Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2014, 23:42:13
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

PROCEDURA PREALABILA
Cerere
Plângere prealabilă

CĂTRE
Direcția județeană comunitară de evidența persoanelor ………………….
Subsemnat………………………………..……………solicit să eliberați carte de identitate simplă conform Legii în vigoare până la data de 31.03.2014 întrucât, în raport de propria conștiință, nu sunt de acord ca documentele personale de identitate să conțină un mediu de stocare electronic, iar Legea nr.235/2013 care modifică OUG nr.82/2012 – este vădit neconstituțională în acest sens.

Motive și Temeiuri de neconstituționalitate
Posed carte de identitate nr. …………………………………………………

Începând de la data de 1.04.2014 intră în vigoare Legea nr.235/2013 care modifică OUG nr.82/2012 și prevede ca forme ale actului de identitate cartea de identitate și cartea electronică de identitate în două variante, și anume cu două elemente biometrice (imagine facială și impresiuni papilare a două degete), respectiv cu un singur element (imaginea facială).

Deși art.16 (3) a OUG nr.82/2012 legiferează un „drept de opțiune” între o carte de identitate (simplă) și una electronică, faptic această opțiune rămâne doar la nivel normativ-declarativ, fără nici o garanție reală la care este obligat statul, prin instituțiile sale în condițiile prevederilor constituționale exprese conținute în art.29:


„(1) Libertatea gândirii și a opiniilor precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale
(2) Libertatea conștiinței este garantată”,


precum și în dispozițiile art. 26:
„(1) Autoritățile publice respectă și ocrotesc viața intimă, familială și privată”.

Spunem acest lucru întrucât cartea „simplă” de identitate va conține obligatoriu un mediu de stocare electronic (cip) pentru cardul de sănătate, element cu care noi nu suntem de acord potrivit convingerilor noastre intime.


Chiar dacă acest cip va reprezenta cardul de sănătate, va fi afectată integral identitatea minorei noastre, întrucât art.17 alin.2 prevede că „În mediul de stocare… care asigură funcționalitatea cărții de identitate ca și card național de asigurări sociale de sănătate, se înscriu datele aferente cardului național de sănătate, stabilite la art. 331 alin. 1 din Legea nr.95/2006 cu modificările ulterioare…” iar conform art.331 alin.1:
„Informațiile minime care pot fi accesate de pe cardul național de sănătate sunt: a) numele, prenumele, precum și CNP personal ale asiguratului” etc .

Față de dispozițiile constituționale care apără și garantează libertatea de gândire și de conștiință, în acord cu declarația drepturilor omului dar și cu art. 18 din Pactul Internațional cu privire la Drepturi Civile si Politice[1],

alin.1 “Oricine are dreptul la libertatea de gandire, constiinta si religie. Acest drept include dreptul de a avea sau a adopta o religie sau o convingere la alegerea sa (belief of his choice).

alin. 2 Nimeni nu poate fi supus unei constrângeri care să prejudicieze libertatea sa de a avea sau a adopta o religie sau convingere la alegerea sa;

alin. 3 Libertatea de a manifesta religia sau opiniile poate fi supusa doar limitarilor prescrise de lege si care sunt necesare pentru a proteja siguranta, ordinea, sanatatea sau morala publica si libertatile si drepturile altora[2].”

Legiferarea specială a protecției libertății de conștiință este deplin justificată de importanța deosebită a acesteia pentru existența persoanei, fapt atestat de neurofiziologie și știința psihiatriei[3]. Conștiința individuală reprezintă reflectarea subiectivă a existenței fiecărui om, având note de unicitate și irepetabilitate. Henry Ey ca și K.Jaspers susțin existența unui câmp al conștiinței (alcătuit din ansamblul fenomenelor psihice: percepție, imaginație, sentimente, pulsiuni, activitate motorie, limbaj) care constituie “organizarea personalității”. În felul acesta, personalitatea se alcătuiește din derularea multiplelor cadre ale prezentului iar disoluțiile câmpului de conștiință explică sau sunt cauza întregii patologii psihiatrice (a se vedea Studiul Seminar 5 –Psihologie medicală). Altfel spus, disfuncțiile de la nivelul conștiinței dau naștere tuturor afecțiunilor de tip psihiatric și afectiv- ceea ce reprezintă un pericol major pentru sănătatea persoanei.

În acord cu acest principiu al protecției speciale a libertății de conștiință, deja la nivel european, Marea Britanie a renunțat la documentele de identitate electronice, Franta a pronunțat Decizia de neconstituționalitate nr.652/2012 din 22 martie 2012 privind actele electronice de identitate, fiind contestată de 200 membri ai parlamentului, în Finlanda, introducerea cardurilor electronice de identitate este considerată un eșec din moment ce numai 300.000 de cetățeni din 5 milioane vizați au optat pentru un astfel de card, în Suedia, situatia este similară, căci numai 100.000 de cetațeni (1%) utilizau un astfel de card în iunie 2012, iar Bulgaria, Cipru, Cehia, Danemarca, Irlanda, Lituania, nu au carduri electronice de identitate pentru populație și nici nu exista planuri privind introducerea lor conform unui studiu al ENISA.

Încă din anul 2004, raportorul Parlamentului European Ole Sorensen a atras atenția că biometria și documentele electronice reprezintă un pas către stocarea centralizată și sistematică a datelor cu caracter personal, ceea ce ar echivala cu “utilizarea unui baros pentru a sparge o nucă”. El a evidențiat faptul că o astfel de bază de date ar afecta protecția drepturilor cetățenești, în special dreptul la viața privată. [4]

În România, societatea civilă este cvasiunanim împotriva actelor de identitate electronice. Un număr de 46 de organizații nonguvernamentale, au sesizat Guvernul României în legătură cu această problemă. [5]

Last edited by antiecumenism; 31.03.2014 at 23:50:47.
  #22  
Vechi 31.03.2014, 23:42:43
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Buletinul care conține un “mediu de stocare” pentru viitorul card de sănătate, încalcă libertatea noastră de conștiință, deoarece:

a) conține date pe care posesorul nu le cunoaște și nu le poate vedea;

b) creează premisele unui control din partea statului, care poate deveni ușor un abuz împotriva libertății omului.

c) încalcă prevederile constituționale ale art. 5, alin. 2: „cetățenia nu poate fi retrasă celui ce a dobândit-o prin naștere”.

d) în lipsa acestuia se vor restrânge drepturile civile ale cetățenilor.


Potențialul de neconstituționalitate este evident atâta timp cât forma actului de identitate, așa cum este legiferată prin Legea nr. 235/2013, ne încalcă dreptul de a ne exercita statutul de cetățeni ai statului român și toate drepturile și obligațiile ce decurg din acesta, împrejurare ce vine în contradicție și cu dispozițiile art. 5 alin.2 din legea fundamentală, deoarece, conform Legii 21/1991, art. 22, cartea de identitate face dovada cetățeniei, și în relațiile dintre cetățeni și orice alte persoane fizice și juridice se folosesc, pentru legitimare și identificare, cărți de identitate legal valabile.

Situația creată, astfel cum am motivat mai sus, îl pune pe cetățean în imposibilitatea de a-și exercita drepturile prevăzute în următoarele articole din Constituția României:

art. 5, alin. 2, care spune: cetățenia nu poate fi retrasă celui ce a dobândit-o prin naștere;

art. 26, referitor la dreptul la liberă circulație;

art. 36, alin. 1, referitor la dreptul la vot;

art. 37, referitor la dreptul de a alege și a fi ales;

art. 40, alin. 1. referitor la dreptul de asociere;

art. 41, referitor la dreptul la muncă;

art. 44, alin. 1, referitor la dreptul la proprietate;

art. 46, referitor la dreptul la moștenire;

art. 48, alin. 1-2, referitor la dreptul de a întemeia o familie;

art. 50, referitor la protecția persoanelor cu handicap;

art. 51, alin. 1, dreptul de petiționare.

Întrucât, spre deosebire de celelalte acte, precum pașaportul sau carnetul de conducere, purtarea buletinului de identitate și legitimarea în fața organelor statului cu acest document reprezintă atât un drept, cât și o obligație, neposedarea sa și imposibilitatea de a se legitima pot deveni faptă contravențională. Neposedarea actului de identitate îl privează pe posesor de posibilitatea apărării în instanță prin exercitarea art. 21, alin 1 și vine în contradicție flagrantă cu art. 21, alin. 2, care spune nici o lege nu poate îngrădi exercitarea acestui drept (de a accede la justiție).

În plus, este evident că în lipsa cărții de identitate valabile, imi restrange toate drepturile cetatenesti, astfel ca o contest.Expunerea de motive care privește securitatea suplimentară, condițiile impuse de normele europene etc., sunt simple susțineri pe care le-am demontat deja prin prezenta cerere și prin documentația pe care o voi depune.

Dispozițiile art. 53, alin. 1 din Constituția României prevăd strict limitativ situațiile în care se poate restrânge exercițiul unor drepturi și libertăți… „numai dacă se impune pentru apărarea securității naționale, a ordinii, a sănătății, ori a moralei publice, a drepturilor și libertăților cetățenilor; desfășurarea instrucției penale, prevenirea consecințelor unei calamități naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav”.

Nici una dintre aceste situații nu poate fi invocată pentru a justifica legea pe care o contestăm sau pentru a beneficia de restricțiile libertății de conștiință, expuse mai sus în Pactul internațional al Drepturilor Civile și Politice. Or, așa cum am arătat deja, atâta timp cât țări europene cu tradiție democratică (Marea Britanie, Franța etc) au renunțat la sistem, considerând că nu le afectează securitatea națională, este evident că impunerea în România numai a cărților de identitate care să conțină un cip, fără alternativă este o măsură care urmărește îngrădirea libertății.


Nici alin.2 al art.53 nu are aplicabilitate pentru că „restrângerea drepturilor și libertăților trebuie să fie proporțională cu situația care a determinat-o… și să nu aducă atingere existenței dreptului însuși”.

Mai mult decât atât, în conformitate cu Declarația Universală a Drepturilor Omului, art. 11, preluată de art. 6, alin 2 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului “orice persoană acuzată de vreo infracțiune este prezumată nevinovată până când vinovăția sa va fi stabilită legal”. Acest principiu se traduce în Constituția României în art. 23, numit Libertatea individuală, alin. (11), în care se spune: “Până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești de condamnare, persoana este considerată nevinovată”.

Metodologia de colectare, stocare și utilizare a informațiilor biometrice consideră posesorul un prezumtiv infractor, fiind o încălcare a art. 23 (11), deoarece impunerea unui document care permite urmărirea, controlul, stocarea în mediu electronic a oricărei informații despre persoana posesoare nu poate fi admisă, decât în cazul în care acea persoană este suspectată sau este chiar autoare de fapte penale, în nici un caz nu poate fi acceptat de cetățeni liberi care se bucură de prezumția de nevinovăție.


În concluzie:
solicit sa eliberati carte de identitate în format existent până la momentul 31.03.2014.
Prezenta reprezintă și plângere prealabilă în condițiile Legii contenciosului administrativ astfel că în situația în care nu veți răspunde pozitiv solicitării noastre voi sesiza instanța competentă și voi solicita și daune interese precum și cheltuieli de judecată.

Data, Semnătura,

Last edited by antiecumenism; 31.03.2014 at 23:55:49.
  #23  
Vechi 01.04.2014, 00:16:41
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Antiecumenism mie imi expira buletinul in 2018, adica ce eu trebuie acuma sa-l schimb cu unul biometric?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
  #24  
Vechi 01.04.2014, 00:17:09
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
http://www.realitatea.net/buletine-b...ampaign=trkweb

Ce sa facem dragilor? au inceput astia iarasi, si acuma treaba e serioasa
Eu cred ca nu sta dracul in telefon, calculator, "smartfieon", buletine digitale.
Dracul sta in mintea si / sau sufletul omului.In fapta rea sau in lipsa unei fapte bune.

