Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.04.2010, 00:18:01
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Well, eu fac de abia un an in vara de cand sunt cu el, dar pot sa spun ca ma aflu cam in aceeasi situatie. Iubitul meu este neoprotestant si nu ma deranjeaza, chiar daca sunt constienta ca pe viitor daca relatia va tine mai mult, vor aparea probleme. Dar, priveste partea buna a lucrurilor sau ia-o cum vrei: viata nu e perfecta! orice om trece prin anumite experienta si trebuie sa invete cate ceva.
Daca sunteti de cativa ani impreuna, inseamna ca ati depasit in mare parte peste acele probleme impreuna ceea ce e foarte important si bine! Un punct in plus pentru tine.
Din cate am citit/studiat/intrebat, stiu ca niciuna din cele doua biserici nu accepta casatoria la biserica/cea religioasa decat daca amandoi sunt botezati in aceeasi biserica (deci, nu merge mixta). Dar, poti sa te casatoresti la starea civila (sa faci doar cununia civila), desi pentru ambele parti (sa zic) nu are valoare :)
Eu am zis de atatea ori ce as face. M-as duce cu iubitul (daca e sa vrem sa ne casatorim ca suntem si noi tineri si la inceput de drum) in mijlocul padurii, as face o coronita din flori si mi-as jura in fata Domnului ca o sa-l iubesc si o sa am grija de el si la bine si la rau. Facem noi cununia in aer liber. Fara tam-tam, fara preoti, fara nimic. Dar, pentru ca lumea e cum e si fiecare are obiceiurile ei, nu merge si chipurile nu are valoare.
Nici eu nu vreau sa ma convertesc la religia lui si nici el. A fost una din chestiile pe care ni le-am spus de la bun inceput si am venit cu argumente, adica ce am face dupa ce ne-am casatori... Se poate rezolva aproape totul (mai putin partea cu botezul, dar sunt sigura ca si aici exista o solutie, pentru ca Dumnezeu are grija de toti!), atata timp cat exista rabdare/calm/intelegere si iubire!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.04.2010, 01:01:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
prietenul meu este protestant si a fost botezat prin scaldare in rau .

despre casatoria intre un crestin ortodox si un protestant parerile sunt destul de impartite , cred ca cel mai bine ar fi sa intreb preotul .

oricum va multumesc pt raspunsuri!
Preotul o sa-ti zica acelasi lucru, daca renunti la credinta ortodoxa faci un macar pacat.
De casatorit nu va puteti casatori in Biserica daca el nu este ortodox.

Un pastor v-ar putea casatori, dar asta pentru ca e convins ca daca ai renuntat la credinta ta pentru pasul asta, nu va dura mult si vei deveni adepta lor. Si are dreptate.

Singura solutie ca lucrurile sa mearga este sa-ti cunosti si practici suficient de bine credinta incat sa-l convingi ca se afla pe un drum gresit, inainte sa se ajunga la casatorie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2010, 01:10:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
Eu am zis de atatea ori ce as face. M-as duce cu iubitul (daca e sa vrem sa ne casatorim ca suntem si noi tineri si la inceput de drum) in mijlocul padurii, as face o coronita din flori si mi-as jura in fata Domnului ca o sa-l iubesc si o sa am grija de el si la bine si la rau. Facem noi cununia in aer liber. Fara tam-tam, fara preoti, fara nimic. Dar, pentru ca lumea e cum e si fiecare are obiceiurile ei, nu merge si chipurile nu are valoare.
Nici eu nu vreau sa ma convertesc la religia lui si nici el. A fost una din chestiile pe care ni le-am spus de la bun inceput si am venit cu argumente, adica ce am face dupa ce ne-am casatori... Se poate rezolva aproape totul (mai putin partea cu botezul, dar sunt sigura ca si aici exista o solutie, pentru ca Dumnezeu are grija de toti!), atata timp cat exista rabdare/calm/intelegere si iubire!

Doamne ajuta!
Asta e angajamentul tau, nu inseamna neaparat ca ai sa poti sa-l tii in fata ispitelor (sau el o sa poata sa-l tina) fara ajutorul lui Dumnezeu.

