Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.12.2005, 09:30:44
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fdoina
Mai, nu poate fi asa de simplu incat sa se dea un raspuns... Relatia intre soti e o chestiune extraordinar de delicata, care nu se rezolva cu intrebari si raspunsuri, ci doar cu rugaciunea...(care de fapt ar trebui sa fie rezolvarea in toate )
Dar noi suntem mult prea departe de duhul ortodox, si de aceea cautam sa le rezolvam pe toate contabiliceste.
Dar ce ziceti de casniciile care s-au format pe alte criterii, in care n-a incaput Hristos, si in care unul dintre soti L-a descoperit intr-un tarziu? Credeti ca e buna o atitudine din asta categorica, nu avem voie decat martea si joia? Dar de "trupul femeii e al sotului ei" ati auzit? Sau de supunerea femeii catre barbatul ei? E de preferat sa-ti impingi barbatul la pacat, sau la disperare?Fireste, trebuie infranare, dar cu dragoste, cu rugaminte, cu rugaciune...Orice lucru bun se face cu marime de suflet, cum zicea un Parinte, ca Dumnezeu e dragoste , nu constrangere
Si, iarasi spun Sfintii Parinti, ca ascultarea e mai mare decat jertfa...
Totul trebuie facut cu masura. E preferabil ca ambii soti sa aibe acelasi duhovnic. Al meu mi-a spus ca sotii trebuie sa se inteleaga in toate. Bine ar fi, ca doar martea si joia, sa faca dragoste. De asemenea, in posturi si zile de sarbatoare sa se infraneze. Tot asa si atunci cand sotia este insarcinata. Dar, daca unul dintre soti nu poate, atunci sa se roage mai mult, sa-si imbunatateasca viata, iar cel care este mai avansat in credinta sa se roage mai mult pt. celalalt. Sa urmeze in toate sfaturile duhovnicului. Si sa stie ca, casatoria facuta in fata lui Dumnezeu, s-a facut pt. ajutorarea sotilor si pt. nastere de prunci. De aceea, cei doi trebuie cu buna intelegere sa isi daruiasca unul altuia dragostea, pt. ca diavolul sa nu-i desparta. Eu cred ca Dumnezeu uneste oamenii prin Sfanta Taina a cununiei, iar diavolul incearca sa-i desparta. Si are o multime de mijloace, mai ales acum cand viata noastra saraceste tot mai mult duhovniceste.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.01.2007, 00:22:32
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tatititi
Cand e bine sa te impreunezi cu sotia in timpul saptamanii? Doar martea si joia? Va rog un raspuns.
dar inainte de aceasta problema ar mai fi una.sa nu folosesti protectie caci asa spune religia noastra crestina.cred ca e destul de dificil,nu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.01.2007, 00:25:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Unde scrie fara protectie? In Biblie? La ce capitol, la ce pagina?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.01.2007, 00:35:03
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Unde scrie fara protectie? In Biblie? La ce capitol, la ce pagina?
sexul se face in scopul reproducerii si nu al placerii,cam asa scrie in biblie.mi se pare si logic,practic omori sansa unei posibile vieti.cred ca este foarte greu pentru oamneii moderni dar stiu ca se mai practica pe la pocaiti si bunii crestini.nu stiu pagina si capitolul

sa nu incercam sa ne adaptam religia dupa cum ne convine.:)mai bine sa recunoastem ..da,sunt un pacatos si nu pot sa respect tot ce zice religia mea
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.01.2007, 01:17:39
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Dincolo de reguli si de legi, fiecare om are dreptul sa hotarasca pentru el ce e mai bine. Pana la revolutie, pentru femei a hotarat Ceausescu. Acum femeile pot hotari singure. Nu-mi inchipui eu ca o femeie normala o sa-i ceara voie preotului sa faca avort sau sex protejat. N-am auzit decat de foarte putini preoti care sa aiba mai mult de unul sau doi copii. Preotii sunt si ei oameni invatati si stiu cand sa se opreasca.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2007, 01:21:41
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

ai de capul meu..tu esti de acord cu avortul? nici macar nu trebuie sa fii crestin sa-ti dai seama ca avortul e crima. viata apare chiar de la stadiul de embrion...un embrion uman este o fiinta umana
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2007, 01:26:22
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

iar ca sa-ti demonstrez cu un citat din Biblie, si pentru ca azi il sarbatorim pe Sf Ioan Botezatorul iata ce a spus Ingerul Gavril despre el:
"Căci va fi mare înaintea Domnului; nu va bea vin, nici altă băutură ameţitoare şi încă din pântecele mamei sale se va umple de Duhul Sfânt"
Deci el era om "inca din pantecele mamei sale"
ce era oare de facea avort Elisabeta?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2007, 01:28:08
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

citand silverstar:
,,Dincolo de reguli si de legi, fiecare om are dreptul sa hotarasca pentru el ce e mai bine. ,,-pai cam asta facem toti dar nu inseamna ca si suntem crestini adevarati.ne-a fost data o lege care trebuie respectata si recunoscuta.decat sa o renegam mai bine sa recunoastem ca suntem pacatosi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2007, 07:11:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Alexandra: "ne-a fost data o lege care trebuie respectata si recunoscuta.decat sa o renegam mai bine sa recunoastem ca suntem pacatosi."

Care-i legea care ne-a fost data si recunoscuta? Cine a dat-o si cine a semnat-o? In fata cui trebuie sa recunoastem ca suntem pacatosi?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2007, 11:07:37
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Alexandra: "ne-a fost data o lege care trebuie respectata si recunoscuta.decat sa o renegam mai bine sa recunoastem ca suntem pacatosi."

Care-i legea care ne-a fost data si recunoscuta? Cine a dat-o si cine a semnat-o? In fata cui trebuie sa recunoastem ca suntem pacatosi?
ma refeream la sfanta scriptura.aceea este legea.este data de dumnezeu prin apostoli.acum nu stiu ce religie ai tu ca se pare ca nu prea esti de acord cu multe lucruri elementare din noul testament.trebuie sa recunoastem in fata lui dumnezeu ca suntem pacatosi.iar daca nu putem respecta cuvantul Domnului,este mai bine sa recunoastem ca nu putem face acest lucru decat sa spunem ca nu este adevarat.iar daca majoritatea oamenilor,inclusiv preotii folosesc protectia asta nu inseamna ca este si bine in fata lui dumnezeu. este un pacat,conform noului testament si conform spuselor sfintilor parinti.nu am spus ca eu sunt mai presus de ei(cei ce nu respecta acest lucru).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40