Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.11.2018, 09:29:21
Cipri1 Cipri1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Am spus ca ,,eu asa as vrea'' pentru ca altfel nu o sa mai fim, motiv pentru care ne-am si despartit. In plus de asta ea are pe cineva acum, dar oricum nu se mai putea.

Asta i-am cerut de atatea ori. Sa nu se schimbe raportul prietenesc sa zic asa fata de atunci cand ne-am intalnit. Ieri mi-a spus ca asta e ea, atat poate si ca a promis stramb de prea multe ori. Asta dupa ce i-am spus ca as incerca sa renunt definitiv la conversatie pentru ca ma consum.

Citat:
Cred ca cel mai potrivit e sa va rugati. De preferinta impreuna
Sa ii zic si ei sa faca asta?

Last edited by Cipri1; 18.11.2018 at 09:36:29.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.11.2018, 05:02:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cipri1 Vezi mesajul
Am spus ca ,,eu asa as vrea'' pentru ca altfel nu o sa mai fim, motiv pentru care ne-am si despartit. In plus de asta ea are pe cineva acum, dar oricum nu se mai putea.

Asta i-am cerut de atatea ori. Sa nu se schimbe raportul prietenesc sa zic asa fata de atunci cand ne-am intalnit. Ieri mi-a spus ca asta e ea, atat poate si ca a promis stramb de prea multe ori. Asta dupa ce i-am spus ca as incerca sa renunt definitiv la conversatie pentru ca ma consum.

.....
Incep sa te inteleg, dar ca sa nu te consumi ar trebui ca si ea sa se "cenzureze"(straduiasca) in asa masura incat sa nu te afecteze in conditiile in care ea e deja afectata; cam dificil.

In mesajul de mai sus sunt niste lucruri pe care le-ai ignorat la inceput si care schimba putin culorile in care ne-ai prezentat situatia generala.
S-ar putea sa ajungi in situatia de a manifesta prietenie unilateral si sa nu raspunzi la "provocari" in niciun fel, sa le eviti cu tact fara sa refuzi direct; ar fi un excelent exercitiu de control asupra ta. Prin faptul ca te declari afectat, sau te manifesti ca atare, indirect recunosti ca esti implicat sentimental, ceea ce e o slabiciune.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2018, 19:17:52
Cipri1 Cipri1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Am renuntat sa mai pastram legatura atata timp cat ea se comporta asa. Practic ea a ales asta. Cand se va schimba, daca se va schimba, eu o sa fiu deschis sa reluam prietenia.

Nu mai puteam sa stau sa o vad asa indolenta, atat de distanta.
Reply With Quote
Răspunde