Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 04.09.2017, 23:06:00
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
La ora asta gainile nu caraie, ci dorm pe craca. No, unele au cosmare cu dihori si ulii, si spun prostii prin somn.
Stai linistit: nu Alin, Mihai sau eu vom propune atare mizerii apostate (extinderea feminitatii si feminismului in cler, aici sint de acord cu tine si in genere cu voi astia habotnicii, este o metastaza a necurateniei). E curios, dar in chestia asta sint de acord, si o spun foarte serios: desi din motive total diferite, ca bagarea femeilor in clerul superior si in ierarhie este anularea Tainelor. Stii de ce eu cred asta? Da, stiu, voi o sa ziceti ca la gradi, cu "Traditia/traditia asa spune". Nu, eu merg totdeauna pe pragmatism, pe functionalitate: daca o catea neomarxista, gen pzd activiste din stinga europeana si americana, cu enspe avorturi la activ, ajunge sa slujeasca (cica!), atunci clar poate fi interpretat ca o implinire a profetiei cu "uriciunea pustiirii, care va sta unde nu se cade sa steie". Adica avort=pustiire, iar uriciunea este sau ar fi putea fi vreo japita din asta rujata si in alb, care face pe preoteasa la Vechii Catolici si la unii protestanti si neoprotestanti. Bleah!
Poate sa fie si abstinenta acea femeie „preot” ca tainele tot nu ar fi valabile.Aia nu mai e biserica.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 04.09.2017, 23:10:34
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Catalin e singurul ortodox ramas pe forum
Are Cristiboss un thread cu citatul zilei sau ceva de genul ăsta, eu votez pentru includere a citatului de mai sus !!!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #233  
Vechi 04.09.2017, 23:12:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Catalin e singurul ortodox ramas pe forum si incaseaza barbateste lovituri de pe la toate speciile de eretici,care se cred mai ortodocsi...decat Biserica Ortodoxa insasi. Aline cand propui prima femeie preot otodox?
Asa, pai baga mare galerie cu tobe si trambite, ca periutza, ca o contributie intelectuala pe subiect, din care sa pricepem ca macar intr-un univers paralel, catalin2 ar putea cumva avea cat de cat dreptate - ioc.
Pai da, ca de unde nu e..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.09.2017 at 23:14:10.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 04.09.2017, 23:15:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
La ora asta gainile nu caraie, ci dorm pe craca. No, unele au cosmare cu dihori si ulii, si spun prostii prin somn.
Stai linistit: nu Alin, Mihai sau eu vom propune atare mizerii apostate (extinderea feminitatii si feminismului in cler, aici sint de acord cu tine si in genere cu voi astia habotnicii, este o metastaza a necurateniei). E curios, dar in chestia asta sint de acord, si o spun foarte serios: desi din motive total diferite, ca bagarea femeilor in clerul superior si in ierarhie este anularea Tainelor. Stii de ce eu cred asta? Da, stiu, voi o sa ziceti ca la gradi, cu "Traditia/traditia asa spune". Nu, eu merg totdeauna pe pragmatism, pe functionalitate: daca o catea neomarxista, gen pzd activiste din stinga europeana si americana, cu enspe avorturi la activ, ajunge sa slujeasca (cica!), atunci clar poate fi interpretat ca o implinire a profetiei cu "uriciunea pustiirii, care va sta unde nu se cade sa steie". Adica avort=pustiire, iar uriciunea este sau ar fi putea fi vreo japita din asta rujata si in alb, care face pe preoteasa la Vechii Catolici si la unii protestanti si neoprotestanti. Bleah!
Nu-i vorba că e rujată, nici că ar fio cățea, nu-i nevoie să folosim cuvinte tari.

E o problemă de drept natural; combinat cu revelația creștină; nu putem spune unei femei "preoteasă", pentru că nu putem spune unui bărbat "mamă"; nu putem spune unui bărbat "născător de Dumnezeu", pentru că așa îi spunem Maicii Domnului. E o chestie de bun simț.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #235  
Vechi 04.09.2017, 23:16:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Are Cristiboss un thread cu citatul zilei sau ceva de genul ăsta, eu votez pentru includere a citatului de mai sus !!!
Mai ales ca fiind singurul, ala de ii da limbi asa penibil, e exclus sa fie si el ortodox deci cu declaratia asta inflacarata, si-a taiat singur craca ortodoxa de sub picioare...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 05.09.2017, 00:05:45
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB
ala de ii da limbi asa penibil
Aline,cand stai prea mult intre fumatori incepi sa puti.Puti si nu-ti dai seama pentru ca te-ai invatat cu mirosul.
Ai incercat sa-l vindeci tu pe florinel.olteanu dar se pare ca era transmisibila boala si acum viruselul isi ruleaza programul cu tine.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #237  
Vechi 05.09.2017, 00:06:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai răsfirați mă băieți, mai răsfirați!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #238  
Vechi 05.09.2017, 02:43:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Catalin e singurul ortodox ramas pe forum...
Daca asta spui tu despre tine,... ma ingrijorezi foaarte.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 05.09.2017 at 04:01:44.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 05.09.2017, 04:24:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa fii atat de disperat sa dai in altiii incat sa te impusti in cap..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 05.09.2017, 04:25:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai răsfirați mă băieți, mai răsfirați!
Problema mataluta fiind...?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare