Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2011, 13:10:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Un omoplat al Sfantului Calinic se afla la Frasinei?

Cand a avut loc punerea moastelor Sfantului Calinic de la Cernica in racla, inainte de a fi proclamata canonizarea sa, exista informatii ca lipsea un omoplat al sfantului. Parintele Simeon Combie, staret al Manastirii Frasinei, a spus ca omoplatul se afla la Frasinei, ca el a fost luat cand a avut loc parastasul de sapte ani al sfantului. Nu am ajuns la Frasinei, as dori sa stiu daca acolo sunt puse spre cinstire moastele Sfantului Calinic (omoplatul) sau acesta a fost inapoiat Manastirii Cernica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2011, 13:53:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Chiar si eu m-am intrebat, zilele acestea, de ce nu se impart trupurile sfintilor ale caror Moaste sunt mari.
Numai cateva particele daca s'ar desprinde din Sfintele Moaste, ar fi de ajuns spre a bucura cateva biserici.

Nu stiu despre o impartire a Moastelor Sfantului Calinic, iar nici la Manastirea Frasinei nu am ajuns, pana acum.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2012, 18:23:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pana la urma stie cineva daca se gasesc moaste ale Sfantului Calinic la Frasinei? Un prieten care a ajuns la Frasinei mi-a spus ca a sarutat moaste aduse din sfantul altar, dar nu stie daca erau ale Sfantului Calinic. Daca aveti informatii, va rog sa ma ajutati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2012, 18:31:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Chiar si eu m-am intrebat, zilele acestea, de ce nu se impart trupurile sfintilor ale caror Moaste sunt mari.
Dar oare s-a cuveni sa facem asta? ca si cum ai rupe ceva in bucati...

Ori, sa asteptam ca atunci cand Dumnezeu randuieste, la cererea Sfantului (citim in Acatistul Sfantului Nectarie de la Eghina...) se desprinde de la sine ceea ce trebuie sa plece in lume, la alta manastire, la alta biserica....
si atunci se stie exact si unde anume doreste Sfatul sa mai poposeasca (am citit asa ceva, dar nu mai stiu unde, despre moastele Sfantului Ioan Rusul care se afla la manastirea cu acelasi nume de langa Giurgiu- Slobozia).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2012, 19:35:01
ELENA MIRELA ELENA MIRELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2012
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pana la urma stie cineva daca se gasesc moaste ale Sfantului Calinic la Frasinei? Un prieten care a ajuns la Frasinei mi-a spus ca a sarutat moaste aduse din sfantul altar, dar nu stie daca erau ale Sfantului Calinic. Daca aveti informatii, va rog sa ma ajutati.
Veniti la Frasinei si veti vedea ce bogatii avem, in sensul ca avem f multe moaste, care se scot spre inchinare numai ocazional.Cel putin la manastirea de femei avem peste 15 particele de moaste, nu stiu sa va spun cu exactitate (enumar cateva...Sf Gherasim de Kefalonia, Sf.Elena,Sf.Constantin,Sf.Ecaterina,Sf. din valea Hozevului,Sf.Vasile, Sf.Nicolae etc....)
La manastirea de barbati sunt alte cutiute cu particele din sfinte moaste, care se scot DOAR ocazional (de regula la vecernii,)...printre acestea se afla si o particica din Sf Calinic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.04.2012, 11:02:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am fost o singura data la Manastirea Frasinei.
Raclele cu Sfinte Moaste se afla asezate pe Sfanta Masa, scotandu'se ocazional spre inchinare.

Da, aici se afla Moaste ale Sfantului Calinic, o parte insemnata.
Dupa slujba, indraznind, l'am intrebat pe un parinte din Altar de este cu putinta sa le scoata spre inchinare.
Parintele a binevoit a ne implini cererea.
Moastele Sfantului Calinic sunt frumoase, galbene si frumos mirositoare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Tags
calinic, cernica, moaste, sfantul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde se afla Muntele Sinai? bob2909 Despre Sfanta Scriptura 23 25.01.2012 20:49:36
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 14:04:37
Mitropolitul Calinic al Dristrei Ducutu Biserica Ortodoxa Romana 0 12.04.2010 09:38:43
Sfantul Calinic patinina34 Mari Duhovnici si predicile lor 24 27.04.2009 04:38:09
Frasinei silvimiha Stiri, actualitati, anunturi 7 27.04.2007 21:57:09