Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2012, 19:44:38
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Exclamation Spovedania pentru incepatori

Buna Ziua!

Sper ca am reusit sa pun topicul cum trebuie, sa nu supar pe nimeni.

Din nefericire, multi ani nu m-am spovedit ( foarte - foarte multi ani ) . Anul acesta, acum veo 3 luni am facut o spovedanie generala si a fost foarte bine.

Am mai facut una cam acum vreo 2 saptamani.

Problema mea acum este ca is total confuza despre spovedit : nu stiu cum sa spun pacatele. Daca nu intru in detalii, ma simt vinovata - ca si cum am ascuns ceva, desi spun pacatul in sine cu cateva detalii ( de ex. daca am mintit, ca am mintit mai multe persoane ) , ma chinui dupa aia zile in sir ca nu dau detalii despre fiecare situatie in sine si am senzatia ca nu am facut o spovedanie cum trebuie, ca m-am acoperit.

Mi-e extrem de dificil sa trasez linia intre ce am spus si gandurile de dupa, intrucat nici nu-mi dau seama daca gandurile care le am is bune sau rele.

Folosesc indreptar de spovedanie si cuvintele mele, dar am senzatia ca nu fac nimic cum trebuie !

Duhovnicul meu este destul de ocupat si tre sa si calatoresc ca sa il vad si nu prea am pe cine sa intreb .................
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2012, 20:34:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Buna Ziua!

Sper ca am reusit sa pun topicul cum trebuie, sa nu supar pe nimeni.

Din nefericire, multi ani nu m-am spovedit ( foarte - foarte multi ani ) . Anul acesta, acum veo 3 luni am facut o spovedanie generala si a fost foarte bine.

Am mai facut una cam acum vreo 2 saptamani.

Problema mea acum este ca is total confuza despre spovedit : nu stiu cum sa spun pacatele. Daca nu intru in detalii, ma simt vinovata - ca si cum am ascuns ceva, desi spun pacatul in sine cu cateva detalii ( de ex. daca am mintit, ca am mintit mai multe persoane ) , ma chinui dupa aia zile in sir ca nu dau detalii despre fiecare situatie in sine si am senzatia ca nu am facut o spovedanie cum trebuie, ca m-am acoperit.

Mi-e extrem de dificil sa trasez linia intre ce am spus si gandurile de dupa, intrucat nici nu-mi dau seama daca gandurile care le am is bune sau rele.

Folosesc indreptar de spovedanie si cuvintele mele, dar am senzatia ca nu fac nimic cum trebuie !

Duhovnicul meu este destul de ocupat si tre sa si calatoresc ca sa il vad si nu prea am pe cine sa intreb .................
alege un duhovnic mai aproape de casa.
dar unul bun.
recomandarea mea este sa nu alegi un duhovnic calugar.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2012, 20:39:08
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit Dumitru73

Culmea :)

Exact asta am facut.

Merg la un calugar extraordinar - si nu vreau sa il schimb. Mi-a fost recomandat de cineva .
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2012, 20:52:45
AWA MARIUS AWA MARIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2012
Locație: BUCURESTII NOI-ILFOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Thumbs up

In pravila bisericii crestin ortodoxe se spune ca la spovedanie credinciosul sa spuna pacatele cat mai clar cu echivoc dar fara multe cuvinte nefolositoare ca anu zapacim pr ca el tebuie sa ramana senin pe toata perioada sf,spovedaniei ca sa dea canon corespunzator .........si sa nu uitam desigur ca evlavia pentru un duhovnic creste atunci cand trebuie sa asteptam pentru alea 10..20 ..400 de minute cat dureaza spovedania.......dac esti din bucuresti iti recomand pe pr.daniel de la sf.spiridon nou ,,,,,e un super duhovnic si nu da canon greu dar da niste sfaturi de sfant!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2012, 14:06:11
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur

Last edited by BebeGeo; 22.05.2013 at 17:28:05.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2012, 15:08:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Culmea :)

Exact asta am facut.

Merg la un calugar extraordinar - si nu vreau sa il schimb. Mi-a fost recomandat de cineva .
Daca duhovnicul este bun si cu experienta, va sti cum sa te faca sa nuantezi pacatele spovedite.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2012, 15:27:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Merg la un calugar extraordinar - si nu vreau sa il schimb. Mi-a fost recomandat de cineva .
Doamne ajuta!
Consider ca orice crestin care se spovedeste trebuie sa aiba in vedere indrumarul filocalic care pune accent pe cauza pacatelor si nu pe efectul pacatelor si al patimilor.