Ori, eu nu-L vad pe Dumnezeu in ecuatia asta, adica sa ne gandim asa: ori nici unul din voi nu are o credinta sanatoasa si atunci e logic ca nu trebuie sa o luati nici in directia lui nici a ta.
Dar asta inseamna ca Dumnezeu lipseste de la amandoi.
Ori unul din voi are totusi o credinta sanatoasa dar nici unul din voi nu o urmeaza. Si atunci iarasi Dumnezeu lipseste.

Apropo, si el e de acord cu solutia asta ingenioasa?

Pentru ca treaba asta cu: "decat a mea sau a ta mai bine niciuna" arata ca nici unul din voi de fapt nu are efectiv o credinta ci este doar formalism si incapatanare, demonstratia fiind tocmai faptul ca nici unul nu vrea sa renunte la credinta lui in favoarea celuilalt ci practic amandoi renuntati la ambele.

Iar cu botezul..ce sa zic, nu eu trebuie sa-ti spun care e solutia, ca o stii deja: padurea, lacul, pac-pac-pac 3 scufundari, un citat din Biblie si gata, aveti copil crestin.

Iar cu varsta, ca sa nu va certati, o data cand e mic, o data cand e mare..

Sau poate mai bine nici cand e mic, nici cand e mare, sa nu se supere nimeni..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2010, 01:29:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un pastor v-ar putea casatori,
O problemă de drept canonic: dacă îi căsătorește pastorul, BOR îi consideră căsătoriți sau nu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2010, 01:48:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O problemă de drept canonic: dacă îi căsătorește pastorul, BOR îi consideră căsătoriți sau nu ?
Binenteles ca nu.
La fel de bine i-ar putea binecuvanta un saman. Sau un guru indian. Tot acolo.
Parerea mea e ca desi nu e un gest categoric, tot cam pe la apostazie se incadreaza si e o chestiune de timp pana cand apostazia se instaleaza definitiv.

Personal n-am cunoscut nici un caz de familie mixta ortodox-protestanta.
Ba dimpotriva, vreo 5 cazuri in care ea a devenit din ortodoxa protestanta dupa ce s-a casatorit cu un protestant.

Delicata devine chestiunea daca i-ar casatori un preot greco/romano-catolic.
Aici stiu un caz fericit de casatorie mixta si nu stiu cum au procedat.
Oricum el (catolicul) e mai putin religios. Om de treaba da, religios ba.
Cand sunt cazuri din astea, in care unul ia religia mai usor, treaba poate sa mearga.
Dar nu le-as numi cazuri fericite desi la prima vedere cazul putin mai sus enuntat este unul fericit, sau ma rog, comparativ cu vremurile in care traim chiar foarte..

Last edited by AlinB; 23.04.2010 at 01:58:15.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2010, 02:27:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Binenteles ca nu.
Interesant. Asta are implicații. Prin urmare, dacă un bărbat ortodox este căsătorit cu o penticostală de către un pastor penticostal, se consideră că nu a contractat nici o căsătorie. Prin urmare, s-ar putea căsători ortodox cu o ortodoxă.

Citat:
vreo 5 cazuri in care ea a devenit din ortodoxa protestanta dupa ce s-a casatorit cu un protestant.
Dar invers ? De ce mereu partea ortodoxă trece la protestantism și nu invers ?

Citat:
Aici stiu un caz fericit de casatorie mixta si nu stiu cum au procedat.
Păi și între mine și nevastă-mea e o căsătorie mixtă. Ea e ortodoxă, eu catolic. Nu ne-am certat niciodată din cauza asta. Secretul e foarte simplu: nu discutăm probleme religioase. Nu încercăm să demonstrăm cât de mult greșește celălalt fiind ortodox/catolic. Când ne rugăm în familie, folosim cu precădere rugăciuni comune: Tatăl nostru, Împărate Ceresc, Înger îngerașul meu sau, la masă, psalmul acela cu "Mânca-vor săracii și se vor sătura". Nu e greu, dacă există bunăvoință. Singura confesiune cu care am descoperit că nu se poate comunica este cea adventistă. Desigur, e mult mai bine când cei doi au aceeași confesiune, dar asta nu este o condiție nici necesară, nici suficientă pentru o căsnicie fericită.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.04.2010, 02:34:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Nu, se constata ca traieste in concubinaj.
Deci trebuie sa inceteze concubinajul pentru a fi casatorit ortodox.
Iar daca exista o casatorie civila asta inseamna divort.

2. Sunt poate si cazuri inverse, nu pre cunosc, eu am vrut sa arat consecintele nefaste la care se expune femeia, ca doar despre ele e vorba aici.
Eu cred ca o femeie care tine la credinta ei nu ajunge sa se casatoreasca cu un protestant. Ori il aduce pe drum cel bun "before" ori adio.
Or fi poate si exceptii din motive de slabiciune.
De altfel daca e protestant un preot ortodox nu-i poate casatori.

3. Cum v-ati casatorit? Unde?
Duminica unde mergeti?
Adventistii au intr-adevar un "farmec" aparte. Cu exceptii.
Dar probabil n-ati cunoscut iehovisti. Sau mormoni?
Cunoasteti familii catolic-protestant? Sau ortodox-protestant care sa fie si in armonie? Ma indoiesc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.04.2010, 02:38:51
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O problemă de drept canonic: dacă îi căsătorește pastorul, BOR îi consideră căsătoriți sau nu ?

Normal ca nu. E ca si cum i-as fi casatorit... eu sau vecina mea (indianca)...
Si de aceea cred ca familiile NP traiesc in pacat, tocmai ca nu i-a cununat un preot, cineva caruia Domnul Isus i-a dat puterea asta si a suflat peste el Duh Sfant, ca ceea ce leaga pe pamant sa fie legat si in cer... Nu sunt legati in fata lui Dumnezeu. Pe ei ii casatoreste ... "fratele Ghita", care avand mai multe paralute a ajuns pastor.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.04.2010, 02:41:18
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinb Vezi mesajul
1. Nu, se constata ca traieste in concubinaj.
Deci trebuie sa inceteze concubinajul pentru a fi casatorit ortodox.
Iar daca exista o casatorie civila asta inseamna divort.

2. Sunt poate si cazuri inverse, nu pre cunosc, eu am vrut sa arat consecintele nefaste la care se expune femeia, ca doar despre ele e vorba aici.
Eu cred ca o femeie care tine la credinta ei nu ajunge sa se casatoreasca cu un protestant. Ori il aduce pe drum cel bun "before" ori adio.
Or fi poate si exceptii din motive de slabiciune.
De altfel daca e protestant un preot ortodox nu-i poate casatori.

3. Cum v-ati casatorit? Unde?
Duminica unde mergeti?
Adventistii au intr-adevar un "farmec" aparte. Cu exceptii.
Dar probabil n-ati cunoscut iehovisti. Sau mormoni?
Cunoasteti familii catolic-protestant? Sau ortodox-protestant care sa fie si in armonie? Ma indoiesc.

nu exista armonia in familii mixte. Sau poate doar atunci, cand cei in cauza nu Il cunosc pe Dumnezeu (si atunci automat unul trece la religia celuilalt)
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.04.2010, 03:19:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
3. Cum v-ati casatorit? Unde?
Duminica unde mergeti?
Lucrurile astea trebuie stabilite de la început. E foarte, foarte important să fie stabilite ÎNAINTE de căsătorie.

Soția mea și cu mine am hotărât să ne căsătorim ortodox. Argumentul ei a fost foarte puternic: rudele ei, ca și rudele mele, fiind ortodoxe, ar prefera această variantă. Cum aveam pile la pr Galeriu (Dumnezeu să-l ierte), căruia bunicul meu îi fusese profesor de liturgică și tipic, am beneficiat și de o slujbă foarte frumoasă la Silvestru.
Copiii i-am "botezat catolic". Eu merg Duminica la liturghia catolică, iar nevastă-mea merge mai rar pe la biserică. Ea este, ca să zic așa, o ortodoxă relaxată. Acuma, absența ei este motivată: avem un copil mic. Am luat de câteva ori copilul mic la biserică, și am fost la jumătăți de liturghie, că mai mult nu s-a putut :)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, religii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 03:13:29
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 17:34:53
pacatul stramosesc+religii diferite la casatorie simona_fidela Nunta 10 12.03.2012 15:23:28
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 15:05:10
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 20:54:36