Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.01.2014, 09:49:34
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Evident ca e si vina celui care accepta bataia, fiindca sta in casa cu un bataus!
Dumnezeule, deja vorbim de un caz PENAL, dacă lucrurile stau intr-adevăr așa și dacă "bărbatul tău" chiar a dat în tine. Se rezolva prin telefon la Politie si o vizita la IML. Și cu strânsul bagajelor.
Aici sunt total de acord cu dumneavoastra! Intradevar, in orice relatie sau casatorie mai apar neintelegeri, insa daca se ajunge la jigniri sau violenta fizica, deja e prea mult!
Ce asa-zisa placere poate fi asta pentru un barbat ca sa-ti bati nevasta nu am inteles nicioadata! Daca se intampla sa fii mai solid, te poti angaja ca bodyguard sau politist sau in armata, sau ca jandarm, unde iti poti folosi forta fizica intr-un scop bun (de exemplul când prinzi vreun violator, proxenet sau un tigan care fura cabluri de la CFR- aia da, merita batuti asa ca hotii de cai. Dar sa-ti bati iubita sau sotia trebuie sa fii un pic plecat cu mintea).
Unii barbati mai incearca scuza ca de la bautura! Nici asta nu tine- bun, am inteles, am iesit intr-o seara cu baietii la o bere, insa aici un om cu cap stie care e limita, si chiar daca poate se intampla sa ia un pahar in plus, se duce si se culca, si nu face scandal sau sa se comporte urat cu femeile!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.01.2014, 12:33:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Evident ca e si vina celui care accepta bataia, fiindca sta in casa cu un bataus!
Dumnezeule, deja vorbim de un caz PENAL, dacă lucrurile stau intr-adevăr așa și dacă "bărbatul tău" chiar a dat în tine. Se rezolva prin telefon la Politie si o vizita la IML. Și cu strânsul bagajelor.
De fapt nu se intampla asa, mule femei nu au puteresa sa se rupa de barbatul cu care s-au obisnuit, probabil se gandesc ca e greu sa mai gaseasca pe cineva sa le iubeasca. Si tot spera ca se va schimba. Putini oameni se schimba, unii de exemplu nu renunta la bautura chiar daca stiu ca vor muri din aceasta cauza. Cu atat mai mult schimbari mai mici. Exista si oameni care chiar se schimba si cauta sa progreseze, in special credinciosi.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.01.2014, 12:37:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Rugaciunea parintelui Gherontie Puiu de la Busteni, pentru orice problema, deci si pentru casatorie e valabila.

"Într-o noapte, pe când dormeam", povestește părintele Gherontie, starețul mânăstirii Caraiman – o mânăstire din Bușteni, județul Prahova, "m-am trezit cu un bilețel în mână. N-am știut niciodată cine l-a scris și cum a ajuns la mine. Era dintr-o hârtie obișnuită, dar scrisul nu era deslușit; de-abia am putut să-l descifrez, de parcă erau litere chinezești. Si după ce l-am deslușit, am găsit în el scrisă o rugăciune. Aceasta:
"Doamne, întoarce-i la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei". AMIN!
Și mai scria acolo că trebuie spusă, cu credință, de 30 de ori pe zi, vreme de 40 de zile, și că îndeplinește orice dorință a celui ce o rostește.
Și așa s-a întâmplat! Așa că de-atunci, am tras biletul cu rugăciunea asta, la xerox, și l-am dat la toată lumea. Iar aceluia sau aceleia care are ceartă ori scandal în casă cu soția sau cu soțul, le dau rugăciunea așa:
"Doamne, întoarce-o pe soția mea (sau întoarce-l pe soțul meu) la bunătate și la rugăciune, asupra mea".
Și care m-au ascultat și s-au rugat, s-au împăcat și au venit la mine zâmbind de la poartă, de mână. Au venit perechi de tineri și mi-au spus că au făcut rugăciunea și nu s-au mai certat... "
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.09.2014, 15:18:14
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mia mia Vezi mesajul
unii parinti ne sfatuiesc sa ne rugam pentru persoana potrivita chiar inainte de a o cunoaste:) pentru ca rugaciunea ajuta ca persoana respectiva sa-si poata pastra curatia, credinta etc.
excelent raspuns! Nota 10!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.09.2014, 19:47:50
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Întrebarea care o pun sună cam în următorul fel: "Cum trebuie să se roage corect o persoană (indiferent că e de sex femenin ori masculin) pentru ca bunul Dumnezeu s-o ajute să-și aleagă o persoană în vederea unei relații? Dar să fie o relație care place lui Dumnezeu, nu care nu place.".
Cred ca trebuie sa te rogi din toata inima...de preferat in biserica...nu cred ca este vreo formula mai magica decat rugaciunea din inima.
Cred ca Dumnezeu iti da pe cineva si daca este timpul potrivit.
In rest nu ma pricep...nu pot sa dau sfaturi la acest capitol pentru ca nu sunt persoana cea mai indicata.
Ma deranjeaza totusi ideea de a gasi persoana potrivita in biserica si prin intermediul bisericii sau a activitatilor desfasurate de biserica este mai greu daca nu ai aceleasi gusturi sau prioritati in ce priveste biserica.
Sa abordezi o fata necunoscuta nu mi se pare cea mai buna abordare desi poate avea succes...cred ca prin intermediul prietenilor/cunostintelor, ca urmare a unui activitati/calatorii/etc. desfasurate impreuna sau pe net (desi aici trebuie sa ai ceva rabdare si sa stii sa faci diferenta intre imaginea reala si imaginea afisata pana sa ajungeti sa va vedeti), etc...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.01.2015, 13:40:57
iulia07 iulia07 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Numele meu este Iulia, am 32 de ani, locuiesc in Bucuresti, nu fumez, am inaltimea 1.69, ochi caprui, par castaniu. De asemenea, sunt credincioasa si cant intr-un cor bisericesc si imi place foarte mult aceasta activitate pe care o desfasor de 10 ani. Doresc sa gasesc un baiat care sa locuiasca in Bucuresti, sa nu fumeze, credincios si sa-si doreasca o relatie stabila! Doamne ajuta! Adresa mea de e-mail: iuliasky@yahoo.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.01.2015, 21:38:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Cred ca trebuie sa te rogi din toata inima......

cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, relatie

Thread Tools
Moduri de afișare