Daca cineva crede ca cipurile din telefoane , calculatoare si alte device-uri de prin casa
nu fac operatii cu numarul 666 se inseala amarnic.

Noi trebuie sa ne facem griji cand va veni ziua in care ni se va spune pe fata:
Te lepezi de Hristos sau iti punem cip sub piele ? Daca te lepezi de Hristos atunci iti punem cip sub piele.
Daca nu te lepezi de Hristos atunci esti terorist al noi ordini mondiale si trebuie sa fii exterminat.

Last edited by oaie_cugetatoare; 01.04.2014 at 00:30:11.
  #25  
Vechi 01.04.2014, 00:58:11
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Antiecumenism mie imi expira buletinul in 2018, adica ce eu trebuie acuma sa-l schimb cu unul biometric?
Singurul lucru pozitiv in cazul acestei Legi este ca nu ne mai obliga pe toti- chiar si pe cei cu documentele in termenul de valabilitate – sa le schimbam!

-deci nu acum ci in 2018 trebuie sa-l schimbi
  #26  
Vechi 01.04.2014, 12:19:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Evlaviosii de cip :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #27  
Vechi 01.04.2014, 12:20:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Un roman de-al nostru a spart un computer de-al Nasei, deci daca ala putut, crezi ca nu se pot sparge si datele de pe buletin?
Pentru tine da, "a spart un computer de-al nasei".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #28  
Vechi 01.04.2014, 13:15:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nașa lu' Marcel?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #29  
Vechi 01.04.2014, 13:34:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eh ce pot face? ma trezesc la puscarie ca am ucis pe vreunu' mare branza,
Bre, daca ai luat-o pe drumul asta, ai mai multe sanse sa te trezesti la nebuni.

Citat:
pai ce viata e aia? Eu ma gandesc asa, eu inca nu-l am pe Hristos in inima mea, si nu cred ca as rezista in munti, desi mi-ar placea sa cred asta.
De ce, te-a trimis cineva acolo?

Citat:
eu recunosc is speriat de chestia asta cu cipurile? nu e normal sa fie asa?
Este. Cand pleci ureachea la orice prostie si mai mult, o investesti cu forta de adevar absolut, e normal sa ajungi aici.

Citat:
eu inca mai caut raspunsuri, tu vorbesti de parca le stii pe toate si esti gata sa iti dai viata pentru Hristos, iarta-ma dar las-o mai moale
Pai tocmai, ca sa fii un cipofob autentic, trebuie sa te ridici deja la nivelul ast.
Cei care vorbesc cu patima anticip, presupun ca ei sunt deja in stare, de orice sacrificiu, stiind ca de fapt nu ai sa ajunga sa-l faca, dar na..problema trece, fudulia ramane.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #30  
Vechi 01.04.2014, 13:35:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Mircea Radea, istoric: ”Impunerea actelor cu cip reprezintă o încălcare a libertății de conștiință”

http://epochtimes-romania.com/news/m...iinta---215015


De la 1 aprilie vor fi eliberate cărți de identitate biometrice, care vor conține, pe lângă datele de identificare deja existente și în actualele buletine, date biometrice ale titularului, cum ar fi imaginea facială și imaginile impresiunilor papilare a două degete.

Mai multe asociații civice au organizat un protest în Piața Universității împotriva introducerii actelor biometrice. ”Impunerea oricărui document care conține cip biometric duce pe de o parte la încălcarea dreptului la unicitate personală și la dreptul de a fi singurul care poate dispune și lua decizii pentru propria persoană. Pe de altă parte expune fiecare om la posibilitatea furtului identității”, explică istoricul Mircea Radea, unul dintre protestatari, într-un interviu acordat Epoch Times.

Ce libertăți și drepturi încalcă introducerea actelor de identitate biometrice?

Introducerea cipurilor în documente conduce către crearea unei a două identități pentru fiecare om. Spre deosebire de documentele clasice, în care se regăsesc numai numele, adresa și o fotografie obișnuită, noile documente vor include și amprenta digitală, oculară și facială, totul sub formă de cod cifrat.

Nimeni, nici autoritățile statale, nici cele suprastatale și nici posibilii infractori electronici, nu au dreptul să cunoască și să dețină aceste informații, indiferent de scop și de siguranța pe care o declară cu privire la păstrarea lor.
Și să nu uităm că orice sistem creat de om nu poate fi perfect și așa cum s-a întâmplat de multe ori cu sistemul electronic bancar și sistemul de păstrare a datelor personale poate fi spart, iar scurgerea de informații dintr-o bază cu date biometrice este mult mai gravă decât dintr-o bază de date cu informații obișnuite de evidență a populației.

Impunerea oricărui document care conține cip biometric expune fiecare om la posibilitatea furtului identității cu toate consecințele ce derivă din acest fapt.

În ce măsură au cetățenii posibilitatea de a alege după 1 aprilie 2014 între cărți de identitate biometrice și cele clasice?

Așa cum reiese din informațiile difuzate de presă, de la 1 aprilie se va putea alege între 3 tipuri noi de acte de identitate însă toate conțin cip, diferența fiind numai numărul de date înscrise în acesta.

Astfel în varianta cea mai simplă pe cip vor fi puse numai numele, adresa și datele din carnetul de sănătate, în varianta intermediară se va adăuga și semnătura electronică și în varianta completă, pe lângă toate aceste informații vor fi adăugate și amprentele.

Din câte se pare, nu va mai exista posibilitatea să alegem și varianta clasică fără cip decât poate doar în variantă temporară de un an de zile ceea ce reprezintă o discriminare flagrantă pentru cine nu vrea să accepte ca identitatea lui să nu fie dublată. Mai mult din câte am văzut tot în prezentările de la televiziuni, acestea vor avea un cod de bare ceea ce este la fel de neacceptat.

Cum credeți că interferează statul în viața privată a cetățeanului prin noile documente biometrice?

În primul rând cipurile biometrice pot fi detectate și citite și de la distanță chiar dacă acest aspect uneori se tăgăduiește. Nimeni nu are dreptul să știe când și unde mă aflu. Apoi o dată ce există informație înmagazinată în cip există și cititoare pentru acestea și cum tehnica nu va rămâne niciodată monopol de stat mai devreme ori mai târziu, voit sau nevoit, acestea pot ajunge și în mâna cui nu trebuie. Nimeni nu are dreptul să cunoască datele mele personale (inclusiv cele de sănătate) fără acordul meu.

Ce mesaj doriți să transmiteți societății românești prin acest protest?

Toți românii trebuie să fie conștienți de pericolul la care se expun prin acceptarea acestui tip de documente indiferent că este vorba de buletin, pașaport, carnet de sănătate și orice alt document personal. Dacă suntem conștienți că ceva nu este bun trebuie să ne opunem și în consecință pericolul implicit poate fi oprit și îndepărtat. Dacă nu facem nimic, atunci acceptăm implicit o decizie care vine din afară și care ne afectează direct pe fiecare dintre noi.

Eu îi îndemn pe toți românii să nu accepte niciuna dintre noile variante de documente care conțin cip sau cod de bare indiferent de câte informații sunt stocate în acestea. Să nu uităm că cei care conduc vremelnic România nu sunt stăpânii țării, ci doar administratorii ei. Noi suntem stăpâni în propria țară și nimeni nu are dreptul sa să ne impună măsuri îndreptate împotriva noastră și care în final vor duce la expunerea fiecăruia dintre noi la acțiuni țintite, ce pot veni atât din interiorul administrației statului cât mai ales din afara ei, aici având în vedere în primul rând noi rețele infracționale ce se pot dezvolta pe baza furtului și utilizării acestor date - mai ales cele de sănătate.

Mesajul meu este: Conștiința este o cetate așezată în fața tuturor răutăților. Românii nu trebuie să lase să li se fure și identitatea, după ce li s-au furat toate bogățiile și resursele țării.

Mircea Radea este istoric și vicepreședinte al Asociației România Vie."
Subiect închis