Preotul Duhovnic in primul rand "cauta" cauza savarsirii pacatelor cu ajutorul marturisirii credinciosului. Un preot induhovnicit care "vede duhovniceste" pacatele omului il ajuta pe credincios sa le marturiseasca "ghidandu-l". De asemnea credinciosul trebuie sa se roage nu doar pentru sine ci si pentru Preotul Duhovnic ca harul lui Dumnezeu sa il lumineze si sa il ajute la Taina Spovedaniei, ca spovedania sa fie facuta corespunzator, marturisire eficienta, completa.

Cauza si efectele pacatului pot fi privite prin analogie cu o planta. Daca unei plante ii zmulgem tulpina si frunzele dar nu i-am scos radacina ea tot este vie si tot o sa odrasleasca.

Asa si cu pacatul si patima care sunt efecte, daca nu eliminam (omoram) cauza lor, nu vom scapa de robia (boala) patimii si a pacatului.


Astfel conform filocaliei, o clasificare standard eficienta a cauzelor patimilor (privita din perspectiva puterilor sufletesti conform teologiei ortodoxe: intelect, dorinta, vigoare) si pacatelor sunt 8: lacomia panteceui, desfranarea, avaritia, mania, tristetea (invidia), lenea (trandavia), slava desarta si mandria.

Recomand 2 lucrari bune in acest sens (axate pe psihoterapia filocalica):

Inconstientul spiritual sau Adancul nestiut al inimii - Larchet, Jean-Claude
http://www.librariasophia.ro/carti-I...e-so-4318.html

Terapeutica bolilor spirituale - Larchet, Jean-Claude
http://www.librariasophia.ro/carti-T...ude-so-73.html

In general duhovnicii nu recomanda indrumarele de spovedanie intrucat "dau idei oamenilor" de a pacatui.
Un parinte duhovnic povestea din experienta sa duhovniceasca ca la spovedania unui copil (pana in 10 ani) l-a intrebat: "Ai furat?" "Nu a fost raspunsul"... "Nu cumva i-ai cautat si luat tatalui tau bani din portofel cand el dormea?" "Nu! dar e buna ideea!" :)

Last edited by Eugen7; 03.07.2012 at 15:31:23.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2012, 15:51:31
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Question

Inca nu m-am prins cum dau reply la fiecare mesaj in parte :) asa ca o sa raspun mesajelor deodata, daca stiti cum, spuneti-mi si mie, va rog ! :) ( am incercat sa dau click pe quick reply to this message, dar nu merge )

Da, cu indreptarele de spovedanie problema care o am eu este ca ma ametesc de cap cu ele : mi se par aceleasi pacate, spuse in mai multe forme, sau forme care la prima vedere au in inteles, dar apoi vezi ca au mai multe si nu mai stii care si cum se aplica la tine.

Asta cu radacina si cauza pacatelor este foarte buna, dar frica mea este ca atunci nu cumva se transforma intr-un dialog scurt: M-am mandrit, am mintit, etc . si sa omit pacatele.

Probabil necesita si experienta, ca cu fiecare spovedanie, mai intelegi cate ceva.

E o linie fina intre detalii ne-necesare si detalii care fac diferenta

Eugen7 - din pacate, nu am access la cartile care le-ai dat si sunt o persoana simpla, care nu intelege inca subconstientul si toate acestea - adica le accept si are sens ceea ce spui, dar incursiunea asta psihologica care se cere, tre sa fii si sanatos la cap sa o faci - ori eu is cam ametita de cap si incerc sa o iau usor.

Ce i-ati spune unui copil de 10 ani daca v-ar intreba cum se face o spovedanie si ati sti ca e fricos de orice ?
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2012, 16:21:22
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Thumbs up Eugen7

Doamne-Ajuta si Slava Domnului !

Acum mi-am dat seama : m-am concentrat prea mult pe detalii, si nu pe ceea ce simte sufletul meu ca ma desparte de Dumnezeu - ce ai spus tu Eugen7 , radacinile. Acum mi-am dat seama ca m-am concentrat atat de mult pe forma, incat continutul s-a acoperit si asta nu-mi dadea pace .

Dumnezeu sa te binecuvanteze !

BebeGeo - sper ca asta sa iti fie de folos !
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2012, 16:24:43
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Asta cu radacina si cauza pacatelor este foarte buna, dar frica mea este ca atunci nu cumva se transforma intr-un dialog scurt: M-am mandrit, am mintit, etc . si sa omit pacatele.
Draga Tina... pai tocmai acestea sunt pacatele si patimile: mintitul, lacomia, desfranarea...
Cand le marturisim atacam direct radacina si cu ajutrul harului lui Dumnezeu incercam sa nu mai savarsim pacatele.

Energia care o punem in lucrarea pacatului trebuie redirectionata spre virtute cu ajuotrul harului Duhului Sfant.
Astfel:
daca mint - voi cauta cu ajutorul harului Dumnnezeiesc sa spun Adevarul
daca sunt lacom - scopul meu este sa postesc cu ajutorul harului lui Dumnezeu
daca sunt desfranat - scopul meu este sa am o viata sexuala normala in cadrul casatoriei cu ajutorul harului lui Dumnezeu
daca sunt mandru - scopul meu este sa ascult de Dumnezeu cu ajutorul harului lui Dumnezeu, sa nu imi mai conduc viata dupa voia mea egoista (egocentrista) ci dupa voia Lui, mergand pe principiul "ce tie nu iti place altuia nu face"
daca sunt cuprins de slava desarta - scopul meu este sa nu mai desconsider pe semenii mei, sa nu ma mai consider superior lor.

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Probabil necesita si experienta, ca cu fiecare spovedanie, mai intelegi cate ceva.
Bineinteles... harul lui Dumnezeu se face simtit in pe drumul despatimirii, chiar daca sunt simple licariri... noi suntem constienti de ele. Fara Hristos Iisus nu putem face nimic! Fara ajutorul harului Duhului Sfant pocainta este foarte foarte grea... dar nu imposibila. Insa harul Duhului Sfant ne indeamna la pocainta si virtute si ne ajuta spun parintii filocalici.


Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
E o linie fina intre detalii ne-necesare si detalii care fac diferenta
Detaliile nu sunt importante ci fapta.
Spre exemplu: am omorat un om in mod constient. Nu mai sunt importante detaliile: ca l-am impuscat, ca l-am omorat cu toporul etc...

Asa cum in cazul unei plante este suficient sa spun trandafir fara sa fie necesara descrierea, asa si in cazul pacatelor: desfranare fireasca (adica barbat cu femeie, fara perversiuni), desfranare nefireasca (nu intru in detalii, extremele sunt variate de la perversiuni sexuale pana la homosexualitate etc.) minciuna, mandrie, slava desarta... detaliile sunt inutile pentru ca Preotul Duhovnic stie despre ce este vorba.

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Eugen7 - din pacate, nu am access la cartile care le-ai dat si sunt o persoana simpla, care nu intelege inca subconstientul si toate acestea - adica le accept si are sens ceea ce spui, dar incursiunea asta psihologica care se cere, tre sa fii si sanatos la cap sa o faci - ori eu is cam ametita de cap si incerc sa o iau usor.
Pe link-ul urmator gasesti o sinteza foarte buna:
http://www.scribd.com/doc/56533705/J...olilor-Psihice

Incearca sa citesti. Daca simti ca te ajuta sa te intelegi pe tine insati continua, daca nu lasa totul pe seama Parintelui Duhovnic si a lui Dumnezeu. Stie Dumnezeu cum sa lucreze cu fiecare in parte... nu trebuie sa ii spunem noi cum

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Ce i-ati spune unui copil de 10 ani daca v-ar intreba cum se face o spovedanie si ati sti ca e fricos de orice ?
Intrebari pe care le-as pune personal in acest caz:
a) Este fericit? Ai ceva pe inima care simti ca te impiedica sa fii fericit?
b) Iubesti pe Dumnezeu si pe oameni? Daca este cazul: Ce simti tu ca te impiedica sa iubesti?
c) Daca as simti ca ii este frica sau rusine de ceea ce a facut as reaminti cuvintele Mantuitorului: "Pe cel ce vine la Mine nu ul voi scoate afara" (Ioan 6). "Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca de la pacate si sa fie viu" fercit, bucuros. Hristos l-a iertat pe Sfantul Petru care se lepadase si l-a reprimit in dragoste.
"Dumnezeu este iubire si cel ce iubeste este nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu" (I Ioan)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
spovedania, spovedanie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 10:58:11
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 01:16:56
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:55:39
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 23:04:18