Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2013, 21:54:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Uneori imi doresc sa am un serviciu din asta, sa citesc toata ziua :)

Asadar, as citi. Pe locul doi la activitati preferate intr-o astfel de situatie ar fi statul pe net. Mi-as lua o tableta din aia ieftina, net 3G de la RDS, din ala aproape gratuit si gata. Cu tableta as asculta muzica, m-as uita la filme, ba chiar m-as juca ceva. Si ca tot vorbim de jocuri, o consola portabila - un PSP, un DS, sunt ieftine ca braga in perioada asta si poti sa piratezi toate jocurile de pe ele fara efort.
Adica ii sugerezi sa piarda timpul.

Citat:
Pentru citit recomand un Kindle Paperwhite, este cel mai de pret gadget pe care-l am - si probabil o sa-l am multi ani de-acum inainte. Daca nu Paperwhite, atunci Kindle 5 sau orice alt reader - pe termen mediu si lung isi scoate pretul, ca nu mai dai bani pe carti.
Ecran mic, rezolutie mica, nu stie pdf reflow, pentru cine devoreaza cartile - o alegere f. proasta.
Mai bine o tableta > 10".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #12  
Vechi 23.06.2013, 21:58:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Va multumesc mult pentru mesaje, o sa imi iau f multe carti de acasa (vietile sfintilor si altele) si cand vine somnul fac integrame. O sa incerc sa nu uit de rugaciune cu atat mai mult ca vine postul in curand.
Daca n-ai sa mai pierzi noptile aiurea, nu o sa mai vina somnul de pranz..
Si nu te indopi prea mult la pranz, desigur..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #13  
Vechi 23.06.2013, 22:00:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ateismul inseamna ratiune Vezi mesajul
Ti-l recomand pe Franz Kafka,un scriitor austro-ungar.Citeste Procesul,Castelul,Colonia Penitenciara.
Nu-l poti incadra pe Kafka intr-un curent literar concret,dar prezinta elemente care fac parte din existentialism(accentuarea individualitatii).
Te asigur ca asta-i literatura fundamentala pentru un ganditor evlavios.
In directia reeducarii ateiste cumva?

Citat:
Daca te consideri a fi profund in gandire,subtil in rationamente,poti sa cauti Aforismele lui Nietzsche.O zi buna sa ai!
Asa cum te consideri tu? Mai bine nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #14  
Vechi 23.06.2013, 22:15:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Plictiseala la serviciu

Pai nu mai bune ar fi acele servicii unde chiar nu ai cum sa te plictisesti ?! Pot enumera aici: strungar, electrician, masinist, vatman, sofer de troleibuz, mecanic de locomotiva, impegat de miscare, acar (cel putin pana prin anii 90' in cazul ultimelor doua chiar te rugai sa prinzi cateva minute de "respiro"!)
  #15  
Vechi 24.06.2013, 03:27:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Am o problema care ma framanta de fff mult timp, ce sa fac ca sa nu ma plictisesc.

Am un serviciu fff plictisitor, vand la un magazin, problema este ca stau fff mult timp degeaba, chiar trec ore intregi si niciun client. Imi este f greu, magazinul este improzizat si nu stiu daca are 3 pe 2,5 3 metri, deci spatiu nu am. Am tot venit cu carti de acasa sperand sa mai treaca timpul dar am inca un dusman in plus somnul, pe la 11 -12 ma ia o motaialaaaa , offf. Concluzia: am nevoie de ceva care sa ma ajute sa treaca timpul mai repede dar si ceva impotriva somnului. (Cafea... exclus, nu-mi place, sa-mi schimb serviciul.. la fel exclus)

Ceva solutii???

PS sper sa nu radeti de mine si nici sa ma judecati, eu pana sa lucrez aici nu stiam ce inseamna plictiseala.
Bine si daca nu ai clienti cum o sa mai stea magazinul asta deschis? asa fara profit? intreb si eu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
  #16  
Vechi 24.06.2013, 10:36:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Vb Mirelei,problema este ca si rezolvata...ramane doar sa-ti cauti alt serviciu dupa ce vor da faliment :)

Depinde acum,daca nu-ti place cat de cat ce faci nici la cel mai mic nivel este normal sa te plictisesti,chiar de moarte. Si eu am vandut intr-un magazin,in timpul facultatii insa fiind un boutique cu haine si accesorii nu ma plictiseam caci tot timpul asezam,lipeam preturi,puneam haine pe manechini,faceam actele contabile la zi;probabil ca daca ar fi fost magazin de unelte sau mancare nu as fi fost atat de interesata :)

Poti invata si o limba straina in timpul asta sau daca esti fata poti lucra ceva de mana;acum se cauta din nou lucruri de artizanat,crosetaturi,tricotaje-le poti vinde pe Internet pt rotunjirea veniturilor ;desigur poti citi si norma rugaciunilor de peste zi,mai ales ca ne plangem mereu ca nu avem timp de ele :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 24.06.2013 at 10:40:34.
  #17  
Vechi 24.06.2013, 11:45:59
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In directia reeducarii ateiste cumva?



Asa cum te consideri tu? Mai bine nu.
eh, lasa-l, ddadea si el sugestii in functie de ce parea mai inspirat.

Sfat personal: gasesti ceva dragut la o librarie din apropiere.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #18  
Vechi 24.06.2013, 12:58:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Crede-ma nu ai vrea.
Cand eram mic visam sa ma fac bibliotecar, ca sa stau intre carti toata ziua.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica ii sugerezi sa piarda timpul.
Pai nu asta ceruse omul? Modalitati de a pierde timpul intr-un mod placut.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ecran mic, rezolutie mica, nu stie pdf reflow, pentru cine devoreaza cartile - o alegere f. proasta.
Mai bine o tableta > 10".
Ecranul e perfect pentru ce face un e-reader. Judeci gresit, in termeni de rezolutie si marimea ecranului; daca te uiti la DPI (212) ai sa vezi ca e perfect pentru citit. In afara de Kobo Aura HD, care e editie limitata, nu mai gasesti e-reader cu rezolutie mai mare ca la Paperwhite. Si testele arata ca, in ciuda rezolutie mai mari, pe Kobo Aura HD incape aproximativ aceeasi cantitate de text ca pe Kindle Paperwhite.

Dimensiunile fizice sunt cele ale unei carti, perfect pentru a fi tinut in mana.

De asemenea, niciun magazin care se respecta nu vinde carti in format PDF, acesta nu este un format destinat cartilor in format electronic. Daca ziceai ca e-readerele Amazon nu citesc ePub, ai fi avut un argument solid, dar asta cu PDF e de-a dreptul hilar.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #19  
Vechi 24.06.2013, 14:04:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Cand eram mic visam sa ma fac bibliotecar, ca sa stau intre carti toata ziua.
Pai nu asta ceruse omul? Modalitati de a pierde timpul intr-un mod placut.
Ecranul e perfect pentru ce face un e-reader. Judeci gresit, in termeni de rezolutie si marimea ecranului; daca te uiti la DPI (212) ai sa vezi ca e perfect pentru citit. In afara de Kobo Aura HD, care e editie limitata, nu mai gasesti e-reader cu rezolutie mai mare ca la Paperwhite. Si testele arata ca, in ciuda rezolutie mai mari, pe Kobo Aura HD incape aproximativ aceeasi cantitate de text ca pe Kindle Paperwhite.
Nu conteaza doar DPI ci si marimea ecranului.
Sa nu-mi zici ca poti citi aceeasi cantitate de text si la fel de comod pe un ecran de 3" si pe unul de 10".

Citat:
Dimensiunile fizice sunt cele ale unei carti, perfect pentru a fi tinut in mana.
Caticica mai degraba.
Daca vrei sa acoperi cat mai mult text la o privire, si la o marime decenta a fontului, nici o sansa.

Citat:
De asemenea, niciun magazin care se respecta nu vinde carti in format PDF, acesta nu este un format destinat cartilor in format electronic. Daca ziceai ca e-readerele Amazon nu citesc ePub, ai fi avut un argument solid, dar asta cu PDF e de-a dreptul hilar.
Din pacate, cea mai bogata sursa de informatie si eficiente dpdv al costului nu sunt magazinele care vand carti electronice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #20  
Vechi 25.06.2013, 11:50:46
Ateismul inseamna ratiune Ateismul inseamna ratiune is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In directia reeducarii ateiste cumva?



Asa cum te consideri tu? Mai bine nu.
Daca e intr-adevar credinta pura,n-ar trebui sa-i schimbe convingerile religioase.Lasa-l sa aleaga,nu-l constrange.Kafka a fost un om macinat de suferinta pana la paroxism,iar la sfarsitul vietii i-a cerut prietenului sau,Max Brod,sa-i arda toate lucrarile.Vorba lui Blaga:"Nu stii,ca numa-n lacuri cu nori in fund cresc nuferi?"
Citeste Harriet Beecher Stowe,mai precis Coliba Unchiului Tom,unde autoarea descrie toate supliciile pe care un om e nevoit sa le indure pentru ca nu renunta la credinta.E vorba despre problema negrilor din America...in genere un roman sensibil ce misca cititorul...

AlinB,daca te-ar pune cineva sa alegi intre 50.000$ si credinta,care ar fi alegerea ta?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare