi mesajul
Buna Gabriela,

Iti recomand cu caldura, daca ai de unde, sa faci rost si sa citesti cu sufletul cartea lui Teofan Zavoratul "Viata duhovniceasca si cum o putem dobandi". Iti recomand aceasta carte intrucat contine scrisori adresate unei tinere care, la fel ca tine, nu stia pe ce drum sa o apuce in viata. Sper sa poti face rost de carte !
Stiu cartea, mi se pare extraordinara prin simplitatea ei, usor de inteles si sfaturile la obiect.
Doar sa existe dorinta si cautare, altfel ca si duhovnicul si rugaciunea - nu ajuta cine stie ce la problemele sufletesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.05.2015, 23:49:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sfatul de a nu pacatui prea mult trebuie inteles duhovniceste. Nu-i poti cere unui om sa nu mai pacatuiasca deloc. Niciun duhovnic nu cere asa ceva. De ce? Simplu. Pentru ca omul e om si greseste cu vorba, cu fapta sau cu gandul. Omul lupta cu pacatul, lupta sa ajunga la nepatimire, spovedindu-se si caindu-se pentru pacate. Daca-i spui unui om patimas sa nu mai pacatuiasca deloc, poti obtine efectul invers. Daca incerci sa-l intelegi si sa-i ceri mai intai sa lupte cu pacatele mari, ai sanse sanse de a fi ascultat.

Iisus stia ca suntem neputinciosi cu trupul si cu sufletul si de aceea S-a rastignit: ca sa ne ajute sa ne mantuim.

Asa e lupta duhovniceasca. Luptam mai intai cu pacatele mari, apoi si cu cele mici, caci si acelea pateaza haina botezului. Si un gand urat e un pacat. Si o vorba urata ori patimasa.
Din orice traznaie putem scoate ceva "duhovniceste" daca apelam la cine stie ce giumbuslucuri intelectuale.

Dumnezeu ne cere sa fim sfinti, adica sa nu mai pacatuim deloc.
Ce putem noi sa realizam efectiv AZI, e partea a doua.
Ca sfant de o viata insa, tinta trebuie sa fie Hristos.

E mai bine sa pui standardele la 100% si sa realizezi 90% decat sa le setezi la 50% pentru ca mai mult ca sigur n-ai sa treci de 40%.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2015, 23:50:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate dai exemplu de literatura "clasica" ortodoxa unde se gaseste un sfat asemanator.
"Tine mintea in iad..." ,probabil a socat si ea la vremea ei.Adica cum? Incurajam raul ?
Nu ma pricep la literature clasica ortodoxa , dar nu mi-a sunat rau indemnul.
Daca zicea : mai curveste si tu putin,ar fi sunat rau.
Dar in acel citat nu se afrima deloc pacatul ,ci doar ca fiecare sa lupte dupa puterile sale . Sa nu isi aloce puteri mai mare decat are . Mie mi se pare un indemn spre smerenie
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2015, 23:53:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Tine mintea in iad..." ,probabil a socat si ea la vremea ei.Adica cum? Incurajam raul ?
Apelezi la un o eroare de rationament.

Citat:
Nu ma pricep la literature clasica ortodoxa , dar nu mi-a sunat rau indemnul.
E un indemn spre mediocritate. La moda in ziua de azi, e adevarat, dar ...

Citat:
Daca zicea : mai curveste si tu putin,ar fi sunat rau.
Poti sa inoculezi o idee rea si sub o formula aparent inteleapta, cred ca e mult mai periculos asa.

Eu tot mai sper ca e o eroare de traducere din rusa.

Citat:
Dar in acel citat nu se afrima deloc pacatul ,ci doar ca fiecare sa lupte dupa puterile sale . Sa nu isi aloce puteri mai mare decat are . Mie mi se pare un indemn spre smerenie
Pai tocmai, ca atat timp cat ai sa te strofoci "din puterile tale" n-ai sa ajungi nicaieri.
"puterile" trebuie sa le cauti in alta parte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.05.2015, 00:01:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din orice traznaie putem scoate ceva "duhovniceste" daca apelam la cine stie ce giumbuslucuri intelectuale.

Dumnezeu ne cere sa fim sfinti, adica sa nu mai pacatuim deloc.
Ce putem noi sa realizam efectiv AZI, e partea a doua.
Ca sfant de o viata insa, tinta trebuie sa fie Hristos.

E mai bine sa pui standardele la 100% si sa realizezi 90% decat sa le setezi la 50% pentru ca mai mult ca sigur n-ai sa treci de 40%.
Ce imi plac mie procentele,suna ingineresc asa
100 % sa nu pacatuim nu putem ,doar Iisus a fost fara pacat
Dar putem sa iubim 100% pe Dumnezeu .
Faptele vin din iubire,nu din fixarea unui target
Daca eu imi fixez un target de 1 % , dar il fac cum trebuie , atunci Dumnezeu imi va darui si restul de 99% la care nu indrazneam sa visez
" Sluga credincioasa,peste putine ai fost credincioasa ,peste multe te voi pune !"
Deci nu cantitatea de pacate conteaza ci calitatea iubirii poate schimba un om
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.05.2015, 00:04:18
A_M
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Re:Ce sa fac si cum sa fac

Sunt multi care dau sfaturi asa, sa se afle in treaba.
De ce va grabiti sa judecati, sa va dati cu parerea aiurea.
O inteleg perfect prin ce trece, ma confrunt si eu cu aceeasi stare "de mijloc", in care nu-ti gasesti locul, in care nu stii ce sa faci cu viata ta, in care nu te simti implinit si multumit pentru ca nu ai pe cineva alaturi.
Am facut tot ce am simtit ca pot face (pelerinaje, rugaciuni, acatiste, sfaturi de la duhovnici). Toti mi-au spus ca va fi bine, insa sufletul meu tot trist si singur ramanea.
Nu stiu cum as putea sa-mi schimb viata. Sunt multumita de familia mea (care e in alt oras), de locul meu de munca, de faptul ca am un apartament al meu, am duhovnic. Dumnezeu m-a binecuvantat sa ajung de doua ori in Israel si acesta cred ca e singurul lucru bun pe care l-am putut face vreodata.
Ce am trait in Ierusalim e greu de descris. mai ales cand descoperi pe cont propriu toate locurile pe unde a mers Iisus. E un sentiment extraordinar sa simti ca treci prin timp, vezi unele locuri care au ramas neschimbate.
M-am simtit schimbata dupa ce am fost o saptamana in Ierusalim. Prima data am fost in pelerinaj, apoi am mers singura, sa simt altfel locurile, istoria, fara graba, in ritmul meu.
Lucrurile capata alt sens. Vezi viata altfel. Mai ales cand vezi mir pe Piatra Ungerii in Biserica Invierii.
Ma rog la sfintii la care am evlavie (Sf. Nicolae, Sf. Xenia, Sf. Spiridon), citesc cand am timp acatiste la Maica Domnului sau al doilea paraclis.
Dumnezeu m-a inzestrat cu multe daruri si imi reprosez ca poate daca nu as fi atat de exigenta, daca as trece mai usor cu vederea badarania, lipsa de bun-simt si de maniere a barbatilor, poate azi eram casatorita. Poate parea ciudat, insa cred ca majoritatea femeilor sunt casatorite cu barbati inferiori lor din multe puncte de vedere (maniere, educatie). O femeie care vrea neaparat sa se casatoreasca isi poate gasi un sot insa problema e "ce fel de" sot.
O femeie care tine cu adevarat la multe lucruri (respect, demnitate, comportament, personalitate, educatie - nu ma refer aici la studii, ci la bun-simt), cred ca isi gaseste mai greu un sot. Mai ales in societatea romaneasca.
Barbatii se maturizeaza greu, dupa 35 de ani, fiind crescuti in puf de niste mame care i-au cocolosit si i-au slugarit pana la maturitate si poate femeile cu pretentii trebuie sa astepte ca barbatii sa creasca mental, afectiv si sa stie si sa ofere, nu doar sa pretinda.
Cred ca pana acum mi-a dat aceasta asteptare si cautare pentru a ma pregati psihologic si sufleteste, pentru a ma maturiza, pentru a putea discerne, a putea face o alegere corecta, a putea gasi omul potrivit. Inainte de 30 de ani eram poate mai credula, aveam prostul obicei sa cred ca toti oamenii sunt bine-intentionati si poate am asteptat mai mult pentru a cunoaste mai multe categorii de oameni, a avea mai multa experienta si a recunoaste mai usor pe cei rau-intentionati, ascunsi, perfizi. Cred ca toate au un rost, nu-l stiu, insa incerc sa ma bucur de singuratate, sa vizitez locuri noi, tari noi, orase noi, sa imi fac cunostinte, sa selectez ce e mai bun.
Intrebarile raman, mai ales ca simt ca nu traiesc dupa voia si puterea mea. Traiesc intr-o singuratate impusa, fortata de circumstante. Nu pot trai asemenea unui monah daca eu nu mi-am asumat acea cruce, stiind ca nu sunt in stare de asa ceva (neavand trairea, puterea, vointa si chemarea de a trai ca o calugarita). Traind in lume, am obligatii si e greu sa te descurci fara sprijinul si mangaierea sotului, ca de asta a lasat Dumnezeu familia. Iar in Biblie nu se vorbeste deloc despre statutul femeii singure (doar de vaduve si de femeile pacatoase, desfranate, adica cele care nu se casatoreau pentru ca asa voiau). In Biblie nu se scrie cum trebuie sa traiasca o femeie singura care e asa fara voia ei.
Dar cred ca "mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului" si mai cred ca "cei din urma vor fi cei dintai". E mai bine sa te casatoresti mai tarziu, decat sa fi facut o alegere gresita, sa fi divortat sau sa existe alte probleme.

Last edited by A_M; 27.05.2015 at 00:15:41. Motiv: incomplete post
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.05.2015, 00:11:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Dumnezeu m-a inzestrat cu multe daruri si imi reprosez ca poate daca nu as fi atat de exigenta, daca as trece mai usor cu vederea badarania, lipsa de bun-simt si de maniere a barbatilor, poate azi eram casatorita.
Dumnezeu m-a inzestrat cu multe daruri, din care cele mai mari sunt modestia si nejudecarea aproapelui.

Nu te contrazic la chestia cu barbatii si cei 35 ani dar daca e sa generalizam in acelasi stil, se pot spune cel putin la fel de multe despre femeile inainte de 30.

In contextul asta, poti sa iti pui o intrebare foarte simpla: Iubesti pe Dumnezeu? Daca da, intreaba-te si de ce iubirea asta nu te implineste?
Sa ne spui si noua cand gasesti raspunsul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.05.2015 at 00:17:09.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2015, 00:12:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de A_M Vezi mesajul
Sunt multi care dau sfaturi asa, sa se afle in treaba.
De ce va grabiti sa judecati, sa va dati cu parerea aiurea.
O inteleg perfect prin ce trece, ma confrunt si eu cu aceeasi stare "de mijloc", in care nu-ti gasesti locul, in care nu stii ce sa faci cu viata ta, in care nu te simti implinit si multumit pentru ca nu ai pe cineva alaturi.
Am facut tot ce am simtit ca pot face (pelerinaje, rugaciuni, acatiste, sfaturi de la duhovnici). Toti mi-au spus ca va fi bine, insa sufletul meu tot trist si singur ramanea.
.
Trebuie sa facem distinctie intre cei care isi cauta un sot si cei care fac un idol din asta
Rugaciunea pentru gasirea unui sot este buna si recomandata de biserica.
Dar daca aceasta dorinta puternica ajunge sa ne transforme in niste mici frustrati ,tristi si judecatori acri ,mai bine sa ne luam fericirea in propriile maini
Orice facem trebuie facut cu bucurie
Daca Dumnezeu a ales sa fiu singur ,a ales-o spre fericirea mea
Iar daca El imi da pe neasteptate un sot imi da spre implinirea mea
Toate vin de la Domnul,si orice pas in afara acestuia , este doar ratacire si tristete pur omeneasca
Nici macar o secunda ,gandul nu trebuie sa colinde in afara lui Dumnezeu , ca nu mi-a dat ce am cerut . Inseamna ca,daca ai fi primit un sot ,ai fi fost o sotie amara si nemultumita asa cum esti fata de Dumnezeul tau ,asa ca singuratatea iti e folositoare
Lucrurile lui Dumnezeu sunt greu de judecat de oameni , trebuie doar sa cautam peste tot intelepciunea si slava Lui
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare