Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 13.11.2012, 15:08:26
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu cred ca exista un barbat cu mai mult de 2 neuroni care sa-si intrebe partenera daca este sau nu virgina, ci astepta ca femeia iubita sa-i spuna acest lucru fara sa fie intrebata. Mi se pare penibil ca un barbat sa intrebe partenera: draga mea, esti sau nu virgina?
Subscriu. Atat de evident...si tocmai de aceea greu de vazut.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 13.11.2012, 15:12:28
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu cred ca exista un barbat cu mai mult de 2 neuroni care sa-si intrebe partenera daca este sau nu virgina, ci astepta ca femeia iubita sa-i spuna acest lucru fara sa fie intrebata.
pai Andra_07 nici in ruptul capului nu ar deschide subiectul asta cu un eventual partener de casatorie, nu v-ati prins...
Reply With Quote
  #323  
Vechi 13.11.2012, 20:28:04
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Si daca totusi ea nu vrea sa-i spuna acest lucru si cei doi dupa o anumita perioada au intentii matrimoniale considerati ca este bine sa nu o intrebi pana la casatorie?
Reply With Quote
  #324  
Vechi 13.11.2012, 20:42:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu cred ca exista un barbat cu mai mult de 2 neuroni care sa-si intrebe partenera daca este sau nu virgina, ci astepta ca femeia iubita sa-i spuna acest lucru fara sa fie intrebata. Mi se pare penibil ca un barbat sa intrebe partenera: draga mea, esti sau nu virgina?
Da-mi voie sa am o convingera exact opusa, nu cred ca este un barbat cu mai mult de 2 neuroni care astepta ca "partenera" sa se laude cu virginitatea sau ne-virginitatea ei.

In ambele cazuri, problema este delicata si depinde f. mult pana la urma cum pune barbatul problema.

Daca va face caz mare ca ce important este ca viitoarea lui sotie sa fie virgina, ceea ce indirect, este o intrebare, va trebui sa faca o alegere, in functie de persoana cu care sta de vorba si in functie de care este adevarul.

Logic si moral vorbind, nu poti divorta doar pentru ca sotia te-a mintit inainte de casatorie vizavi de acest aspect.

Iar daca el chiar e virgin, e greu sa afirme cu certitudinea ca ea nu a fost, chiar si daca nu a fost, medical vorbind, nu intotdeuna treaba cu virginitatea este "ca in filme".

Iar daca nu e in schimb are pretentii care fac ca celelalte detalii, cu adevarat importante, despre persoana celuilalt sa treaca intr-un plan secundar, mai bine sa se duca la padure.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 13.11.2012, 22:25:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da-mi voie sa am o convingera exact opusa, nu cred ca este un barbat cu mai mult de 2 neuroni care astepta ca "partenera" sa se laude cu virginitatea sau ne-virginitatea ei.

In ambele cazuri, problema este delicata si depinde f. mult pana la urma cum pune barbatul problema.

Daca va face caz mare ca ce important este ca viitoarea lui sotie sa fie virgina, ceea ce indirect, este o intrebare, va trebui sa faca o alegere, in functie de persoana cu care sta de vorba si in functie de care este adevarul.

Logic si moral vorbind, nu poti divorta doar pentru ca sotia te-a mintit inainte de casatorie vizavi de acest aspect.

Iar daca el chiar e virgin, e greu sa afirme cu certitudinea ca ea nu a fost, chiar si daca nu a fost, medical vorbind, nu intotdeuna treaba cu virginitatea este "ca in filme".

Iar daca nu e in schimb are pretentii care fac ca celelalte detalii, cu adevarat importante, despre persoana celuilalt sa treaca intr-un plan secundar, mai bine sa se duca la padure.
totul depinde de context, de atmosfera si de locul unde are loc acesta discutie si de acesta "dezvaluire" a ei. Bineinteles ca in tot acest context barbatul are un rol important in a o "sprijini" pentru a face acesta "dezvaluire". Cine are mai mult de 2 neuroni intelege ce vreau sa spun
Reply With Quote
  #326  
Vechi 13.11.2012, 22:50:00
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu cred ca exista un barbat cu mai mult de 2 neuroni care sa-si intrebe partenera daca este sau nu virgina, ci astepta ca femeia iubita sa-i spuna acest lucru fara sa fie intrebata. Mi se pare penibil ca un barbat sa intrebe partenera: draga mea, esti sau nu virgina?
1. Poti sa te si interesezi despre "dosarul" ei.
2. Poti intreba sau sa ajungi la acest subiect, dar mai pe "ocolite". Si da, va spune ea singura.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 13.11.2012, 23:03:35
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
1. Poti sa te si interesezi despre "dosarul" ei.
2. Poti intreba sau sa ajungi la acest subiect, dar mai pe "ocolite". Si da, va spune ea singura.
iar daca aflu ca ai cautat-o daca a ''colaborat'', sunt absolut sigur ca o sa zica ca esti un porc nesimtit care nu are incredere in ea. SI PLEC LA MAMA!

p.s.: pt cei care considera ca e absolut normal sa o intrebi cat mai devreme de acest aspect, va reamintesc ca traim intr-o societate in care e de porc sa intrebi o posesoare de cromozoni x ce varsta are, daramite...
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 13.11.2012, 23:50:38
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
pai Andra_07 nici in ruptul capului nu ar deschide subiectul asta cu un eventual partener de casatorie, nu v-ati prins...
In privinta mea, stai linistita. Am nunta in curand. Subiectul acesta, chiar nu ma priveste personal.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 14.11.2012, 01:33:17
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Ma bucur sa vad ca exista si barbati mai deschisi la minte si ma surprinde in mod placut sa vad ca barbatii privesc mult mai profund problema decat femeile. In al doilea rand, pentru femeile pentru care virginitatea este primordiala:
Esti virgina, dar dupa noaptea nuntii incetezi a mai fi. Cum te simti acum sa stii ca principalul atribut pentru care ai fost luata de sotie, l-ai pierdut?
Multe femei vad ca sunt foarte incantate sa fie intrebate de la bun inceput de acest aspect si se mandresc cu fecioria lor. Nimic rau in asta. Dar virginitatea nu te face unica. Sunt atatea si atatea fecioare pe lumea asta, iar pretendentul tau mai poate intreba inca 3-4-10 femei despre acest lucru. Ce se intampla cand un barbat da peste mai multe fecioare? Credeti ca mai are aceeasi valoare pentru el fecioria, in momentul cand cunoaste in acelasi interval de timp mai multe cu aceeasi virtute? Esti sigura ca un barbat care-si permite sa te intrebe pe tine la prima intalnire asemenea chestie, nu va intreba si alte femei?
Reply With Quote
  #330  
Vechi 14.11.2012, 01:36:45
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Si in situatia inversa, chiar sunt curioasa cate femei de pe forumul acesta, si-au intrebat prietenii, sotii, pretendentii in primele intalniri daca sunt sau nu virgini. Adica daca ele au avut initiativa sa deschida aceasta discutie. Daca tot am discutat despre ce intreaba barbatii, sa nu excludem nici ce intreaba sau nu, femeile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19